NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Πες μας και άλλα...σταθμούς, εντυπώσεις όλα!
Η διαδρομή από Σεράγιεβο Βίσεγκραντ ίδια με τη διαδρομή Μόσταρ Σεράγιεβο στο κομμάτι στη Ζαμπλάνιτσα, δίπλα σε ποτάμι με γκρεμά, στροφές και τούνελ. Στάση στο Βέσεγκραντ για τη γέφυρα και κατανάλωση των μάρκων αν δε τα κρατήσουμε ή τα ρίξουμε στο μοναστήρι στο Ντομπρούν. Μετά το πέρασμα στη Σερβία δε σταματάς πουθενά, πλην των απαραίτητων. Βέβαια κάπου θα κρύβονται μυστικά, αλλά δε θα πήγαν ούτε οι ίδιοι οι Σέρβοι.
Άσχετο.
Οι κατασκευαστές αυτοκινήτων όταν διαφημίζουν καταναλώσεις, έχουν υπόψιν τους παρόμοιες διαδρομές. 2 λίτρα/100χλμ λιγότερη κατανάλωση από Ελλάδα, στο σύνολο του ταξιδιού.
 

nico4gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Αριζόνα
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ αν ξέρει κάποιος που έχει κάνει τη διαδρομή προς Μπούντβα - Κότορ από Αλβανία πρόσφατα.
Φτάνοντας στη Σκοντρα υπάρχουν δυο διαδρομές για Μαυροβούνιο, μια αριστερά (Muriqan) και μια δεξιά (Hani i Hotit) από τη λίμνη . Ποιά είναι προτιμότερη; Το via michelin βγάζει μόνο τη δεξιά διαδρομή από Ποντγκόριτσα. Από Ulcinj - Bar είναι χάλια ο δρόμος;
Επίσης από θέμα πάρκινγκ στο Ντουμπρόβνικ τι είναι προτιμότερο; Αφήνουμε το αυτοκίνητο όσο πιο μακρυά μπορούμε και μετά με λεωφορείο ή υπάρχει κι άλλη λύση;
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ αν ξέρει κάποιος που έχει κάνει τη διαδρομή προς Μπούντβα - Κότορ από Αλβανία πρόσφατα.
Φτάνοντας στη Σκοντρα υπάρχουν δυο διαδρομές για Μαυροβούνιο, μια αριστερά (Muriqan) και μια δεξιά (Hani i Hotit) από τη λίμνη . Ποιά είναι προτιμότερη; Το via michelin βγάζει μόνο τη δεξιά διαδρομή από Ποντγκόριτσα. Από Ulcinj - Bar είναι χάλια ο δρόμος;
Επίσης από θέμα πάρκινγκ στο Ντουμπρόβνικ τι είναι προτιμότερο; Αφήνουμε το αυτοκίνητο όσο πιο μακρυά μπορούμε και μετά με λεωφορείο ή υπάρχει κι άλλη λύση;
Από Ποντγκορίτσα δεν έχεις καμία δουλειά, δες και τον χάρτη που ανέβασα στην προηγούμενη σελίδα. Παραλιακά θα πας προς Μπαρ μια χαρά είναι ο δρόμος. Εντάξει είναι λίγο στενός και έχει κάποιες στροφούλες αλλά κανένας λόγος ανησυχίας. Για πάρκινγκ στο Ντουμπρόβνικ εμείς το αφήσαμε στο δημόσιο πάρκινγκ, στον δρόμο Zagrebačka λένε οι σημειώσεις μου, για 2 βράδυα και δώσαμε περίπου 30 ευρώ τη μέρα, αν θυμάμαι καλά. Ήταν 5-10 λεπτά περπάτημα έξω από την παλιά πόλη και υπόγειο. Δεν είχαμε βρει άλλη λύση που να συμφέρει και να έχουμε και το κεφάλι μας ήσυχο.
 

nico4gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Αριζόνα
Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου. Κι εμένα πιο λογικό μου φάνηκε παραλιακά, απλώς με προβλημάτισε πως στο μισελεν δεν υπήρχε καν σαν επιλογή και λέω μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν το ξέρω.
Υ.Γ. Στον πύργο Απόλλωνα μένεις;
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου. Κι εμένα πιο λογικό μου φάνηκε παραλιακά, απλώς με προβλημάτισε πως στο μισελεν δεν υπήρχε καν σαν επιλογή και λέω μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν το ξέρω.
Υ.Γ. Στον πύργο Απόλλωνα μένεις;
Τίποτα, καλό ταξίδι να έχεις. Της ευρύτερης περιοχής είμαι. Από τον χάρτη το κατάλαβες ε? Ενδεικτικό σημείο ήταν...
 

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
Γεια σε όλους κ θα χρειαστώ κ γω μια βοήθεια.Από τα σύνορα Κρυσταλοπηγή μέχρι Dodaj σύνορα με Μαυροβούνιο πόσες ώρες θα χρειαστώ με το αυτοκίνητο? Επίσης έχει πρατήρια με υγραέριο η διαδρομή, είναι ανοιχτά όλο το 24ωρο,δέχονται πιστωτικές κάρτες?? Κ τέλος η κατάσταση του οδικού δικτύου ποια είναι??
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.213
ψηνω μια τριων νυκτων προς μαυροβουνιο, αλλα βλεπω δυσκολη επικοινωνια με τα πρακτορεια που πραγματοποιουν τα δρομολογια Ποντγκοριτσα Κοτορ και δεδομενου του οτι η πρωτευουσα τους σαφως δεν ειναι για τρεις νυκτες, μαλλον θα το εν τη γενεσει του ακυρωσω. :( :( :(
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.213
Κοτορ η Μπουντβα;

Αμφοτερα λεγεται οτι ειναι ομορφα, ποιο ομως μερος ας πουμε οτι ειναι ενα κλικ παραπανω σε ομορφαδα;
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.765
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ βρήκα την Μπούντβα πιο εμπορική, ενώ το Κότορ πιο ήσυχο και πιο εκλεπτυσμένο, με τα κότερα και τα βουνά. Η Μπούντβα είναι όπως οι περισσότερες πόλεις των ακτών της Δαλματίας, ενώ το Κότορ -ιδίως λόγω της φυσικής του τοποθεσιας- τολμώ να πω ότι με παρέπεμψε σε παραλίμνια πόλη του ιταλικού Βορρά.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Λοιπόν αρχικά θα ήθελα να πω ότι έχω στο νου μου να κάνω μια ιστοριoύλα σχετικά πλήρης για το συγκεκριμένο ταξίδι. Αλλά μέχρι τότε ας παραθέσω μερικά στοιχεία. Αρχικά θέλω να πω ότι ήταν το πρώτο μου road trip, με περιορισμένο χρόνο και 2 ακόμα άτομα (διαφορετικές ανάγκες ο καθένας). Επίσης πρέπει να πω ότι ήταν αρκετά ζορισμένο από άποψη χρόνου και ότι μόνος μου δεν θα το έκανα ακριβώς έτσι. Τέλοσπάντων, ο χάρτης του ταξιδιού ήταν αυτός https://goo.gl/VjPvm3 και το πρόγραμμα βγήκε ως εξής:

Γιάννενα (1δ)
Kotor(1δ)
Dubrovnik(2δ)
Mostar(πέρασμα 2 ώρες), Sarajevo(1δ)
Belgrade(3δ)
Skopja(ήταν προγραμματισμένο για διανυκτέρευση αλλά τελικά κάναμε πέρασμα λόγω κάποιου προβλήματος που προέκυψε και έπρεπε να γυρίσουμε 1 μέρα νωρίτερα)
Θεσσαλονίκη(1δ)
Αθήνα

Τώρα που το βλέπω 9 ημέρες τελικά, ενώ ήταν για 10.
Το παραπάνω πρόγραμμα είναι μια χαρά αν έχεις μερικές μερούλες ακόμα (σε εμάς ήταν λίγο σκότωμα). Μιας και το Σαράγεβο θέλει σίγουρα 2 με 3 διανυκτερεύσεις. Επίσης και τα παράλια του Μαυροβουνίου θα μπορούσαν να έχουν κανα δυο μέρες. Οι 2 διανυκτερεύσεις στο Ντουμπρόβνικ, οι 3 στο Βελιγράδι καθώς και η 1 στο Κότορ ήταν μια χαρά. Παραπάνω θεωρώ ότι θα βαριόμουνα και στα τρία μέρη.

Προσωπικά θα έβγαζα το Βελιγράδι και τις μέρες του θα τις μοίραζα σε Σαράγεβο και Μαυροβούνιο και θα γύρναγα από Σαράγεβο - Νις. Οι δρόμοι ήταν μια χαρά παντού. Σκέψου ότι πηγαίνοντας Σαράγεβο και μετά για Βελιγράδι που ανεβαίνεις βουνά είχε full χιόνι και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. όλοι οι δρόμοι ανοιχτοί. Στην Αλβανία μια χαρά οι δρόμοι, μόνο ένα θεματάκι με τους πεζούς που πετάγονταν από το πουθενά μέσα στην εθνική, αράζανε στη νυσίδα και τέτοια σκηνικά. Από Αλβανία δυστυχώς δεν είδαμε πολλά πράγματα. Την περάσαμε όλη μονορούφι. Μετά σταματήσαμε για φαγητό και βόλτα στη Μπούντβα και μετά Κοτόρ. Πάντως Κοτόρ - Ντουμπρόβνικ είναι δίπλα (ο πειρασμός μεγάλος). Για ότιδήποτε θέλεις αν μπορώ να βοηθήσω πες μου.
Μια βοήθεια και σε μας;;;
Λοιπόν σκεφτόμαστε ένα ταξίδι τον αύγουστο για 13 μέρες, 12 διανυκτερεύσεις στις δαλματικές ακτές και να φτάσουμε ως Σαράγεβο.. Οι μέρες φαινονται αρκετές αλλά δεν είναι και τόσο γιατί δεν θέλουμε καμία μέρα να ξεπερνάει τις 4-5 ώρες οδήγηση.. Θα έχουμε και το μωρό μας μαζί και δε θέλουμε να ταλαιπωρηθεί. Εντάξει, ίσως κάποια φορά ξεπεραστεί αυτό το όριο γιατί δε μπορείς να έχεις προβλέψει την κίνηση, έργα, χρονο στα σύνορα κτλ. αλλά δε θέλω εμείς να εχουμε προγραμματίσει καποια μεγάλη διαδρομή.. Θέλω γνώμες σε σχεση με την διαδρομή και τις διανυκτερευσεις και κυρίως αν υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές για την ασφάλεια του δρόμου. Έχω σκεφτεί το παρακάτω:

1) Ξεκινάμε από Αθήνα-β.προάστια, και με βάση τον περιορισμό των 4 ωρών έχω βάλει την πρώτη διανυκτέρευση στην Κατερίνη (το rome2rio μου το βγάζει 4 ώρες και 20 λεπτά)..
2) Tην επόμενη μέρα φεύγουμε με προορισμό την Οχρίδα και διανυκτερεύουμε εκεί. (3.30 ώρες λέει)
3) Οχρίδα - Τίρανα, διανυτερευση στα Τιρανα. (2 ώρες διαδρομή)
4-5) Τίρανα - Κότορ (3.30 ώρες) δύο διανυκτερεύσεις στο Κότορ για να πάμε και Μπουντβα και ίσως μια βόλτα Ποντγκοριτσα)
6) Kότορ - Ντουμπροβνικ (1.30 ώρα) διανυκτερευση στο Τρεμπινιέ (γιατί στο Ντουμπροβνικ είναι ακριβα και θαναι και δύσκολα με το αμάξι)
7) Τρεμπινιέ - Μοσταρ (1.40 ωρες) διανυκτερευση Μοσταρ
8-9) Μοσταρ - Σαραγεβο (2 ώρες) δύο διανυκτερευσεις Σαράγεβο
10)
11)
12) πάλι κάπου στην βόρεια Ελλάδα η διανυκτερευση και επιστροφή Αθήνα την 13η μέρα

Δε ξέρω που να βάλω τις διανυκτερεύσεις 10 και 11 (που αρχίζει η επιστροφή) για να μην εχουμε μεγαλές διαδρομές αλλά και για να μη μείνουμε στις ίδιες πόλεις.. Οι δύο διανυκτερεύσεις Κότορ είναι υπερβολή; μήπως να βάλουμε την μία κάπου στην επιστροφή; Βισεγκραντ αξίζει να πάμε μετά το Σαραγεβο ή απομακρυνόμαστε χωρίς λόγο;
Αυτά τα ολίγα, όποιος εχει κάνει την διαδρομή και μπορεί να πει καμιά γνωμη θαναι πολύ χρησιμο!!
 
Last edited:

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.347
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Κάπως έτσι το ειχαμε κανει και εμείς, αλλά με λιγότερες διανυκτερεύσεις και ανάποδη φορά. Δες για διανυκτέρευση την Mokra Gora και τη Νις της Σερβίας. Βέβαια οι ώρες είναι λίγο παραπάνω από το όριο που θέτεις. Αν θέλεις ψαξε την ιστορία μου " Πρώην Γιουγκοσλαβία, οδικό ταξίδι" Ισως κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να κόψετε κάποιες και να δώσετε χρόνο αλλού
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.626
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom