panpapa63

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Είχα κάνει περίπου το ίδιο ταξίδι οδικώς πριν 3 χρόνια. Μετά το Σεράγεβο έκανα μια διανυκτέρευση στο Κραγκούγιεβατς στη Σερβία και μία στο Νις.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Στις ώρες βάλε ένα +2 τουλάχιστον
Ωχ... όλες οι διαδρομές που περιγράφω είναι τόσο μεγαλύτερες;; ή μόνο αυτές στην Αλβανία;

Κάπως έτσι το ειχαμε κανει και εμείς, αλλά με λιγότερες διανυκτερεύσεις και ανάποδη φορά. Δες για διανυκτέρευση την Mokra Gora και τη Νις της Σερβίας. Βέβαια οι ώρες είναι λίγο παραπάνω από το όριο που θέτεις. Αν θέλεις ψαξε την ιστορία μου " Πρώην Γιουγκοσλαβία, οδικό ταξίδι" Ισως κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να κόψετε κάποιες και να δώσετε χρόνο αλλού
Είχα κάνει περίπου το ίδιο ταξίδι οδικώς πριν 3 χρόνια. Μετά το Σεράγεβο έκανα μια διανυκτέρευση στο Κραγκούγιεβατς στη Σερβία και μία στο Νις.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Βλέπω και οι δύο μου λέτε για Νις, και το είχα σκεφτεί και γω αρχικά, για να ταξιδεψουμε κυκλικά και να διανυκτερευσουμε και Σκόπια πριν γυρίσουμε Ελλάδα, αλλά έχω την εντύπωση πως απομακρυνόμαστε και μεγαλώνουμε αρκετά τις αποστάσεις, οπότε θα εχουμε περισσότερες ώρες στον δρόμο.. Δε θέλω να ξεφυγουμε πολύ από το 4ωρο γιατί το μωρό θα πεινάσει,θα βαρεθεί.. Από Σαράγεβο ποια είναι η συντομότερη-ευκολότερη διαδρομή για Ελλάδα; Θα την σπάσουμε σε 3-4 μέρες και ας περάσουμε και από διαδρομές που θαχουμε ξαναδει..
 
Last edited by a moderator:

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Βλέπω και οι δύο μου λέτε για Νις, και το είχα σκεφτεί και γω αρχικά, για να ταξιδεψουμε κυκλικά και να διανυκτερευσουμε και Σκόπια πριν γυρίσουμε Ελλάδα, αλλά έχω την εντύπωση πως απομακρυνόμαστε και μεγαλώνουμε αρκετά τις αποστάσεις, οπότε θα εχουμε περισσότερες ώρες στον δρόμο.. Δε θέλω να ξεφυγουμε πολύ από το 4ωρο γιατί το μωρό θα πεινάσει,θα βαρεθεί.. Από Σαράγεβο ποια είναι η συντομότερη-ευκολότερη διαδρομή για Ελλάδα; Θα την σπάσουμε σε 3-4 μέρες και ας περάσουμε και από διαδρομές που θαχουμε ξαναδει..
Από Αλβανία είναι λιγότερα χιλιόμετρα και ελαφρώς λιγότερη ώρα αλλά - κατά τη γνώμη μου- θα κινηθείς σε δυσκολότερους δρόμους. Από Σερβία θα κάνεις 200 περισσότερα χμ. αλλά περισσότερα σε αυτοκινητόδρομους. Εμείς στο κομμάτι Σκοδρα Τίρανα ζοριστήκαμε πολύ από την οδήγηση των Αλβανών τότε. Αντιθέτως πριν λίγες ημέρες που κάναμε το νότιο κομμάτι μέχρι Berat ήταν όλα χαλαρά. Ίσως το καλοκαίρι να είναι δυσκολότερα; Δεν ξέρω.:rolleyes-80:
Εγώ προσωπικά θα επέλεγα τη διαδρομή από Σερβία, γιατί και το παραλιακό Μαυροβούνιο έχει μεγάλη κίνηση άρα έξτρα δυσκολία. Αν κάνεις αυτή την διαδρομή μην ξεχάσεις την Μokra Gora.
Πρόσεχε και αυτό που σου είπε ο Θανάσης. Στα συνοριακά περάσματα μπορεί να περάσεις χαλαρά ή και να κολλήσεις με τις ώρες. Έχει μεγάλη σημασία η ώρα που θα επιλέξεις να τα περάσεις και στην διαδρομή που θα κάνεις δεν είναι και λίγα.;)
Μόνο και μόνο επειδή έχετε το μωρό και ξέρω πόσο δύσκολο είναι να αλλάζεις συνεχώς κατάλυμα, γιατί δεν το κάνετε με αεροπλάνο και να νοικιάσετε εκεί αυτοκίνητο; Μπορείτε να επικεντρωθείτε σε Μαυροβούνιο - Βοσνία -Ντουμπρόβνικα και να το πάτε πιο χαλαρά.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Έχεις δίκιο πως θαναι καλό να αποφυγουμε Αλβανία στον γυρισμό.. Οι δρόμοι στην Σερβια θαναι σιγουρα καλύτεροι.. Βέβαια θα χουμε και Σκόπια αν το πάμε κυκλικά.. Εκεί πως είναι οι δρόμοι;
Το να πάμε αεροπορικώς το αποκλείσαμε γιατί με τα εισιτηρια και την ενοικίαση/ασφάλιση ανεβαίνει πολύ το κόστος.. Το να αλλάζουμε κατάλυμα σχεδόν καθε μερα δε μας πειράζει, θαναι και καλοκαίρι και δε θαχουμε και πολλές αποσκευές. Πιστευω πως αν μενουμε περισσότερες μερες σε κάθε κατάλυμα θα αυξησουμε τα χλμ και θα μαστε περισσότερη ώρα στο δρόμο.. Νομίζω πως οι μεγαλες διαδρομές θα κουρασουν πιο πολύ το μωρο..
Μήπως να μη φταναμε ως Σαραγεβο και να μέναμε μόνο στα παραλια; Αλλά και ετσι με προβληματιζει η επιστροφή, δε νομιζω να γλιτωνουμε κατι στις αποστασεις τελικά..
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Έχεις δίκιο πως θαναι καλό να αποφυγουμε Αλβανία στον γυρισμό.. Οι δρόμοι στην Σερβια θαναι σιγουρα καλύτεροι.. Βέβαια θα χουμε και Σκόπια αν το πάμε κυκλικά.. Εκεί πως είναι οι δρόμοι;
Το να πάμε αεροπορικώς το αποκλείσαμε γιατί με τα εισιτηρια και την ενοικίαση/ασφάλιση ανεβαίνει πολύ το κόστος.. Το να αλλάζουμε κατάλυμα σχεδόν καθε μερα δε μας πειράζει, θαναι και καλοκαίρι και δε θαχουμε και πολλές αποσκευές. Πιστευω πως αν μενουμε περισσότερες μερες σε κάθε κατάλυμα θα αυξησουμε τα χλμ και θα μαστε περισσότερη ώρα στο δρόμο.. Νομίζω πως οι μεγαλες διαδρομές θα κουρασουν πιο πολύ το μωρο..
Μήπως να μη φταναμε ως Σαραγεβο και να μέναμε μόνο στα παραλια; Αλλά και ετσι με προβληματιζει η επιστροφή, δε νομιζω να γλιτωνουμε κατι στις αποστασεις τελικά..
Στα Σκόπια ο δρόμος είναι σχεδόν όλος αυτοκινητόδρομος.
Εσύ ξέρεις τις αντοχές σας, αλλά μάλλον κατι πρέπει να περικόψετε. Ίσως το Σαράγεβο όπως γραφεις. Αναγκαστικά τοτε επιστροφή από Αλβανία.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Το Σεράγεβο μου έκανε εντύπωση, αξίζει και άμα είσαι κοντά (Μόσταρ), το χάνεις; Το θέμα είναι πως πας και πως φεύγεις από εκεί ιδιαίτερα με το μωρό. Πολλές στροφές σε δρόμο με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση , ειδικά μετά, στη διαδρομή προς Σερβία. Βέβαια εάν φτάσεις κοντά στο Κρούσεβατς και πιάσεις τον διεθνή, βάζεις τον αυτόματο και "κυλάς" μέχρι και Καλαμάτα.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Εγώ βρήκα την Μπούντβα πιο εμπορική, ενώ το Κότορ πιο ήσυχο και πιο εκλεπτυσμένο, με τα κότερα και τα βουνά. Η Μπούντβα είναι όπως οι περισσότερες πόλεις των ακτών της Δαλματίας, ενώ το Κότορ -ιδίως λόγω της φυσικής του τοποθεσιας- τολμώ να πω ότι με παρέπεμψε σε παραλίμνια πόλη του ιταλικού Βορρά.
Ευχαριστω πολυ! Tελικως εκλεισα Μπουντβα· θα πεταχτω οπως και δηποτε για μια μερα εις Κοτορ για τα δεοντα! Ευχαριστω πολυ! Τελικα, σε κατι που δεν ξερεις τι να κανεις, βλεπεις απαντησεις, αξιολογεις τους απαντησαντες και επιλεγεις!
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
@echo2011 και @duty_free και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται για παρόμοιο ταξίδι.

Αν και ο @vasiliss έχει ιδιαίτερη εξειδίκευση στα Βαλκάνια και στα οδικά ταξίδια, θα προσπαθήσω να συμβάλλω κι εγώ.

Όσον αφορά στο Sarajevo
, έχω αναφερθεί αναλυτικά στην ιστορία μου (ολοκληρωμένη): " Χιονίζει! Αρχίζουνε τα θαύματα". Βέβαια η ιστορία αυτή είναι χειμερινή. Το Sarajevo, αφορούν τα κεφάλαια 5, 6, 7, 8, 9 και 10.

Όσον αφορά στο οδικό ταξίδι: Έχω ξεκινήσει την ιστορία "Δυτικά Βαλκάνια. Καλοκαιρινό Road Trip με πρόγραμμα αυτή τη φορά". Δυστυχώς την ιστορία αυτή, δεν την έχω ολοκληρώσει, λόγω όγκου και υποχρεώσεων και είναι στις ιστορίες υπό εξέλιξη. Έχω παρουσιάσει τα πρώτα 17 κεφάλαια και συγκεκριμένα:
Κεφάλαιο 1. Εισαγωγή.
Κεφάλαιο 2. Το ταξίδι του πηγαιμού.
Κεφάλαιο 3
. Ποντγκόριτσα
Κεφάλαιο 4. Το ταξίδι Ποντγκόριτσα
- Μόσταρ(περιλαμβάνει Τρέμπινιε)
Κεφάλαιο 5. Μόσταρ. Νυχτερινή περιπλάνηση.
Κεφάλαιο 6
. Μόσταρ. Ημερήσια περιπλάνηση.
Κεφάλαιο 7. Το ταξίδι Μόσταρ - Ζαντάρ
(Blagaj, Pocitelj, Kravica).
Κεφάλαιο 8. Ζαντάρ
Κεφάλαιο 9. Το ταξίδι Ζαντάρ
- Ζάγκρεμπ. Rastoke. Karlovac.
Κεφάλαιο 10. Ζάγκρεμπ Ι.
Νυχτερινή περιπλάνηση στο κέντρο της πόλης.
Κεφάλαιο 11. Ζάγκρεμπ ΙΙ. Πρωινή περιπλάνηση στο κέντρο της κάτω πόλης.
Κεφάλαιο 12. Ζάγκρεμπ ΙΙΙ. Μεσημεριανή περιπλάνηση στο κέντρο της άνω πόλης.
Κεφάλαιο 13. Ζάγκρεμπ ΙV. Απογευματινή βόλτα στη Λίμνη Γιάρουν και νυχτερινή εξόρμηση.
Κεφάλαιο 14. Ζάγκρεμπ V. Κυριακάτικη ημερήσια βόλτα στο κέντρο του Ζάγκρεμπ.
Κεφάλαιο 15. Rijeka
Κεφάλαιο 16. Ένα μικρό road
trip στη χερσόνησο της Ίστριας
Κεφάλαιο 17. Opatija

Ελπίζω ότι τις επόμενες τρεις με τέσσερις εβδομάδες να την έχω ολοκληρώσει, παρουσιάζοντας το Σπλιτ, το Ντουμπρόβνικ, το Κότορ, τη Μπούντβα και την επιστροφή στην Ποντγκόριτσα..

Καθυστερήσεις ίσως συναντήσεις, λίγες στα σύνορα των παραλιακών περιοχών. Εκεί ακολουθείς ευλαβικά google maps. Θα το γράψω στην ιστορία μου.

Μέχρι την ολοκλήρωση της ιστορίας, σου παρουσιάζω το πρόγραμμα που είχα ετοιμάσει και το οποίο τήρησα κατά 90%.

ΣΧΕΔΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

05-07-2017 Ποντγκόριτσα- Μόσταρ 231km.
09.30. Άφιξη στο αεροδρόμιο της Ποντγκόριτσα. Αποσκευή - αυτοκίνητο.
11.00-11.15. Άφιξη στην πόλη της Ποντγκόριτσα.
11.15-13.15. Βόλτα στην παλιά πόλη, στον Clock
Tower, στην Old Ribnica River Bridge, στον ποταμό Moraca, στη Saborni hram Hristovog Vaskrsenja και στο Petrović Summer House.
13.15-15.15. Ταξίδι προς Μόσταρ, 231km, 4h. Στάση στο Trebinje, ακριβώς στη μέση της διαδρομής. Ποντγκόριτσα-Trebinje 116km.
15.15-16.00. Στάση στο Trebinje, για ξεμούδιασμα ή/και ελαφρύ φαγητό και ποτό. Βόλτα στον ποταμό Trebišnjica και στην πέτρινη γέφυρα Most Arslanagića.
16.00-17.45. Trebinje- Μόσταρ, 115km.
18.00-18.30. Άφιξη στο Μόσταρ, τακτοποίηση στο ξενοδοχείο
Shangri La Mansion, Maršala Tita.
18.30-21.00. Βόλτα στο Μόσταρ, σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο σχετικό εδάφιο. Πρώτα στην ανατολική πλευρά και στη συνέχεια στη δυτική. Αν μας πάρει ο χρόνος φτάνουμε και στη νέα πόλη έως το Mostar Gymnasium, ή/και καφέ-μπύρα στο Terasa.
21.00-23.00. Φαγητό στο Šadrvan ή στο Hindin Han (δυτικά της παλιάς γέφυρας).
23.00-00.00. Νυχτερινή βόλτα φωτογράφιση της γέφυρας και της παλιάς πόλης και ξενοδοχείο για ύπνο.


06-07-2017 Μόσταρ-Ζαντάρ 288km
09.00. Αναχώρηση από Μόσταρ. Όποιος αντέχει, έχει κάνει πρωινή βόλτα και έχει φάει μπουρέκ.
09.00-10.00. Μόσταρ πηγές Buna, καφές, πρωινό.
10.00-13.00. Μόσταρ - Pocitelj, καταρράκτες Kravica (δίπλα στο δρόμο για Ζαντάρ). Ο δρόμος Μόσταρ - Pocitelj είναι δίπλα στον ποταμό Νερέτβα. Ο δρόμος προς καταρράκτες Kravica, είναι δίπλα στον ποταμό Trebizat.
13.00-15.30. Καταρράκτες Kravica-Ζαντάρ.
Υπάρχει εναλλακτική επιλογή διέλευσης από Lozovac για τον εθνικό δρυμό Krka. (Trebizat- Lozovac 188km 1h,30min). Στην περίπτωση αυτή με δεδομένο ότι θα απαιτηθούν δύο (τουλάχιστον) ώρες στον εθνικό δρυμό Krka, θα προκύψει άφιξη στο Ζαντάρ στις 17.30 (Lozovac-Ζαντάρ 85km, λιγότερο από 1ώρα).
15.30-17.00. Τακτοποίηση στα δωμάτια στο Ζαντάρ και ξεκούραση.
17.00-20.30. Βόλτα στην παλιά πόλη, φαγητό.
20.30-21.15. Ηλιοβασίλεμα κοντά στο sea
organ.
21.15-00.30 Βόλτα στην παλιά πόλη, χαλάρωση, ποτά και όποτε κουραστούμε για ύπνο στα δωμάτια.


07-07-2017 Ζαντάρ - Plitvice - Ζάγκρεμπ (133+138)km
10.00-11.45. Ζαντάρ - Plitvice
133km..
12.00-16.00. Λίμνες Plitvice.
16.00-16.30. Πρόχειρο φαγητό, καφές.
16.30-18.00. Plitvice - Ζάγκρεμπ 138km
18.00-20.00. Τακτοποίηση στα δωμάτια στο Apartment Zagreb Schone, ξεκούραση.
20.00-00.00. Βόλτα στο κέντρο της πόλης. Φαγητό.


08-07-2017 Ζάγκρεμπ 0km
Ημέρα για βόλτα στο Ζάγκρεμπ, σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο σχετικό εδάφιο.


09-07-2017 Ζάγκρεμπ 0km
Ημέρα για βόλτα στο Ζάγκρεμπ, σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο σχετικό εδάφιο.


10-07-2017 Ζάγκρεμπ - χερσόνησος Ίστρια. 400 km
09.00-10.30. Ζάγκρεμπ-Ριέκα 161km. (αυτοκινητόδρομος)
10.30-12.00. Βόλτα στη Ριέκα.
12.00-12.30. Ριέκα-Οπατία 17km.
12.30-15.00. Βόλτα στην Οπατία. Ελαφρύ φαγητό.
15.00-15.30. Οπατία-Brseč
15.30-17.45. Επιστροφή στο Ζάγκρεμπ.
17.45-00.00. Χαλαρή βόλτα στο Ζάγκρεμπ - φαγητό.
Υπάρχει εναλλακτική επιλογή να γίνει ο γύρος της χερσονήσου της Ίστριας και συγκεκριμένα:
15.00-16.00. Οπατία-Rovinj 84Km.
16.00-17.00. Bόλτα στο Rovinj.
17.00-17.30. Rovinj-
Pula 35 km.
17.30-18.15. Βόλτα
στην Pula.
18.15-19.30. Pula-Brseč 65km.
19.30-21.45. Επιστροφή στο Ζάγκρεμπ.
21.45-00.00. Χαλαρή βόλτα στο Ζάγκρεμπ - φαγητό
Τα παραπάνω km θα είναι 185km.
Άλλη εναλλακτική επιλογή είναι μόνο Οπατία- Rovinj. Επιβάρυνση 3 ωρών (αντί 4).


11-07-2017 Ζάγκρεμπ - Split. 410km.
10.00-13.00. Ζάγκρεμπ-Σιμπένικ 340km. (αυτοκινητόδρομος)
13.00-14.00. Βόλτα στο ιστορικό κέντρο του Σιμπένικ.
14.00-15.00. Σιμπένικ-Σπλιτ 88km
15.00-17.00. Εγκατάσταση στα δωμάτια. Ξεκούραση.
17.00-00.00. Βόλτα στο ιστορικό κέντρο του Σπλιτ. Φαγητό, ποτά.


12-07-2017 Σπλιτ-Τρογκίρ. 54km.
Βόλτες στο Σπλιτ. Εκδρομή στο Τρογκίρ, διαρκείας πέντε ωρών, μία και μισή ώρα η διαδρομή, στην υπόλοιπη ώρα, χαλαρή βόλτα στο μεσαιωνικό Τρογκίρ.


13-07-2017 Σπλιτ. 0km
Βόλτες στο Σπλιτ. Πιθανή εκδρομή στο νησί Χβαρ.


14-07-2017 Σπλιτ-Κότορ (Dobrota). 310km (από τον παραλιακό δρόμο).
08.00-12.30. Σπλιτ-Ντουμπρόβνικ 219km.
12.30-17.00. Βόλτες στο Ντουμπρόβνικ, σύμφωνα με το σχετικό εδάφιο. Ελαφρύ φαγητό.
17.00-19.00. Ντουμπρόβνικ-Κότορ 91km.
19.00-19.30. Εγκατάσταση στα δωμάτια στο
Sole Apartments στη Dobrota.
19.30-00.00. Έξοδος για φαγητό, ποτό και πρώτη βόλτα στο ιστορικό κέντρο του Κότορ, σύμφωνα με το σχετικό εδάφιο.


15-07-2017 Κότορ, παράλια Μαυροβουνίου. 100km.
09.30-10.00. Κότορ-Budva 23km
10.00-12.30. Βόλτα στο ιστορικό κέντρο της Budva. Καφές, ποτό-ελαφρύ φαγητό.
12.30-15.30. Ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες ή βόλτα με αυτοκίνητο γύρω από τον κόλπο του Κότορ σε συνδυασμό με φέρι ή περίπατος στο ιστορικό κέντρο του Κότορ.
15.30-18.00. Ξεκούραση στα δωμάτια.
18.00-00.00. Βόλτα στο ιστορικό κέντρο του Κότορ, φαγητό, ποτό.


16-07-2017 Κότορ(Dobrota)-Ποντγκόριτσα,
08.30-10.45. Dobrota-airport Ποντγκόριτσα 96km, μέσω της λίμνης Σκόρδας.

(Σημείωση: Όπου αναφέρεται σχετικό εδάφιο, ήταν ένας ταξιδιωτικός οδηγός τον οποίο είχα συντάξει και είχα μοιράσει στην ταξιδιωτική ομάδα)

Οι αποστάσεις και ο χρόνος ήταν αυτός τον οποίο είχα υπολογίσει.

Επίσης σημειώνω:

1. Η διαδρομή Ζαντάρ-Τρογκίρ-Σπλιτ-Ντουμπρόβνικ-Κότορ-Μπούντβα έγινε από τον παραλιακό επαρχιακό πανέμορφο δρόμο.

2. Η εκκίνηση και ο τερματισμός ήταν το αεροδρόμιο της (υποτιμημένης) Ποντγκόριτσα (διάβασε το τρίτο κεφάλαιο) και αυτοκίνητο νοίκιασα με μίλια στο αεροδρόμιο. Μου έκαναν και αναβάθμιση λόγω χρυσής κάρτας.

3. Μεταξύ Κότορ και Μπούντβα, επιλέγεις σαφώς Κότορ.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Ελπίζω ότι τις επόμενες τρεις με τέσσερις εβδομάδες να την έχω ολοκληρώσει, παρουσιάζοντας το Σπλιτ, το Ντουμπρόβνικ, το Κότορ, τη Μπούντβα και την επιστροφή στην Ποντγκόριτσα..
Κι εμείς το ελπίζουμε.:)
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
@echo2011 Για τους χρόνους οδήγησης δεν μπορείς να εισαι απόλυτα σίγουρος. Πέρυσι εμεις φεύγοντας απο Αλβανία και μπαίνοντας Μαυροβούνιο σταματήσαμε για καφέ, φαινόταν ολα ήσυχα και εκει που υπολογίζαμε πως θα φτάσουμε Κότορ νωρίς το μεσημέρι...... Τρώμε ένα σκάλωμα για 2,5 ώρες λόγω τροχαίου στον παραλιακό δρόμο κάπου στο Sveti Stefan ..... ουρές χιλιομέτρων μετά .... κτλ. Στα σύνορα χρειάστηκε να περιμένουμε από 5 μέχρι 30 λεπτά
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
@echo2011 Για τους χρόνους οδήγησης δεν μπορείς να εισαι απόλυτα σίγουρος. Πέρυσι εμεις φεύγοντας απο Αλβανία και μπαίνοντας Μαυροβούνιο σταματήσαμε για καφέ, φαινόταν ολα ήσυχα και εκει που υπολογίζαμε πως θα φτάσουμε Κότορ νωρίς το μεσημέρι...... Τρώμε ένα σκάλωμα για 2,5 ώρες λόγω τροχαίου στον παραλιακό δρόμο κάπου στο Sveti Stefan ..... ουρές χιλιομέτρων μετά .... κτλ. Στα σύνορα χρειάστηκε να περιμένουμε από 5 μέχρι 30 λεπτά
Έχεις δίκιο, δε μπορείς να εισαι σίγουρος για το πόση ώρα θα σου πάρει η καθε διαδρομή γιατί πολλοί παραγοντες παίζουν ρόλο.. Αλλά δε θέλω να'χω προγραμματίσει καποια διαδρομή που χιλιομετρικά (και με βάση το όριο ταχύτητας στην περιοχή) παιρνει πάνω από 4 ώρες γιατί άλλο να καθυστερησεις 2-3 ώρες και τελικά να φτασεις στο επόμενο ξενοδοχείο σε 6-7 ώρες και άλλο να εχω προγραμματίσει 7ωρη διαδρομή και με την καθυστερηση να γίνει 10ωρη και να φτασουμε π.χ. μαυρα μεσανυχτα σε ξενοδοχειο (που μπορεί να μην εχει και check in αργα).. Το κακό με τις μικρές διαδρομές κάθε μερα είναι πως χρειάζονται πολλές μερες για αυτό το ταξίδι και πολλά καταλύματα σε σχετικά κοντινες πόλεις μεταξύ τους.. Ακόμα δυσκολεύομαι να φτιάξω ενα προγραμμα και να καταλήξω για το αν είναι εφικτό αυτό που θέλουμε σε 13 μέρες χωρίς πολύ οδήγηση κάθε μέρα.. Ίσως δε βγαίνει τελικά..
Το 5 με 30 λεπτά στα σύνορα πάντως ακουγεται καλό..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom