εθελοντισμος εκτος ελλάδας

xariscrete

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
'σπερα, θα ήθελα να μάθω καποιες πληροφορίες σχετικα με το πώς γίνεται να λάβεις μέρος ως εθελοντής σε κάποια ξένη χώρα, ποιες είναι οι πιο οργανωμένες οργανώσεις, και πόσο μπορεί να κοστίσει? γιατι μου αρεσει πολυ το ενδεχομενο και το σκεφτομαι σοβαρα για το μελλον... :roll:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Το κόστος, οι συνθήκες εργασίας, και η οργάνωση διαφέρουν.
Εγώ παλιά ταξίδευα με αυτούς:
Service Civil International | Home
και είχα περάσει πολύ καλά. Έχουν work camp σε όλον τον κόσμο. Όμως για πρώτη φορά καλό θα είναι να διαλέξεις κάτι συντηρητικό μην μου πας με την πρώτη π.χ. για συγκομιδή καφέ στην Κένυα.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δεν ξέρω τώρα...
Εγώ ψάχνομαι από πέρσυ για κάποιο πρόγραμμα με το Έλιξ.
Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, αλλά αγνοώ πλήρως ποιές είναι οι πιθανές δυσκολίες που μπορεί να ανακύψουν...
 

xariscrete

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Το κόστος, οι συνθήκες εργασίας, και η οργάνωση διαφέρουν.
Εγώ παλιά ταξίδευα με αυτούς:
Service Civil International | Home
και είχα περάσει πολύ καλά. Έχουν work camp σε όλον τον κόσμο. Όμως για πρώτη φορά καλό θα είναι να διαλέξεις κάτι συντηρητικό μην μου πας με την πρώτη π.χ. για συγκομιδή καφέ στην Κένυα.
κοίταξα λίγο το link που μου εδωσες και μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα διάφορα προγραμματα. απλά θέλω να σε ρωτήσω: όταν λέει κόστος πχ 100 ευρω αναφέρεται στο κόστος για να συμμετεχεις ή και στα έξοδα του ταξιδιού...

και γενικότερα εσένα πόσο σου κόστισε να πας σε ένα work camp για 2 βδομάδες?
 

xariscrete

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
α και κατι αλλο...

το service civil international
ειναι σαν την elix?
γιατι παρατήρησα ότι έχουν κοινά προγράμματα, δηλαδή στέλνουν και τα δύο στα ίδια μέρη.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
κοίταξα λίγο το link που μου εδωσες και μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα διάφορα προγραμματα. απλά θέλω να σε ρωτήσω: όταν λέει κόστος πχ 100 ευρω αναφέρεται στο κόστος για να συμμετεχεις ή και στα έξοδα του ταξιδιού...

και γενικότερα εσένα πόσο σου κόστισε να πας σε ένα work camp για 2 βδομάδες?
Αθώο μου πλάσμα εγώ όταν πήγα ήμουν 26 χρονών και τώρα είμαι 44. Κάτι τα χρόνια που περάσανε κάτι το αλσχάιμερ που έρχεται... δεν θυμάμαι και πολλά περί των οικονομικών. Τα 100 ευρώ θα στα ζητάνε για την συμμετοχή, σου παρέχουν τροφή και στέγη και εσύ αναλαμβάνεις τα έξοδα ταξιδιού. Η διαμονή εξαρτάται από τι πρόγραμμα που θα διαλέξεις. Εγώ τότε έμενα σε σκηνή έξω από την Μαδρίτη αλλά οι εγκαταστάσεις ήταν αρκετά άνετες. Θυμάμαι επίσης ότι γενικώς τα χρήματα που ξόδεψα για εσωτερικές μετακινήσεις, και διασκέδαση ήταν πολύ λίγα. Θεωρώ τα προγράμματα εθελοντικής εργασίας έναν από τους καλύτερους τρόπους για να ταξιδεύεις και αν πάρεις το βάπτισμα του πυρός σε μια ευρωπαϊκή πόλη, θα ήταν καλό να τολμήσεις και κάτι πιο εξωτικό μετά. Το αν έχει σχέση με το elix δεν ξέρω να σου πω.
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
Γενικότερα αν μπορείς να διαθέσεις χρόνο τύπου από 3μηνο και πάνω, ψάξε να δεις για προγράμματα evs (european volunteer system). Δουλεύεις για μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς συνήθως και σου καλύπτουν τα μεταφορικά από και προς την χώρα, διαμονή, διατροφή και σου δίνουν και ένα υποτυπώδες χαρτζιλίκι. Σαν εμπειρία είναι πολύ ωραία. Μέσω ελιξ μπορείς να κοιτάξεις και για evs.
 

Michael

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Συρία - 19/4/11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Δες και αυτά τα τρία links τα οποία και εγώ τώρα τελευτέα τα ανακάλυψα και φαίνονται πολύ ενδιαφέρον:

Gap Year - Εθελοντισμός
http://youthnet.gr/
Youthnet Hellas

Στο youthnet απότι έχω διαβάσει σου πληρώνουν διαμονη και διατροφή και το 70% των εισητιρίων. Πέρα από τα χρηματικά πάντως φαίνονται πολύ ενδιαφέρον τα προγράμματα τους και ελπιζω να καταφέρω και εγώ κάποια στιγμή να συμμετάσχω!
 

Michael

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Συρία - 19/4/11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Δες και αυτά τα τρία links τα οποία και εγώ τώρα τελευτέα τα ανακάλυψα και φαίνονται πολύ ενδιαφέρον:

Gap Year - Εθελοντισμός
http://youthnet.gr/
Youthnet Hellas

Στο youthnet απότι έχω διαβάσει σου πληρώνουν διαμονη και διατροφή και το 70% των εισητιρίων. Πέρα από τα χρηματικά πάντως φαίνονται πολύ ενδιαφέρον τα προγράμματα τους και ελπιζω να καταφέρω και εγώ κάποια στιγμή να συμμετάσχω!
Επίσης αν κάποιος έχει συμμετάχει στο youthnet ή σε κάποιο άλλο ενδιαφέρον πρόγραμμα ας μας πει τις εμπειρίες του και αν αξίζει να συμμετάσχεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom