Αυστρία Κροατία Σερβία Σλοβενία ειναι ρισκο ή οχι???

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
πιστευετε οτι ειναι μεγαλο ρισκο να πεις ΄΄ αυριο παιρνω την οικογενεια και παω ενα οδικο ταξιδακι με στασεις σε Βελιγραδι ( 1 βραδυ ) , Ζαγκρεμπ αλλο 1 βραδυ και να συνεχισεις για Λιουμπλιανα ( δε βρισκω ξενοδοχειο) οποτε πας Γκρατς να κατσεις 2-3 μερουλες και να αρχισεις παλι την επιστροφη με μια σταση ( μαλλον Βελιγραδι )'' ?
τι λετε ? Η γυναικα μου λεει ''φυγαμε''...εγω πολυ διστακτικος...οδηγω μονο εγω...ο καιρος απ΄οτι ειδα θα ειναι καλος...λαστιχα εχω καινουργια, μηπως εκ του νομου της καθε χωρας θα χρειαστω χιονολαστιχα ( ισως και για δικη μου ασφαλεια )? φαγαμε τη μπαμια στις γιορτες και δε βρηκαμε με τα πρακτορεια καμια εκδρομη για ευρωπη (ολα ηταν γεματα) και τωρα το σκεφτομαστε οδικως αλλα με το δικο μας Ι.Χ. Τι λετε?
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
για μένα δεν είναι ρίσκο μια χαρά είναι μονο ψάξε για λουμπιάνα κρίμα να μην exeis ούτε μια μέρα Λιουμπλιανα
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Οπωςδηποτε Λουμπλιανα !! Πολυ ομορφη πολη,μην την αφησεις!Οσο για το ρισκο που αναφερεσαι,η μονη ενσταση ειναι για τον καιρο,και τυχον χιονι που θα συναντησεις!Τον Απριλιο σε παρομοιο ταξιδι οδικως δε συναντησα κανενα προβλημα..
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
καλησπερα και παλι...το ξερω για τη Λουμπλιανα οτι ειναι ομορφη πολη, την ειδα περσι τα Χριστουγεννα για κανα 3ωρο που σταματησαμε, αλλα δε μπορω να βρω ξενοδοχειο κατω απο 130-140 ευρω γιατι εχει 91% πληροτητα, οποτε αναγκαστικα τη βαζω σε 1ημερο...το Ζαγκρεμπ αξιζει για 2 διανυκτερευσεις ? εχω βρει στο Ζαγκρεμπ ''esplanade Zagreb hotel'' με 102 ε τρικλινο χωρις πρωινο ( 23 ευρω το ατομο παρακαλω το πρωινο ) και στο Βελιγραδι '' villa forest'' 75 ευρω το τρικλινο με πρωινο ιδανικο για αυτους που ταξιδευουν Ευρωπη ανεβαινοντας και απο κει και περα ψαχνω στο GRAZ αλλα δε ξερω αν αξιζει τοσο. Μηπως αξιζει να κατσω 3 βραδια Ζαγκρεμπ και απο κει ενα μονοημερο σε λιουμπλιανα και ενα μονοημερο σε Γκρατς και επιστροφη απευθειας Ελλαδα χωρις σταση ? Με τα χιονολαστιχα τι παιζει? που ειναι υποχρεωτικα?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
1. Αντί για Λιουμπλιάνα, κοίταξες μήπως μπορείς να βρεις κάτι για διαμονή σε Kranj ή Bled που είναι δίπλα; Κρίμα είναι να κάνεις 3 βράδυα στο Ζάγκρεμπ.
2. Αν κατευθυνθείς για Γκράτς, και ανάλογα με τον καιρό, αξίζει να κάνεις τον κόπο να πας από το Loiblpass (όχι από το τούνελ-αυτοκινητόδρομο, από τον παλιό δρόμο που σκαρφαλώνει με μεγάλες κλίσεις μέχρι εκεί που - παλιότερα - ήταν τα σύνορα/τελωνείο και μετά αρχίζει η κατάβαση για Ferlach, Klagenfurt). Η εμπειρία είναι μοναδική, το τοπίο υπέροχο και η θέα από διάφορα σημεία αξέχαστη. Εκεί, βέβαια, είναι απίθανο να μην έχει χιόνια και μάλλον θα χρειαστείς τα κατάλληλα λάστιχα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
θρύλος είσαι, μη μασάς....
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Και θα πας και θα περάσεις καλά και θα μας τα πεις αναλυτικά με ταξιδιωτική ιστορία :icon_wink:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom