ενοικίαση τροχόσπιτου είτε ελλάδα είτε ιταλια

kepelis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους του φίλους
Παρακαλώ είμαι τρίτεκνος και θα ήθελα να με πληροφορήσετε πως και από που θα βρω τροχόσπιτο για ενοικίαση για τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Τι πρέπει να προσέξω αλλά κυρίως που θα βρω για να νοικιάσω και σε τι τιμές θα το βρω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιώργος:)
 
Last edited by a moderator:

thanasistt

Member
Μηνύματα
52
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ισραηλπαλαιστινη ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
πουερτο ρικο
θέλω να νοικιάσω τροχόσπιτο για 25 μέρες έχετε πληροφορίες να μου δώσετε?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Βρε παιδιά, το είχα απορία, γιατί χρόνια σκέφτομαι ταξίδι με τροχόσπιτο:
δε θέλει άλλο δίπλωμα για να οδηγήσεις τροχόσπιτο - ειδικά το ρυμουλκούμενο; Για το άλλο που είναι όλα μαζί ίσως όχι, αλλά δε βολεύει να το παρατάς κάπου και να γυρίζεις την κάθε πόλη με το αμάξι.
 

harilander

Member
Μηνύματα
557
Likes
400
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
κανονικά θελει το δίπλωμα να εχει επέκταση Ε/Β ,τα περισοτερα ειναι Β/Β.
νομίζω με ενα παραβολο γινεται η επεκταση.
το υπερ του τροχοσπιτου ειναι οτι το αφηνεις καπου και χρησιμοποιεις το αμαξι αλλα το αρνητικο ειναι η δυσκολια χειρισμων
στο αυτοκινουμενο το υπερ ειναι η ευκολία χειρισμου και το κατα οτι θελεις ενα αλλο μεσο για μετακινήσεις (μηχανακι,ποδηλατο)
στο εξωτερικο βρίσκεις ευκολα και σε καλες τιμες να νοικιασεις, στην Ελλάδα δεν εχει πολύ άνθιση το συγκεκριμενο ειδος τουρισμου και δεν βρισκεις ευκολα.
 

thanasistt

Member
Μηνύματα
52
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ισραηλπαλαιστινη ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
πουερτο ρικο
έχει κλείσει ποτε κανεις τροχόσπιτο από βουλγαρία?έχω βρει ένα με παρα πόλη καλές τιμές σε σχέση με ιταλία και με ελλάδα διαφορες δηλαδή στα 60-70 ευρώ την μέρα!!!αλλα κάτι δεν μου κάθεται καλά......αν θέλετε σας ποστάρω και το link τους ...Zoti Rental - motorhome hire Coral and Serija70 (δεν ξέρω αν επιτρέπεται αυτό που κάνω)
 

KOSTAS

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Για αυτοκινούμενο έως 3500 κιλά θέλει δίπλωμα Β, για περισσότερα κιλά Γ και μεγαλύτερο. Τώρα για συρόμενο όταν το σύνολο του ρυμουλκούμενου και του ρυμουλκού είναι έως 3500 κιλά αρκεί δίπλωμα Β, όταν υπερβαίνει θέλει Β+Ε (αυτό έχω εγώ). Το Β+Ε βγαίνει με εξετάσεις κανονικά.
Thanasistt η ενοικίαση αυτοκινούμενων είναι κάτι το συνηθισμένο στο εξωτερικό. Στο link της Βουλγαρίας δεν βλέπω κάτι περίεργο, πάντως έχει και στην Ελλάδα αρκετές εταιρίες που νοικιάζουν αυτοκινούμενα.
 

thanasistt

Member
Μηνύματα
52
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ισραηλπαλαιστινη ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
πουερτο ρικο
καλημέρα:)σε ευχαριστώ κώστα!!!θα πάρω τηλ να ρωτήσω και να τους ακούσω βασικά!!!έχω βρει στην γερμανία από μοναχο αξιόπιστη εταιρία !!δυο έχω βρει!μου τις πρότειναν και άλλοι και τις είχα βρει και μονος μου!!!δεν κοιτάω για συρόμενο αλλα ενιαίο όλο μαζί!!
τώρα από ελλάδα είναι πανάκριβα για το ίδιο τροχόσπιτο που μου ζητάνε στο μοναχο 1400 ευρώ στην ελλάδα μου ζητάνε 2500 ευρώ για της ίδιες μέρες!!!
 

tzigis

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδ/κός βορράς οδικώς.
Για αυτοκινούμενο έως 3500 κιλά θέλει δίπλωμα Β, για περισσότερα κιλά Γ και μεγαλύτερο. Τώρα για συρόμενο όταν το σύνολο του ρυμουλκούμενου και του ρυμουλκού είναι έως 3500 κιλά αρκεί δίπλωμα Β, όταν υπερβαίνει θέλει Β+Ε (αυτό έχω εγώ). Το Β+Ε βγαίνει με εξετάσεις κανονικά.
Nα συμπληρώσω εδώ πως σύνολο ο νόμος εννοεί το μέγιστο επιτρεπτό βάρος του αυτοκινήτου + το μέγιστο επιτρεπτό βάρος του συρόμενου τροχόσπιτου.
Φυσικά όπως είπε ο Κώστας δίνεις εξαιτάσεις οδήγησης κανονικά( γωνία , πάρκιν , πορεία) και το συνολικό κόστος στα 450 με 500 ευρά!!!!
 

AFAKHS

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
κάτι ανάλογο θέλω να κάνω και εγώ για περίπου 15 με 20 μέρες. Απ΄ότι έψαξα λίγο απο το ίντερνετ και κανενα δυο τηλεφωνάκια που πήρα οι τιμές είναι ιδιαιτερα ακριβές αν και χαμηλή περίοδος ( Νοέμβριο ) . Αν κάποιος έχει κάνει κατι παρόμοιο θα παρακαλούσα για κάποιες χρήσιμες συμβουλές ωστε να βρώ την βέλτιστη λύση .
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Κι εγώ ενδιαφέρθηκα κάποτε, αλλά οι τιμές αποτρεπτικές. Αν βρει κάποιος κάτι συμφέρον, με ενδιαφέρει κι εμένα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom