Μεξικό ενοικιαση αυτοκινητου στο Μεξικο

Papas George

Member
Μηνύματα
73
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
mexico
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
περμενω τις προτασεις σας για ενοικιαση αυτοκινητου στο Μεξικο..
ειναι καλυτερο να το "παζαρεψω" εκει?
να το κλεισω απο ιντερνετ?
αν ειναι αποδεκτο το ελληνικο διπλωμα?
παγιδες..
κ οτι γνωριζεται για το θεμα..
μονο σας παρακαλω οσο πιο συντομα γινεται γιατι την Τριτη 2 μαρτιου το βραδυ αναχωρω..
εκ των προτερων ενα μεγαλο ευχαριστω
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Χωρίς να έχω κάνει ενοικίαση αυτοκινήτου στη συγκεκριμένη χώρα η δικιά μου πρόταση είναι να το ''παζαρέψεις'' εκεί αλλά να έχεις μια ιδέα για τις τιμές και μέσου ίντερνετ, γιατί το Μεξικό είναι η χώρα του παζαρέματος σε οτιδήποτε πωλείται και κατ' επέκταση σε οτιδήποτε νοικιάζεται.
Όσο για το δίπλωμα αν έχεις το καινούργιο δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα γιατί απλούστατα όλοι οι Ευρωπαίοι τουρίστες έχουν το ίδιο δίπλωμα.
Για παγίδες ....δεν ξέρω, θα σε περιμένουμε να επιστρέψεις για να μας ενημερώσεις εσύ εκτός αν κάποιος άλλος συμφορουμίτης γνωρίζει κάτι και μπορεί να μας βοηθήσει.

Μπορείς να μας πεις για ποιο λόγο θέλεις να νοικιάσεις αυτοκίνητο;
 

Papas George

Member
Μηνύματα
73
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
mexico
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
αυτο που με αγχωνει ειναι οτι το διπλωμα μου ειναι το ροζ μεν, αλλα παλια εκδοση κ γραμμενο μονο στα ελληνικα..
στην ευρωπη ποτε δεν ειχα προβλημα(ακομα κ στην αγγλια)..
στην κουβα ουτε..
στον υπολοιπο κοσμο(οπου ειχα αυτοκινητο η μηχανη) οδηγουσα παρανομα..
αλλα τωρα αφ ενος παω με τη γυναικα μου κ αφ ετερου εχω αποφασισει να μην σταματω στα μπλοκα αστυνομικων στους επαρχιακους κ ερημους δρομους, συνεπως δεν χωρανε πολλες "μαγκιες" κ πρεπει να ειμαι σε ολα νομιμος..
γι αυτο κ αγχωνομαι..
αυτοκινητο νοικιαζω γιατι θελω να γυρισω ολο το Μεξικο κ να περασω για 2-3 μερες Μπελιζ κ Γουατεμαλα..
εχω στειλει μνμ στην go2dbeach αλλα δεν μου εχει απαντησει ρε γμτ..
κ πρεπει να ειναι η μονη που μπορει να με βοηθησει ουσιαστικα..
το κακο ειναι πως δεν υπαρχει χρονος..
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
αυτοκινητο νοικιαζω γιατι θελω να γυρισω ολο το Μεξικο κ να περασω για 2-3 μερες Μπελιζ κ Γουατεμαλα..
Καταρχήν το Μεξικό είναι τεράστιο και τα χιλίομετρα ατελείωτα, στη θέση σου θα έβρισκα άλλο τρόπο μετακίνησης, π.χ λεωφορείο!!
2-3 μέρες Μπελίζ και Γουατεμάλα ....δεν φτάνουν με τίποτα!!
 

Papas George

Member
Μηνύματα
73
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
mexico
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Καταρχήν το Μεξικό είναι τεράστιο και τα χιλίομετρα ατελείωτα, στη θέση σου θα έβρισκα άλλο τρόπο μετακίνησης, π.χ λεωφορείο!!
2-3 μέρες Μπελίζ και Γουατεμάλα ....δεν φτάνουν με τίποτα!!
κ τεραστιο κ λεωφορειο???????????????
θα πεθαααανω!!!!!!!!!!
κουβαλα, ξεκουβαλα....
ειμαι μεγαλος σε ηλικια κριστιαν, πραγμα που σημαινει οτι εχω περασει καμμια 10αρια φορες την παλια Γιουγκοσλαβια μονορουφι..
(δεν ηταν να κανεις σταση εκει)
οποτε τα χιλιομετρα τα εχω παιχνιδακι..
μπελιζ-γουατεμαλα θα παω μονο για μυρωδια.. για να τις πατησω
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
κ τεραστιο κ λεωφορειο???????????????
θα πεθαααανω!!!!!!!!!!
κουβαλα, ξεκουβαλα....
ειμαι μεγαλος σε ηλικια κριστιαν, πραγμα που σημαινει οτι εχω περασει καμμια 10αρια φορες την παλια Γιουγκοσλαβια μονορουφι..
(δεν ηταν να κανεις σταση εκει)
οποτε τα χιλιομετρα τα εχω παιχνιδακι..
μπελιζ-γουατεμαλα θα παω μονο για μυρωδια.. για να τις πατησω
Ένα παράδειγμα : Κανκούν-Μέξικο σίτι είναι κάπου 2100 χιλιόμετρα !!!
και με το αυτοκίνητο θα έχεις κουβάλα-ξεκουβάλα.
Το οδικό δίκτυο στη Γουατεμάλα σε μεγάλο ποσοστό είναι χωματόδρομος (απ' εκεί που πέρασα εγώ τέλος πάντων) και απ' ότι άκουσα εκεί το Μπελίζ είναι ακόμη χειρότερα.
Η γνώμη μου είναι να το ξανασκεφτείς.
 

Papas George

Member
Μηνύματα
73
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
mexico
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Ένα παράδειγμα : Κανκούν-Μέξικο σίτι είναι κάπου 2100 χιλιόμετρα !!!
και με το αυτοκίνητο θα έχεις κουβάλα-ξεκουβάλα.
Το οδικό δίκτυο στη Γουατεμάλα σε μεγάλο ποσοστό είναι χωματόδρομος (απ' εκεί που πέρασα εγώ τέλος πάντων) και απ' ότι άκουσα εκεί το Μπελίζ είναι ακόμη χειρότερα.
Η γνώμη μου είναι να το ξανασκεφτείς.
σ ευχαριστω αλλα αντι να με αποτρεψεις με δελεασες ακομα περισσοτερο..
οσο για τους χωματοδρομους...οτι καλυτερο..
χιλια ευχαριστω
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Όπως είπε και ο Christian, το να γυρίσεις όλο το Μεξικό είναι κομματάκι δύσκολο εκτός και αν σκοπεύεις να μείνεις κανένα τρίμηνο! Από το Cancun ως το Tijuana (που είναι τα δύο άκρα) είναι 4500χλμ. Και το θέμα δεν είναι μόνο να τα οδηγήσεις, είναι και να δεις το ενδιάμεσο φυσικά!!

Αν περιοριστείς σε κάποια κομμάτια της χώρας, που είναι και πιο ρεαλιστικό κατά τη γνώμη μου, μπορείς να κάνεις:

  • Νοτιανατολικό Μεξικό (Yucatan κτλ) και αν έχεις χρόνο να κατέβεις και Chiapas ή αλλιώς να ανέβεις Μέξικο Σίτυ. Τουριστικό αλλά με τις πιο τέλειες παραλίες κλπ. Αυτό το ταξίδι (με αυτοκίνητο) το είχε κάνει η go2dbeach, ψάξε για την ιστορία της "Πάμε Μεξικό" (και με λίγο Belize μέσα)
  • Βορειοδυτικό Μεξικό, στη χερσόνησο Baja. Έρημος και ερημιά! Άμμος, περίεργοι σχηματισμοί από βράχους, άγρια ομορφιά και κάποιες καλές παραλίες νομίζω.
Καλό ταξίδι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.233
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom