ερωτηση για ατμ στο εξωτερικο.

Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
φιλανδια
παιδια καλησπερα.προκειται να ταξιδεψω στο εξωτερικο και συγκεκριμενα βουδαπεστη βιεννη και θελω να ρωτησω πως βγαζω χρηματα απο το ατμ στην βουδαπεστη παραδειγμα που θα χρειαστω συναλλαγμα.σε ρωταει στα αγγλικα τι συναλλαγη θελεις?μηπως οταν βαζεις τον κωδικο της καρτας γινεται αυτοματα συνδεση με το συστημα στα αγγλικα?ειναι λιγο χαζη η ερωτηση αλλα φτανοντας στην βουδαπεστη πρεπει να κανω συναλλαγμα για να παω βιεννη πρωτα και ξερω καλα οτι αν χαλασω στο αεροδρομιο σε μαγαζι θα με σκισουν.εχει ατμ τραπεζας στο αεροδρομιο?εχω ταξιδεψει πολλες φορεσ εξωτερικο αλλα ποτε δεν μου ετυχε να χρησιμοποιησω ατμ.σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεισ σας.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Σε όλα τα ατμ έχει επιλογή γλώσσας ,οπότε αν γνωρίζεις αγγλικά πρόβλημα δεν θα αντιμετωπίσεις
Εχει γραφτεί αρκετές φορές ότι το καλύτερο rate με την χαμηλότερη προμήθεια( ανάλογα τράπεζα και ταξιδιωτικό προορισμό ) είναι απο ατμ και όχι ανταλλακτήρια και ειδικά αεροδρομίου .

ατμ έχει και στα 2 αεροδρόμια
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Δηλαδη το καλυτερο ειναι να κανουμε συναλλαγμα απο ΑΤΜ μολις φτασουμε στην χωρα που θελουμε?
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Αυτο το 1% δεν μ'αρεσει!Γιατι εγω θα ειμαι σε αυτο
 

Άννα Τ.

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία, Λεττονία, Λιθουα
Ονειρεμένο Ταξίδι
κινα
Δηλαδη ρε παιδια , μπορεις να πας σε οποιαδηποτε τραπεζα να κανεις συναλλαγμα απο το ΑΤΜ; Και η προμηθεια ειναι μικροτερη απ'οτι αν μπεις μεσα ή ειναι το ιδιο;
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Kαι κατι αλλο εδω στην Ελλαδα οταν βγαζεις χρηματα απο αλλη τραπεζα συστημα Διας σου κραταει η τραπεζα 2 ευρω.Οταν κανεις αναληψει απο τραπεζα του εξωτερικου ποσα σου κραταει?
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Kαι κατι αλλο εδω στην Ελλαδα οταν βγαζεις χρηματα απο αλλη τραπεζα συστημα Διας σου κραταει η τραπεζα 2 ευρω.Οταν κανεις αναληψει απο τραπεζα του εξωτερικου ποσα σου κραταει?
αναλογα τη τραπεζα, η εθνικη αν θυμαμαι καλα γυρω στο 1.5 ευρω, και ενταξει τωρα, τοσα εξοδα κανουμε για ενα ταξιδι ενα ευρω παραπανω δεν ειναι και τπτ, απλα σηκωνεις 2 καλες φορες οχι 20 20 ευρω
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
Kαι κατι αλλο εδω στην Ελλαδα οταν βγαζεις χρηματα απο αλλη τραπεζα συστημα Διας σου κραταει η τραπεζα 2 ευρω.Οταν κανεις αναληψει απο τραπεζα του εξωτερικου ποσα σου κραταει?
αυτο εξαρταται απο την τραπεζα, το αν το κρατος απο το οποιο κανεις αναληψη βρισκεται εντος ή εκτος ευρωζώνης και παει λεγοντας..

τσεκαρε τις χρεωσεις της καρτας σου απο τη σελιδα της τραπεζας.. τα εχει ολα αναλυτικα..
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Στην ιστοσελίδα της η Alpha τράπεζα ενημερώνει ότι για αναλήψεις από ΑΤΜ εκτός ευρωζώνης υπάρχει προμήθεια 1% με ελάχιστη χρέωση τα 4,40 ευρώ.Κατά τη γνώμη μου αρκετά υψηλό το κόστος.
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
φιλανδια
αμαν βρε παιδια θεμα που ανοιξα.εγω απλως ρωτησα αν θα δυσκολευτω να βγαλω χρηματα απο το ατμ,επειδη δεν εχω ξαναβγαλει στο εξωτερικο.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Επειδή έχω ψάξει αρκετές τράπεζες (Εμπορική, Αlpha, Πειραιώς, Εθνική κ.α) τη μικρότερη προμήθεια την παίρνει η Εθνική 1,5 ευρώ περίπου από εκεί και πέρα όπως λέει και το ψαράκι τόσα έξοδα κάνουμε 2-3 ευρώ δε μας σώζουν εκτός κι αν κάνεις αναλήψεις πολλές φορές και μικρά ποσά...
Και όχι alexandros serres δε θα δυσκολευτείς καθόλου αρκεί να ξέρεις αγγλικά που υποθέτω πως ξέρεις...Εδώ σήκωνα λεφτά από το Μαρόκο και άλλοι στο forum από Ινδία κτλ...Πάντως Βουδαπέστη συγκεκριμένα και συνάλλαγμα σε ανταλλακτήριο να κάνεις είναι σχετικά τίμια καμία σχέση π.χ με Πράγα οπότε δε θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom