Αίγυπτος η αιγυπτος την πρωτοχρονια

maris-lou

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Τωρα που οι συζητησεις στο φορουμ για πυραμιδες,γκιζες,καιρα,δινουν και παιρνουν,καιροςνα κανω κι εγω την ερωτησουλα μου.Εχει κανει κανεις πρωτοχρονια στην Αιγυπτο να μου πει δυο λογακια;Ο λογος που θελω να παω στις γιορτες ειναι οτι, οχι αλλοι αι βασιληδες,καμπανουλες ελατακια, φτανει.Απλα ανησυχω μηπως πεσω εκει σε πολυ μεγαλο τουριστικο μποτιλιαρισμα.

discolata

Member
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
raja ampat
δε νομιζω να πεσεις σε μεγαλο τουριστικό μποτιλιάρισμα , εκτος αν πας στην ερυθρα θαλασσα.. ( αν μου ελεγες οτι πας ταυλάνδη θα ήταν διαφορετιkά)
ενδεχεται και εγω να ειμαι στην αιγυπτο για πρωτοχρονια και φωτα
( καιρο, αλεξάνδρεια , white deserts , abu simbel ) με τουρ της gap

marydim

Member
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Απ' ότι γνωρίζω η περίοδος των Χριστουγέννων- Πρωτοχρονιάς θεωρείται η high season όχι μόνο για το Κάϊρο αλλά και για ολόκληρη την Αίγυπτο.

Yorgos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σαουδική Αραβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πρωτοχρονιά στην Αίγυπτο γίνεται της Πόπης, η μισή Ευρώπη εκεί πάει, οι κρουαζιέρες στο Νείλο θυμίζουν πλοία στον Πειραιά το Δεκαπενταύγουστο... Πάντως έχεις δίκιο, αγιοβασίληδες και τα τοιαύτα δεν έχει (εκτός από τα ξενοδοχεία, μερικά εκ των οποίων βάζουν φάτνες, έλατα, ξωτικά, βασιλόπιτες κλπ) και ο καιρός είναι καλός για Αίγυπτο.

Για να αποφύγεις πάντως τα Χριστουγεννιάτικα καλό είναι να πας σε καμιά κομουνιστική χώρα... π.χ Κούβα (τυχαία η επιλογή). Πριν κάποια χρόνια σε ένα ξενοδοχείο της Αβάνας τους ήρθε η ιδέα να ντύσουν έναν αχθοφόρο αγιοβασίλη. Στο μισάωρο πάνω ήρθε ένας ντυμένος με πολιτικά, ρώτησε ποιανού ήταν η ιδέα, εξαφανίστηκε και μέσα σε μία ώρα είχε πέσει τηλέφωνο από την Κεντρική Επιτροπή στο διευθυντή του ξενοδοχείου "να μην ξανακάνει αμερικανιές με αγιοβασίληδες και μπούρδες". Αυτά είναι!

georgemessina

New Member
Αιγυπτος θεωρείτε οτι είναι ασφαλής προοσρισμός γενικότερα? θελω να παω την περιοδο της πρωτοχρονιάς με οργανωμενο ταξιδιωτικο (pyramis) ΚΑΙΡΟ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ, ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΝΕΙΛΟΥ.
Σε οποιον το λεω με αποτρεπει να παω λεγοντάς μου οτι ειναι επικυνδυνος προορισμός και καλυτερα να παω αλλου. Σιγουρα ξερω οτι δεν ειναι οπως παλαιοτερα, εχουν γινει καποια περιστατικα και υπαρχει ενα κλιμα που σε ορισμένα μέρη μπορεί να ειναι λιγο επιφοβο, ομως δεν ξερω αν γενικοτερα απο θεμα ασφαλειας ειναι ενταξει? Τι λέτε εσεις ? εχει καποιος να μου προτεινει τι να κανω ?

travel_lover

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ - ΘΙΒΕΤ
Αιγυπτος θεωρείτε οτι είναι ασφαλής προοσρισμός γενικότερα? θελω να παω την περιοδο της πρωτοχρονιάς με οργανωμενο ταξιδιωτικο (pyramis) ΚΑΙΡΟ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ, ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΝΕΙΛΟΥ.
Σε οποιον το λεω με αποτρεπει να παω λεγοντάς μου οτι ειναι επικυνδυνος προορισμός και καλυτερα να παω αλλου. Σιγουρα ξερω οτι δεν ειναι οπως παλαιοτερα, εχουν γινει καποια περιστατικα και υπαρχει ενα κλιμα που σε ορισμένα μέρη μπορεί να ειναι λιγο επιφοβο, ομως δεν ξερω αν γενικοτερα απο θεμα ασφαλειας ειναι ενταξει? Τι λέτε εσεις ? εχει καποιος να μου προτεινει τι να κανω ?
Αυτό το ποιηματάκι που σε όποιον πεις πάω Αίγυπτο, μην πας είναι επικίνδυνα, πρέπει κάποτε να τελειώσει. Έχω διαβάσει οτι θεωρείται πολύ πιο ακίνδυνη από πολλά μέρη της Αμερικής!
Συν τοις άλλοις, πόσος κόσμος ταξιδεύει καθημερινά επί πόσα χρόνια και πόσα λίγα έχουν συμβεί σε όλα αυτά τα χρόνια.
Στην Ευρώπη πιο επικίνδυνα έχουμε γίνει, κάθε τρεις και λίγο , αλάχ ακμπάρ και μπαμ και όποιον πάρει ο χάρος!! :p
Λοιπόν, καταλήγοντας, μην ακούς κανέναν, αν τους ακούς δεν θα ταξιδέψεις ποτέ σου εκεί!

Φιλικά και εν όψη και της δικής μου forthcoming επίσκεψης σε αυτήν την σίγουρα όμορφη και τόσο ιστορική χώρα!!

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.883
Μέλη
35.559
Νεότερο μέλος
Juan Mortyme

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom