θεμα με παλια ταυτοτητα

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
με παλια ταυτοτητα ταξιδευεις εσωτερικο?και τι χαρτια χρειαζετε παιδι 9 χρονων για να ταξιδεψει(εσωτερικο)?
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
με ταυτοτητα που δεν ειναι τα στοιχεια της με λατινικους χαρακτηρες η εναι κομενη δεν μπορεις να ταξιδεψεις.οσο για το παιδι νομιζω οτι ταυτοτητα βγαζουν σε μεγαλητερη ηλικια οποτε θα πρεπει να του βγαλεις διαβατηριο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
με παλια ταυτοτητα ταξιδευεις εσωτερικο?και τι χαρτια χρειαζετε παιδι 9 χρονων για να ταξιδεψει(εσωτερικο)?
Για ταξίδι εσωτερικού δεν υπάρχει ανάγκη για ταξιδιωτικό έγγραφο. Αν ταξιδεύεις με πλοίο, τρένο, αυτοκίνητο, κτελ κλπ δε χρειάζεται τίποτα (ούτε για τον ενήλικα ούτε για το παιδί). Αν ταξιδεύεις με αεροπλάνο, και πάλι οι δημόσιες αρχές δεν ζητούν τίποτα, αλλά ζητάει η αεροπορική εταιρία (έχουν υποχρέωση να ταυτοποιήσουν τους επιβάτες τους). Πρέπει να ρωτήσεις στην αεροπορική εταιρία που σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις τι έγγραφο τους αρκεί για την ταυτοποίηση.
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Λιγο μπερδεμενα τα λες. Μηπως εννοεις εξωτερικο και οχι εσωτερικο?
και εγω λαθος καταλαβα αλλα για εσωτερικο ενοεις με αεροπλανο ? γιατι δεν νομιζω να χρειαζεσαι κανενα χαρτι για το παιδι.
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
και εγω λαθος καταλαβα αλλα για εσωτερικο ενοεις με αεροπλανο ? γιατι δεν νομιζω να χρειαζεσαι κανενα χαρτι για το παιδι.
Πριν μία βδομάδα ταξίδεψα στη Μυτιλήνη με Agean και για τα παιδιά χρειάστηκαν τα μπλε βιβλιάρια υγείας.
 

Grisom

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Με ταυτότητες που έχουν λατινικούς χαρακτήρες μπορείς να ταξιδέψεις σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης ακόμα και όταν έχουν το Φ μπροστά από τον αριθμό. Επίσης μπορείς να ταξιδέψεις και στην Τουρκία. Σε αυτήν την περίπτωση όμως δεν δέχονται στα οδικά σύνορα τις ταυτότητες με το Φ. Αεροπορικώς δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα παιδιά μπορούν να βγάλουν ταυτότητα από 12 χρονών.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
και εγω λαθος καταλαβα αλλα για εσωτερικο ενοεις με αεροπλανο ? γιατι δεν νομιζω να χρειαζεσαι κανενα χαρτι για το παιδι.
χρειαζεται το βιβλιαριο υγειας του παιδιου για να πιστοποιηθει το ονομα του εισητηριου.
το γνωριζω απο την αδελφή μου που ταξιδευει συχνα απο χανια για αθηνα με 1 παιδι 10 χρόνων και ενα μικροτερο...μια φορά ξεχασε να παρει τα βιβλιαρια και στο αεροδρομιο των χανιων της δημιουργησαν προβλημα...την αφησαν τελικά να πεταξει λεγοντας της οτι απο αθηνα δεν υπαρχει περιτσωση να πεταξει πισω χωρις βιβλιαρια των παιδιων...αναγκαστηκε ο γαμπρος μου να τα στειλει στην αθηνα..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Πριν μία βδομάδα ταξίδεψα στη Μυτιλήνη με Agean και για τα παιδιά χρειάστηκαν τα μπλε βιβλιάρια υγείας.
σωστα..ετσι είναι..χρειαζονται βιβλιαρια υγειας....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.943
Για εσωτερικό ταξιδεύεις και με παλιά ταυτότητα! Για το παιδί εμάς μας ζήτησαν βιβλιάριο υγείας ή πιστοποιητικό γέννησης.
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Eπιβεβαιωνω οτι για ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ μπορεις να ταξιδεψεις με παλια ταυτοτητα, ο λογος ειναι οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να εχεις καινουρια ταυτοτητα.


Με την καινουρια ομως με κοιτουσαν με μισο ματι στο Λονδινο και με παρακάλεσαν να εχω διαβατηριο την επομενη φορα ("Could you please bring your passport next time?"). Περιμενα 3 λεπτα για την εισοδο μου στο Λονδινο, ενω οι φιλοι μου με διαβατηριο περιμενανε 15-20 δευτερολεπτα ο καθενας.
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
Στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης μπορείς να ταξιδέψεις με την καινούρια ταυτότητα, το θέμα ωστόσο είναι το εξής:
στην Ισπανία, για παράδειγμα, όσες φορές χρειάστηκε να δείξω ταυτότητα (την καινούρια πάντα) την κοιτούσαν λες και έβλεπαν όχι σύγχρονη ταυτότητα αλλά κάποιο έγγραφο σε... πάπυρο! Σε μια περίπτωση δε με ρώτησαν πότε λήγει -στην Ισπανία η ταυτότητα έχει ημερομηνία λήξης. Επιπλέον, όταν επιχείρησα να αγοράσω αριθμό κινητού τηλεφώνου (κάρτα), μου ζήτησαν διαβατήριο, διότι η ελληνική ταυτότητα δεν τους έκανε (ίσως δεν έβγαζαν άκρη). Ευτυχώς είχα μαζί μου ισπανικό έγγραφο και έτσι έκανα τη δουλειά μου, η ουσία όμως είναι η εξής: ναι μεν ταξιδεύεις κανονικά με ταυτότητα έξω, καλό όμως είναι να έχεις και το διαβατήριο, γιατί δεν ξέρεις ποτέ σε τί υπάλληλο θα πέσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom