Τουρκία θεσσαλονικη-κωνσταντινουπολη

elentaxa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα ξέρει κανείς φτηνή μεταφορα απο Θεσσαλονίκη για Κωνσταντινούπολη;Ξενοδοχείο έχω βρει για 25η Μαρτίου!Ευχαριστώ!
 

marina12

Member
Μηνύματα
86
Likes
2
είχε μια προσφορά πρίν λίγο καιρό,μάλλον την έχασες αεροπορικώς,έβγαινε πάρα πολύ καλά..αυτό που θα συνέφερε,θα ήταν να πάς με κάποιο ταξιδιωτικό π.χ Ζορπίδης,γιατί θα γλυτώσεις πολλή ταλαιπωρία και ψαξίματα και θα μείνεις και σε καλό έως πολύ καλό ξενοδοχείο..δεν είναι ανάγκη να ακολουθείς το πρόγραμμά τους..απο κεί και πέρα,μπορείς να πας με την Τούρκικη metro turizm bus η οποία έχει γραφείο απέναντι απο τον σταθμό τω τρένων η εναλλακτικά στην Αριστοτέλους απέναντι απο το ΙΚΑ.Βγαίνει περίπου 80 ευρώ με επιστροφή,αλλά έχει μια σχετική ταλαιπωρία,γιατί το πρωί σε αφήνουν στον σταθμό των αστικών τους και σε πηγαίνουν μετά με άλλα βανάκια στο κέντρο,συνήθως στο Ταξίμ..Τέλος,με αμάξι,βγάζεις μια πράσινη κάρτα δωρεάν απο την ασφαλιστική σου για όσες μέρες θα πάς,και το παίρνεις όοοοοοοοολο ευθεία απο Εγνατία οδό,σταματάς μόνο στα σύνορα..Τυπικός έλεγχος και συνεχίζεις άλλα 300 χλμ νομίζω..Έχω πάει και με τους 3 τρόπους αρκετές φορές,αν είστε πάνω από 2 άτομα η άποψή μου να πάτε με αμάξι,αν είστε 2,με ταξιδιωτικό...ό,τι χρειαστείς ρώτησε!!!!
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ονειρεμένο Ταξίδι
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
έχεις 4 επιλογές

1. αεροπλάνο με τις απευθείας πτήσεις της turkish από SKG

2.καβαλάς το αμαξάκι σου και πας (δεν θα σου το πρότεινα γιατί οι τούρκοι οδηγούν σαν τρελοί και γίνεται και ο χαμός από το μποτιλιάρισμα στους δρόμους)

3.μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο πρακτορείο που -ίσως- αναλάβει τη μεταφορά σου στην Πόλη με κάποιο από τα οργανωμένα προγράμματα τους

4.νομίζω υπάρχουν ιδιωτικές εταιρίες λεωφορείων που πραγματοποιούν το δρομολόγιο θεσ/νικη - κων/πολη...αν θέλεις ψάξτο λίγο

Για μένα το αεροπλάνο είναι μονόδρομος που δεν μπορώ τα οδικά ταξίδια! με πούλμαν στάνταρ θα κάνεις πάνω από 10 ώρες με τις ενδιάμεσες στάσεις σε κομοτηνή, ξάνθη, αλεξανδρούπολη...ζυγίζεις τα κατά και τα υπερ και the choice is yours!
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ονειρεμένο Ταξίδι
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ένα 200ρι ευρώ για εκεινες τις μέρες δεν το λες και φτηνή μεταφορά πάντως, αλλά βολική σίγουρα.
μετά το αγγούρι που έφαγα το καλοκαίρι με το 12 ώρες πήγαινε και 12 ώρες έλα :xmas_evil: θα πλήρωνα όσο-όσο..
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
μετά το αγγούρι που έφαγα το καλοκαίρι με το 12 ώρες πήγαινε και 12 ώρες έλα :xmas_evil: θα πλήρωνα όσο-όσο..
Συμφωνώ απολύτως!!
Την έχω κάνει κι εγώ τη διαδρομή με όλους τους άλλους τρόπους πλην της metro bus...
Η λύση του πρακτορείου είναι μονόδρομος αν αποφασίσεις το ταξίδι τελευταίες μέρες και οι τιμές των ξενοδοχείων μεμονωμένα,καθώς και των αεροπορικ.εισιτηρίων έχουν ξεφύγει εντελώς οπότε αναγκαστικά παίρνεις το πακέτο τουριστικού γραφείου.Η ταλαιπωρία όμως είναι πολύ μεγάλη,πολλές ώρες όπως ειπώθηκε 12 ώρες γιατί κάνουν μεγάλες στάσεις και σε μέρη που ...τι να πείς δεν έχεις να κάνεις τίποτε άλλο από το τρως και να πίνεις...
στη δε επιστροφή φτάσαμε και τις 14 ώρες!!!έλεος ούτε Ν.Υόρκη να πηγαίναμε,γιατί η επιστροφή συνδιάζεται πάντα με κάποιες ξεναγήσεις από μονές Βλαχερνών ,Ζ.Πηγής που οκ καλά ήταν αλλά αν κάποιος έχει ξαναπάει η απλά δεν θέλει να τα δεί αναγκαστικά τρώει τις ώρες του,
η σε πηγαίνουν από Αδριανούπολη για κανα δίωρο και να μην τα πολυλογώ μπαίνεις στο πούλμαν κατά τις 8 και φτάνεις σπίτι σου κατά τις 10 το βράδυ!!!

Αν συνυπολογίσεις λοιπόν αυτά που αναγκαστικά σε τόσες ώρες και τόσες στάσεις θα φάς,θα ξοδέψεις συν την απίστευτη ταλαιπωρία ΝΑΙ αξίζει τον κόπο το αεροπορικό ακόμα και σε κανονική τιμή 166(πόσο μάλλον αν βρείς προσφορά εκεί το χτυπάς κατ ευθείαν) γιατί αν έχεις χρόνο και βρείς από μόνος σου φτηνό ξενοδοχείο να δείς που τελικά συνολικά το κόστος θα σου βγεί το ίδιο.

Με αμάξι ίσως είναι η καλύτερη λύση(αν είστε από 2 άτομα και πάνω οπότε μοιράζεστε τα έξοδα)γιατί από άποψη χρόνου κάνεις περίπου όσο και πηγαίνοντας αεροπορικώς αν υπολογίσεις τους χρόνους να πας αεροδρόμιο 2 ώρες πριν κλπ ,σύνολο γύρω στις 6-7 ώρες με το αεροπλάνο,
γύρω στις 7-8 ώρες με το αμάξι
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Για να μην υπάρχει σύγχιση και μπερδευτεί η κοπέλα να πούμε πως άλλο
να πας με λεωφορείο με πρακτορείο και άλλο με το λεωφορείο που εκτελούν τη διαδρομή οι διάφορες ιδιωτικές εταιρείες.

Η romantic woman ανέφερε πως πήγε με πρακτορείο και με τις περιττές ξεναγήσεις έκαναν 14 ωρες.

Εγώ πήγα με την Metro Turizm και θα ξαναπήγαινα άνετα.Όταν πήγαμε έκανε την διαδρομή σε 9 ώρες και στον γυρισμό σε 10.Προσωπικά δεν κουράστηκα καθόλου.

Ο Συμεωνίδης που συνεργάζεται με την ALPAR TURIZM έχει τη διαδρομη στα 60 με επιστροφή και στα 50 σε μαθητές και νέους κάτω των 26.Πρέπει να είναι η καλύτερη τιμή για λεωφορειακή σύνδεση.

Επίσης καμία ταλαιπορία να πας από τον σταθμό των λεωφορείων μέχρι το κέντρο.Πάιρνεις λεωφορείο ή το μετρό Μ1.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Πήγα πριν λίγες μέρες με το Συμεωνίδη (συνεργάζεται με την Alpar, όπως προαναφέρθηκε), δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.
60€ πήγαινε-έλα, 9.30 ώρες περίπου η διαδρομή, από το Otogar έχει λεωφορειάκι της Alpar που σε πηγαίνει Ταξίμ
 

elentaxa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες...Αεροπορικώς θα ήταν τέλεια αν έβρισκα γύρω στο 100αρι αλλά δε το βλέπω...μόνο αν βγεί καμιά καλή προσφορά ξανά,αλλιώς μάλλον με ταξιδιωτικό.:xmas_rolleyes:
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Καλησπέαρ, δυστυχώς έχασα κ εγώ την προσφορά των αεροπορικών, αν ξαναβγάλει βλέπουμε. Τον Συμεωνίδη που τον βρίσκω;; έχει κάποιο site ή κάποιο γραφείο στην Θεσσαλονίκη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom