ισπανοφωνος κινηματογραφος!!

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
η ιδεα μολις μου ηρθε, με αφορμη μια συζητηση σε αλλο θεμα του γκρουπ!!ισπανοφωνος κινηματογραφος λοιπον!!τι εχετε δει??ποιες ειναι οι αγαπημενες σας ταινιες?ποιες σας απογοητευσαν?ποιοι ειναι οι αγαπημενοι σας ηθοποιοι, σκηνοθετες κτλ..

ξεκιναω με pedro almodovar και το αγαπημενο μου hable con ella!μαυρη καταθλιψη αλλα ολα τα λεφτα!
 

Attachments

angel25

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Σουδάν σου 'ρχομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλία - αμαζόνιος
αλμοδόβαρ

ο αλμοδόβαρ ήταν το θέμα της μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας μου latina. οπότε καταλαβαίνεις έχω μιά πώρωση μαζί του. να σκεφθείς ότι ένα ταξίδι στη βαρκελώνη το σχεδίασα έτσι ώστε να συμπέσει με την πρεμιέρα του "volver". περιμένω ασφαλώς με ανυπομονησία την ταινία που γυρίζει τώρα: "los abrazos rotos". το "hable con ella" ήταν θέμα για μια εργασία του μεταπτυχιακού μου (ανάλυση φιλμικού κειμένου, χαρακτήρες, το βλέμμα του δημιουργού). ωστόσο θεωρώ ότι η αρτιότερη ταινία του είναι το "todo sobre mi madre".
από τους πιο κλασσικούς του ισπανικού κινηματογράφου ξεχωρίζω τον Luis García Berlanga με κορυφαίες του ταινίες το "¡Bienvenido Mister Marshall!" και το "El Verdugo".
ένα κινηματογραφιστή που αγαπώ ιδιαίτερα είναι ο Eloy de la Iglesia που πρόσφατα έφυγε απ' τη ζωή και ιδιαίτερα την ταινία του "El diputado".
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εχεις σπουδασει κινηματογραφο??πολυ ενδιαφερον!!εγω αγαπω πολυ τον κινηματογραφο, αλλα η μεγαλη μου αγαπη ειναι το θεατρο!!επανερχομαι στο θεμα με τον μεξικανο alejandro gonzalez inarritu!!η babel ηταν φοβερη ταινια αλλα το καλυτερο μου ειναι το "amores perros"(παιζει και ο θεος gael garcia bernal!!)
 

Attachments

angel25

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Σουδάν σου 'ρχομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλία - αμαζόνιος
alejandro gonzalez inarritu

έχει μια πολύ ιδιαίτερη ματιά και αρέσκεται στις σπονδυλωτές ιστορίες με γνώμονα αίτιου -αιτιατού. το "amores perros" ήταν σίγουρα συγκλονιστική ταινία αλλά τον Gael García Bernal τον ευχαριστήθηκα περισσότερο στο "Y tu mamá también".

advdcollector.nl_img_dvdhoezen_y_tu_mama_tambien.jpg


ένα σκηνοθέτη που πραγματικά θαυμάζω από τον σύγχρονο ισπανικό κινηματογράφο είναι ο Álex de la Iglesia. ειδικά η ταινία του "la comunidad" με πρωταγωνίστρια την Carmen Maura με εξέπληξε ευχάριστα. κινείται ανάμεσα σε ένα ιδιάζον είδος μαύρης κωμωδίας και ατμοσφαιρικού θρίλερ. βέβαια είχα πραγματικά εντυπωσιαστεί με την ευρηματικότητα του στο "El día de la bestia".
awww.abandomoviez.net_db_foto_comunidad.jpg


awww.freewebs.com_cinestudios_el_dia_de_la_bestia.jpg
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Álex de la Iglesia δεν εχω δει καθολου!λες να βρω σε κανενα σαιτ τις ταινιες να τις κατεβασω?θα το ψαξω!
λοιπον, ερχομαι σε κατι πιο προσφατο, που ομως με εξεπληξε ευχαριστα!"el orfanato" του 2007, με σκηνοθετη τον πρωτοεμφανιζομενο Juan Antonio Bayona!καλογυρισμενο και εν τελει αποδειχθηκε και μεγαλη εμπορικη επιτυχια!
un..dos..tres..toca la pared!!
 

Attachments

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.466
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για μένα το καλύτερο σινεμά στον κόσμο είναι το κουβανέζικο κι αποτελεί από μόνο του εξαιρετικό λόγο να πάει κανείς στην Κούβα. Καλοί κι οι Αργεντίνοι, το παλεύουν οι Ιρανοί, τους Κορεάτες δεν τους καταλαβαίνω, η Ισπανία σκέτη απογοήτευση, respect για Γερμανούς και Γάλλους, αλλά 'ολοι μένουν πίσω σε σχέση με τους συντρόφους από την Καραϊβική. Μερικές επιλογές:
  • Paginas del diario de Mauricio: Η καλύτερη ταινία που έχω δει ποτέ μου. Ο Μαουρίσιο είνια υψηλόβαθμο μέλος του κόμματος και καθηγητής πανεπιστημίου και -όπως και οι περισσότεροι Κουβανοί- τα περνάει μια χαρά μέχρι τα τέλη του '80, με ο χρήμα και τα προϊόντα άφθονα σε μια ευήμερη κοινωνία. Η πτώση του μπλοκ το '89 τον βλέπει να μην έχει βενζίνη για το αμάξι του και να πηγαίνει με το λεωφορείο, μετα΄ν πηγαίνει ποδαράτο και στο τέλος να παρα΄τάε ακι τη δουλιεά του, η κόρη του φεύγει για ις ΗΠΑ, οι γείτονες τον χλευάζουν ως υποστηρκτή μιας ιδεολογίας που χρεωκόπησε, για να τα βγάλει πέρα κάνει το σπίτι του οίκο ανοχής για τουρίστες και γενικώς ακολουθεί την πορεία της κουβανικής κοινωνίας από τα επικά 80s στα εξαθλιωμένα 90s και στα "κάτι γίνεται" 2000s. Όλη η δραματική πορεία της χώρας επί 20 χρόνια περνάει μπροστά από τα μάτια του θεατή, που ταυτίζεται, κλαέι και γελάει ταυτόχρονα. Δε θυμάμαι να έχω ξαναπάει κινηματογράφο και να έχω ξαναδεί τέτοιες αντιδράσεις από τους θεατές...κλάμα, γέλιο, προβληματισμός, ελπίδα, απογοήτευση, περηφάνια, ξεφτίλα, όλα μαζί. Μακάρι να μας αξιώσει το μέλλον να βγάζουμε κι εμείς τέτοιες ταινίες μια μέρα, αλλά δεν το βλέπω.
  • Suite Havana: Χωρίς λόγια, σενάριο και μπάτζετ, σκηνοθετικό θαύμα της αστείρευτης κουβανικής παραγωγής. Ο σκηνοθέτης ακολουθεί 5 φτωχούς Κουβανούς στην καθημερινότητά τους. Ούτε μια λέξη δεν αρθρώνουν, αλλά είναι το κάτι άλλο: απίστευτες λήψεις, εκπληκτικές φυσιογνωμίες, η ειρωνεία των πλάνων άπιαστη και η μουσική θα έπρεπε να πάρει 10 Γκράμι από μόνη της, αλλά έτσι που τα δίνουνε κι αυτά... Ο χορευτής που χορέυει κλασικό μπαλέτο στην πιο όμορφη αίθουσα της ηπέιρου μένει σε μια τρώγλη, ο καθαριστής που παίζει βιολί, ο γιατρός που γίνεται τα ΣΚ κλόουν... Μελαγχολική αλλά εκπληκτική.
  • Frutas en el Cafe: Ένας νομιμόρφων αστυνομικός ανακαλύπτει πως η γυναίκα του κάνει ΄παράνομο εμπόριο και την καταδίσει, επειδή του πούλησε έναν πίνακα με.. σεξουαλικές ιδιότητες. Όλη γκάμα της κουβανικής κουλτούρας (santeros, πόρνες, μπάτσοι, κομουνιστές, μαυραγορίτες, ξένοι που εκμεταλλεύονται Κουβανούς καλλιτέχνες, τίμιοι και άτιμοι, τραβεστί) ανακατεμένοι με τρελό χιούμορ και μπόλικη Αβάνα στα καλύτερά της.
  • Guantanamera: Ριμέηκ του επικού "Θανάτου ενός γραφειοκράτη" με σκηνές απείρου κουβανικού κάλλους, με ένα νταλιιέρη που διασχίζει μια Κούβα γεμάτη παράνομους δεσμούς, απατεώνες, γκόμενες, βενζινάδικα χωρίς βενζίνη και φυσικά πολλή τροπική φύση. Καμία σχέση με το αεπίρως καλύτερο κλασικό ορίτζιναλ, αλλά η προσαρμογή στην Κούβα του 21ου αιώνα είανι πολύ καλή προσπάθεια.
  • Monte Rouge: O Nικανόρ ανοίγει την πόρτα και βλέπει δυο μαυροντυμένους πράκτορες της κυβέρνησης που του γνωστοποιούν πως ήρθαν να του βάλουν κοριούς επειδή είναι αντικαθεστωτικός! Εκπληκτικοί διάλογοι, να πέφτεις κάπω από τα γέλια με την παράνοια, μηδέν μπάτζετ, σκηνικό και εφέ, αλλά το σενάριο σπάει κόκαλα κι είναι υπόδειγμα ταινίας μικρού μήκους. Περιέργως η ταινία επιτράπηκε!
  • Benny More: Η ζωή του μεγαλύτερου μουσικού που έβγαλε ποτέ το νησί, ο ρόκερ πριν το ροκ. Εντυπωσιακή αναβίσωση της καπιταλιστικής Αβάνας του '50, δεν έχω ιδέα πώςτ ατ κατάφεραν σκηνοθετικά και οικονομικά, αλλά τεράστια δουλειά. Και μόνο για τη μουσική του More είανι θεϊκή η ταινία, αλλά οι ερμηνείες, η προσαρμογή του πραγματικού σεναρίου και φυσικά η θέα της πόλης είναι όλα τα λεφτά.
 

angel25

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Σουδάν σου 'ρχομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλία - αμαζόνιος
el orfanato

ωραία ταινία latina, αλλά δεν σου θύμισε λίγο την ταινία του amenabar "οι άλλοι"? ταινίες του Álex de la Iglesia μπορείς να βρείς στην δανειστική βιβλιοθήκη του instituto cervantes στη σκουφά. πρέπει μόνο να βγάλεις ένα carné de préstamo στην γραμματεία (20 ευρώ) και μπορείς να δανείζεσαι βιβλία,cd και dvd (ισπανικές και λατινοαμερικάνικες ταινίες). έχει από Buñuel μέχρι τις πιο πρόσφατες παραγωγές.

σου επισυνάπτω το trailer του "la comunidad"

 
Last edited by a moderator:

angel25

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Σουδάν σου 'ρχομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλία - αμαζόνιος
querido axine

η Lucía σου άρεσε περισσότερο ή το sexo? πέρα απ' την πλάκα ήταν ενδιαφέρουσα ταινία, αν σου αρέσει ο Julio Médem συνιστώ και την ταινία του Los Amantes del Círculo Polar (κι αυτή υπάρχει στη δανειστική βιβλιοθήκη του cervantes)
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
η Lucía σου άρεσε περισσότερο ή το sexo? πέρα απ' την πλάκα ήταν ενδιαφέρουσα ταινία, αν σου αρέσει ο Julio Médem συνιστώ και την ταινία του Los Amantes del Círculo Polar (κι αυτή υπάρχει στη δανειστική βιβλιοθήκη του cervantes)
Βασικα μενω εκτος Αθηνων, οποτε ο.τι μπορω να δω ειναι αυτα που εχουν τα Video Club και δυστυχως δεν ειναι πολλα. Ειστε τυχεροι οσοι μπορειτε να εκμεταλλευτειτε τις ευκαιριες της Αθηνας.
 

angel25

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Σουδάν σου 'ρχομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλία - αμαζόνιος
yorgo αυτή η ταινία δεν σου άρεσε? (cine cubano)

 
Last edited by a moderator:

angel25

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Σουδάν σου 'ρχομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλία - αμαζόνιος
latina mira lo que tengo!

"Los abrazos rotos" de Almodóvar se estrena el 18 de marzo

La nueva película de Pedro Almodóvar ya tiene fecha de estreno. "Los abrazos rotos" llegará a la gran pantalla española el 18 de marzo, informó el martes la productora del director, El Deseo.
Protagonizada por Penélope Cruz, Lluís Homar, Blanca Portillo y José Luis Gómez, entre otros, la cinta cuenta la historia de un escritor y cineasta que recuerda 14 años después las circunstancias que rodearon un accidente que le dejó ciego.


*επιβάλλεται ένα ταξίδι στη Μαδρίτη το μάρτη!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom