Ηνωμένο Βασίλειο κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς στο Λονδίνο?

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Παιδιά μπορείτε να μου εξηγήσετε σχετικά με την κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς στο Λονδίνο? (κάτι άκουσα πως την προπληρώνεις και έπειτα στην επιστροφή σου εισπράττεις την διαφορά)?..

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :D
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ωραία και τί ποσό προτείνεις να της φορτώσω την πρώτη φορά? ??
Και η χρέωση πως γίνεται? ??
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
πας στο γκισέ στους περισσότερους σταθμούς και την βγάζεις.. τώρα για πόσα ευρώ βάζεις.. ανάλογα τις μέρες που θα σαι εκεί και τις ζώνες στις οποίες θα κινηθείς.... υπολόγισε κάπου 5-6 λίρες τη μέρα..πιστεύω είναι καλά..στο τέλος το ποσό που δε χρησιμοποιηθεί, μπορείς να το πάρεις πίσω στο γκισέ.
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
χχχμμμ δλδ αν της φορτώσω λιγότερα απο 5-6 λίρες τη μέρα, τί μπορεί να γίνει?
Τότε θα πάψει δηλαδή να έχει την έννοια της "απεριόριστης" κάρτας? ??... :S
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
αν σου τελείωσει το ποσό που έχεις μέσα ξαναβάζεις το πολύ πολύ...
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
εγω παντως σου προτεινω travelcard 3 ημερων με 17 λιρες.ειδικα τωρα που η λιρα τεινει σε ισοτιμια 1/1.
εγω αυτη θα βγαλω.υποψιν τα παιδια η δεν πληρωνουν η εχουν συμβολικη χρεωση αναλογως της ιλικιας.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και αν σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις μόνο λεωφορεία υπάρχει η ημερήσια κάρτα απεριορίστων διαδρομών που ισχύει μέχρι τις 4 το πρωί της επόμενης ημέρας.
Η τιμή δεν ξέρω πόσο είναι αυτή τη στιγμή γιατί έχω και 2 χρόνια να πάω Λονδίνο αλλά τότε ήταν 3 λίρες αν θυμάμαι καλά.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
mio gps, γιατί προτείνεις travel card 3 ημερών και όχι oyster?

(με ενδιαφέρει και μένα το θέμα για 3ήμερο ταξίδι, στο οποίο σκοπεύω να χρησιμοποιήσω αρκετά ΜΜΜ...)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
ας σου πω τη γνώμη μου..
κοίταξε εγώ την τελευταία φορά έπαιρνα ημερήσιες κάρτες γιατί κάποια συγκεκριμένη μέρα ήθελα να πάω στη ζώνη 4 ενώ τις υπόλοιπες μόνο στη ζώνη ένα, οπότε κάθε πρώι έβγαζα μία κάρτα ημερήσια για τις ζώνες που ήθελα(δεν είχα ασχοληθεί με την Oyster τότε). Στην Oyster έχεις το ποσό, και ανάλογα τη χρήση που κάνεις υπολογίζεται στο τέλος πιο ήταν το συμφερότερο "πακέτο" και σου αφαιρείται αυτό το ποσό..δηλαδή αν έχεις κάνει παραπάνω μετακινήσεις ώστε να καλύπτεται το ποσό της ημερήσιας κάρτας σου αφαιρεί το ποσό της ημερήσιας, αν έχεις κάνει λιγότερες σου αφαιρεί μικρότερο ποσό αντίστοιχα.. δηλαδή σε συμφέρει σε κάθε περίπτωση, και να μη χρησιμοποιείσεις τόσο πολύ μέσα μεταφοράς(που δεν υπάρχει περίπτωση), παίρνεις πίσω το ποσό που έβαλες.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
ας σου πω τη γνώμη μου..
κοίταξε εγώ την τελευταία φορά έπερνα ημερήσιες κάρτες γιατί κάποια συγκεκριμένη μέρα ήθελα να πάω στη ζώνη 4 ενώ τις υπόλοιπες μόνο στη ζώνη ένα, οπότε κάθε πρώι έβγαζα μία κάρτα ημερήσια για τις ζώνες που ήθελα(δεν είχα ασχοληθεί με την Oyster τότε). Στην Oyster έχεις το ποσό, και ανάλογα τη χρήση που κάνεις υπολογίζεται στο τέλος πιο ήταν το συμφερότερο "πακέτο" και σου αφαιρείται αυτό το ποσό..δηλαδή αν έχεις κάνει παραπάνω μετακινήσεις ώστε να καλύπτεται το ποσό της ημερήσιας κάρτας σου αφαιρεί το ποσό της ημερήσιας, αν έχεις κάνει λιγότερες σου αφαιρεί μικρότερο ποσό αντίστοιχα.. δηλαδή σε συμφέρει σε κάθε περίπτωση, και να μη χρησιμοποιείσεις τόσο πολύ μέσα μεταφοράς(που δεν υπάρχει περίπτωση), παίρνεις πίσω το ποσό που έβαλες.
Σωστότατη... Oyster card... χωρίς συζήτηση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom