Γενικά Δικαιούμαι αποζημίωση και πως τη διεκδικώ?

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Elenik said:
Ποια πτήση είχε καθυστέρηση;; Δηλαδή και πέταξες και πήρες αποζημίωσης; ή μία πτήση δεν έγινε καθόλου;; Γιατί πιο πάνω νομίζω διάβασα ότι παίρνεις αποζημίωση το αντίτιμο του εισητηρίου για το τμήμα της πτήσης που δεν πραγματοποιήθηκε. Πες λεπτομέρειες για να ξέρουμε, να μαθαίνουμε.
Βασικα βλακια ειπα.. Η μια πτηση ηταν Utah- Παρισι και η αλλη παρισι-αθηνα...καθυστερησε 6 ωρες απο utah μεχρι το παρισι και συνολικα 8 ωρες διοτι απο παρισι πηραμε αλλο αεροπλανο. Η Delta μου εδωσε επιταγη 150 δολλαρια για να την εξαργυρωσω για αεροπορικα εισητηρια. Εστειλα μηνυμα και στην Airfrance γιατι συνεργαζοντουσαν στις πτησεις και τους ειπα οτι εχασα καποιες δουλειες κλπ και θελω την αποζημιωση 600 ευρω. Ayτη ειδαν οτι χρησιμοποιησα την εξαργυρωση 150 δολλαριων και μου ειπαν οτι απο τη στιγμη που δεχτηκα ενα δωρακι τους δεν μπορουν να μου δωσουν την αποζημιωση της Ε.Ε. Εκανα παραπονα και ειπαν τελικα να τους πω τι εξοδα εκανα λογω της καθυστερησης και ειπα οτι χαλασα 70 ευρω νυχτερινο ταξι γιατι δεν ειχε λεωφορειο και μου τα εδωσαν. Δηλαδη γλυτωσα ~ 220 ευρω. Αποζημιωση της ΕΕ δεν πηρα. Αμα τους πιεζα θα μου δινανε νομιζω γιατι 99% διεκδικουσα. Τωρα ο νομος αλλαξε και εγινε πιο ξεκαθαρος διοτι τοτε ο νομος ηταν τελειως "μπερδευτικος"
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Δικαιούμαι τίποτις; αξιζει να το τρέξω; τι λέτε;

Πριν 1-2 εβδομάδες στη πτήση μου για Στουτγάρδη η Aegean έχασε τη βαλίτσα μου (η οποία βρέθηκε σχεδόν μετά από 2 μέρες). Το θέμα είναι ότι είχε ψοφόκρυο ( 0 βαθμοί) και γω ημουν με μια ζακέτα. Από κει μου είπαν οτι δεν μπορούν να κάνουν κάτι αλλά μετά από τηλέφωνα με τα κεντρικα της aegean, μου είπαν να αγοράσω ρούχα και μετά θα μου επέστρεφαν τα λεφτά. Ελα όμως, που την ώρα που έφτασα (Σάββατο απογευμα) τα μαγαζιά είχαν κλείσει και θα ξαναάνοιγαν τη Δευτέρα με αποτέλεσμα να την βγάλω μ αυτή τη ζακέτα.. και ολη την επόμενη εβδομάδα ήμουν ψιλοάρρωστος εξαιτίας του γεγονότος.

Τι λέτε;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Δικαιούμαι τίποτις; αξιζει να το τρέξω; τι λέτε;

Πριν 1-2 εβδομάδες στη πτήση μου για Στουτγάρδη η Aegean έχασε τη βαλίτσα μου (η οποία βρέθηκε σχεδόν μετά από 2 μέρες). Το θέμα είναι ότι είχε ψοφόκρυο ( 0 βαθμοί) και γω ημουν με μια ζακέτα. Από κει μου είπαν οτι δεν μπορούν να κάνουν κάτι αλλά μετά από τηλέφωνα με τα κεντρικα της aegean, μου είπαν να αγοράσω ρούχα και μετά θα μου επέστρεφαν τα λεφτά. Ελα όμως, που την ώρα που έφτασα (Σάββατο απογευμα) τα μαγαζιά είχαν κλείσει και θα ξαναάνοιγαν τη Δευτέρα με αποτέλεσμα να την βγάλω μ αυτή τη ζακέτα.. και ολη την επόμενη εβδομάδα ήμουν ψιλοάρρωστος εξαιτίας του γεγονότος.

Τι λέτε;


εγώ λέω να πας τώρα στη Σρι Λάνκα να μαζέψεις ζεστούλα για να πατσίσεις το κρύο που έφαγες.:haha::haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δικαιούμαι τίποτις; αξιζει να το τρέξω; τι λέτε;

Πριν 1-2 εβδομάδες στη πτήση μου για Στουτγάρδη η Aegean έχασε τη βαλίτσα μου (η οποία βρέθηκε σχεδόν μετά από 2 μέρες). Το θέμα είναι ότι είχε ψοφόκρυο ( 0 βαθμοί) και γω ημουν με μια ζακέτα. Από κει μου είπαν οτι δεν μπορούν να κάνουν κάτι αλλά μετά από τηλέφωνα με τα κεντρικα της aegean, μου είπαν να αγοράσω ρούχα και μετά θα μου επέστρεφαν τα λεφτά. Ελα όμως, που την ώρα που έφτασα (Σάββατο απογευμα) τα μαγαζιά είχαν κλείσει και θα ξαναάνοιγαν τη Δευτέρα με αποτέλεσμα να την βγάλω μ αυτή τη ζακέτα.. και ολη την επόμενη εβδομάδα ήμουν ψιλοάρρωστος εξαιτίας του γεγονότος.

Τι λέτε;
θα μπορουσες να ψωνιζες στο αεροδρομιο που δεν κλεινουν τα μαγαζια. θα ηταν πιο ευκολη η αποζημιωση με αποδειξεις. κ τωρα ομως αξιζει η προσπαθεια εφοσον προκειται για μια σοβαρη εταιρεια.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Νομίζω μπορείς να αιτηθείς αποζημίωση εφόσον η καθυστέρηση ήταν άνω των 4 ωρων
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ναι, για ανω των 3 ωρων καθυστερηση δικαιουμαι 250 ευρω συγκεκριμενα εφ οσον ηταν μικρης διαρκειας πτηση. Ευχαριστω παντως!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οκ, ευχαριστω! Τελικα υπηρχαν ατομα που δεν ηρθαν στην πτηση οποτε ταξιδεψα με τη Volotea με 4 ωρες ακριβως καθυστερηση. Καλυτερα απο το 320 της aegean, αυτος ο ηχος του 717 αν καθεσαι πισω ειναι υπεροχος...
Δικαιούσαι €250 αποζημίσωση συν κάποια χρήματα για τροφή κλπ.
EDIT: Βιάστηκα να απαντήσω, μετά είδα ότι το είχατε γράψει.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Δεν πειραζει, ευχαριστω! Ναι, μας δωσανε voucher για φαγητο ομως επειδη ειχε μεγαλη ουρα κ θα εχανα το ΚΤΕΛ για φηρα δεν το παρελαβα ποτε. Επισης, την επομενη μερς στειλανε με email ενα voucher 10 ευρω για επομενη πτηση. Τα 250 ευρω φυσικα πρεπει να τα διεκδικησεις...
 

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Δεν πειραζει, ευχαριστω! Ναι, μας δωσανε voucher για φαγητο ομως επειδη ειχε μεγαλη ουρα κ θα εχανα το ΚΤΕΛ για φηρα δεν το παρελαβα ποτε. Επισης, την επομενη μερς στειλανε με email ενα voucher 10 ευρω για επομενη πτηση. Τα 250 ευρω φυσικα πρεπει να τα διεκδικησεις...
Καλημέρα, Είχαμε είχαμε και μεις καθυστέρηση στις 20/10 με τη volotea από Αθήνα Βενετία. Η καθυστέρηση ήταν γύρω στις 3 ώρες και μας έδωσαν voucher 5 euro. Πως μπορώ να μάθω τί ώρα ακριβώς καταχωρήθηκε ότι έφυγε η πτήση? Η ώρα αναχώρησης ήταν 14:10 και το τελευταίο sms ενημέρωνε για 16:45. Δικαιούμαι άραγε αποζημίωση. Τί χρειάζεται να κάνω? Ευχαριστώ πολύ!
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Καλημερα! Από το το airhelp ή το flightright εισάγοντας τα στοιχεια της πτήσης υπολογίζει εαν δικαιούσαι αποζημίωση ή οχι. Σε εμας ειχε καταχωρημένη ώρα άφιξης 00:01, αν θυμαμαι καλα ηταν η ωρα που προσγειωθηκαμε.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Καλημερα! Από το το airhelp ή το flightright εισάγοντας τα στοιχεια της πτήσης υπολογίζει εαν δικαιούσαι αποζημίωση ή οχι. Σε εμας ειχε καταχωρημένη ώρα άφιξης 00:01, αν θυμαμαι καλα ηταν η ωρα που προσγειωθηκαμε.
Φθάσαμε στη Βενετία με σχεδόν 3 ώρες καθυστέρηση και η πτήση φαινόταν στον πίνακα ότι αφίχθη στη κανονική της ωρα. Δεν μπορεί κάποιος πρέπει να μπορεί να πιστοποιήσει τη πραγματική ώρα. Εστειλα μειλ τώρα στη volotea να μου τη γνωστοποιήσει.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Συμφωνα με το flightradar24 εφτασε στη Βενετια στις 17:48 με προγραμματισμενη αφιξη 15:35, αρα εχουμε 2 ωρες και 13 λεπτα καθυστερηση. Απ οσο γνωριζω επειδη η καθυστερηση ειναι μικροτερη των 3 ωρων δεν δικαιουσαι καποια αποζημιωση δυστηχως...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom