Ινδία καιρός Ινδία τον Ιανουάριο???

kwstas travel

Member
Μηνύματα
30
Likes
14
Γεια σας. Κοιτώντας τον καιρό για Δελχί κλπ, διαπίστωσα ότι το βράδυ έχει περίπου 3oC.Διαβάζοντας κάποια ξένα φόρουμ, παρατήρησα ότι πολλοί κάνουν λόγο ότι είναι απαραίτητα να έχεις μαζί σου κασκόλ, γάντια, πουλόβερ κλπ...
Επιπρόσθετα, για μετακινήσεις νυχτερινές με τρένα, οπωσδήποτε κανονική χειμερινή στολή..

Στην ειδησεογραφία κάνουν λόγο για νεκρούς άστεγους λόγω κρύου στο Δελχί.

Τελικά αξίζει να επισκεφθεί κανείς τον Ιανουάριο την Ινδία ή θα πρέπει κάποιον άλλον μήνα???

Στο φόρουμ πολλοί έχουν γράψει για επίσκεψη τους στην Ινδία τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά, μα κανένας δεν ανέφερε προβλήματα για κρύο.

Μπορείτε εσείς που είστε έμπειροι από Ινδία να βοηθήσετε, πότε είναι καλύτερα να την επισκεφθούμε, τώρα ή αργότερα.

Η βίζα πάντως είναι βγαλμένη με εξάμηνη ισχύ, αλλά έχω από μέσα Νοέμβρη που θέλω να φύγω και ακόμα είμαι εδώ, και δεν ξέρω τώρα αν γυρίσουν τα μυαλά μου για νότια Ινδία ή για τα σίγουρα Ταυλάνδη, Μπαλί...

Παρακαλώ βοήθεια...
 

maniatx

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Καλησπέρα Κώστα..! Κι άλλος για Ινδία λοιπόν..!Εμείς κοιτάξαμε καιρό και αποφασίσαμε να πάμε 8 Μαρτίου.. Βέβαια λέμε να πάμε αρχικά Νότια κάτω Κεράλα. Και θα ήθελα αν έχει πάει κάποιος να μας πεί κάποιες πληροφορίες-εμπειρίες.. και μετά να δούμε τα "πάνω".Κεράλα από ότι είδαμε δε πέφτει κάτω από 22 βαθμούς..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.970
Η Έρση (μέλος του φόρουμ) που είχε πάει πέρσι Ιανουάριο ανέφερε κι αυτή ότι έκανε ψόφο...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Παρούσα! ναι το δαγκώσαμε! Αλλά στο Δελχί δεν είχαμε τόσο πρόβλημα με την εννοια οτι το ξενοδοχείο μας ήταν καλύτερο, πιο κλειστό και πιο θερμαινόμενο.
Στο Ρατζαστάν την είχαμε άσχημα γιατί εκεί μέναμε σε κάτι παραδοσιακά καταλύμματα που και αυλές και ανοικτούς διαδρόμους είχαν και κεντρική θέρμανση δεν είχαν οπότε είμασταν με αερόθερμα παντού: Κατά τη διάρκεια της ημέρας σοβαρό θέμα δεν είχαμε, αλλά το βράδι το δαγκώναμε!
Βέβαια πέρσι που πήγαμε η τηλεόραση έλεγε οτι ήταν πολύ ακραίο φαινόμενο και δεν είχαν καταγραφει τέτοιες θερμοκρασίες από την έναρξη λειτουργίας της Εθνικής τους Μετεορολογικής τους Υπηρεσίας.
Πάντως αυτό είχε και τα καλά του: Γλιτώσαμε τις οσμές, τα κουνούπια και τις μύγες: δεν είναι και λίγο πράγμα.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Κανά δυό εβδομάδες μετά,δηλ 22/1,που είχαμε πάει εμείς,δεν αντιμετωπίσαμε σοβαρά προβλήματα με το κρύο.Το μεσημέρι t-shirt αλλά νωρίς το πρωί μπουφανάκι και κασκόλ.Ντύσιμο σε layers οπωσδήποτε,είναι πιο λειτουργικό.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Στο γεωγραφικό πλάτος του Δελχί (και λίγο πιο κάτω) τους χειμερινούς μήνες (Δεκέμβριος - Ιανουάριος) παρουσιάζονται αρκετά συχνά χαμηλές θερμοκρασίες - ακόμη και στη διάρκεια της ημέρας. Όταν λέμε "χαμηλές" εννοούμε πάνω απ' το μηδέν αλλά μονοψήφιο νούμερο. Θυμάμαι αρχές Δεκεμβρίου που ήμασταν εμείς, έπαιζαν θερμοκρασίες 6-7 C πριν τις μεσημεριανές ώρες. Και τότε αναφέρονταν νεκροί από το κρύο (μ' εκείνες τις θερμοκρασίες) αλλά τα μέτρα και σταθμά (και οι συνθήκες διαβίωσης) της Ινδίας είναι διαφορετικά από τα δικά μας.

Αν κινηθείτε νοτιότερα από τη Βομβάη δεν θα έχετε πρόβλημα κρύου.
 

kwstas travel

Member
Μηνύματα
30
Likes
14
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας.

Από το google προκύπτει αν γράψει κανείς "κρύο Δελχί" ότι επικρατούν οι χαμηλότερες θερμοκρασίες

π.χ. NewsIt.gr: 128 άνθρωποι πέθαναν απο το κρύο

Από συζητήσεις με τουρίστες που είναι τώρα εκεί, άλλοι λένε ότι είναι η τέλεια εποχή, και άλλοι ότι περνάνε χάλια, θα εξαρτάται μάλλον από τι κλίμα κατάγεται ο καθένας ....

Βέβαια,στις ιστορίες για την Ινδία, περιγράφτηκαν με πολλή θέρμη τα χρώματα της Ινδίας, δόθηκε προσοχή στην αφόρητη ζέστη,στους δρόμους, στην αποπνικτική μυρωδιά, στον κρύο αέρα που επικρατεί πότε πότε το βράδυ στα τρένα, αλλά δυστυχώς πουθενά δεν επισημάνθηκε ότι οι καιροί έχουν αλλάξει και ότι τον χειμώνα κάνει κρύο

Δηλώνω κρυουλιάρης, και απεχθάνομαι να κουβαλώ μπουφάν μαζί μου.

Δεν πειράζει, 40 μέρες προετοιμασίας με συντροφιά το travelstories,το google earth κλπ, ήταν ένα ταξίδι και αυτό, και πάνω απ' όλα απόδραση από τη μίζερη καθημερινότητα που μας επιβάλλουν όλοι τριγύρω μας.

Και τώρα αύριο στην εργασία ποιος αντικρύζει τη χαρά τους, όταν τους πω δε θα φύγω την Παρασκευή, αναβάλλεται....

και ποιος τους ακούει τώρα να περιγράφουν με τόσα λαμπερά χρώματα το ρεβεγιόν που κάνανε εκεί που κάνανε τόσα χρόνια...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δηλώνω κρυουλιάρης, και απεχθάνομαι να κουβαλώ μπουφάν μαζί μου.

Δεν πειράζει, 40 μέρες προετοιμασίας με συντροφιά το travelstories,το google earth κλπ, ήταν ένα ταξίδι και αυτό, και πάνω απ' όλα απόδραση από τη μίζερη καθημερινότητα που μας επιβάλλουν όλοι τριγύρω μας.

Και τώρα αύριο στην εργασία ποιος αντικρύζει τη χαρά τους, όταν τους πω δε θα φύγω την Παρασκευή, αναβάλλεται....

και ποιος τους ακούει τώρα να περιγράφουν με τόσα λαμπερά χρώματα το ρεβεγιόν που κάνανε εκεί που κάνανε τόσα χρόνια...
Γιατί δεν πας κάπου αλλού με ζεστότερο κλίμα;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δηλώνω κρυουλιάρης, και απεχθάνομαι να κουβαλώ μπουφάν μαζί μου.

Δεν πειράζει, 40 μέρες προετοιμασίας με συντροφιά το travelstories,το google earth κλπ, ήταν ένα ταξίδι και αυτό, και πάνω απ' όλα απόδραση από τη μίζερη καθημερινότητα που μας επιβάλλουν όλοι τριγύρω μας.

Και τώρα αύριο στην εργασία ποιος αντικρύζει τη χαρά τους, όταν τους πω δε θα φύγω την Παρασκευή, αναβάλλεται....

και ποιος τους ακούει τώρα να περιγράφουν με τόσα λαμπερά χρώματα το ρεβεγιόν που κάνανε εκεί που κάνανε τόσα χρόνια...
Κατσε βρε παιδι μου τωρα για να καταλαβουμε ...δεν θα πας Ινδια ..αποκλειστικα για το κρυο?
Κριμα δεν ειναι?
Αν ειναι για αλλους λογους ..οκ πασο..αλλα μονο για το κρυο να χασεις το ταξιδι?
Πηγαινε Τροπικη Ινδια ...πηγαινε καπου αλλου στην Ινδοκινα ..οπως λεει κ η βαλιτσα.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Συμφωνω με την Κλεοπατρα (πολυ συχνα δε γινεται αυτο?) Μονο για το κρυο θα αφησεις την Ινδια?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.970
Δηλώνω κρυουλιάρης, και απεχθάνομαι να κουβαλώ μπουφάν μαζί μου.

Δεν πειράζει, 40 μέρες προετοιμασίας με συντροφιά το travelstories,το google earth κλπ, ήταν ένα ταξίδι και αυτό, και πάνω απ' όλα απόδραση από τη μίζερη καθημερινότητα που μας επιβάλλουν όλοι τριγύρω μας.

Και τώρα αύριο στην εργασία ποιος αντικρύζει τη χαρά τους, όταν τους πω δε θα φύγω την Παρασκευή, αναβάλλεται....

και ποιος τους ακούει τώρα να περιγράφουν με τόσα λαμπερά χρώματα το ρεβεγιόν που κάνανε εκεί που κάνανε τόσα χρόνια...

Σόρι κιόλας, αλλά πώς θα έφευγες την Παρασκευή έτσι στο ξεκούδουνο χωρίς εισητήριο?
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Καλησπέρα Κώστα..! Κι άλλος για Ινδία λοιπόν..!Εμείς κοιτάξαμε καιρό και αποφασίσαμε να πάμε 8 Μαρτίου.. Βέβαια λέμε να πάμε αρχικά Νότια κάτω Κεράλα. Και θα ήθελα αν έχει πάει κάποιος να μας πεί κάποιες πληροφορίες-εμπειρίες.. και μετά να δούμε τα "πάνω".Κεράλα από ότι είδαμε δε πέφτει κάτω από 22 βαθμούς..
Επειδη με ενδιαφερει και μενα το ταξιδι για Ινδια πειτε μου με γκρουπ θα πατε η μεμονομενα και ποσες μερες.Ευχαριστω:xmas_smile:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.331
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom