Ινδία Νεπάλ κανεις για ινδια νεπαλ?

nikolaschios

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ινδια, νεπαλ...θιβετ?
γεια και χαρα σε ολους τους συνταξιδευτες,
ονομαζομαι νικος, ειμαι απο τη χιο, προς το παρον βρισκομαι στη χιο αλλα σκοπευω να ταξιδεψω σε ινδια και νεπαλ τους 3 καλοκαιρινους μηνες, προς το παρον δεν εχω παρεα, αν καποιος ενδιαφερεται να με συμβουλεψει για τοπους, πραγματα, καταστασεις και ανθρωπους ή να με συντροφευσει στο ταξιδι μου ειναι ευπροσδεκτος. αναστασια βρηκες παρεα για νεπαλ?
δεν εχω κανει πολλα ταξιδια, αλλα μπορω για αυτα που εχω κανει να βοηθησω καθε ενδιαφερομενο:
σεπτεμβριος 2008:γαλλια, συλλογη σταφυλλιων στην περιοχη του μποζολε
αυγουστος 2008:σερβια, φεστιβαλ τρομπετας της γκουτσα και οχι μονο
απριλιος 2008:τουρκια, σμυρνη
νοεμβριος 2007:τουρκια, σμυρνη
ιουνιος 2007:πορτογαλια, λισαβωνα, κοιμπρας, πορτο
δεκεμβριος 2005:ισπανια, βαρκελωνη,βαλενθια, σεβιλλη
αυγουστος 2001:ιταλια-ελβετια
τελος, σκοπευω να παω παλι ενα 4ημερο στην σμυρνη, 11-14 απριλιου 2009!
 
Last edited by a moderator:

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Γειά χαρά! Το κλασικό τουρ που μπορείς να κάνεις είναι
Ινδία: Δελχί, Χαιπούρ, Άγρα, Βαρανάσι,
Νεπάλ: Ζούγκλα Τσιτουάν, Ποκχάρα, Κατμαντού.
Βγαίνει σε 15-20 περίπου μέρες...
για τους υπόλιπους 2,5 μήνες... ο επόμενος παρακαλώ!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Καλώς ήρθες Νίκο από την όμορφη τη Χίο! Έχω πολλά φιλαράκια εκεί και το αγαπάω πολύ το νησί σου!

Λοιπόν, στο θέμα μας: στο Νεπάλ είχα πάει πριν χρόνια για ένα trekking δύο εβδομάδων στο kala patar, κι ήταν μια από τις ωραιότερες εμπειρίες της ζωής μου. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, πες μου να σου γράψω λεπτομέρειες. Για την Ινδία, πέρα από τα κλασικά, σου προτείνω μια επίσκεψη στα βόρεια σύνορά της, και συγκεκριμένα σε Κασμίρ και Λαντάκ. Στο Κασμίρ μπορείς να μείνεις στη λίμνη Νταλ σε ποταμόσπιτο, ύστερα να περάσεις τον ορεινό δρόμο που ενώνει το Σριναγκάρ με το Λέι του Λαντάκ (θα χρειαστείς δυο μέρες), και να καταλήξεις στο Λαντάκ και τα βουδιστικά μοναστήρια. Από εκεί, περνάς νοτιότερα από το ορεινό πέρασμα του Μανάλι, κι ύστερα...όπου σε βγάλει ο θεός! Τον βορρά θα τον εκτιμήσεις ιδιαίτερα το καλοκαίρι, με δεδομένο πως η υπόλοιπη πεδινή Ινδία είναι εξαιρετικά ζεστή. Εκεί πάνω τραβούσαν οι αποικιοκράτες Εγγλέζοι τα καλοκαίρια, για να γλιτώσουν από την κάψα!

Αν μας δώσεις κάποια περισσότερα στοιχεία για το τι θα ήθελες να κάνεις, κι ένα πρόχειρο πλάνο του ταξιδιού σου, θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε αναλυτικότερα. Επίσης, αν σε ενδιαφέρουν οι δύο προτάσεις που σου δίνω, μετά χαράς να σου στείλω περισσότερες πληροφορίες για να οργανωθείς. Προς το παρόν, χαιρετώ σε!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
πεζοπορία στα βουνα του Νεπαλ ολα μα ολα τα λεφτα[email protected] ειναι ενα πολυς καλος οδηγος βουνων...οσο για το κασμιρ [email protected] αλλο τοπικο γραφειο δοκιμασμενο...καλο σου ταξιδι...
 

nikolaschios

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ινδια, νεπαλ...θιβετ?
σας ευχαριστω πολυ για την τοσο αμεση αποκριση,
ομολογω πως δεν την περιμενα
θα μελετησω τις επομενες μερες οσα μου γραφετε προσπαθωντας να καθορισω ενα πλανο και θα επανελθω με πολλες, πολλες αποριες!
υπομονη, ειμαι καινουριος στο αθλημα
κατι για τον φιλο που θελει να φαει τον κοσμο
ποτε σκοπευεις να πας ινδια νεπαλ θιβετ(?)?
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κι εγω ετοιμαζομαι για Ινδια το καλοκαιρι...χωρις προγραμμα..
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ξεκίνα από εδώ:
Ινδία: Getting Started (PDF 1.6 MB)
Νεπάλ: Getting Started (PDF 462 KB)
Όπου θα βρεις προτεινόμενες διαδρομές. Αγόρασε τους οδηγούς για όλες τις πληροφορίες και λεπτομέρειες.

Στην περίπτωση σου, ιδανικά είναι τα
ONCE AROUND NORTH INDIA Two Months (σελ 30) λόγω εποχής και
MOUNTAIN & VALLEY One Month (σελ 25)

Σύνολο 3 μήνες. Κόψτο και ράψτο στα μέτρα σου και είσαι άρχοντας!
Και καλή τύχη με τον καιρό!! :) Όσο για παρέα, θα βρεις εκεί πολλούς που κάνουν το ίδιο. Και αν ακολουθήσεις τις διαδρομές του Lonely Planet θα βρεις χιλιάδες.. με τα καλά και τα κακά που συνεπάγεται αυτό.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
κατι για τον φιλο που θελει να φαει τον κοσμο
ποτε σκοπευεις να πας ινδια νεπαλ θιβετ(?)?
14 και σήμερα... Έχω μιλήσει και γω με κάποιο τοπικό πρακτορείο (Νεπαλιότικο) αλλά θα προτιμούσα να το προτείνω αφού επιστρέψω (στις 4 Μαίου) και το έχω δοκιμάσει πρώτα. Πάντως η μέχρι τώρα εμπειρία μου από οργάνωση, επικοινωνία, ενημέρωση και τιμές είναι άριστη... μένει να τα δούμε στην πράξη.
 

nikolaschios

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ινδια, νεπαλ...θιβετ?
χαίρομαι που αυξανονται οι προτασεις, ακομα ομως δεν προλαβαινω λογω δουλειας να ασχοληθω, αυτό θα γίνει αύριο
meli, μπορώ να σου προτίνω για πορτογαλία κάποια μέρη:
Syntra, προάστειο(χωριό) της λισσαβώνας, καταπράσινο, γεμάτο κάστρα, παλάτεια, κήπους, νερά και μια καλή γιαγιά φουρνάρισσα που τραγουδαει πολύ ωραία
Obidos, χωριό πανέμορφο, μεσαιωνικό, το ανακαλυψα τυχαία και ενθουσιάστικα
Porto, συμβουλή αν πας με αυτοκίνητο, πρόσεχε, είναι πολύ εύκολο να χάσεις το δρόμο σου για το πως θα μπεις και πως θα βγεις απο την πόλη
έχω να σου πω κι άλλα αν ενδιαφέρεσαι και να στείλω φωτο, για ινδία πότε λες?
αν όλα πανε καλά, σε μια εβδομαδα θα κλεισω εισητήρια για 3/6
σας ευχαριστώ και πάλι όλους για την ανταπόκριση!
 
Last edited by a moderator:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
για το νεπάλ.
κατμαντού.απο τις πιο όμορφες πόλεις ..θα σε σαγηνεύσει ..μην την περάσεις στα γρήγορα μείνε τουλάχιστον 4 μέρες και θα με θυμηθείς !!!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Νεπάλ είχα πάει πριν χρόνια για ένα trekking δύο εβδομάδων στο kala patar, κι ήταν μια από τις ωραιότερες εμπειρίες της ζωής μου. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, πες μου να σου γράψω λεπτομέρειες. Για την Ινδία, πέρα από τα κλασικά, σου προτείνω μια επίσκεψη στα βόρεια σύνορά της, και συγκεκριμένα σε Κασμίρ και Λαντάκ. Στο Κασμίρ μπορείς να μείνεις στη λίμνη Νταλ σε ποταμόσπιτο, ύστερα να περάσεις τον ορεινό δρόμο που ενώνει το Σριναγκάρ με το Λέι του Λαντάκ (θα χρειαστείς δυο μέρες), και να καταλήξεις στο Λαντάκ και τα βουδιστικά μοναστήρια. Από εκεί, περνάς νοτιότερα από το ορεινό πέρασμα του Μανάλι, κι ύστερα...όπου σε βγάλει ο θεός! Τον βορρά θα τον εκτιμήσεις ιδιαίτερα το καλοκαίρι, με δεδομένο πως η υπόλοιπη πεδινή Ινδία είναι εξαιρετικά ζεστή.
Rosa, μια τοσο ξεχωριστή εμπειρία ειναι κριμα να μη μας τη διηγηθέις ολοκληρωμένη. Γράψτη να υπάρχει σαν οδηγός.
Νικο καλό ταξίδι, κι οπως σου ειπε κι η Ρενάτα η πόλη του Κατμαντού ειναι καταπληκτική
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Rosa, μια τοσο ξεχωριστή εμπειρία ειναι κριμα να μη μας τη διηγηθέις ολοκληρωμένη. Γράψτη να υπάρχει σαν οδηγός.
Νικο καλό ταξίδι, κι οπως σου ειπε κι η Ρενάτα η πόλη του Κατμαντού ειναι καταπληκτική
Θα τη γράψω, το υπόσχομαι, και για Νεπάλ και για Εκουαδόρ που ήταν επίσης ανεπανάληπτο...Αμέσως μόλις ξελασκάρω λίγο από δουλειά, ναι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.791
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom