duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Επικειται (καλως εχοντων των πραγματων) ενα ταξιδακι για Στοκχολμη κι απο κει Χελσινκι κι απο κει Ταλλινν (η σειρα ενδεικτικα αναφερεται). Εκανα μια αναζητηση στο φορουμ, στις τρεις αυτες χωρες, αλλα δεν βρηκα κατι. Συγγνωμη, αν τελικα υπαρχει κατι σχετικο, αλλα μηπως ξερετε τι ισχυει οσον αφορα την επιτρεπομενη ποσοτητα τσιγαρων; Η αγορα του ταλλινν ειναι μαλλον φθηνη, αν παρω π.χ. δυο κουτες (=400 τσιγαρα) μηπως οι σκανδιναβοι μου σερβιρουν τιποτε αυστηρο : "που πα ρε καραμητρο θεριακλη βαλκανιε;! πλερωσε τωρα δασμοι, ετσι για να μαθεις!" ;

;
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Επικειται (καλως εχοντων των πραγματων) ενα ταξιδακι για Στοκχολμη κι απο κει Χελσινκι κι απο κει Ταλλινν (η σειρα ενδεικτικα αναφερεται). Εκανα μια αναζητηση στο φορουμ, στις τρεις αυτες χωρες, αλλα δεν βρηκα κατι. Συγγνωμη, αν τελικα υπαρχει κατι σχετικο, αλλα μηπως ξερετε τι ισχυει οσον αφορα την επιτρεπομενη ποσοτητα τσιγαρων; Η αγορα του ταλλινν ειναι μαλλον φθηνη, αν παρω π.χ. δυο κουτες (=400 τσιγαρα) μηπως οι σκανδιναβοι μου σερβιρουν τιποτε αυστηρο : "που πα ρε καραμητρο θεριακλη βαλκανιε;! πλερωσε τωρα δασμοι, ετσι για να μαθεις!" ;

;
δεν γνωρίζω επί του θέματος συγκεκριμμένα αλλά οι δασμοί εντός της Ε.Ε. απαγορεύονται.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα αλλά πρίν από αρκετά χρόνια στο πλοίο μεταξύ Στοκχόλμης και Ελσίνκι το κατάστημα "σκουπίσθηκε" κυριολεκτικά σε ποτά και τσιγάρα.Μόλις άνοιξε αφού έφυγε από Στοκχόλμη και μέσα σε μια ώρα δεν έμεινε τίποτα.Τα ποτά και τα καπνικά φεύγανε με χαρτοκιβώτια.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πριν 3 μήνες έκανα το Ταλλίν - Ελσίνκι. Οι Φινλανδοι αγόραζαν κουτες τσιγάρα και ποτά. Μιλάμε για ποσότητες όχι αστεία. Δεν υπάρχουν δασμοί μεταξυ Εσθονίας και Φινλανδίας.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
αγαπητοι, ευχαριστω για τον κοπο και τον χρονο σας να μου απαντησετε, αλλά λετε να ισχυει αυτη η ελευθεριοτητα και στο αεροδρομιο στοκχολμης με τις αποσκευες να εχουν 2 -3 κουτες π.χ.; Θα αγορασθουν απο ταλιν, στο ελσινκι με φερρυ και απο ελσινκι για στοκχολμη με αεροπλανο, αυτο το δρομολογιο μου. Περνανε, πιστευετε, φρι απο αυτα τα "τσεκποϊντς";
 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Ρίξε μια ματιά εδώ
http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_el.htm

Το προβλεπόμενο όριο για μεταφορά εντός ΕΕ είναι 4 κούτες (800 τσιγάρα) για προσωπική χρήση εκτός κι αν προβλέπει κάτι άλλο η εθνική νομοθεσία της χώρας. Επιπλέον "η επιτρεπόμενη ποσότητα δεν μπορεί να είναι κάτω από 300 τσιγάρα". Λογικά δεν θα ασχοληθεί κανείς με 2 - 3 κούτες από ευρωπαϊκή χώρα. Αν θες να είσαι απόλυτα σίγουρος όμως στη σελίδα έχει σύνδεσμο για απευθείας επικοινωνία με τις αρμόδιες αρχές κάθε χώρας.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom