κατάσταση ταυτότητας

ντέπο

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
καλησπέρα!
αύριο το πρωί ταξιδεύω για πράγα και η ταυτότητά μου λόγω ενός ατυχήματος σήμερα έχει στραπατσαριστεί τελείως. όλα τα στοιχεία φαίνονται καθαρά βέβαια, απλά έχει διπλώσει σε κάποια σημεία και έχει τσαλακωθεί.
αύριο φεύγω από ελλάδα πριν ανοίξουν τα ΚΕΠ οπότε δεν μπορώ να έχω άλλο χαρτί μαζί μου.
Πιστεύετε ότι μπορώ να κάνω κάτι αν υπάρχει πρόβλημα στο αεροδρόμιο είτε της ελλάδας είτε της πράγας;
οποιαδήποτε βοήθεια ή αντιμετώπιση σε παρόμοιο περιστατικό είναι καλοδεχούμενη!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν εχεις μαζι σου αλλο κρατικο πιστοποιητικο ταυτοπροσωπιας (διπλωμα, διαβατηριο, βιβλιαριο υγειας κλπ.) που να εχει πανω τη φωτογραφια σου παρ' το μαζι σου ακομη κι αν εχει ληξει. Αν οχι το πιθανοτερο ειναι πως δεν θα εχεις παλι προβλημα αν η ταυτοτητα σου δεν εχει ανοιξει και δεν εχουν αλλοιωθει τα στοιχεια και οι σφραγιδες.
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
καλησπέρα!
αύριο το πρωί ταξιδεύω για πράγα και η ταυτότητά μου λόγω ενός ατυχήματος σήμερα έχει στραπατσαριστεί τελείως. όλα τα στοιχεία φαίνονται καθαρά βέβαια, απλά έχει διπλώσει σε κάποια σημεία και έχει τσαλακωθεί.
αύριο φεύγω από ελλάδα πριν ανοίξουν τα ΚΕΠ οπότε δεν μπορώ να έχω άλλο χαρτί μαζί μου.
Πιστεύετε ότι μπορώ να κάνω κάτι αν υπάρχει πρόβλημα στο αεροδρόμιο είτε της ελλάδας είτε της πράγας;
οποιαδήποτε βοήθεια ή αντιμετώπιση σε παρόμοιο περιστατικό είναι καλοδεχούμενη!!
Αν θες να είσαι πλήρως καλυμμένος-η,μπορείς να επισκεφτείς το αστυνομικό τμήμα και να βγάλεις μια ταυτοπροσωπία,αν και δε νομίζω να έχεις θέμα.Όπως ανέφερε και ο τρυπάκιας,πάρε και κάτι άλλο να πιστοποιεί τα στοιχεία σου :) Καλή χρονιά και να περάσεις τέλεια!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Η κορη μου εχει κανει 3 ταξιδια,τον τελευταιο χρονο,με ταυτοτητα,αρκετα στραπατσαρισμενη και δεν ειχε προβλημα....την κοιταζαν καλα-καλα,αλλα δεν ειπαν τιποτα...κανε και αυτο που λεει ο tripakias και ολα θα πανε καλα!
 

ντέπο

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους τρεις! θα πάρω μαζί μου το βιβλιάριο υγείας και την φοιτητική ταυτότητα και ότι γίνει! :)
καλό σας βράδυ!
 

ντέπο

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα! Τελικά δεν είχα κανένα πρόβλημα από την ελλάδα για πράγα ούτε στην θεσσαλονίκη ούτε στην αθήνα!
 

sakidio

Member
Μηνύματα
14
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για τον έλεγχο της ταυτότητας. Θα ταξιδέψω με το αγόρι μου στο Λονδίνο. Παίζει να έχουμε πρόβλημα ή καθυστέρηση επειδή έχουμε ταυτότητες και όχι διαβατήρια; Επίσης, το αγόρι μου έβγαλε την ταυτότητα όταν είχε μακριά μαλλιά και παραπάνω κιλά. Πιστεύετε ότι θα μας καθυστερήσουν ή θα έχουμε πρόβλημα; Στην κράτηση των εισιτηρίων έχει περαστεί με τον τωρινό αριθμό ταυτότητας...τι θα γίνει αν αλλάξει ταυτότητα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Αν είναι και με λατινικούς χαρακτηρες η ταυτοτητα κανενα προβλημα. Απλα ισως σας καθυστερήσουν λιγο ή δυσανασχετήσουν. Δες τι θα κανετε.
Θα παρετε μαζι σας και αλλα έγγραφα ταυτοπροσωπίας.(π.χ. Διπλωμα,ειδικα αν ειναι απο τα καινούργια ακομα καλυτερα ή ακαδημαϊκή ταυτοτητα)

Γενικα ειναι λιγο εξονυχιστικοί στους ελέγχους,αλλα απο τη στιγμη που δηλωσες αυτες τις ταυτότητες καλο ειναι να ταξιδέψεις με αυτες τις ταυτότητες. Να ειστε απλα ευγενικοί και συνεργάσιμοι και ολα θα πανε καλα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα με την αστυνομική ταυτότητα, αν βεβαίως είναι σε καλή κατάσταση. Θα περάσετε. Απλά με το διαβατήριο θα τελειώσετε στον μισό χρόνο τουλάχιστον.
Αφού στην κράτηση των εισιτηρίων δώσατε τους αριθμούς των ταυτοτήτων σας, αυτές πρέπει να τις έχετε οπωσδήποτε μαζί σας.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Εμένα πέρα ότι δεν ήταν σε καλή κατάσταση από την κακή χρήση (είχε γίνει πολύ ευλιγιστη γιατί αφαίρεσα στρώματα πλαστικού από φθορά), ημουν ένα αμουστακο παιδί στη φώτο. 8 χρόνια μετά την έκδοση της στο Χηθροου η ψυχρή αλλά τυπική μαυρουλα υπεύθυνη ασφάλειας είχε πάρει την ταυτότητα και την εξέταζε από κάθε σημείο, την ελεγχε με μεγενθυτικο φακό και με κάτι blue light. Μέχρι να πει το κλασικό : Any other proof of identification? Με το που έβγαλα το δίπλωμα (αυτό σαν πιστωτική κάρτα) και την ακαδημαϊκή ταυτότητα κατευθείαν είπε : You may pass.

Eνας άλλος κύριος στο δίπλα γκισε που είχε και αυτός ταυτότητα έβγαλε και αυτός το δίπλωμα για επιπλέον έλεγχο, αλλά επειδή ήταν παλαιού τύπου (αυτό το ροζ) όταν είχα τελειώσει εγώ αυτός δεν είχε τελειώσει γιατί τα πήρανε για επιπλέον έλεγχο. Αυτή είναι η εμπειρία μου απο ελέγχους στο Λονδίνο
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
στο Χηθροου η ψυχρή αλλά τυπική μαυρουλα υπεύθυνη ασφάλειας είχε πάρει την ταυτότητα και την εξέταζε από κάθε σημείο, την ελεγχε με μεγενθυτικο φακό και με κάτι blue light.
Την ξέρω κι εγώ, είναι ρατσίστρια, ταλαιπωρεί τους θερμούς ασπρούληδες.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Το είπα χαρην αστεισμου. Κανένα λόγο δεν είχα να δημιουργήσω αρνητικές ή ρατσιστικες εντυπώσεις. Συγγνώμη αν φάνηκε έτσι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom