Αιθιοπία κοιλαδα ομο αιθιοπια

tasosmpal

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΘΙΟΠΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Γεία σας φίλοι μου....θα ταξιδέψουμε στην νοτια αιθιοπία σε 15 μέρες3 φιλοι,και θέλουμε να κάνουμε ενα τούρ για 5 μέρες στη κοιλαδα ομο.θα έχουμε απο αντίς αμπέμπα τζίπ και οδηγό μαζί μας.υπάπχει κάποιος που να ξέρει να μας προτείνη πως να το οργανόσουμε,που μπορούμε να μείνουμε?....τι να προσέξουμε?...τι να τρώμε κτλ.?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θεωρητικά θα πρέπει να έχετε και συνοδό. Καλά ο οδηγός σας δεν έχει ένα πρόγραμμα κατά νου; νομίζω πως το καλύτερο είναι να δεις ιστοσελίδες τοπικών πρακτορείων με προγράμματα για την κοιλάδα Ομο. Η σύσταση είναι κυρίως να μην χάσετε τις μέρες των τοπικών αγορών. Εκεί μαζεύονται όλοι.
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
με ποιο πρακτορείο έχεις κλείσει;;; πρόσεχε γιατί μερικά από αυτά θα κάνουν το ταξίδι σου αξέχαστο!!!
Οι αγορές αρχίζουν στις 11 και τελειώνουν στις 3.00
Key afer αγορά την Πέμπτη
Dimeka Σάββατο κλπ.
Σε πέντε ημέρες ;;;;;;;; ε δε χρειάζεται να ψάξετε διαμονή, μέσα στο τζιπ θα είστε συνέχεια.
Ο hydronetta σου πρότεινε να ρωτήσεις αυτόν που κλείσατε το τζιπ να σου πει ένα πρόγραμμα, θα σου προτείνει και διαμονή να διαλέξεις.
Μη παραλείψεις τα εμβόλια που αναφέρθηκαν στο άλλο σου ποστ.
Ευχαριστούμε Παναγιώτη για τις διευκρινήσεις
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τόσο ψάξιμο είχα κάνει...λες και πήγα...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ααααααααααααααα αυτά δεν τα ήξερα.... η φιλενάδα σου Σφίγγα....
Με φώναξε κανείς;:D
Νόμιζα ότι ήσουν απασχολημένος με το show της Κυριακής:bleh:
Θα τα μάθεις όλα οσονούπω.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Λοιπόν!
Παίζει να καταφέρω να πάω στην κοιλάδα του Όμο από την Κένυα και αναρωτιέμαι αν θα μου φτάσουν οι μέρες. Δυστυχώς, θα μπορέσω να αφιερώσω μόνον 3 ή άντε 4 μέρες. Πιστεύετε ότι θα προλάβω να δω κάποιες έστω από τις φυλές; Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να ξεκινήσω και να επιστρέψω στο αεροδρόμιο της Addis Abeba.
Παρακαλώ, βοηθήστε τον πτωχό.:rolleyes:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Λοιπόν!
Παίζει να καταφέρω να πάω στην κοιλάδα του Όμο από την Κένυα και αναρωτιέμαι αν θα μου φτάσουν οι μέρες. Δυστυχώς, θα μπορέσω να αφιερώσω μόνον 3 ή άντε 4 μέρες. Πιστεύετε ότι θα προλάβω να δω κάποιες έστω από τις φυλές; Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να ξεκινήσω και να επιστρέψω στο αεροδρόμιο της Addis Abeba.
Παρακαλώ, βοηθήστε τον πτωχό.:rolleyes:
Είσαι ένας μικρός πλεονέκτης :haha::haha::haha:
Μάλλον δεν αξίζει το κόπο γιατί οι μέρες δεν αρκούν. 'Αλλωστε όλοι επισκέπτονται την κοιλάδα Ομο σε οργανωμένο τουρ. Φυλές θα δεις και στη Κένυα. Προτίμησε καλύτερα με το πρακτορείο που θα πας Κένυα να περάσεις κάποιες μέρες με τους Μασάι. Αν πας Τανζανια σου συνιστώ το ακόλουθο που είναι αυθεντικότερο: Cultural Tourism Programme που οργανώνεται εύκολα από Arusha
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Είσαι ένας μικρός πλεονέκτης :haha::haha::haha:
Είπε το γουρούνι.:bleh:

Ρε, το θέμα είναι ότι η χαζοσυγκοινωνία τους με υποχρεώνει να πάω από Ναϊρόμπι Αντίς Αμπέμπα, ενώ η κοιλάδα Ομο είναι πιο κοντά από την Αντίς Αμπέμπα. Ανταλλάσσω κάτι μέιλ τώρα με έναν george από την Αιθιοπία και περιμένω απάντηση για το αν μπορώ να πάω απευθείας κοιλάδα από Ναϊρόμπι. Διότι τότε οι μέρες μου φτάνουν. Το όλο κόνσεπτ είναι ότι από Αντις Αμπέμπα για να φτάσω εκεί χρειάζομαι 3 μέρες. Γι'αυτό το κάνουν όλοι σε 7ήμερο. Θα δω τι μπορώ να κάνω.
Το θέμα είναι ότι εμένα η Αιθιοπία δεν με πολυενδιαφέρει, αν εξαιρέσω την κοιλάδα και βρίσκω ότι είναι μεγάλη ευκαιρία να πάω αφού θα είμαι δίπλα. Διαφορετικά, δεν ξέρω αν θα πάω ποτέ. Μπουχουχου

ΥΓ. Περιμένω βρίσιμο, γιατί είπα ότι δεν με ενδιαφέρει η Αιθιοπία. χαχαχαχ
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Λοιπόν!
Παίζει να καταφέρω να πάω στην κοιλάδα του Όμο από την Κένυα και αναρωτιέμαι αν θα μου φτάσουν οι μέρες. Δυστυχώς, θα μπορέσω να αφιερώσω μόνον 3 ή άντε 4 μέρες. Πιστεύετε ότι θα προλάβω να δω κάποιες έστω από τις φυλές; Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να ξεκινήσω και να επιστρέψω στο αεροδρόμιο της Addis Abeba.
Παρακαλώ, βοηθήστε τον πτωχό.:rolleyes:
Από Κένυα για ΟΜΟ ή το ανάποδο μπαίνεις από λίμνη Τουρκάνα. Πριν αρκετά χρόνια έμεινα 3 ημέρες στην λίμνη Τουρκάνα. Καταπληκτική , μη τη χάσεις, το El Molo camping είναι ανεκτό.
Θες μία ημέρα με τζιπ και στρατιώτες μαζί σου από όποια χώρα και να φτάσεις εκεί. Από Jimka -ethiopia πέρνεις στρατιώτες και έξτρα άδεια για να πλησιάσεις την λίμνη. Από κένυα παίρνεις φαντάρους από το Mararal. Αν θυμάμαι καλά είχαν φτάσει στο El Molo και κάτι Γερμανοί από την Τανζανία. 3 ημέρες στην ΟΜΟ βλέπεις πολύ βασικά πράγματα κυρίως στις δύο αγορές Κey Afer και Jimka.
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί κάποιος πρέπει να γυρίσει δυο τρεις χώρες σε ένα ταξίδι λίγων ημερών. Μία χώρα , αργά για να χαρείς και τις ιδιαιτερότητές της νομίζω είναι καλύτερα
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Είπε το γουρούνι.:bleh:

Ρε, το θέμα είναι ότι η χαζοσυγκοινωνία τους με υποχρεώνει να πάω από Ναϊρόμπι Αντίς Αμπέμπα, ενώ η κοιλάδα Ομο είναι πιο κοντά από την Αντίς Αμπέμπα. Ανταλλάσσω κάτι μέιλ τώρα με έναν george από την Αιθιοπία και περιμένω απάντηση για το αν μπορώ να πάω απευθείας κοιλάδα από Ναϊρόμπι. Διότι τότε οι μέρες μου φτάνουν. Το όλο κόνσεπτ είναι ότι από Αντις Αμπέμπα για να φτάσω εκεί χρειάζομαι 3 μέρες. Γι'αυτό το κάνουν όλοι σε 7ήμερο. Θα δω τι μπορώ να κάνω.
Το θέμα είναι ότι εμένα η Αιθιοπία δεν με πολυενδιαφέρει, αν εξαιρέσω την κοιλάδα και βρίσκω ότι είναι μεγάλη ευκαιρία να πάω αφού θα είμαι δίπλα. Διαφορετικά, δεν ξέρω αν θα πάω ποτέ. Μπουχουχου

ΥΓ. Περιμένω βρίσιμο, γιατί είπα ότι δεν με ενδιαφέρει η Αιθιοπία. χαχαχαχ
δεν είχα προλάβει να δω την απάντησή σου στον hydronetta
Λυπάμαι που θα στο πω αλλά προσοχή στον George:shock::shock::shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom