Κουφονήσια κουφονησια

niki1

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
γεια σας!ειμαι καινουργια στο φορουμ οποτε λιγη υπομονη!σκεφτομουν φετος το καλοκαιρι κι κυριως Αυγουστο να παω Κουφονησια....εχω ακουσει παρα πολλα γι αυτα τα νησακια..το θεμα ειναι αξιζει?ειναι λογικες οι τιμες διαμονης?κατι ιδιαιτερο να προσεξουμε?απο πλευρας παραλιας απο φαγητο?
ισως απο καποιον ταξιδιωτη που εχει παει μπορειτε να μου πειτε καποιες αποψεις/λεπτομερειες?:)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
γεια σας!ειμαι καινουργια στο φορουμ οποτε λιγη υπομονη!σκεφτομουν φετος το καλοκαιρι κι κυριως Αυγουστο να παω Κουφονησια....εχω ακουσει παρα πολλα γι αυτα τα νησακια..το θεμα ειναι αξιζει?ειναι λογικες οι τιμες διαμονης?κατι ιδιαιτερο να προσεξουμε?απο πλευρας παραλιας απο φαγητο?
ισως απο καποιον ταξιδιωτη που εχει παει μπορειτε να μου πειτε καποιες αποψεις/λεπτομερειες?:)
Καταρχάς καλως όρισες!
Όταν λέμε Κουφονήσια συνήθως εννοούμε το Πάνω Κουφονήσι (το κάτω είναι μονο για ελεύθερο) και ορισμένοι συμπεριλαμβάνουν και τις υπόλοιπες μικρές Κυκλάδες Δονούσα-Ηρακλεία-Σχοινούσα.
Εγω έχω πάει μόνο στο Πάνω Κουφονήσι, πολύ μικρό νησάκι χωρίς την κλασσική έννοια της Κυκλαδίτικης Χωρας. Έχει μερικές ταβέρνες, 2-3 μαγαζάκια για γλυκο και 2 μπαράκια (είχα πάει το 2008).Ουσιαστικά υπάρχει ένας παραλιακός δρόμος 4χλμ αν θυμάμαι καλά που με τα πόδια πας σε όλες τις παραλίες, καταγάλανα νερά με ψιλή λευκή άμμο. Στο Πόρι έχει και μια πάρα πολύ ωραία ταβέρνα. Το θέμα είναι ότι τον Αύγουστο μαζεύει πάρα πολύ κόσμο, έχει ανεβασμένες πολύ τιμές και επειδή είναι μικρό νησί παίζει να μην βρίσκεις καρέκλα να καθίσεις να φας. Εγω είχα πάει Ιούνιο αλλά αυτά μου τα μετέφεραν φίλοι μου. Κοίτα κι εδώ

http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...%EF%ED%DE-%EA%EF%F5%F6%EF%ED%DE%F3%E9%E1.html
 

niki1

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
οι εντυπωσεις που σου αφησε το νησι φανταζομαι ηταν θετικες!ενδεχεται δηλαδη Αυγουστο ακομη κι εν μεσω κρισης να χει κοσμο?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
οι εντυπωσεις που σου αφησε το νησι φανταζομαι ηταν θετικες!ενδεχεται δηλαδη Αυγουστο ακομη κι εν μεσω κρισης να χει κοσμο?
Ναι, είναι από τα πολύ ωραία νησάκια. Βέβαια να έχεις υπόψη σου ότι οι διακοπές βασίζονται 90% στο "άραγμα" στην παραλία, καθώς δεν έχεις τίποτα άλλο να κάνεις.
Όλη μερα μπάνιο-μετά φαγητο και βράδυ χαλαρό ποτάκι στα 2 μπαράκια που σου είπα
Το site έχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες
ΚΟΥΦΟΝΗΣΙΑ
 

niki1

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
αυτο ακριβως επιθυμω!!!Αραγμα φαγητο κι υπνο!τιποτα αλλο!!!σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου κι ο τιτλος σου "ο νους μας ειναι ενα αληταριο που ολο δραπετευει.."
ειναι καταπληκτικος κι με εκφραζει!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
αυτο ακριβως επιθυμω!!!Αραγμα φαγητο κι υπνο!τιποτα αλλο!!!σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου κι ο τιτλος σου "ο νους μας ειναι ενα αληταριο που ολο δραπετευει.."
ειναι καταπληκτικος κι με εκφραζει!
Καλά να περάσετε τότε. Είναι η ιδανική επιλογή!
Όσο για τον στίχο σε ευχαριστω εκ μέρους του Θανάση Παπακωνσταντίνου:lol:!!!
 

Varwni

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Είχα πάει στα Κουφονήσια πέρυσι τέλη Ιουλίου. Είχε αρκετό κόσμο αλλά όχι ασφυκτικά. Το νησί είναι πανέμορφο και πολύ γραφικό. Μέσα σε 40 λεπτά έχεις φτάσει στην πιο μακρινή παραλία. Για το πορί όμως, που είναι απο τις ομορφοτερες, θελεις καραβάκι που το παίρνεις απο το λιμάνι. Πιο ξεκουραστα. Γίνεται και με τα ποδια αλλα θελει περιπου 1,5 ώρα. Από το λιμάνι επισης παει καραβακι για το κατω κουφονησι. Εκει οι παραλιες είναι λιγο διαφορετικες, εμενα μου αρεσαν πιο πολυ. Μικρες πετρες, βραχωδη τοπια, απιστευτα νερα. Υπάρχουν κατασκηνωτες που δεν ενοχλουν κανεναν και σκια απο τους βραχους.
Δυο πολύ ωραία μπαρακια για βραδι, προσωπικα το σχολείο το βρίσκω το καλυτερο. Μικρό αλλά μαζευει καλό κόσμο.
Από φαγητό, όλες οι ταβέρνες είναι μια και μια. Νικόλας για ψαρι. Και η ταβερνα στο κατω κουφονησι επισης πολυ καλή.
Προσοχή με ποιο πλοίο θα κλείσεις! Ειχαμε κλεισει με το γρηγορο, 60 ευρω πηγαινε έλα, και καθυστερησε 5 ωρες στην επιστροφή. Μαλλιοτραβηγματα, υστεριες, λιποθυμιες και τετοια. Καλυτερα το αργό που φτάνει οπως και να χει

Καλα να περασετε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom