κρουαζιερα με ruby princess

mpougatsas

Member
Μηνύματα
36
Likes
58
γεια σας ειμαι καινουργιος σε αυτο το φορουμ και ηθελα να κανω μια ερωτηση...

φευγω γαμηλιο ταξιδι με το ruby princess σε
ανατολικη καραιβικη στις 31 οκτωμβριου...
θα ηθελα σας παρακαλω να με δωσειε παιρετερω
πληροφοριες για το κρουαζιεροπλοιο αυτο(ruby princess).
εχω διαβασει απο το επισημο site του πλοιου καποια στοιχεια
και θα ηθελα τη γνωμη σας αν ξερετε κατι η μπορειτε να με παραπεμψετε
καπου αλλου ωστε να μαθω περισσοτερα τοσο για το πλοιο οσο και για τα νησια που
επισκεπτεται το πλοιο

ευχαριστω εκ των προτερων...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
γεια σας ειμαι καινουργιος σε αυτο το φορουμ και ηθελα να κανω μια ερωτηση...

φευγω γαμηλιο ταξιδι με το ruby princess σε
ανατολικη καραιβικη στις 31 οκτωμβριου...
θα ηθελα σας παρακαλω να με δωσειε παιρετερω
πληροφοριες για το κρουαζιεροπλοιο αυτο(ruby princess).
εχω διαβασει απο το επισημο site του πλοιου καποια στοιχεια
και θα ηθελα τη γνωμη σας αν ξερετε κατι η μπορειτε να με παραπεμψετε
καπου αλλου ωστε να μαθω περισσοτερα τοσο για το πλοιο οσο και για τα νησια που
επισκεπτεται το πλοιο
άψογη η επιλογή κρουαζιέρας για γαμήλιο..
για το πλοίο βρίσκεις ενα σωρό πληροφορίες στο διαδίκτυο.
εχω πάει με το αδελφό του Emerald. διάβασε ότι έχει γραφεί για την Princess εδώ και αν θέλεις οτιδήποτε εδώ είμαστε.
να ρωτήσω πρώτα για την κράτηση? δηλαδή καμπίνα, τιμή, πρακτορείο ή ατομικά. και αν γίνεται για το πριν κ μετά την κρουαζιέρα.
στα νησιά έχω πάει στα 3 πρωτα που πάτε, κι εκεί αν πεις τι στυλ τουρ προτιμάς ή οτιδήποτε άλλο πάλι εδώ είμαστε.
 

mpougatsas

Member
Μηνύματα
36
Likes
58
rubby princess

ευχαριστω καταρχας απο ολους σας για τις απαντησεις.οσο αναφορα το φιλο samion ηταν η αιτια για να παω κρουαζιερα.το γαμηλιο ταξιδι ξεκιναει στις 27/10 με προορισμο ν.υορκη για τεσσερα βραδια στο manhattan.μετα αναχωρηση για miami kai την ιδια μερα για το λιμανι αναχωρησης.μετα την κρουαζιερα θα κανω μια διανυκτερευση στο miami και την αλλη μερα αναχωρηση για πισω.το δωματιο που εκλεισα ηταν τοΒ605.ειναι στο 11 καταστρωμα με μπαλκονι.ξεκιναω απο θεσσαλονικη με την alitalia.ομως θα ηθελα προτασεις απο σενα οσο αναφορα για το μενου και τα εστιατορια που πρεπει να δοκιμασω στο πλοιο οσο και για αυτα που πρεπει να δω και να κανω στα νησια .ευχαριστω και παλι ολους
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το δωματιο που εκλεισα ηταν τοΒ605.ειναι στο 11 καταστρωμα με μπαλκονι.ξεκιναω απο θεσσαλονικη με την alitalia.ομως θα ηθελα προτασεις απο σενα οσο αναφορα για το μενου και τα εστιατορια που πρεπει να δοκιμασω στο πλοιο οσο και για αυτα που πρεπει να δω και να κανω στα νησια .ευχαριστω και παλι ολους
ωραία καμπίνα και άριστη η επιλογή της αεροπορικής εταιρείας ..
στο εστιατόριο γνώρισα τον ιταλό μαιτρ και είχαμε σπέσιαλ περιποίηση γεγονός που δεν με άφησε να πάω στο Crown. πήγα στο Sabatini που το συνιστώ ανεπιφύλακτα για πολύ καλή ιταλική κουζίνα. τεράστιες μερίδες, παστα al dente, όλα από ιταλό σεφ. γενικά η Princess προσεχει τα μενού και η κουζίνα είναι περιποιημένη. τα μόνα παράπονα τα έχω, όπως όλοι, από το σελφ σέρβις που ενίοτε δεν είναι στο ύψος των εστιατορίων. ρύθμισε το πρόγραμμά σου έτσι ώστε να πηγαίνεις στο εστιατόριο, στο τραπέζι σου.
από διασκέδαση φημίζεται η εταιρεία. αρκετά καλά τα shows, ειδικά αυτό με μαγικα κλπ. μη το χάσετε. μέτρια η ντίσκο, για μικρές ηλικίες.
από τα νησιά που έχω πάει το Princess Cays μέτριο, ιδωτικό νησί, παραλία και τίποτε άλλο.
στο St Thomas έχω πάει αρκετές φορές. η καλύτερη παραλία μακράν Magens Bay. αν σας αρέσει η παραλία πηγαίνετε εκεί με ταξί (είναι σαν μικρά λεωφορεία) και 8 δολ το άτομο περίπου. στην πολη η βόλτα να δεις ότι αξίζει διαρκεί λίγο. tourist trap το τελεφερικ, δεν αξίζει. να νοικιάσεις ΙΧ δεν το συνιστώ, πολύ κίνηση και λίγα πράγματα να δεις. αν θελεις να δεις και κάτι παραπάνω από παραλία-πόλη ή να τα συνδυάσεις με την άνεση του πρακτορείου, δες μόνο εδώ :
Tour St. Thomas, Magens Bay, Bluebeards Castle, Coki Beach
στο St Maarten αντίθετα αξίζει να νοικιασεις ΙΧ από μεγάλη εταιρεία κατά προτίμηση πχ Budget. ξεκίνησε το γύρο με τη φορά των δεικτών του ρολογιού κάνοντας το γύρο της λιμνοθάλασσας όσο πιο πρωί γίνεται για να αποφύγεις την κινηση. απαραίτητη στάση στο απίστευτο Sunset bar στο Maho beach για χάζι των αεροπλάνων, στη Marigot, μπάνιο στο Orient Bay και πρωτεύουσα, που λέει λίγα πράγματα, στο τέλος.
 

mpougatsas

Member
Μηνύματα
36
Likes
58
rubby princess

σε συνεχεια των χτεσινων θα ηθελα μερικα στοιχεια ακομα.τι ισχυει με τα καθημερινα γευματα στο πλοιο.θα εχω συγκεκριμενη θεση στην τραπεζαρια-σε καποια εστιατορια οπως το sabatini ποτε θα πρεπει να κλεισω τραπεζι?πριν την κρουαζιερα η στη διαρκεια.επειδη ειμαι του θαλασσινου γευματος τιγνωμη εχετε?μηπως εχετε προσωπικη αποψη για τα spa.υπαρχει υδρομασαζ-θερμενομενη πισινα εσωτερικη χαμαμ σαουνα.σε καποιο foroum διαβασα οτι υπηρξε προβλημα με την καθαριοτητα στο δωματιο.τι γνωμη εχετε?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. θα εχω συγκεκριμενη θεση στην τραπεζαρια
2. το sabatini ποτε θα πρεπει να κλεισω τραπεζι?πριν την κρουαζιερα η στη διαρκεια.
3. επειδη ειμαι του θαλασσινου γευματος τιγνωμη εχετε?
μηπως εχετε προσωπικη αποψη για τα spa.υπαρχει υδρομασαζ-θερμενομενη πισινα εσωτερικη χαμαμ σαουνα.
4. σε καποιο foroum διαβασα οτι υπηρξε προβλημα με την καθαριοτητα στο δωματιο.τι γνωμη εχετε?
1. ναι για το δείπνο. διαλέγεις μόνο την ώρα. αυτό γίνεται με την κράτηση άρα θα έπρεπε να το έχεις κάνει ήδη. απορώ.
2. στη διαρκεια.
3. τρώγε άφοβα, υπάρχουν πάντα.
4. μετά συγχωρήσεως, μπούρδες. 2 φορές την ημέρα καθαρίζεται.
 

mpougatsas

Member
Μηνύματα
36
Likes
58
οντως αυτο δεν το γνωριζω με το τραπεζι και ππιο εχω.θα ηθελα να μου πρωτεινες που ειναι καλα να καθεσαι στην τραπεζαρια.δηλ.γνωριζεισ καποια καλα τραπεζια-εχει σχεση με την καμπινα που εκλεισα.οταν λες επειλεγεις μονο ωρες ποιες θα προτεινες?οσο αναφορα με το st maarten:διαβασα οτι εχει αφορολογητα μαγαζια.αξιζει η αγορα για κατι απο εκει?τι ισχυει για το διπλωμα για ι.χ. στο st.maarten?
ευχαριστω και παλι.....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.που ειναι καλα να καθεσαι στην τραπεζαρια.δηλ.γνωριζεισ καποια καλα τραπεζια-εχει σχεση με την καμπινα που εκλεισα.
2.οταν λες επειλεγεις μονο ωρες ποιες θα προτεινες?
3. οσο αναφορα με το st maarten:διαβασα οτι εχει αφορολογητα μαγαζια.αξιζει η αγορα για κατι απο εκει?
4. τι ισχυει για το διπλωμα για ι.χ. στο st.maarten?
ευχαριστω και παλι.....
1.για το φαγητό είναι προσωπικές επιλογές και πρέπει να διαλέξεις τι σας ταιριάζει. στη μεγάλη σάλα έχει φασαρία αλλά καλύτερη θέα, καλύτερες ευκαρίες για socializing.. για περισσότερο privacy πήγα στον πάνω όροφο. νομίζω καλύτερα για ησυχία και σερβίρεσαι κ πιο γρηγορα αν και η ταχυτητα του σερβις δεν είναι πρόβλημα. πάντως αν είστε μόνο 2 να ξέρεις ότι μπορείς κ επιτόπου να ζητήσεις αλλαγή. συνήθως εκτός των κεντρικών τραπεζιών της σαλας για τα υπόλοιπα δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
2. η πρώτη σειρά έχει το καλό ότι τρως νωρίς και ειδικά αν είσαι έξω όλη μέρα για μπάνιο τρως ακριβώς την ώρα που πεινάς. εμένα μ' άρεσε να τρώω στις 7-7.30, σε άλλους όμως αρέσει το βραδυνό φαγητό και το καταλαβαίνω απόλυτα. αν πας στις 9 με 1 ώρα το σερβις και να πιεις και κρασί πχ θα σηκωθείς 10-10.30 που στις διακοπές δεν μ'αρέσει. προσωπική επιλογή είπαμε όμως.
3. τίποτε δεν αξίζει. αφού θα είσαι στη μέκκα του καταναλωτισμού τι να πάρεις στα νησιά..πήγαινε στο Sawgrass mills και θα τα βρεις όλα φτηνότερα από τα νησιά.
4. είναι ευρωπαικό έδαφος οπότε κανένα πρόβλημα με το καινούριο δίπλωμα.
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
εγώ δεν έχω να συμπληρώσω κάτι για την κρουαζιέρα αφού μίλησε ο ειδικός.....
απλά να σου πω να μην χάσεις το Sawgrass mills με τίποτα.
Αν και έχεις μόνο μία διανυκτέρευση στο Miami αξίζει να πας, να λάβεις υπόψιν σου όμως ότι θέλεις ώωωρες για να το γυρίσεις, είναι πραγματικά τεράστιο:shock:

Εγώ περιμένω την στιγμή που θα ξαναπατήσω το πόδι μου εκεί.
Θα ετοιμάσω την λίστα μήνες νωρίτερα :D
 

mpougatsas

Member
Μηνύματα
36
Likes
58
θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα.εκτος απο τα στανταρ γευματα υπαρχουν καποια αλλα δωρεαν γευματα π.χ. το απογευμα.αναλογως την καμπινα μηπως εχει σχεση και που εχεις προσβαση.οσο αναφορα τα spa χρειαζεται να κλεισεις απο ποιο πριν.και γενικα θα ηθελα να μου δωσεις καποιες τετοιες λεπτομεροιες.την κρουαζιερα την εκλεισε το πρακτορειο και ακομα δεν εχω τα χαρτια με πληροφοριες για την κρουαζιερα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα.εκτος απο τα στανταρ γευματα υπαρχουν καποια αλλα δωρεαν γευματα π.χ. το απογευμα.αναλογως την καμπινα μηπως εχει σχεση και που εχεις προσβαση.οσο αναφορα τα spa χρειαζεται να κλεισεις απο ποιο πριν.και γενικα θα ηθελα να μου δωσεις καποιες τετοιες λεπτομεροιες.την κρουαζιερα την εκλεισε το πρακτορειο και ακομα δεν εχω τα χαρτια με πληροφοριες για την κρουαζιερα.
τα χαρτια δεν θα λενε κατι παραπάνω από το σαιτ της εταιρείας. σε μερικές ώρες επί του πλοίου θα έχεις προσανατολιστεί κ θα βρίσκεις τα πάντα.
για τα γεύματα καλό θα ήταν να κάνετε δίαιτα προ κρουαζιέρας γιατί το φαγητό είναι ατελείωτο..δεν υπάρχει διαχωρισμός σε σχεση με καμπίνα. τα μόνα έξτρα είναι στα ειδικά εστιατόρια που είπαμε. εκτός ώρες γευματων (αν μπορείς να φας κι άλλο..) υπάρχει επί 24ώρου βάσεως μπουφές στο Horizon court, εκεί που έχει μπουφέ πρωινού. στις πισίνες έχει grill, pizza, παγωτό κλπ. μιλάμε το φαγητό είναι το μόνο που σίγουρα δεν θα σου λείψει. άφθονο κ καλής ποιότητας. δίαιτα πριν..
το spa κλείστο επιτόπου, δεν υπάρχει θέμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom