Μαλδίβες Ντουμπάι μαλδίβες-ντουμπάι

chrisalida

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
Καλησπέρα σε όλους και θα ήθελα με τη σειρά μου να σας μεταφέρω την εμπειρία μου από το τελευταίο μου ταξίδι σε κάποιον από τους λεγόμενους εξωτικούς προορισμούς και επι της ευκαιρίας να απαντήσω στην dancing queen για ποιους λόγους απογοητεύτηκα στις καλοκαιρινές μου διακοπές.Λόγω έλλειψης χρόνου και εργασιακής κόπωσης αποφασίσαμε φέτος το καλοκαίρι να ακολουθήσουμε ένα πιο χαλαρό πρόγραμμα διακοπών χωρίς πολλές μετακινήσεις.ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ:ΜΑΛΔΙΒΕΣ-ΝΤΟΥΜΠΑΙ(17 ΗΜΕΡΕΣ)
Έπειτα από καλή έρευνα στο internet αποφασίσαμε να καταφύγουμε στην λύση- σαν πιο συμφέρουσας-αγοράς ενός πακέτου για μεμονωμένους από κάποιο ταξιδιωτικό πρακτορείο.
ΚΟΣΤΟΣ ΤΑΞΙΔΙΟΥ:1100E+300Ε(φόροι)Χ2=2800Ε(για αεροπορικά διαμονή 15 διανυκτερεύσεις και πρωινό)
ΜΑΛΔΙΒΕΣ:κάθε resort είναι χτισμένο σε μικρές ατόλλες ενώ ο παράδεισος που σου παρουσιάζουν κάθε άλλο παρά φυσικός είναι(μέτριες παραλίες και όχι πάντα καθαρές).Τα resort στην ουσία στραγγίζουν οικονομικά τους επισκέπτες χρεώνοντας τις υπηρεσίες τους πανάκριβα.Ενδεικτικά αναφέρω:500$ για μια εβδομάδα μόνο για νερά-αναψυκτικά.Τρώγαμε 1 φορά την ημέρα με μέσο όρο 50$ το κεφάλι(ένα humburger με πατάτες 30$).Οι δε μετακινήσεις απαγορευτικές: ιδιωτική μεταφορά στο Male 80$ το άτομο και επίσκεψη σε γειτονικά νησάκια(που μεταξύ μας δεν είχαν και τίποτα ιδιαίτερο να επιδείξουν) 400$ και μόνο με ιδιωτικά ταξί.Αναγκαζόμασταν έτσι για να ξεφύγουμε λίγο από τα όρια του νησιού μας να πέρνουμε τις οργανωμένες εκδρομές του ξενοδοχείου(διαφορετικά ήμασταν εγκλωβισμένοι) που κόστιζαν από 30$-100$.Ευτυχώς δεν υπήρχαν και πολλά πράγματα να ψωνίζεις πέρα από κάτι αναμνηστικά οπότε τα προσωπικά μας έξοδα ήταν αμελητέα.
ΝΤΟΥΜΠΑΙ:σε ξενοδοχείο(φθηνό σχετικά) στην περιοχή της JUMEIRAH BEACH.Λόγω του ραμαζανιού αλλά και των εκτεταμένων κατασκευαστικών εργασιών-η πόλη είναι αδιάβατη καθώς παντού υπάρχουν εργοτάξια-το ξενοδοχείο μας προσέφερε 1 δωρεάν γεύμα την ημέρα και αυτό ήταν ένα ανέλπιστο δώρο για την τσέπη μας.Από εκεί και πέρα οι μετακινήσεις αποκλειστικά με ταξί από 5$-30$ ακόμη και για την πιο μικρή απόσταση.Έξοδοι σε μπαράκια ή club(αυστηρά dress code) μέσο όρο 25$ το άτομο με εξαίρεση η επίσκεψη στο περιβόητο ξενοδοχείο BURJ AL ARAB που μας κόστισε 100$ το άτομο για 1 ποτό και με λίστα αναμονής 2 ημερών.Μπάνιο σε δημόσια παραλία 10$ αλλά επειδή ήταν βρώμικες και κακοδιατηρημένες αν ήθελες να απολαύσεις το μπάνιο σου αξιοπρεπώς έπρεπε να πας σε ιδιωτικές παραλίες ξενοδοχειών με εισόδους από 50-100$ και πάλι με λίστα αναμονής.Σχετικά με τα ψώνια το πολυδιαφημισμένο tax free δεν το είδαμε πουθενά.Αντίθετα όλα ήταν πανάκριβα και απευθύνοταν σε χονδρά πορτοφόλια.Εκδρομές πάλι στα 50-100$ το άτομο.Προσωπικά έξοδα εδώ 1000$.
Επίλογος:η αναζήτηση ενός παραδείσου που θα μας έβγαζε από την καθημερινότητα αποδείχτηκε πολύ ακριβή διαδικασία με τις αναμνήσεις μας να απέχουν πολύ από τις ιλουστρασιόν εικόνες των ταξιδιωτικών καρτ-ποστάλ με τα τυρκουάζ νερά και τους κοκοφοίνικες.....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα βοηθουσε πολυ να μας πεις σε ποιο νησακι μεινατε στις Μαλδιβες με τις μετριες και συχνα οχι καθαρες παραλιες. Υπαρχουν μελη που εχουν παει σε καποια νησια και η εμπειρια τους ηταν τελειως διαφορετικη. Για το Ντουμπαι δεν ξερω , αλλα οι Μαλδιβες ειναι προορισμος που δεν ενδεικνυται για πολυημερες και οικονομικες διακοπες. Ειναι αυτονοητο οτι μην εχοντας επιλογες για φαγητο και μετακινησεις εισαι στο χερι του εκαστοτε ριζορτ-νησιου.

Λυπαμαι για την αρνητικη εμπειρια , αλλα την επομενη φορα μπορειτε να μελετησετε καλυτερα το που θα πατε. Υπαρχουν υπεροχοι προορισμοι σαν αυτους που βλεπεις στα καρτ ποσταλ που δε χρειαζεται να ξοδεψεις μια περιουσια.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Chrisalida, έχω ακούσει πολλούς να λένε τα ίδια πράγματα με εσένα γι' αυτό και τους συμβουλεύω την επόμενη φορά να ψάξουν περισσότερες πληροφορίες για τον προορισμό που θα επιλέξουν και να μην αφεθούν στα χέρια του πράκτορα.

Οι Μαλδίβες είναι μοναδικός προορισμός αλλά προσωπικά δεν θα άντεχα πάνω από δύο ημέρες!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Chrisalida καλώς ήρθες καταρχήν!
οι Μαλδίβες είναι "ειδικός" προορισμός..ή αντέχεις κάτι τέτοιο ή δεν το αντέχεις με τίποτα...(εγώ παθαίνω πανικό και μόνο στη σκέψη να βρίσκομαι σε ένα μικρό νησάκι με ένα μόνο resort...)και για το Ντουμπάι η γνώμη μου δεν είναι καλή.. την επόμενη φορά (με τη βοήθεια του travelstories φυσικά!!!) θα κάνεις σίγουρα καλύτερη επιλογή ψάχνοντας χαλάρωση κάτω από τους κοκοφοίνικες!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Εγώ έχω να πω ότι:

α) αν δε πάθεις, δε θα μάθεις

β) Όσο καλύτερα προετοιμάσεις ένα ταξίδι, τόσο καλύτερα θα σου βγει....όλα αποκτώνται με κόπο στη ζωή και το καλό ταξίδι δεν αποτελεί εξαίρεση....

Λυπάμαι πολύ για την εμπειρία σου, αλλά αν διαβάσεις ιστορίες από το φόρουμ και δεις φωτογραφίες, θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν αντίστοιχα μέρη, πολύ πολύ ανώτερα και πολύ πολύ φτηνότερα....μια κακή επιλογή ήταν, την επόμενη φορά θα είσαι πιο υποψιασμένη.

Και κυρίως μην την αφήσεις να σου χαλάσει τα μελλοντικά σου ταξίδια.....έχω κι εγώ γνωστό που μετά από παρόμοια εμπειρία μου έλεγε "Πουθενά σαν την Ελλάδα"...

"Το μάτι σου..." του απαντούσα...:lol:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλησπέρα σε όλους και θα ήθελα με τη σειρά μου να σας ...
pigolampida,άν μας έβρισκες νωρίτερα θα άκουγες και πέντε γνώμες ...όχι τόσο για τα χρήματα αλλα για προορισμό...
next time..να καταθέτεις εδώ ανησυχίες σου και προβληματισμούς ...κάτι θα βρίσκομε όλοι μαζί...
μερικά μέρη ειναι μύθος πιά ..και την θέση τους έχουν πάρει άλλοι τόποι με ενδιαφέροντα και περισσότερο original καταστάσεις ...;)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Νομίζω ότι ήταν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΕΣ οι 17 μέρες στις Μαλδίβες.
Εγώ πήγα 5 μέρες (1 στην πρωτεύουσα, 2 σε γειτονικά νησάκια και 2 για ξεκούραση στο νησί μας) και ήταν μια χαρά! Για περισσότερο, μάλλον, θα είχα κόψει φλέβα!
 

GIANNISBAL

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Μαλδιβες-Ντουμπαι

Καλημερα.
Πριν από 15 ημερες επεστρεψα απο Μαλδιβες, η διαμονη σε γουοτερ μπανγκαλοου είναι ολα τα λεφτα ομως δεν ειναι πανω απο 4-5 ημερες. Κατα τα άλλα παραδεισος. Για Ντουμπαι εχεις απολυτο δικιο η πολη του μελλοντος θα ειναι ετοιμη σε δυο χρονια αφου τα παντα ειναι υπό κατασκεύη.
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Πάντως chrisalida το ταξίδι σας βγήκε πολύ οικονομικό 2800 euro για 15 διανυκτερεύσεις με πρωινό!! Μια χαρά πληρώσατε για 2 άτομα, δεν ξέρω βέβαια πως ήταν το resort και τι παροχές είχε. Εγώ πετάω για Μαλδίβες την Δευτέρα, για 5 νύχτες εκεί και 2 στο Ντουμπάι(πιστεύω δεν είναι και για παραπάνω) έχουμε πληρώσει αρκετά περισσότερα χρήματα, πριν τα σκάσω όμως είχα διαβάσει εμπειρίες παιδιών μέσα από το travel stories, επισκέφτηκα και το www.tripadvisor.com και κλείσαμε ένα 5 αστερο με ημιδιατροφή. Θέλω να μην κάνω τίποτα όλη μέρα ,να λιώσει το κορμάκι μου στη θάλασσα, παρέα έχω την καλύτερη, περιπέτεια δεν θέλω άλλη, έχω στην καθημερινότητά μου και χρειάζομαι relax. Σε όλους όσους ετοιμάζονται να την κάνουν,εύχομαι καλό μας ταξίδι!!!
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Chrisalida καταρχην να σε ευχαριστησω για τις κατατοπιστικοτατες πληροφοριες σου, με διαφωτισες σε αρκετες αποριες μου. Πιστευω κι εγω ότι 17 μερες στους συγκεκριμενους προορισμους είναι αρκετες, οσοι γνωστοι μου εχουν παει Ντουμπαι δεν εχουν μεινει παραπανω από 4-5 νυχτες και λενε ότι φτανουν. Επισης ολοι τους τονιζουν το γεγονος ότι ολη η ευρυτερη περιοχη είναι υπο κατασκευη και γενικως χορταινει το ματι σου να βλεπει τεραστιους γερανους και απεραντα εργοταξια. Όλα αυτά επαναλαμβανω από εμπειριες φιλων που εχουν επισκεφτει το Νοτουμπαι. Παρολα αυτά ακουω εδώ και καποια χρονια ότι το Ντουμπαι θα είναι ετοιμο σε 2 χρονια, σε 1 χρονο κλπ. κλπ. και τελικα αυτό που καταλαβαινω είναι ότι ποτε δε τελειωνει για να πεις ενταξει τωρα θα εχει φυγει και ο τελευταιος γερανος, η πολη θα εχει παραδοθει φρεσκια στους τουριστες , και επιτελους μπορω να την επισκεφτω και να την απολαυσω χωρις να υπαρχουν στο ντεκορ οι παρεμβασεις των εργοταξιων. Θελω να πω δηλαδη ότι οι Αραβες ολο και κατι θα βρισκουν, ολο και καποια φαεινη ιδεα θα εχουν να υλοποιησουν (ένα νέο συγκροτημα νησιων σε σχημα οριενταλ χορευτριας, ένα νεο ξενοδοχειο σε σχημα πετραιλεοπηγης κλπ. κλπ.) με αποτελεσμα το Ντουμπαι να είναι «απαγορευτικο» να το επισκεφτεις για αρκετα ακομα χρονια. Είναι πραγματικα ενας ιδιαιτερος προορισμος, που παρολα τα αρνητικα που ακουω κατά καιρους θα ηθελα να επισκεφτω. Τωρα για τις Μαλδιβες πραγματικα απογοητευτηκα από αυτά που μας ειπες. Δεν ανεχομαι σε καμια περιπτωση να ειμαι εξαρτημενη από τα προγραμματα των ξενοδοχειων, να νιωθω ότι ειμαι εγκλωβισμενη σε ένα νησι μην εχοντας πολλες εναλλακτικες λυσεις για αποδρασεις, οι τιμες που ανεφερες ηταν οντως ακριβες και γενικως ακολουθεις αναγκαστικα τις εκδρομες του ξενοδοχειου μη εχοντας κατι καλυτερο να κανεις. Παντως το κοστος του ταξιδιου για 17 μερες νομιζω ηταν πολύ καλο 1.400 το ατομο . Αλλα βεβαια πληρωνες μετα αρκετα τσαμπα λεφτα σε εξτρα εκδρομες. Νομιζω κι εγω ότι με αυτά που εχουν γραφει από πολλα μελη εδώ μεσα για αλλους προορισμος όπως η Ταυλανδη ισως αξιζει περισσοτερο να το ψαξει κανεις για αλλους προορισμους. KONSTANTINA να περασεις υπεροχα στους παραπανω προορισμους εσυ αλλωστε πας για ριλαξ και δε νομιζω να σε επηρεασει αρνητικα τιποτα από αυτά που ειπωθηκαν παραπανω. Παντως όταν με το καλο επιστρεψεις κι εχεις χρονο πες μας κι εσυ τις δικες σου εντυπωσεις από αυτους τους 2 προορισμους που διχαζουν γιατι κι εγω πιστευω το Ντουμπαι ή καποιους εξωτικους προορισμους όπως οι Μαλδιβες ή τους αντεχεις ή όχι όπως ειπε και η mary a.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
η πολη θα εχει παραδοθει φρεσκια στους τουριστες , και επιτελους μπορω να την επισκεφτω και να την απολαυσω χωρις να υπαρχουν στο ντεκορ οι παρεμβασεις των εργοταξιων.
Γνωρίζω οτι το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς σε προηγούμενο topic και έχουμε "σκοτωθεί" αλλά συγνώμη Dancing Queen, αυθόρμητα γέλια με πιάνουν όταν διαβάζω τέτοια σχόλια...

Βέβαια όποιος έχει περιέργεια και τζάμπα λεφτά για ξόδεμα μπορεί να επισκεφτεί και να απολαύσει την φρέσκια πόλη... Σταθερά μέσα στο bottom end των προορισμών που έχω επισκεφτεί. Λίγο καλύτερα από το ονειρικό Σαντάνσκι, την τροπική Κορυτσά και το ανυπέρβλητο San Jose της Kόστα Ρίκα...
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Traveller μου, γιατι ζητας συγνωμη? γελα οσο αυθορμητα θελεις, μεταξυ μας προτιμω να σε φανταζομαι να γελας παρα να εχεις ξινισμενα μουτρα. Μπορει η "φρεσκια πολη" να βρισκεται για σενα στα bottom end παρολα αυτα αφου την εχεις ο ιδιος επισκεφτει, σημαινει οτι ειχες κι εσυ την περιεργεια καποτε, και φυσικα και τα τζαμπα λεφτα για ξοδεμα. Νομιζω οτι αφου κοινο μας στοιχειο ολων μας εδω μεσα ειναι η λαχταρα μας για τα ταξιδια, αυτη η ταξιδιωτικη περιεργεια που εχουμε καλο μας κανει παρα κακο. Οσο για το αν εχουμε τζαμπα λεφτα για ξοδεμα... το καλυτερο μας μακαρι οντως να ειχαμε και ας τα "ξοδευε" ο καθενας μας οπου ηθελε. Καλημερα σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom