Κροατία Σλοβενία ζαγκρεμπ-λιουμπλιάνα

Ginakk

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Ειχα κι εγω το ιδιο θεμα πριν 4 χρονια κι επειδη δεν μπορουσα να βρω λυση χρησιμοποιησα λεωφορειο που δεχοταν ον λαιν κρατηση.Ηταν πολυ οικονομικο και μονο δυομιση ωρες διαδρομη.

Συγκεκριμενα εκανα δυο διαδρομες:
Βενετια-Λιουμπλιανα με Σλοβενικη εταιρεια που δεν την συστηνω σε καμμια περιπτωση αφου κατα τυχη βρηκαμε την αφετηρια τους και επιβιβαστηκαμε.

Λιουμπλιανα-Ζαγκρεμπ με Κροατικη εταιρεια πολυ πιο οργανωμενη.

Δυστυχως δεν θυμαμαι τα στοιχεια τους υπαρχουν ομως πολλες που κανουν την αντιστοιχη διαδρομη πολυ οικονομικα και γρηγορα, με ενα γκουγκλαρισμα θα τις βρεις.
Τωρα αν θες οπωσδηποτε τρενο.....
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
αγαπητοι, ψαχνω να βρω συνδεση (σιδηροδρομικη) μεταξυ Λουμπλιανας και Ζαγκρεμπ. Σε καποια ψαχτηρια μου δινει το www.slo-zeleznice.si στο οποίο υπαρχουν τα πεδια departure station και arrival station αλλα δεν φαινεται πουθενα ζαγκρεμπ, πρεπει να ειναι ολα domestic .

Τελος παντων, πηγα και στο bahn.de αλλα δυο στα τρεις επιλογες (αφου βαλω τις ημερομηνιες που θελω) ειναι not bookable via the internet οπως λεει χαρακτηριστικα. Ειναι δυνατον; εννοω οτι τετοιο ταξιδι, μπορεις να το αφησεις στην τυχη του, να πας δηλαδη γκισε τελευταια στιγμη για να εκδοσεις εισιτηριο με ο,τι κινδυνους αυτο συνεπαγεται; μηπως καποιος σλοβενοκροατισας καποια στιγμη, ξερει πως δουλευει το συστημα;
Δεν ξερω για τρένα αλλά μπορείς να πάρεις λεωφορείο. Δες την flixbus.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αγαπητοι, ψαχνω να βρω συνδεση (σιδηροδρομικη) μεταξυ Λουμπλιανας και Ζαγκρεμπ. Σε καποια ψαχτηρια μου δινει το www.slo-zeleznice.si στο οποίο υπαρχουν τα πεδια departure station και arrival station αλλα δεν φαινεται πουθενα ζαγκρεμπ, πρεπει να ειναι ολα domestic .

Τελος παντων, πηγα και στο bahn.de αλλα δυο στα τρεις επιλογες (αφου βαλω τις ημερομηνιες που θελω) ειναι not bookable via the internet οπως λεει χαρακτηριστικα. Ειναι δυνατον; εννοω οτι τετοιο ταξιδι, μπορεις να το αφησεις στην τυχη του, να πας δηλαδη γκισε τελευταια στιγμη για να εκδοσεις εισιτηριο με ο,τι κινδυνους αυτο συνεπαγεται; μηπως καποιος σλοβενοκροατισας καποια στιγμη, ξερει πως δουλευει το συστημα;
Πριν 10 και κάτι χρόνια που το έκανα, πήγα στο σταθμό στο Zagreb και αγόρασα από το γκισέ ένα εισιτήριο για τρένο την επόμενη μέρα. Αν περνάς χρόνο στην πόλη αφετηρίας, κάνε κάτι αντίστοιχο μόλις φτάσεις εκεί, και δε θα έχεις πρόβλημα.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223

απο εκει ξεκινησα, εκει ειδα τις επιλογες για λεωφορειο (δεν με βολευουν οι ωρες) και για τραινο... Ευχαριστω παντως!


Το raileurope σου δίνει εισιτήρια ονλάιν αλλά μου φάνηκαν πολύ ακριβά γι'αυτή τη διαδρομή

ειχα δει κατι εβδομηνταρια (μονο για το πηγαινε, νομιζω) εουρος και πηγα να παθω εγκεφαλικο, ο σκουτσεζαρος (που λεει κι ο Ζηκος)


Δεν ξερω για τρένα αλλά μπορείς να πάρεις λεωφορείο. Δες την flixbus.

ενδιαφερον φαινεται και φθηνο αν και οι ωρες λιγο μου μπερδευουν την φαση! Ευχαριστω!


Τωραανθεςοπωσδηποτετρενο.....

οχι! Ο,τι φλεξιμπλ υπαρχει!


Αν περνάς χρόνο στην πόλη αφετηρίας, κάνε κάτι αντίστοιχο μόλις φτάσεις εκεί, και δε θα έχεις πρόβλημα.

μπορει να το ρισκαρω εν τελει. Μερσι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.215
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom