Καλοκαίρι με μώρο. Πού;

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Η αλήθεια είναι ότι και η Νάξος είναι καλή ιδέα.. Για Κεφαλλονιά ψήνομαι, αλλά μήπως είναι μακρια; και σε ποιά παραλία πας γιατί είναι και μεγάλο νησί;; Κι εγώ Κυκλαδόφιλη είμαι και μάλιστα της άγονης γραμμής γι αυτό κ δυσκολεύομαι τώρα..;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κεφαλονια εμεις πηγαμε μεχρι Κυλληνη και μετα μια ωρα καραβι μεχρι τον Πορο και καμια ωριτσα παλι μεχρι Αργοστολι ειναι ..ενταξει δε μεναμε και μεσα στο Αργοστολι ,αλλα 10 κμ πριν.Η παραλια της Σκαλας ειναι απο τη μερια του Πορου .....μεγαλη παραλια ..προς Αργοστολι επισης εχει παραλιες με αμμο ,καταλληλες για παιδια .
Λευκαδα πας χωρις καραβι ..αλλα εχει κρυα νερα .
Ζακυνθος πολυ καλη περιπτωση ...μια ωρα+ καραβι απο Κυλληνη και πολλες παραλιες με αμμο.
Οσο για τη Ναξο ..τη λατρευω..εγω θα εμενα ανετα 2-3 μηνες εκει ..εχει και πολλες αμμουδερες παραλιες ,κρυσταλλινα νερα ..εχει και ενδοχωρα ..δεν ειναι μονο 2 βραχια δηλ...να βαρεθεις .
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Αν και δεν είμαι μαμά για να συμμετέχω σε αυτο το θέμα, θα σου έλεγα όχι Κεφαλλονιά.
Ως της άγονης γραμμής και εγώ δεν μου άρεσε, αλλά πέρα από αυτό οι φίλοι μου με τους οποίους είχα πάει παρεα είχαν το παιδάκι τους που τότε ήταν 1 έτους και τα νερά ήταν πολύ κρύα για εκεινο, οπότε δεν πολυχαιρόταν το παιχνίδι στην θάλασσα. Τώρα δεν ξέρω αν από την άλλη πλευρά προς Ληξούρι είναι καλύτερα αλλά σε όσες πήγαμε εμείς τσίτα το δέρμα μόλις έμπαινες:)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω να σου πω την αληθεια το κρυο των λευκαδιτικων νερων ..δεν το βρηκα στην Κεφαλονια ...μια χαρα μας φανηκαν.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εγω να σου πω την αληθεια το κρυο των λευκαδιτικων νερων ..δεν το βρηκα στην Κεφαλονια ...μια χαρα μας φανηκαν.
Να σου πω την αλήθεια το Ιόνιο δεν το έχω πολυτιμήσει (μια φορα παλιά Λευκάδα και δεν θυμάμαι) οπότε μετά από χρόνια Κυκλάδες ίσως για αυτό να μου φάνηκε, πάντως ο μικρός κρύωνε πολύ.
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Εγώ θεωρώ ιδανική την Νάξο. Καλές παραλίες, αμμουδιά και πεντακάθαρες, καλό φαγητό και πάνω από όλα οι υποδομές του νησιού. Αν χρειαστείς κάτι αν το έχεις την ίδια στιγμή. Το ταξίδι πάντως δεν είναι ιδιαίτερα κουραστικό, ειδικά με τα ταχύπλοα, αλλά και με το blue star.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κοιτα για το Blue Star δεν θα το ελεγα τοσο γρηγορο/ξεκουραστο ..εχουμε κλεισει κατι 7+ωρα εκει μεσα ..πηξαμε .Αργει πολυ στα φορτωματα-ξεφορτωματα στην Παρο.Καλα βεβαια θα μπορουσε παντα να παρει μια καμπινα η κοπελα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Πηγαινε ναξο.

Ωραιες παραλιες,ωραια ενδοχωρα,ωραια μερη για να δεις(αρχαια κτλ κτλ),και πολυ ωραια φαγητα,απο τοπικη παραγωγη.
Πολυ καλες τιμες,ιδανικος τοποτς διακοπων για οικογενεια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ούτε εγώ είμαι μαμά, αλλά έχω πει πολλάκις ότι όταν και αν γίνω, η Νάξος θα είναι το κατεξοχήν νησί για τις οικογενειακές κυκλαδίτικες εξορμήσεις! Μεγάλο, έχει τα πάντα, συνδυάζει διαφορετικές παραστάσεις και έχει πάρα πολλές παραλίες και περιοχές γενικότερα γεμάτες οικογένειες ωστέ να αισθάνεσαι ότι είσαι σε ένα κατάλληλο, φιλικό και ασφαλές περιβάλλον για το παιδί σου, έχοντας παράλληλα δεκάδες μαμάδες τριγύρω να φωνάζουν στα βλαστάρια τους σα να μην υπάρχει αύριο (οπότε δεν αισθάνεσαι και ενοχλητική αν σε πιάσει οίστρος!:D).
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Ούτε εγώ είμαι μαμά, αλλά έχω πει πολλάκις ότι όταν και αν γίνω, η Νάξος θα είναι το κατεξοχήν νησί για τις οικογενειακές κυκλαδίτικες εξορμήσεις! Μεγάλο, έχει τα πάντα, συνδυάζει διαφορετικές παραστάσεις και έχει πάρα πολλές παραλίες και περιοχές γενικότερα γεμάτες οικογένειες ωστέ να αισθάνεσαι ότι είσαι σε ένα κατάλληλο, φιλικό και ασφαλές περιβάλλον για το παιδί σου, έχοντας παράλληλα δεκάδες μαμάδες τριγύρω να φωνάζουν στα βλαστάρια τους σα να μην υπάρχει αύριο (οπότε δεν αισθάνεσαι και ενοχλητική αν σε πιάσει οίστρος!:D).

Συμφωνώ για Νάξο! το νησάκι μου.. κάθε χρόνο είμαι εκεί! ιδανικό για οικογενειακές διακοπές:clap:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η Κύθνος και η Τήνος σίγουρα δεν κάνουν για την περίπτωσή σου.
Η καθεμία για διαφορετικούς λόγους.

Αν και δεν έχω παιδάκι, νομίζω ότι κυρίως για πρακτικούς λόγους, προτιμότερο θα ήταν να προσανατολιστείς σε περιοχή της ηπειρωτικής Ελλάδας και όχι σε νησί.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αν και δεν έχω παιδάκι, νομίζω ότι κυρίως για πρακτικούς λόγους, προτιμότερο θα ήταν να προσανατολιστείς σε περιοχή της ηπειρωτικής Ελλάδας και όχι σε νησί.
Θα συμφωνήσω απόλυτα!Ως μαμά και δη ως νοσηλεύτρια μαμά δε θα σου πρότεινα νησί με μωρό γιατί δεν πρόκειται για παιδί που θα παίξετε με άμμο,κουβαδάκια κλπ για να αξίζει η ταλαιπωρία των φέρρυ!Δυστυχώς και το γνωρίζω από πρώτο χέρι,τα νησιά μας δεν εχουν υποδομες για να αντιμετωπίσουν επείγουσες καταστάσεις.Ακόμη και μια μέτρια ηλίαση που μπορεί να συμβεί σε μωρό ακόμη και κάτω από την ομπρέλα θα απαιτήσει νοσηλεία και ορό για ενυδάτωση .Δε θέλω να σε τρομάξω αλλά ίσως για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο θα ήταν καλύτερα να διαλέξεις μια παραθαλάσσια περιοχή κοντά σε μεγάλη πόλη με νοσοκομείο κι αχρείαστο να είναι.Επίσης σκέψου το ενδεχόμενο το μωρό να μην προσαρμόζεται στην αλλάγή και να έχει υπερβολική γκρίνια,μου έχει τύχει (!!!),οπότε να αναγκαστείς να γυρίσεις νωρίτερα,θα πάνε χαμένα τα χρήματα σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom