περιηγηση στο ΠΑΡΙΣΙ!

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
Ειναι ενα προγραμμα για το Παρισι που εφτιαξα με βαση την δικη σας βοηθεια και μετα απο πολυ πολυ ψαξιμο στο ιντερνετ.

Μπορει να ειναι χρησιμο και για εσας αρα το παραθετω και ελπιζω να σας αρεσει..

Εχοντας ως αφετηρία μας το σιδηροδρομικό σταθμό Gare De Lyon – metro 97
Παμε Ευθεια για Opera bastille
Διπλα εκει βλεπουμε και την πλατεία Βαστίλλης – bastille και την Πλατεία των Βοσγίων (Place des Vosges) η παλαιότερη του Παρισιού με την οικία του Βίκτωρ Ουγκό
διασχίζουμε τη Rue De Rivoli (παραλληλη της είναι η 34 rue des Rosiers και το γνωστο L’ as du Falafel )
και μπροστα μας βλέπουμε το εντυπωσιακό Δημαρχείο (Hotel De Ville)
και πιο κάτω το μουσείο του Λούβρου.
ολο ευθεια και συνανταμαι την Πλατεία Ομονοίας (Place de la Concorde) με τον οβελίσκο στη μέση της πλατείας
Η Place de la Concorde συνδέεται
  • με την Rue Royale που καταλήγει στην εκκλησία της Μαρίας Μαγδαληνής (Madeleine) και λιγο πιο διπλα βρισκεται η Place Vendôme όπου και βρίσκονται εξαιρετικά πολυτελή ξενοδοχεία όπως το Ritz αλλά και πολλοί οίκοι μόδας
λιγο πιο πανω η place de l’ Opera και η boulevard Haussmann όπου βρίσκονται τα πολυκαταστήματα Les Galleries Lafayette και τα Printemps

  • και με την περίφημη Avenue Des Champs Elysees (Λεωφόρος Ηλυσίων Πεδίων) τον τρίτο ακριβότερο δρόμο στον κόσμο.
Η Champs Elysees, το σύμβολο του παριζιάνικου στυλ.

Διασχιζουμε την Avenue Des Champs Elysees που καταλήγει στην Αψίδα του Θριάμβου (Arc de Triomphe) στην πλατεία Ετουάλ που έχει μετονομαστεί σε Place Charles de Gaulle και όπου καταλήγουν 12 μεγάλοι λεωφόροι.

Επειτα στριβουμε αριστερα και κατευθυνομαστε προς την πλατεία του Τροκαντερό και το Παλάτι Σαγιό (Palais De Chaillot) με την καλύτερη θέα στον πύργο του Άιφελ. (Από εδώ θα τραβήξετε την καλύτερη φωτογραφία που θα έχετε από το Παρίσι!)

Περνάμε στην Αριστερή Οχθη του Σηκουάνα.
Στεκόμαστε μπροστά στον Πύργο του Αϊφελ.

Συνεχιζουμε για το Μέγαρο των Απομάχων (Hotel Des Invalides), ένα συγκρότημα κτιρίων που συμπεριλαμβάνει μουσεία και μνημεία όπως το Στρατιωτικό Μουσείο (Musée de l’ Armée), την εκκλησία Saint-Louis des Invalides και το Βασιλικό Παρεκκλήσι γνωστό ως Église du Dôme. Εδώ βρίσκεται ο Τύμβος του Ναπολέοντα και μελών της οικογένειας του καθώς και πολλών στρατηγών.
Από εκει μπορουμε να περασουμε από το μουσείο Ορσέ (Orsay) και να συνεχισουμε την διαδρομη μας διασχιζοντας από την αρχη της την Boulevard St. Germain (Σεν Ζερμέν) με τα διάσημα καφέ «Cafe de Flore» και «Les Deux Magots» στέκια συνάντησης της καλλιτεχνικής ελίτ.

Προχωραμε προς Το Πάνθεον,
Στην συνεχεια η Σορβόνη -το διάσημο πανεπιστήμιο του Παρισιού-,
η λεωφόρος St. Michel,
μια στάση στον Κήπο του Λουξεμβούργου με το ομώνυμο παλάτι.
Τα δρομάκια μας οδηγούν στο Ile St. Louis το οποίο συνδέεται με γέφυρα με το Ile de la Cite.
Περπατάμε το κεντρικό του δρομάκι Rue St. Louis με τα μαγαζάκια του, τα εστιατόρια, τις patisserie με τα δελεαστικά γλυκά, τις boulangeries με τις φρεσκοψημμένες μπαγκέτες, τις fromagerie με τις ποικιλίες τυριών, τις charcuteries με τα αλλαντικά και τα πατέ, τα ξενοδοχεία, τις brasserie...και εκει απολαμβανουμε το περιφημο παγωτό Berthillon : THE BEST ice cream in all of Paris!

επειτα περναμε στο νησακι ile de la Cite οπου βρισκεται η Παναγια των Παρισιων. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχουν τα υαλογραφήματα (βιτρώ) των παραθύρων.
Αξίζει η κρουαζιέρα το σούρουπο στο Σηκουάνα με τα Bateaux Mouches. Δέκα ευρώ κοστίζει η απλή βόλτα (1 ώρα και 10 λεπτά) και βλέπετε τόσο τα αξιοθέατα φωτισμένα όσο και τη ζωή στις όχθες του ποταμού. Ζευγάρια, φίλοι, παρέες περνούν την ώρα τους με ένα μπουκάλι κρασί και σνακ, χαζεύοντας τα καραβάκια, διασκεδάζοντας! Για βόλτα στον Σηκουάνα με τα bateaux Mouche σταθμός μετρό Pont de l’ Alma.
 
Last edited by a moderator:

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
για να καταλαβει κανεις το προγραμμα πρεπει ειτε να εχει παει ειτε με την βοηθεια ενος χαρτη, ειτε με google earth ..

τα αξιοθεατα εχουν μπει με τετοια σειρα ωστε να πηγαινει το ενα μετα το αλλο..
οποιαδηποτε παρατηρηση , σχολιο ειναι δεκτα..

μπορει κανεις να υπολογισει ποσο χρονο χρειαζετε για να γινει ολο αυτο??

εφτιαξα την διαδρομη, αλλα δεν μπορω να φανταστω την διαρκεια της..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.099
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
θα σου πρότεινα τη μία μέρα να ξεκινήσεις από αψίδα θριάμβου και να κάνεις το πρόγραμμα όπως ακριβώς το έχεις γράψει μέχρι την πλατεία βαστίλλης ή σταθμό τρένου... νομίζω ότι σε μία μέρα γίνεται, αυτό βέβαια εξαρτάται από το πόσες στάσεις θα κάνεις και πόση ώρα θα σταματάς. την άλλη μέρα θα ξεκινήσεις από αψίδα πάλι για να κάνεις το υπόλοιπο κομμάτι προς πύργο-μέγαρο-κτλ.
μη ξεχάσεις να κάνεις στάση στο cafe angelina rue de rivoli 226 για ζεστή σοκολάτα να πάρεις ενέργεια γιατί αναμένεται πολύ περπάτημα. προσωπικά έχω κάνει σε μία μέρα τη διαδρομή από πλατεία βαστίλλης μέχρι αψίδα με στροφή στην concorde προς madeleine-opera garnier-vendome και πριν φτάσω πάλι concorde στάση στο cafe angelina.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
νεράιδα το πρόγραμμα που έκανες δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερο για Παρίσι. Απ'ότι βλέπω δεν έχεις αφήσει κάτι έξω. Τα σημαντικότερα θα τα δείς. Θα κοιτάξω κι εγώ το πρόγραμμα που ακολούθησα όταν είχα πάει και θα δώ μήπως υπάρχει κάτι έξτρα που ίσως άξιζει να δείς. Το Παρίσι δεν χορταίνεται, είναι το μόνο σίγουρο.
Πήγαινε και Pere Lachaise αν βρείς λίγο χρόνο. Είναι το διασημότερο νεκροταφείο σε όλο τον κόσμο και το έχουν στα must see του Παρισιού. Είναι το νεκροταφείο που κοίτονται οι μεγαλύτερες προσωπικότητες της Γαλλίας και όχι μόνο. Μαρία Κάλλας (ό, τι απέμεινε δηλαδή), Τζιμ Μόρρισον, Έντιθ Πιάφ, Ντελακρουά, Μολιέρος, Όσκαρ Ουάιλντ και πολλοί άλλοι. Μου έχει μείνει απωθημένο που δεν πρόλαβα να πάω. Θέλω να ξαναπάω Παρίσι μόνο και μόνο γι αυτό.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Όλο αυτό το πρόγραμμα σκοπεύεις να το κάνεις σε μια μέρα???:shock:
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
μπορει να βγει και σε δυο μερες, να διακοπει στην Αψιδα του Θριαμβου που προτεινε και ο Λευτερης...
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
Πήγαινε και Pere Lachaise αν βρείς λίγο χρόνο. Είναι το διασημότερο νεκροταφείο σε όλο τον κόσμο και το έχουν στα must see του Παρισιού. Είναι το νεκροταφείο που κοίτονται οι μεγαλύτερες προσωπικότητες της Γαλλίας και όχι μόνο. Μαρία Κάλλας (ό, τι απέμεινε δηλαδή), Τζιμ Μόρρισον, Έντιθ Πιάφ, Ντελακρουά, Μολιέρος, Όσκαρ Ουάιλντ και πολλοί άλλοι. Μου έχει μείνει απωθημένο που δεν πρόλαβα να πάω. Θέλω να ξαναπάω Παρίσι μόνο και μόνο γι αυτό.
σ' ευχαριστω Ζαχαρουλα το ειχα διαβασει και εγω αλλα δεν το συμπεριελαβα στην διαδρομη, βασικα δεν μπορω στα ταξιδια μου να πηγαινω να βλεπω ταφους...
ειδαμε της Εβιτα Περον, ε νομιζω φτανει!
θα το αφησω στην ακρη, για να ξαναπαμε μαζι :D
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
ε τότε να το αφήσεις και πολύ καλά θα κάνεις, για να το δούμε μαζί! :):)
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Kι εγώ δεν μπορώ να βλέπω τάφους...Άστο λοιπόν. Ωραία η ταξινόμηση που έκανες, αλλά γιατί να τα κάνεις όλα μονοκοπανιά. Θα περάσεις πχ από το Λούβρο. Δε θα μπεις μέσα; Anyway, όσον αφορά το άλλο ερώτημά σου σχετικά με τις αποστάσεις έχω να σου προτείνω το εξής. Θα πας στο "google maps" θα ΄καθορίζεις δυο σημεία και στο χρόνο θα τσεκάρεις "περπάτημα". Είχα χρησιμοποιήσει αυτό για να υπολογίσω αποστάσεις και διάρκεια όταν πήγα Βιέννη και παρόλο που έχει αποκλίσεις (νομίζω ότι δίνει περισσότερο χρόνο απ'ότι χρειαζόμουν εγώ τουλάχιστον που περπατώ γρήγορα) το βρήκα χρήσιμο. Υπολόγιζε ότι η μέση ανθρώπινη ταχύτητα βόλτας είναι 4 - 4,5 χιλιόμετρα την ώρα.

Καλές βόλτες λοιπόν.
 

menias

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βερολινο
Ονειρεμένο Ταξίδι
περού
απλά τελειο

ντρέπομαι που το λέω δεν γνωριζα για το νεκροταφείο. σε κανένα πρόγραμμα των παρκτορείων δεν το αναφέρουν, ίσως και να μην το πρόσεξα. πάντως ομολογώ ότι το ρήτο που έχεις γράψει ήρθε σαν απομηχανής θεός να μου απαντήσει στο αν πρέπει να τελικά να εφαρμόσω κάποιες σκέψεις μου. σε ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom