Περού Αεροπορικά εισιτήρια για Περού?

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Θα προτιμούσα αυτό
Με Avianca έχω κάνει μόνο εσωτερική πτήση στο Περού και ήταν στην ώρα της, που ήταν για μένα βασικό στοιχείο! Δεν ήταν economy αλλά business θέση και για μιάμιση ώρα πτήση ήταν όλα σαν "business service" δλδ μια χαρά. "Τσίμπησα" και τα μίλια μου!

Δεν έχω πετάξει με Latam, αλλά σε επόμενο ταξίδι αν αποφασίσω να πετάξω μαζί της, θα φροντίσω να έχω μεγαλύτερα χρονικά περιθώρια στο πρόγραμμα μου. Αυτό το στηρίζω σε μία συγκυρία κατα την διάρκεια της παρουσίας μου στο αεροδρόμιο της Χουλιάκα, όταν καθώς περίμενα να έρθει η ώρα της πτήσης μου, χάζευα το πίνακα των δρομολογίων. Όλα τα δρομολόγια της Latam είχαν καθυστέρηση...μα ΟΛΑ....και ήταν 4-5 πτήσεις!
Σίγουρα δεν αποτελεί στοιχείο για να βγάλεις ένα εμπεριστατωμένο συμπέρασμα, αλλά μου είχε κάνει εντύπωση το γεγονός και θυμάμαι που μακάριζα την επιλογή μου για την Avianca (μια επιλογή που έγινε κυρίως για να πάρω και τα μίλια).
Δεν απορρίπτω την Latam σαν αεροπορική, καθώς δεν έχω πετάξει μαζί της για να έχω μια καλύτερη γνώμη, αλλά την κατατάσσω σε δεύτερη θέση σε σχέση με Avianca και LCPeru που χρησιμοποίησα και ήταν και οι δύο πολύ συνεπείς!
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Latam πήρα 3 εσωτερικές στο Περού, ήταν οι πιο φτηνές, έκλεισα τα εισιτήρια από την Περουβιανή εκδοχή του σαιτ. Arequipa-cusco, cusco-trujillo, cajamarca-lima, σε καμία δεν βιαζομουν ιδιαίτερα, αλλά σε καμία δεν είχα και καθυστέρηση. Μάλλον τυχερή! Θα ήθελα κι εγώ τα μιλακια, αλλά οι τιμές δεν συγκρίνονταν. Τώρα Περού πήγα από Μαδρίτη με αβιανκα 600 εουρος, παραπονο δεν είχα, αλλα δεν με λες κ απαιτητικη. Είναι τόσες οι ώρες της πτήσεις σου που δεν θα σε χαλάσει να ψάξεις από άλλη πόλη, να πω ότι είχες καταπληκτικές ανταποκρίσεις..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα απέφευγα latam για πολλούς λόγους, αγαπάμε avianca για μίλια και δυνατότηταδυνατότητα crepes y waffles στα αεροδρόμια της, επίσης θα απέφευγα Κούβα ως ενδιάμεσα σταθμό.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Μια ακόμη ερώτηση κοιτάζω πτηση Cuzco -Lima με την Skyairline και βγαίνει 53 $ την οποία θεωρώ πολύ καλή τιμή (με βαλίτσα και θέση) .... κανω τη διαδικασία μεχρι πριν να δώσω την πιστωτική και η τιμη παραμένει σταθερη ... Αρα δεν πρόκειται να υπάρξουν εξτρα χρεώσεις λόγω μη εντοπιότητας εεε???
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Θα απέφευγα latam για πολλούς λόγους, αγαπάμε avianca για μίλια και δυνατότηταδυνατότητα crepes y waffles στα αεροδρόμια της, επίσης θα απέφευγα Κούβα ως ενδιάμεσα σταθμό.
Γιατι θα πρέπει να αποφύγω και την Κούβα ?????
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιατι θα πρέπει να αποφύγω και την Κούβα ?????
Σχεδόν εγγυημένη καθυστέρηση, αρκετές πιθανότητες κλοπής από τη βαλίτσα σε connecting, άθλιο αεροδρόμιο. Και για να βγεις θες βίζα και ακριβό ταξί. Δέκα φορές ο Παναμάς ή η μπογκοτα.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Ήρθε η ώρα να αρχίσω και εγώ να κοιτάω εισιτήρια για Περού.
Ενδιαφέρομαι για Ιούλιο- Σεπτέμβριο 2020 και από μια γρήγορη έρευνα αγοράς βρίσκω Αθήνα - Μπογκοτά μέχρι στιγμής την πιο καλή τιμή. Δεδομένου ότι δεν μας χαλάει να κάτσουμε και 5-6 μέρες Κολομβία είναι εύκολη η πρόσβαση μετά για το Περού? Θα έχουμε δηλαδή είσοδο στη Κολομβία από Ελλάδα και από Περού και μια είσοδο στο Περού από Κολομβία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι τιμή βρίσκεις το Αθήνα Μπογκοτά? Θα μείνεις και Κολομβία?
Δεν είναι τόσο φτηνό το Κολομβία-Περού και η μπογοτα δεν είναι ακριβώς το χαιλαιτ της χώρας 2 μέρες τις γεμίζεις, αλλά για παραπάνω δεν είναι για μένα. Κρίμα να φας μέρες και προϋπολογισμό από το περου για την μπογοτα.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
710€ το Αθήνα- Μπογκοτα και μετά κάνα 200€ για Μπογκοτα -Λίμα. Πάνω κατω 900+ όσο περίπου θα βρω και απευθείας για Περού. Απλά με αυτό το τρόπο έβαζα άλλη μια χώρα (πολη).

Συνεχίζουμε το ψάχνουμε πάντως
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι πολύ νωρίς για εισιτήρια, σχεδόν σίγουρα θα βρεις καλύτερα αργότερα μέσα στη χρονιά, αλλά με κάτω από 800 και λίγο κόπο βρίσκεις και τώρα μέσω Μαδρίτης και οι μέρες που σου περισσεύουν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για κάτι εξαιρετικό εντός του Περού. Π.χ. Kuelap, Chachapoyas ή Chavin ή Trujillo-πυραμίδες, αντί της γκρίζας Μπογοτά.
 
Last edited:
Μηνύματα
210
Likes
859
Συμφωνώ και σίγουρα ο ΓΙώργος ξέρει καλύτερα για το κομμάτι Κολομβία Περού. Εγώ θα σου πω μόνο ότι κλείσαμε με 830 με aircanada και με πολύ βολικές αναμονές στο Τορόντο. Οπότε υπομονή!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom