Κύθνος πληροφορίες για κύθνο

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Καλησπέρα παιδιά,
θα ήθελα λίγες και καλές πληροφορίες για κύθνο , την οποία θα επισκεφτώ σε λίγες μέρες..
θα κατσω για 4 βράδια , θα ήθελα να μου προτείνετε μέρη για φαγητό και ποτό και παραλίες που αξιζει να δω.
Να τονίσω ότι δε θα έχουμε δυστυχώς αμάξι.

Σας ευχαριστώ πολυ
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Γεια σου @vanda . Ευχαριστώ παρα πολυ .. απλα θα μαι χωρίς αυτοκινητο . Τι γινεται σε αυτήν την περίπτωση;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλησπέρα παιδιά,
θα ήθελα λίγες και καλές πληροφορίες για κύθνο , την οποία θα επισκεφτώ σε λίγες μέρες..
θα κατσω για 4 βράδια , θα ήθελα να μου προτείνετε μέρη για φαγητό και ποτό και παραλίες που αξιζει να δω.
Να τονίσω ότι δε θα έχουμε δυστυχώς αμάξι.

Σας ευχαριστώ πολυ
Θα πας στο αγαπημενο μου νησι! Λοιπον πληροφορίες όσες θέλεις, όμως δυσκολα τα πραγματα χωρίς αυτοκινητο. Οι παραλίες όλες θέλουν αυτοκινητο, εκτός αν μένεις στο Μέριχα , και περπατήσεις 10 λεπτά ως τα Μαρτινάκια, όπου έχει και ωραία ταβέρνα.
Αν μένεις στα Λουτρά θα πας εκεί κοντά για μπάνιο και φαγητό, διασκέδαση.
Αν μένεις στην Κανάλα, έχει 3 παραλίες κοντά που πας με τα πόδια, κι επισης ταβέρνες.
Για να πας όμως σε περισσότερες παραλίες ή βόλτα στη Χώρα , χρειάζεται αυτοκίνητο ή ταξι.
Πες μας που θα μένεις για να σου προτίνουμε κάποια μέρη.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Θα μενω στη χωρα ....
Στη Χώρα ειναι ωραια το βραδυ για φαγητο, ποτο ,καφε γλυκο. Όπου και να κάτσεις ειναι ωραία. Εχει ωραια μαγαζάκια, και ταβέρνες και μπαράκια. Γενικά στην Κύθνο το φαγητό ειναι καλο σαν σπιτικο, τα προϊόντα τα περισσότερα ειναι ντόπια. Τώρα πως θα πηγαίνεις σε παραλίες δεν ξέρω να σου πω. Μηπως να νοικιάσεις αυτοκίνητο; Αν και δεν ξέρω αν εχει πολλά διαθέσιμα αν δεν έχεις ήδη κλείσει.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Για λεωφορείο δε παίζει κατι ε; τα ταξι εκει ειναι ακριβα;
Ενα λεωφορείο υπάρχει και ειδα ότι απο Χώρα πάει μόνο στο Μέριχα και στα Λουτρα. Κοντα στο Μέριχα είναι τα Μαρτινακια στα 500 μέτρα αλλα οι άλλες παραλίες ειναι μακρια. Τα ταξί δεν εχω ιδέα πόσο κοστίζουν. Μπορείτε να πάτε με καραβάκι απο Μέριχα στην Κολώνα αλλα το κόστος θα το ρωτήσετε στο λιμάνι στα πρακτορεία. Πότε θα πάτε;
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
8-12 αυγουστου απλα δε νμζω να μπορώ να νοικιασω αμαξι γιατι δεν υπαρχει κιολας. Για διασκεδαση φαση κλαμπ υπαρχει; ποιες ταβερνες μοθ προτείνετε για φαι στα λουτρά,μεριχα και χωρα;
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Εμείς 15Σεπτεβριου που πήγαμε πέρυσι δεν είχε λεωφορείο γιατί είχαν αρχίσει τα σχολεία. Νομίζω όμως ότι το καλοκαίρι έχει. Κινούμασταν με ταξί γιατί αυτοκίνητο δεν υπήρχε ούτε για δείγμα για ενοικίαση λόγω πολλών γάμων στο νησί. Αν θυμάμαι καλά από το Μεριχα στη χώρα δίναμε 6-7 €. Το ίδιο κ από τη Δριοπιδα στην Επισκοπή. Επίσης από το Μεριχα στη Κολώνα πήγαμε με καραβάκι όποτε δε χρειάζεται αυτοκίνητο. Ενδεχόμενα αλλά καραβάκια να σταματούν κ άλλου. Το τηλ του ταξί που χρησιμοποιήσαμε ήταν 694 4271609. Δεν θυμάμαι πως τον λένε. Το νησί έχει κ αλλά ταξί!
Φάγαμε πολύ ωραια στη χώρα στο στέκι του Ντετζη
Καλά να περασετε
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
8-12 αυγουστου απλα δε νμζω να μπορώ να νοικιασω αμαξι γιατι δεν υπαρχει κιολας. Για διασκεδαση φαση κλαμπ υπαρχει; ποιες ταβερνες μοθ προτείνετε για φαι στα λουτρά,μεριχα και χωρα;
Στα Λουτρα δεν θυμάμαι ονόματα γιατι δεν παω συχνα. Στη Χώρα στου Ντέτζη αλλά και στις αλλες ταβερνες τρως καλα, εχει και 3-4 μπαράκια στο κέντρο, 1-2 γλυκοπωλεία και μια καλη gelateria. Επίσης στη Δρυπίδα εχει μια πιτσαρία την cibo, 2 ταβερνες και 1-2 μερη για γλυκο.
Στο Μέριχα τώρα εχει και ψησταριες και ταβέρνες( Αράπης, Κρητικός, Οστρια) και πιτσαρία την Fermina,και κρεπερι και 2-3 μερη για ποτο αλλά ωραιότερα ειναι αυτα στη Χώρα. Τώρα για club ξερω το Remezzo κι αλλο ενα εκτος Χώρας σε ύψωμα , αλλά δε θυμάμαι το όνομα.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Γεια σου @vanda . Ευχαριστώ παρα πολυ .. απλα θα μαι χωρίς αυτοκινητο . Τι γινεται σε αυτήν την περίπτωση;
Καλημέρα @meniaaa Δυστυχώς δεν είμαι αρμόδια να σου απαντήσω σε αυτό γιατί όσες φορές πήγα στην Κύθνο, είχα πάντα αυτοκίνητο.

Οσον αφορά το φαγητό, εμείς φάγαμε πολύ ωραία σε ένα εστιατόριο στο Σχοινάρι δίπλα στα Λουτρά που είναι υπερυψωμένο και το λένε "Κατερίνα". Εχει και συμπαθητική παραλία από κάτω στον ορμίσκο. Σπιτικό φαγητό, ωραία θέα και πολύ καλές τιμές. Γενικά οι τιμές των εστιατορίων είναι καλύτερες εκτός χώρας.

Πολύ ωραία, ρομαντικά και ατμοσφαιρικά είναι για φαγητό στο Αριάς στην Αγία Ειρήνη (απέναντι από τα Λουτρά), αλλά είναι κάπως ακριβά εκεί (όχι ότι δεν τα αξίζει).

Δοκίμασε οπωσδήποτε σφουγγάτο οπουδήποτε στην Κύθνο. Είναι κάτι σαν τυροκροκέτα, πεντανοστιμη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom