ποιο ειναι το budget σας στα ταξιδια?

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ονειρεμένο Ταξίδι
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
λοιπόν? πόσα χρήματα χαλάτε στα ταξίδια σας? Γνωρίζω, οτι αυτό είναι υποκειμενικό, και έχει να κάνει με την οικονομική κατάσταση και τις "ορέξεις" του καθενός, αλλά για παράδειγμα, για ένα 5ήμερο στο παρίσι ή στο λονδίνο ή μια εβδομάδα στη Ν.Υ τι budget έχετε? Σε αυτό περιλαμβάνεται οτι "χαλάτε" εκεί εκτός από ψώνια. Να διευκρινίσω, ακόμη, οτι το θέμα αυτό το ανοίγω με ΜΟΝΟ σκοπό να βοηθηθούμε,και να έχουμε ένα κατευθυντήριο άξονα στα ταξίδια μας, ωστε να είμαστε εντός του προϋπολογισμού μας!

Εγώ, στο τελευταίο μου ταξίδι στην Πόλη για 4 μέρες ξόδεψα γύρω στα 300 ευρώ.

Λοιπόν ακούω τις εμπειρίες σας! :xmas_cheesygrin:
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Εξαρταται την πολη/χωρα που επισκεφθεσαι... Αν πας πχ Γερμανια 3 μερες ειναι τα μισα λεφτα σε εξοδα πλην αεροπλανου σε συγκριση με ενα τριημερο στην Ελβετια... Παντως για 3ημερα-4ημερα τα 300€ για αεροπορικα και διαμονη ειναι αρκετα καλα... Βαλε και ενα 100αρικο για φαγητο κλπ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Δεν καταλαβαίνω το νόημα της ερώτησης. Το πιθανό budget δεν έχει οροφή. Αλλά μπορεί να έχει βάση. Αν το ερώτημα είναι αυτό, ίσως έχουμε κάτι να συζητήσουμε.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ονειρεμένο Ταξίδι
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Δεν καταλαβαίνω το νόημα της ερώτησης. Το πιθανό budget δεν έχει οροφή. Αλλά μπορεί να έχει βάση. Αν το ερώτημα είναι αυτό, ίσως έχουμε κάτι να συζητήσουμε.
φυσικά και δεν έχει οροφή, αλλά δεν έχει και βάση..δηλ. εσύ για 5 μέρες στη γερμανία μπορεί ως βάση να εχεις 500 και εγω 300! το νόημα της ερώτησης -νομίζω- ειναι να βοηθήσουμε...π.χ εγώ , που δεν εχω πάει στη Ν.Υ και δεν ξέρω τι χρήματα θα μου χρειαστούν εκεί αυτό το topic ενδέχεται να με βοηθούσε γιατί θα ειχα ενα μετρο συγκρισης!

Αν, ομως, θεωρείτε, οτι το θέμα δεν είναι χρήσιμο και δεν έχει να προσφέρει τίποτα στους μελλοντικούς ταξιδιώτες, παρακαλώ τους mods να το κλειδώσουν. :xmas_wink:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Οι παραγοντες ειναι απειροι, απροσδιοριστοι και καθε ταξιδι ειναι μοναδικο... Για να καταλαβεις στην ιδια πολη εχω κανει ταξιδι δεκα ημερων (9 νυχτες) με συνολικο budget για 2 ατομα 1000€ περιπου και ταξιδι 5 ημερων (4 νυχτες) με κοστος για 2 ατομα κοντα στα 4000€. Τα δυο ταξιδια εγιναν την ιδια χρονια.

Pardon, συμπεριελαβα ξενοδοχεια και μεταφορες. Τωρα προσεξα πως αυτα τα κοστη τα βγαζεις εκτος.
 

DianaKarolos

Banned
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαλτα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
δυσκολη ερωτηση γιατι εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες, θα πω μονο για το τι χαλαω σε καθε προορισμο χωρις να υπολογισω ξενοδοχειο και μεταφορα.
- Βαρκελωνη σε 6 μερες χαλασα 350 ευρω για εισοδους σε μουσεια, μετακινησεις και λιγα ψωνια, αλλα ετρωγα μια φορα τη μερα κατι απαισια σαντουιτς των 3-5 ευρω! γυφτιες δλδ ....
- Μοναχο προσφατα 550 ευρω για 6 μερες το αγορι μου χαλασε 850 ευρω δλδ το ζευγαρι 1400 Ευρω
εκλεισα για Ρωμη τον Απριλιο αλλα θα παω με χαμηλο Budget γυρω στα 400 υπολογιζω να εχω πανω μου ειδωμεν!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Οπως πολυ σωστα λεει ο φιλος υπαρχουν διαφορες παραμετροι που καθοριζουν την βαση σου. Αν θες πχ να μεινεις σε μοτελ,σε ξενοδοχειο 2* ή σε ξενοδοχειο 4*. Αν θες να τρως μονο McDonalds και σαντουιτς, ή αν θες να τρως καθε μερα σε εστιατοριο. Αν θες να επισκεφθεις μερη που να εχουν εισοδο ή αν σε ενδιαφερουν πιο πολυ οι βολτες στην πολη. Ακομα και αν θες να πεταξεις με loco ή με κανονικη εταιρια.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ονειρεμένο Ταξίδι
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Εκανα λόγο μόνο για τα χρήματα που μπορεί να ξοδέψει καποιος στον προορισμό του και μόνο! τα εισητήρια και τα ξενοδοχεία είναι εκτός. Το ξέρω οτι σε ένα ταξίδι υπάρχουν πολλοί απροσδιόριστοι παράγοντες, αλλά μην πιάνουμε τα άκρα και τις δυνητικές ατυχίες που μπορεί να μας συμβούν και να μη μιλάμε υποθετικά.Εξάλλου ζήτησα τις εμπειρίες σας από ταξίδι που έχετε πραγματοποιήσει και όχι τι θα συμβεί αν -υποθετικά μιλώντας- τρώγαμε σε αλυσιδες ταχυφαγείων και δεν επισκεπτόμασταν μουσεία γιατί δε θέλουμε να πληρώσουμε εισοδο.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Δηλαδη τι αλλα εξοδα εχεις στο ταξιδι? Αμα βγαλεις εξω αεροπορικα, ξενοδοχεια μενουν το φαγητο, οι επισκεψεις σου, τα λεφτα για τις συγκοινωνιες και τα ψωνια σου. Εγω οταν πηγα Μιλανο θυμαμαι χαλασαμε πολλα λεφτα γιατι νοικιασαμε αυτοκινητο, διναμε στανταρ 50+€ για φαγητο καθε βραδυ σε μαγαζι και γιατι φυγαμε με αλλη μια βαλιτσα ψωνια, τρεις μερες πρεπει να εφυγαν πανω απο 500€ χωρις εισιτηρια ξενοδοχειο. Οταν παλι πηγα Βουδαπεστη, χρησιμοποιησαμε μετρο(αρκετα φθηνο), χαλασαμε πολυ λιγοτερα για φαγητο γιατι την βγαλαμε πιο προχειρα και δεν ψωνισαμε τιποτα. Δηλαδη ουτε 150€ 4 ατομα τρεις μερες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom