Γερμανία Που να μείνω Βερολίνο???

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.910
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
https://www.booking.com/hotel/de/am-spittelmarkt.el.html?
τελικα κλεισαμε σε αυτο .!! εχει μεινει κανενας σε αυτο 'η σε αντιστοιχο της περιοχης .? το μονο που με προβληματιζει ειναι απο αεροδρομιο schonefeld αν θα βρουμε ακρη για να παμε ξενοδοχειο ...γνωριζει κανεις ??
Εμείς κλείσαμε στο Novotel περίπου 300 μέτρα βόρεια από το δικό σας ξενοδοχείο. Πιστεύω ότι είναι καλή περιοχή και με καλή συγκοινωνία και πολύ εύκολη πρόσβαση από το αεροδρόμιο. Πηγαίνουμε αύριο 14-6-18 για 6 μέρες. Καλά να περάσετε -ουμε. :)
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα σας. Διαμονή στο Βερολίνο από 5/8 έως 8/8 (3 μερες γεμάτες) Εντός budget βρήκα αυτό
https://www.booking.com/hotel/de/hotel4youth-am-mauerpark.el.html?. Καμία γνώμη;


Επισης ειχα κατα νου το Ivbergs Hotel am Kurfürstendamm αλλά μέχρι να το αποφασίσω διπλασιάστηκε η τιμή. Συγκριτικά από τα 2 από θέμα περιοχης ποιο ειναι καλύτερο;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εγώ την πρώτη φορά είχα μείνει σε ένα χοστελ της κακιάς ώρας κοντά στην east side gallery,την επόμενη φορά μείναμε στο Meininger μόλις δυο στάσεις από την Alwxanderplatz. Το δωμάτιο ήταν παρα πολύ καλό,με ένα κρεβάτι μπροστά σε ένα μεγάλο παράθυρο με θέα τον Πύργο της τηλεόρασης. Το λάτρεψα αυτό το δωμάτιο, ήθελα να μείνω εκεί για πάντα :p Ήταν οικονομικό σχετικά αλλά καλό. Για όποιον θέλει να εξοικονομήσει χρήματα, μπορεί να τσεκάρει και εκεί.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα σας. Διαμονή στο Βερολίνο από 5/8 έως 8/8 (3 μερες γεμάτες) Εντός budget βρήκα αυτό
https://www.booking.com/hotel/de/hotel4youth-am-mauerpark.el.html?. Καμία γνώμη;


Επισης ειχα κατα νου το Ivbergs Hotel am Kurfürstendamm αλλά μέχρι να το αποφασίσω διπλασιάστηκε η τιμή. Συγκριτικά από τα 2 από θέμα περιοχης ποιο ειναι καλύτερο;
Για τα ξενοδοχεία δεν ξέρω να σου πω αλλά η περιοχή στο Mauerpark είναι πολύ ωραία. Ήμουν εκεί την Κυριακή γιατί στο πάρκο έχει μία τεράστια υπαίθρια αγορά κάθε Κυριακή που γίνεται χαμός με πάγκους, σουβενίρ,food trucks κλπ. Επίσης στο ίδιο πάρκο τις Κυριακές κάνουν Live karaoke από το μεσημέρι και μετά.Γενικά πολύ καλή σύνδεση με μετρό και τραμ για το κέντρο. Από τα δύο που προτείνεις σαν περιοχές θα έμενα στο πρώτο.
Επίσης πολύ κοντά εκεί βρίσκεται και το beer garden Prater που είναι τεράστιο και εξίζει.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Eγώ έκλεισα τελικα στο art'otel berlin mitte. Σε καλή τιμή για τετράστερο, κεντρικά, ακριβώς κάτω από το νησί των Μουσείων και με σταθμό του μετρό απ'έξω.

72889906.jpg


1484859139berlinmitte1.jpg
 
Last edited:

Jiovanna

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
I am working on it...
Καλησπέρα σας. Παρακαλώ για τη βοήθεια σας. Για διαμονή πώς σας φαίνεται το Mercure Berlin Wittenbergplatz? Βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το KA DE WE και από ότι θυμάμαι από το τελευταίο μας ταξίδι στο Βερολίνο (γιατί έχουν περάσει και κάποια χρόνια....) είναι κέντρο-καράκεντρο με εύκολη πρόσβαση σε όλα τα ΜΜΜ, σωστά? Να προσθέσω ότι σχεδιάζουμε να πάμε οικογενειακώς (πρώτη φορά για το τέκνο στα εξωτερικά), οπότε θέλουμε να έχουμε χαλαρό πρόγραμμα.... Επίσης λέτε θα έχει πολύ κρύο μέσα Δεκεμβρίου?!! Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

zergonis

Member
Μηνύματα
18
Likes
11
Καλησπέρα σας. Παρακαλώ για τη βοήθεια σας. Για διαμονή πώς σας φαίνεται το Mercure Berlin Wittenbergplatz? Βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το KA DE WE και από ότι θυμάμαι από το τελευταίο μας ταξίδι στο Βερολίνο (γιατί έχουν περάσει και κάποια χρόνια....) είναι κέντρο-καράκεντρο με εύκολη πρόσβαση σε όλα τα ΜΜΜ, σωστά? Να προσθέσω ότι σχεδιάζουμε να πάμε οικογενειακώς (πρώτη φορά για το τέκνο στα εξωτερικά), οπότε θέλουμε να έχουμε χαλαρό πρόγραμμα.... Επίσης λέτε θα έχει πολύ κρύο μέσα Δεκεμβρίου?!! Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Εγώ είμαι fan του Mitte! Δεν προτιμώ να μένω από την πλευρά που ειναι το Wittenbergplatz. Προσπαθησε να κοιτάξεις από την άλλη πλευρά και αν λόγω κόστους δεν βρεις κατι που να σου αρεσει, τότε το Mercure στην Wittenbergplatz ειναι πολύ οκ. Εμείς για οικονομική λύση προτείνουμε το Ibis Budget Potsdamer Platz. Αλλά ειναι και ανάλογα με την εποχή που πάει ο καθένας
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Συμφωνώ και εγώ,γενικά προτιμώ και εγώ το κέντρο σαν περιοχή και όχι τόσο την περιοχή δυτικά από αυτό (δεν ξέρω, μου φαίνεται κάπως ανάποδα και μακριά από το καλύτερο κομμάτι της πόλης :p ) Θα πρότεινα να κοιτάξετε και το Meininger Mitte,ίσως και το Generator. Είχα βρει δωμάτια σε αυτά σε αρκετά καλες τιμές για τα δεδομένα του κέντρου του Βερολίνου. Τον Δεκέμβριο θα έχει αρκετό κρύο λογικά αλλά αν είστε καλά ντυμένοι, με ισοθερμικα, χοντρά μπουφάν κτλ, θα τα καταφέρετε :p Ε θα μπαίνετε και σε κανένα μουσείο, σε κανένα μαγαζί και θα ζεσταίνεστε λίγο :p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.344
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom