Γερμανία Που να μείνω Βερολίνο???

Μηνύματα
20
Likes
1
Καλησπερα, θα θελα να ρωτησω τα εξης:
1)Θα παω 21-26 Δεκεμβρη, αλλα στις 26 η πτηση φευγη το πρωι,στις 6 νομιζω.
Να κλεισω ξενοδοχειο κοντα στο αεροδρομιο στις 25 ή να ξυπνησω και να παρω μετρο ή δεν ξερω εγω τι αλλο. Εκεινη την ημερα τι λειτουργει?

2)Νε επιλεξω σαν ξενοδοχειο το Park Inn by Radison... που συνηθως προτεινετε εδω μεσα, η μπορω να βρω σε αυτα τα χρηματα κατι καλυτερο?

3)Περιοχη να μεινεις ποια προτεινετε? Θα ηθελα να εχει γενικα ζωη, εστιατορια και μαγαζια και κανενα που να μενει ποιο αργα ανοιχτο. Να προτιμησω Mitte, ΑlexanderPlatz, Κurfustendam, η κατι αλλο.
καλησπερα
Καλησπερα, θα θελα να ρωτησω τα εξης:
1)Θα παω 21-26 Δεκεμβρη, αλλα στις 26 η πτηση φευγη το πρωι,στις 6 νομιζω.
Να κλεισω ξενοδοχειο κοντα στο αεροδρομιο στις 25 ή να ξυπνησω και να παρω μετρο ή δεν ξερω εγω τι αλλο. Εκεινη την ημερα τι λειτουργει?

2)Νε επιλεξω σαν ξενοδοχειο το Park Inn by Radison... που συνηθως προτεινετε εδω μεσα, η μπορω να βρω σε αυτα τα χρηματα κατι καλυτερο?

3)Περιοχη να μεινεις ποια προτεινετε? Θα ηθελα να εχει γενικα ζωη, εστιατορια και μαγαζια και κανενα που να μενει ποιο αργα ανοιχτο. Να προτιμησω Mitte, ΑlexanderPlatz, Κurfustendam, η κατι αλλο.
Καλησπερα
Πρόταση μου να μην μείνεις αεροδρομιο
Εγώ έμεινα στο Mitte novotel εξαιρετικό με απίθανο πρωινό έχει κοντά μετρο
Με τα πόδια Nikolai viertel και alexanderplatz και κοντά στις χριστουγεννιατικες αγορες
 

vagelisk

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπερα παιδια μια ερωτηση που ειναι καλυτερα να μεινω βερολινο κοντα στον ζωολογικο κηπο η στο κεντρο βασικα με ενδιαφερει η περιοχη να ειναι ασφαλης και να εχει επιλογες για βραδι δηλαδη καφε μπαρακια και τετοια
 

Elenaaa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σε όλους! Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ, αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό.
Θα ταξιδέψουμε με το αγόρι μου στο Βερολίνο στα τέλη Απριλίου και ψάχνουμε να βρούμε που θα μείνουμε.
Βρήκαμε ένα καλό Airbnb στο Kreuzberg. Είναι εντάξει η περιοχή ή θεωρείται περίεργη/κακόφημη/επικίνδυνη; Επίσης, επειδή θα είμαστε εκεί και την πρωτομαγιά, γνωρίζετε τι συμβαίνει με διαδηλώσεις, πορείες κλπ;;
 
Μηνύματα
8
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια σε όλους! Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ, αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό.
Θα ταξιδέψουμε με το αγόρι μου στο Βερολίνο στα τέλη Απριλίου και ψάχνουμε να βρούμε που θα μείνουμε.
Βρήκαμε ένα καλό Airbnb στο Kreuzberg. Είναι εντάξει η περιοχή ή θεωρείται περίεργη/κακόφημη/επικίνδυνη; Επίσης, επειδή θα είμαστε εκεί και την πρωτομαγιά, γνωρίζετε τι συμβαίνει με διαδηλώσεις, πορείες κλπ;;

Καλημέρα , Έλενα , νομίζω πως ειναι ενταξει η περιοχη της KREUZBERG .Πέρυσι τον Απριλιο ημουν και εγω στο Βερολινο.Αν και ήμασταν δυο γυναικες , δεν ενιωσα πουθενά καπου περιεργα .Εμείς μέναμε στην περιοχή της NEUKOLLN στο MOTEL PLUS .
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια σε όλους! Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ, αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό.
Θα ταξιδέψουμε με το αγόρι μου στο Βερολίνο στα τέλη Απριλίου και ψάχνουμε να βρούμε που θα μείνουμε.
Βρήκαμε ένα καλό Airbnb στο Kreuzberg. Είναι εντάξει η περιοχή ή θεωρείται περίεργη/κακόφημη/επικίνδυνη; Επίσης, επειδή θα είμαστε εκεί και την πρωτομαγιά, γνωρίζετε τι συμβαίνει με διαδηλώσεις, πορείες κλπ;;
Γεια. Βάλε αν θέλεις τη διεύθυνση του airbnb που βρήκες.
 

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
Γεια σε όλους! Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ, αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό.
Θα ταξιδέψουμε με το αγόρι μου στο Βερολίνο στα τέλη Απριλίου και ψάχνουμε να βρούμε που θα μείνουμε.
Βρήκαμε ένα καλό Airbnb στο Kreuzberg. Είναι εντάξει η περιοχή ή θεωρείται περίεργη/κακόφημη/επικίνδυνη; Επίσης, επειδή θα είμαστε εκεί και την πρωτομαγιά, γνωρίζετε τι συμβαίνει με διαδηλώσεις, πορείες κλπ;;
Και εγω σε αυτο εμεινα και ξανα σε αυτο αν ξαναπαω https://www.tripadvisor.com.gr/Hotel_Review-g187323-d250454-Reviews-Novotel_Berlin_Mitte-Berlin.html
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλημέρα. Δυστυχώς τα ξενοδοχεία στο Βερολίνο τα τελευταία χρόνια έχουν πάρει την ανιούσα. Εγώ έκλεισα δίκλινο με 80ευρώ/βράδυ στο intercity, δίπλα στο σταθμό. Το καλό είναι ότι θα μας δώσουν και ημερήσιο εισιτήριο για 2 άτομα για τα ΜΜΜ, για κάθε ημέρα διαμονής. Οπότε λίγο το κόστος μειώνεται...Για να δούμε βέβαια και τι λέει το ξενοδοχείο.
Χρεώνουν ένα 5% επιπλέον δημοτικό φόρο, αλλά αν ταξιδεύεις για δουλειά δεν το χρεώνεσαι. Ξέρει κανείς πώς αποδεικνύεται αυτό; Δε με χαλάει να κερδίσω, αν μπορώ, 2-3 μπύρες.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
249
Likes
254
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Γεια σε όλους! Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ, αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό.
Θα ταξιδέψουμε με το αγόρι μου στο Βερολίνο στα τέλη Απριλίου και ψάχνουμε να βρούμε που θα μείνουμε.
Βρήκαμε ένα καλό Airbnb στο Kreuzberg. Είναι εντάξει η περιοχή ή θεωρείται περίεργη/κακόφημη/επικίνδυνη; Επίσης, επειδή θα είμαστε εκεί και την πρωτομαγιά, γνωρίζετε τι συμβαίνει με διαδηλώσεις, πορείες κλπ;;
Λιγο αργα σου απαντω , ομως ισως βοηθησω. Περυσι ημουν Πρωτομαγια στο Βερολινο. Τα καταστηματα ειναι κλειστα. Πορειες δεν ειδαμε.Απο γνωστους γνωριζω οτι στην πρριοχη Kreyzburg εχει πορειες. Εμεις κινηθηκαμε αλλου. Στην πυλη του Βραδεμβουργου μπροστα και σε ολο το δρομο εχει απο το πρωι εκδηλωσεις,μουσικη,φαγητι.Εως το μεσημερι. Εμεις εκεινη τη μερα καναμε ποδηλατο,πηγαμε σαυτες τις εκδηλωσεις κλπ.Δεν ειχαμε κανενα προβλημα. Σχετικα με το ξενοδοχειο μειναμε στο Schulz Hotel ακριβως διπλα στην East Side Gallery.Ακριβως απεναντι απ το σταθμο. Ηταν η 3η φορα που πηγαινα στο Βερολινο και απεφευγα την περιοχη εκει. Ειχα ομως βρει πολυυυυυ καλη τιμη το ξενοδοχειο 88ευρω τετρακλινο.Με συμβουλεψε λοιπον καποιος απο το travelstories οτι η περιοχη αλλαξε. Πραγματικα μεσα σε 5 χρονια ηταν η μερα και η νυχτα. Το συστηνω λοιπον γιατι ειναι κοντα στο σταθμο, πηγαινεις παντου. Απο το αεροδρομιο 15 λεπτα με το γρηγορο τρενο, υπαρχει το Mercedes Arena οπου μπορεις να βρεις φαι,ποτο εως αργα. Ειναι μια χαρα. Θυμαμαι οτι στο ξενοδοχειο μπορεις να κανεις και κρατηση απο το site τους με δωρεαν ακυρωση.
Να περασετε υπεροχα
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Παιδιά γεια σας και πάλι.
Έχω κλείσει για διαμονή, εδώ και καιρό, στο intercity που είναι στον κεντρικό σταθμό.
Σήμερα όμως βρήκα μια πολύ πιο οικονομική προσφορά για το the niy hide και μπήκα σε σκέψεις να αλλάξω τη διαμονή μου και να γλιτώσω συνολικά 50ευρώ.
Έχει μείνει κανείς σε αυτό;
Επίσης, η περιοχή Lichtenberg σταθμός Μετρό Frankfurter Allee αξίζει; Πάντα σε σχέση με το άλλο που βρίσκεται πιο κεντρικά στον κεντρικό σταθμό τρένων.
Σας ευχαριστώ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παιδιά γεια σας και πάλι.
Έχω κλείσει για διαμονή, εδώ και καιρό, στο intercity που είναι στον κεντρικό σταθμό.
Σήμερα όμως βρήκα μια πολύ πιο οικονομική προσφορά για το the niy hide και μπήκα σε σκέψεις να αλλάξω τη διαμονή μου και να γλιτώσω συνολικά 50ευρώ.
Έχει μείνει κανείς σε αυτό;
Επίσης, η περιοχή Lichtenberg σταθμός Μετρό Frankfurter Allee αξίζει; Πάντα σε σχέση με το άλλο που βρίσκεται πιο κεντρικά στον κεντρικό σταθμό τρένων.
Σας ευχαριστώ.
Γεια. Προσωπικά θα πήγαινα προς Mitte και πέριξ ή σε δεύτερο χρόνο θα κράταγα το intercity.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.493
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom