Γερμανία Που να μείνω Βερολίνο???

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορα Μπορα
Καλησπερα, θα θελα να ρωτησω τα εξης:
1)Θα παω 21-26 Δεκεμβρη, αλλα στις 26 η πτηση φευγη το πρωι,στις 6 νομιζω.
Να κλεισω ξενοδοχειο κοντα στο αεροδρομιο στις 25 ή να ξυπνησω και να παρω μετρο ή δεν ξερω εγω τι αλλο. Εκεινη την ημερα τι λειτουργει?

2)Νε επιλεξω σαν ξενοδοχειο το Park Inn by Radison... που συνηθως προτεινετε εδω μεσα, η μπορω να βρω σε αυτα τα χρηματα κατι καλυτερο?

3)Περιοχη να μεινεις ποια προτεινετε? Θα ηθελα να εχει γενικα ζωη, εστιατορια και μαγαζια και κανενα που να μενει ποιο αργα ανοιχτο. Να προτιμησω Mitte, ΑlexanderPlatz, Κurfustendam, η κατι αλλο.
 

anonymous6

Member
Μηνύματα
66
Likes
57
Εγώ έμεινα σε ένα από τα πάρα πολλά ξενοδοχεία τα οποία είναι μπροστά στην Κurfustendam.
Δρόμος με πολύ μεγάλη αγορά , καφετέριες και γενικότερα πολύ κίνηση.
Το βράδυ έτσι και έτσι όπως είναι άλλωστε γενικότερα στην Γερμανία.
Να πας Δρέσδη ;)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Oranienburger strasse
Έχει όλα αυτά που ζητάς και κατι παραπάνω ;P
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Καλησπερα, θα θελα να ρωτησω τα εξης:
1)Θα παω 21-26 Δεκεμβρη, αλλα στις 26 η πτηση φευγη το πρωι,στις 6 νομιζω.
Να κλεισω ξενοδοχειο κοντα στο αεροδρομιο στις 25 ή να ξυπνησω και να παρω μετρο ή δεν ξερω εγω τι αλλο. Εκεινη την ημερα τι λειτουργει?
Toν μάρτη είχαμε το ίδιο θέμα γιατί η πτήση μας ήταν γύρω στις 6. Το τελευταίο βράδυ μείναμε στο ξενοδοχείο MEININGER και μας βόλεψε πολύ! Τη μέρα που θες το δίκλινο κοστίζει μόνο 42 ευρώ και έχει ωραιότατα μοντέρνα δωμάτια. Είχαμε κάνει web checkin στην easyjet και είχαμε μόνο χειραποσκευές οπότε κερδίσαμε αρκετό χρόνο. Το ξενοδοχείο είναι 5 λεπτά με τα πόδια από τη σταση S-bahn (το οποίο ξεκιναει από πολύ πρωί και έχει συχνά δρομολόγια, δες το site τους) και σε μία στάση δηλαδή σε 3-4 λεπτά είσαι στο αεροδρόμιο. Το μόνο πλην είναι πως για να κερδίσουμε τη μέρα πήγαμε αργά το βράδυ στο ξενοδοχείο για Check in και ήταν ερημιά η περιοχή, ενα μεγάλο ξενοδοχείο στο πουθενά.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα!! Εγώ προτείνω να μείνεις στην πόλη και όχι στο αεροδρόμιο!Υπάρχει τόσο καλή συγκοινωνία που αν είσαι ακριβής στις ώρες σου,δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα στην πτήση σου!
Εγώ είχα μείνει στην Oranienburg Strasse γιατί είναι μια περιοχή πολύ κοντά στο κέντρο,γεμάτη με μαγαζιά και πολύ καλή τιμή στα ξενοδοχεία!Βέβαια το βράδυ έχει "πιάτσα" εκεί και πιθανώς γι αυτό να είναι χαμηλές οι τιμές!!Οπότε αν σε ενοχλεί μην προτιμήσεις αυτή την περιοχή!
Αλλά αν έχεις την οικονομική ικανότητα να μείνεις στο Park Inn μη το σκέφτεσαι!!Για μένα είναι η καλύτερη τοποθεσία και το κέντρο της συγκοινωνίας!
Όσο για την Kurfustedam είναι όντως ένας δρόμος με πολλά μαγαζιά αλλά θα πρότεινα να προτιμήσεις μια περιοχή πιο κοντά στην alexanderplatz!! Νομίζω θα σε βολέψει καλύτερα στις μετακινήσεις σου και εκεί γύρω τα Χριστούγεννα ειναι μαζεμένα όλα τα Χριστουγεννιάτικα χωριά κάτι που θα σου αρέσει πάρα πολύ!! Βέβαια Χριστουγεννιάτικα χωριά έχει σε όλο το Βερολίνο αλλά εκεί νομίζω είναι τα περισσότερα!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
εχεις μεινει σε κανενα ξενοδοχειο εκει να μου το προτεινεις?
Έχω μείνει σε ένα στο οποίο είχα ειδική έκπτωση ( είναι αρκετά ακριβό χωρίς την έκπτωση ) οπότε δε ξέρω αν είναι κατάλληλο για σένα . Εκει τριγύρω όμως έχει διάφορα
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορα Μπορα

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Καλημέρα!! Εγώ προτείνω να μείνεις στην πόλη και όχι στο αεροδρόμιο!Υπάρχει τόσο καλή συγκοινωνία που αν είσαι ακριβής στις ώρες σου,δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα στην πτήση σου!
Εγώ είχα μείνει στην Oranienburg Strasse γιατί είναι μια περιοχή πολύ κοντά στο κέντρο,γεμάτη με μαγαζιά και πολύ καλή τιμή στα ξενοδοχεία!Βέβαια το βράδυ έχει "πιάτσα" εκεί και πιθανώς γι αυτό να είναι χαμηλές οι τιμές!!Οπότε αν σε ενοχλεί μην προτιμήσεις αυτή την περιοχή!
Αλλά αν έχεις την οικονομική ικανότητα να μείνεις στο Park Inn μη το σκέφτεσαι!!Για μένα είναι η καλύτερη τοποθεσία και το κέντρο της συγκοινωνίας!
Όσο για την Kurfustedam είναι όντως ένας δρόμος με πολλά μαγαζιά αλλά θα πρότεινα να προτιμήσεις μια περιοχή πιο κοντά στην alexanderplatz!! Νομίζω θα σε βολέψει καλύτερα στις μετακινήσεις σου και εκεί γύρω τα Χριστούγεννα ειναι μαζεμένα όλα τα Χριστουγεννιάτικα χωριά κάτι που θα σου αρέσει πάρα πολύ!! Βέβαια Χριστουγεννιάτικα χωριά έχει σε όλο το Βερολίνο αλλά εκεί νομίζω είναι τα περισσότερα!!
You're wrong, η Kudamm έχει πολύ περισσότερο κοσμο, πολυ πιο ωραία και μεγάλη αγορά και εξίσου μεγάλες χριστουγεννιάτικες αγορές. Αν κάποιος θέλει να μείνει κέντρο κέντρο να μείνει Potsdamer Platz. Απο εκει και πέρα σε κάτι θα είσαι μακριά...
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
You're wrong, η Kudamm έχει πολύ περισσότερο κοσμο, πολυ πιο ωραία και μεγάλη αγορά και εξίσου μεγάλες χριστουγεννιάτικες αγορές. Αν κάποιος θέλει να μείνει κέντρο κέντρο να μείνει Potsdamer Platz. Απο εκει και πέρα σε κάτι θα είσαι μακριά...

Η αλήθεια είναι ότι την πρωινή μου βόλτα στην Kudamm την ευχαριστήθηκα όσο καμιά άλλη με τα μαγαζιά και τον κόσμο που αντίκρισα!Βράδυ δεν έτυχε να κατέβω ως εκεί αλλά έτσι κι αλλιώς μέσα Νοεμβρίου (που το είχα επισκεφτεί) μετά τις 22.00 σχεδόν πουθένα στα μέρη που κινήθηκα δεν συνάντησα πολύ κόσμο!Βέβαια Χριστούγεννα θα είναι πολύ καλύτερα πιστεύω!Όσο για την Potsdamer συμφώνω ότι είναι μια απο τις καλές επιλογές για να μείνεις αν και εγώ όπως προείπα προτιμώ Alenaxderplatz!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Καλημέρα!! Εγώ προτείνω να μείνεις στην πόλη και όχι στο αεροδρόμιο!Υπάρχει τόσο καλή συγκοινωνία που αν είσαι ακριβής στις ώρες σου,δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα στην πτήση σου!
Όντως οι συγκοινωνίες είναι ακριβέστατες! Αλλά θα πρέπει να δει και τι ώρα ξεκινάνε το πρωί τη μέρα που ταξιδεύει.. Αν θελει να είναι στο αεροδρόμιο 2 ώρες πριν την πτήση (άρα στις 4 το πρωί αν πετά στις 6) θα πρέπει να πάρει s-bahn στις 3.20 (η διαδρομή για schonefeld είναι 40 λεπτά). Και αν δε μενει κοντά σε s-bahn θα πρέπει με κάποιο τρόπο να πάει στη κοντινότερη στάση άρα πρέπει να φύγει ακόμα πιο νωρίς. Τη μερα που ταξιδεύαμε εμεις το s-bahn ξεκινούσε μετά τις 4.00 οπότε δε γινόταν να πάμε το πρωί και έπρεπε να βρεθεί άλλο μέσο.. Πρέπει λοιπόν να λάβει και αυτά υπόψην του πριν αποφασίσει αν θα μεινει το τελευταίο βράδυ κοντα στο αεροδρομιο ή στην πόλη..
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Όντως οι συγκοινωνίες είναι ακριβέστατες! Αλλά θα πρέπει να δει και τι ώρα ξεκινάνε το πρωί τη μέρα που ταξιδεύει.. Αν θελει να είναι στο αεροδρόμιο 2 ώρες πριν την πτήση (άρα στις 4 το πρωί αν πετά στις 6) θα πρέπει να πάρει s-bahn στις 3.20 (η διαδρομή για schonefeld είναι 40 λεπτά). Και αν δε μενει κοντά σε s-bahn θα πρέπει με κάποιο τρόπο να πάει στη κοντινότερη στάση άρα πρέπει να φύγει ακόμα πιο νωρίς. Τη μερα που ταξιδεύαμε εμεις το s-bahn ξεκινούσε μετά τις 4.00 οπότε δε γινόταν να πάμε το πρωί και έπρεπε να βρεθεί άλλο μέσο.. Πρέπει λοιπόν να λάβει και αυτά υπόψην του πριν αποφασίσει αν θα μεινει το τελευταίο βράδυ κοντα στο αεροδρομιο ή στην πόλη..
Αν δν έχει βαλίτσα και σκαρτη ώρα να παει πριν ειναι μια χαρά. Το αεροδρόμιο μικρό και πολυ εύκολο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom