Γαλλία πού να μείνω στο παρίσι;

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Το Παρίσι περπατιέται αν σας δείξω τι διαδρομές έχω κάνει στο χάρτη....

Το Μετρό του είναι λίγο "αφιλόξενο" με την έννοια ότι είναι πολύ παλιό, πολύ βρώμικο χωρίς κυλιόμενες σκάλες (δεν ξέρω αν θα έχεις μικρά παιδιά μαζί σου), χωρίς κλιματισμό. αλλά από την άλλη έχει πάρα πολύ πυκνό δίκτυο που μπορεί να σε πάει παντού. θα στο πρότεινα για τις πολύ μακρινές διαδρομές.

Δεν έχω πάρει τουριστικά λεωφορείο στο Παρίσι αλλά μπορεί να είναι μια καλή λύση για να βλέπεις την πόλη. Στη Βαρκελώνη που έκανα κάτι αντίστοιχο με καταβόλεψε.
Συμφωνώ για το μετρό ότι είναι βρώμικο αλλά για τις κυλιόμενες σκάλες δεν συμφωνώ..... έχει....
 

PheniX

Member
Μηνύματα
62
Likes
4
Καλημέρα
Μόλις έκλεισα ένα ξενοδοχείο στο Παρίσι για το Πάσχα.
Θα πάμε στο ξενοδοχείο Villa Brunel το έκλεισα με το hotelclub
και όχι με το booking
Με το booking χρειαζόμασταν τα διπλά λεφτά,δηλαδή με τα ?150 που θέλει για το απλό δωμάτιο έχω κλείσει μια superior και μια executive room.
Φυσικά έστειλα και email στο ξενοδοχείο και μου βεβαίωσαν ότι η κράτηση έχει γίνει.
καλή διασκέδαση στο Παρίσι
 

fpaul

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ο γυρος της ισπανιας
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη
Καλημέρα
Μόλις έκλεισα ένα ξενοδοχείο στο Παρίσι για το Πάσχα.
Θα πάμε στο ξενοδοχείο Villa Brunel το έκλεισα με το hotelclub
και όχι με το booking
Με το booking χρειαζόμασταν τα διπλά λεφτά,δηλαδή με τα ?150 που θέλει για το απλό δωμάτιο έχω κλείσει μια superior και μια executive room.
Φυσικά έστειλα και email στο ξενοδοχείο και μου βεβαίωσαν ότι η κράτηση έχει γίνει.
καλή διασκέδαση στο Παρίσι

σε ευχαριστω πολυ!θα μπω να κοιταξω και εκει!
 

maria_ns

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε..
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
καλησπέρα σας!
να ανοίξω νέο θρεντ ή κάνει κι αυτό εδώ?

θα πάμε γαμήλιο στο παρίσι κ επειδή είμαστε ακόμα μωρά..λέμε για διήμερη διαμονή σε ξενοδοχείο κοντά στη ντίσνεϋλαντ. βρήκα κάποιες προσφορές απ τη σελίδα τις ντίσνεϋ, και αναφέρω παραδειγματικά ένα πακέτο για 2 ενήληκες σε δικλινο δωματιο με πρωινο, εισιτήρια κ στα 2 παρκα, ολοι οι φοροι καθώς και δωρεάν μεταφορά, από 570 ευρώ, για δύο διανυκτερεύσεις.
τι λέτε? δεδομένου ότι η είσοδος στα πάρκα κοστίζει 122 ευρώ για 2 μέρες κ στα 2 πάρκα..

επίσης βρήκα ξενοδοχείο στη περιοχή που όλοι λέτε ότι είναι πολύ ωραία, σχετικά οικονομικό (500? για 4 διανυκτερεύσεις) αλλά και αντίστοιχα όμορφο για ταξίδι του μέλιτος :rolleyes:

περιττό να σας πω ότι δε μιλάμε γρι γαλλικά (εκτός από κάτι ξεχασμένα που έμαθα στο γυμνάσιο-λύκειο) ενώ κατέχουμε τα αγγλικά αλλά γνωρίζω τη στάση που έχουν οι γάλλοι στα αγγλικά.. έχω διαβάσει τα περισσότερα που γράφετε εδώ για το Παρίσι κ με βοηθησαν παρα πολυ. σίγουρα θα διαλέξω 2-3 πράγματα να δούμε, γιατί δεν είμαστε και πολύ του περπατήματος ούτε κ των μουσείων. οπότε σκέφτομαι να έχουμε άπλετο χρόνο για γυρω-γυρω..

παρακαλώ τα φώτα σας... κ αν ξέρετε κάποια εταιρία που να πετά απευθείας από σαλονίκη σε παρίσι, θα με βοηθούσε ιδιαίτερα! υπόψιν, το ταξίδι είναι για τέλη Μαΐου :)
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
δε μιλάμε γρι γαλλικά (εκτός από κάτι ξεχασμένα που έμαθα στο γυμνάσιο-λύκειο) ενώ κατέχουμε τα αγγλικά αλλά γνωρίζω τη στάση που έχουν οι γάλλοι στα αγγλικά..

αυτο δεν νομιζω οτι θα ειναι ιδιαιτερο προβλημα.Η αδερφη μου πηγε με τον φιλο της και κανενας δεν μιλαει γαλλικα.

επισης σε οσες χωρες εχω παει δεν μιλαω τη γλωσσα:roll:

αρα don't worry!
για τα υπολοιπα θα σε ενημερωσουν οι αρμοδιοι;)

καλα να περασετε:p
 

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
καλημερα,
μετα από εκτενή αναζητηση στο booking βρήκα ενα ξενοδοχειο που να ειναι μεσα στο ποσο που μπορουμε διαθεσουμε και κοντα σχετικα στο κεντρο.λεω να το κλεισω αλλα ειπα να ρωτησω αν ξερει καποιος κατι για την περιοχη ή το ιδιο το ξενοδοχειο.
ειναι το Adagio Porte de Versailles,16, rue Eliane Jeannin Garreau, 92130 Issy-les-Moulineaux.
οποιος ξερει κατι.....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
H περιοχή είναι στο διαόλου την μάνα... κάνε μια προσπάθεια για κάπου πιο κεντρικά... καταλαβαίνω ότι ψάχνεις για κάτι φτηνό αλλά φαντάσου ένας τουρίστας να πάει στην Αθήνα και να βρει ξενοδοχείο στο Χαλάνδρι...
 

thematin

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip USA
καλημερα,
μετα από εκτενή αναζητηση στο booking βρήκα ενα ξενοδοχειο που να ειναι μεσα στο ποσο που μπορουμε διαθεσουμε και κοντα σχετικα στο κεντρο.λεω να το κλεισω αλλα ειπα να ρωτησω αν ξερει καποιος κατι για την περιοχη ή το ιδιο το ξενοδοχειο.
ειναι το Adagio Porte de Versailles,16, rue Eliane Jeannin Garreau, 92130 Issy-les-Moulineaux.
οποιος ξερει κατι.....
Όντως το ξενοδοχείο είναι πάαααααααρα πολύ μακριά από το κέντρο και θα σου βγαίνει η πίστη κάθε μέρα να πηγαινοέρχεσαι, άσε που θα χάνεις πολύτιμο χρόνο και διασκέδαση. Π.χ. δε θα μπορείς να βγεις έξω ένα βράδυ και να το απολαύσεις με την ηρεμία σου, γιατί θα έχεις το άγχος της επιστροφής. Καλύτερα να ψάξεις κάπου αλλού πιο κεντρικά. Είναι λίγο πιο ακριβά, αλλά γλιτώνεις τα έξοδα μετακίνησης και κυρίως πολύ χρόνο από το ταξίδι σου, που είναι το σημαντικότερο...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λιγο υπερβολικοι ειστε. Ειναι αρκετα μακρυα απο το κεντρο αλλα οχι και στου διαολου τη μανα...
 

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
ευχαριστω για την ενημερωση αλλα.......απο οτι ειδα το ξενοδοχειο ειναι 3-4 χιλιομετρα απο τον πυργο του Αιφελ!!!κανω λαθος? επισης θα ειμαστε εκει οικογενειακως με τα 2 παιδια οποτε βραδυ εξω μαλλον δεν παιζει!με το μετρο απο την κοντινη σταση porte de versailles ή απο τη lourmet (αν τα γραφω σωστα) δεν ειναι και τοσοοοο μακρυα.κανω λαθος σε αυτο?κατι δεν καταλαβα?
δηλ που αλλου θα προτεινατε?ππου να μην ειναι πολυ τουριστικα αλλα ουτε πολυ ακριβα?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
ευχαριστω για την ενημερωση αλλα.......απο οτι ειδα το ξενοδοχειο ειναι 3-4 χιλιομετρα απο τον πυργο του Αιφελ!!!κανω λαθος? επισης θα ειμαστε εκει οικογενειακως με τα 2 παιδια οποτε βραδυ εξω μαλλον δεν παιζει!με το μετρο απο την κοντινη σταση porte de versailles ή απο τη lourmet (αν τα γραφω σωστα) δεν ειναι και τοσοοοο μακρυα.κανω λαθος σε αυτο?κατι δεν καταλαβα?
δηλ που αλλου θα προτεινατε?ππου να μην ειναι πολυ τουριστικα αλλα ουτε πολυ ακριβα?
Το θέμα με το ξενοδοχείο είναι η περιοχή, που για κάποιον που πάει πρώτη φορά στο Παρίσι δεν είναι και η βολικότερη, είναι εκτός του κέντρου, και δεν είναι και η ομορφότερη που υπάρχει, καθώς είναι δίπλα από τον περιφερειακό. Αν βρίσκατε κάτι με τα ίδια χρήματα έστω και λίγο πιο κεντρικά, σε μια περιοχή που θα είχε λίγο χαρακτήρα όπως πχ. το Montparnasse, θα ήταν καλύτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom