Προβλημα με booking

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Έχω διαφορετική άποψη και εμπειρία. Δύο μήνες πριν, τελευταία στιγμή κυριολεκτικά (δυό ώρες πριν φτάσουμε εκεί) το κατάλυμα που είχαμε κλείσει μας ακύρωσε την κράτηση. Η Booking μας βρήκε άλλο, καλύτερο και πλήρωσε τη διαφορά αμέσως (μόλις έστειλα τη σκαναρισμένη απόδειξη πληρωμής). Και πίστωσε τα μίλια που αντιστοιχούσαν στη δεύτερη, ακριβότερη κράτηση. Γενικά, όποτε έτυχε "στραβή" η εξυπηρέτησή τους ήταν άμεση και παραπάνω από υποδειγματική.
Δεν ειχα καμια αμφβολια οτι θα στεκονταν στο υψος των περιστασεων σε μια τοσο επειγουσα περισταση.
Αλλα συγκρινω το δικο μου περιστατικο με του @spirosninja που εχει ομοιοτητες ως προς το οτι δεν ηταν επειγον, και παρατηρω οτι εμενα μου προτειναν αμέσως εναλλακτικες, ολα ακριβοτερα και επέλεξα ένα απο τα καλυτερα , ενω ο συμφορουμιτης δεν δεχτηκε καμια προταση ούτε να του καλυψουν τη διαφορα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Δεν ειχα καμια αμφβολια οτι θα στεκονταν στο υψος των περιστασεων σε μια τοσο επειγουσα περισταση.
Αλλα συγκρινω το δικο μου περιστατικο με του @spirosninja που εχει ομοιοτητες ως προς το οτι δεν ηταν επειγον, και παρατηρω οτι εμενα μου προτειναν αμέσως εναλλακτικες, ολα ακριβοτερα και επέλεξα ένα απο τα καλυτερα , ενω ο συμφορουμιτης δεν δεχτηκε καμια προταση ούτε να του καλυψουν τη διαφορα.
Υπάρχει κάποια άλλη μηχανή αναζήτησης που σε εξασφαλίζει για μεγάλο διάστημα,όπως έκανε η booking σε σένα;
Άμα είναι και έχει καλές τιμές να την προτιμάμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Κι εγώ την booking χρησιμοποιώ για τις μισές μου κρατήσεις. Χρησιμοποιώ άλλες μηχανές για τις υπόλοιπες. Δεν τη θεωρώ ούτε καλύτερη ούτε χειρότερη από άλλες.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλημέρα παιδια, και Καλες Γιορτες! Φιλος μου χτες μου ειπε πως εκλεισε διαμερισμα στη Θεσσαλονικη μεσω booking κι ο ιδιοκτητης του χρεωσε 1500 ευρω στην καρτα τους. Εχουν κανει καταγγελια και περιμενουν απο την τραπεζα επιβεβαιωση των στοιχείων του για να κανουν μηνυση. Και φυσικα εχουν σκοπο να γραψουν γι'αυτον σε ολα τα socila media. Στην καρτα τους φανηκε χρεωση viva wallet και δεν τους ελεγαν στοιχεια αλλα μετα τους ειπαν οτι ο ιδιος το εχει ξανακανει και τωρα θα τον βγαλουν απο τη booking. Το αναφερω γιατι μου κανει εντυπωση πως εχουν το θρασος καποιοι να κανουν τετοια πραγματα.
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
μου απαντησαν 1/1/2018 στο εμαιλ με τα παραπονα μου και απλως μου προτειναν 2 αλλα καταλυματα και δεν μπορουν να κανουν τιποτα αλλο και μετα απο λιγο με πηρανε τηλ απο Αμστερνταμ, απο τα κεντρικα τους αλλα το χα κλειστο. δεν περιμενα οτι θα μου απαντησουν , ποσο μαλλον να με καλεσουν. τεσπα. ελπιζω να μην τυχει λιγες μερες πριν απο το ταξιδι..
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλημέρα παιδια, και Καλες Γιορτες! Φιλος μου χτες μου ειπε πως εκλεισε διαμερισμα στη Θεσσαλονικη μεσω booking κι ο ιδιοκτητης του χρεωσε 1500 ευρω στην καρτα τους. Εχουν κανει καταγγελια και περιμενουν απο την τραπεζα επιβεβαιωση των στοιχείων του για να κανουν μηνυση. Και φυσικα εχουν σκοπο να γραψουν γι'αυτον σε ολα τα socila media. Στην καρτα τους φανηκε χρεωση viva wallet και δεν τους ελεγαν στοιχεια αλλα μετα τους ειπαν οτι ο ιδιος το εχει ξανακανει και τωρα θα τον βγαλουν απο τη booking. Το αναφερω γιατι μου κανει εντυπωση πως εχουν το θρασος καποιοι να κανουν τετοια πραγματα.
Ειναι απλα τραγικο να μπορει ο καθενας να χρεωνει οτι θελει. Απορω αν υπαρχει καποιο συστημα στην τρεπεζα να μπορεις να σε ρωταει πρωτα αν θες να γινει η ταδε αγορα - χρεωση.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
554
Likes
430
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πρόσφατα φίλος μου έπαθε το εξής με κράτηση μέσω booking:
Έκλεισε ένα διαμέρισμα στη Θεσσαλονίκη από το Booking ( να πω την αληθεια δεν το ηξερα ότι έχει και διαμερίσματα πλέον το booking) το οποίο δεν είχε κριτικές και είχε μπει στο site πολύ πρόσφατα. Η κράτηση δεν ζητούσε στοιχεία πιστωτικής. Με το που κάνει την κράτηση,τον παίρνει τηλέφωνο ο "ιδιοκτήτης" του διαμερίσματος και του ζητάει τα πλήρη στοιχεία της κάρτας του ΚΑΙ το CVV παρακαλώ,υποτίθεται για περίπτωση ακύρωσης κι αυτός ο αφελής τα δίνει.
Την επομένη τον παίρνουν τηλ από την τράπεζά του και του λένε ότι λίγη ώρα μετά τη συνομιλία με τον 'ιδιοκτήτη", κάποιος προσπάθησε 4 φορές να κάνει αγορές με την κάρτα του, ξεκινώντας από πολύ μεγάλο ποσό και επειδή η κάρτα ήταν προπληρωμένη και είχε λίγα χρήματα μέσα,κατέβαινε μέχρι που κατάφερε και τράβηξε 300 ευρώ.
Πήρε τον τύπο,έκανε τον ανήξερο. Χάκερ θα το έκαναν και τέτοια... Πήρε στη Booking και είπαν ότι θα το κοιτάξουν. Σε λίγες μέρες το διαμέρισμα δεν εμφανιζόταν πια στο site. Εντωμεταξύ, πριν γίνει η διαγραφή από τη Booking,διαπιστώσαμε ότι δεν εμφανιζόταν ποτέ πριν σε κανένα άλλο site.
Εννοείται ότι δεν θα βρεθεί ο απατεώνας,γιατί στη δίωξη ασχολούνται λέει μόνο κατόπιν μήνυσης,η οποία κοστίζει 100 ευρώ μόνο για τα παράβολα και ο φίλος μου θα πάρει πίσω τα λεφτά από την κάρτα αφού έκανε άμεσα αμφισβήτηση συναλλαγής και δεν τον συμφέρει να κάνει μήνυση και να πληρώσει 100 ευρώ συν δικηγόρους κλπ κλπ.
Αυτά για να μην θεωρούμε ότι επειδή κάτι είναι στο booking είναι υπεράνω πάσης υποψίας. Να κοιτάμε πάντα τις κριτικές και τον χρόνο που υπάρχει στο site ένα κατάλυμα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αυτά για να μην θεωρούμε ότι επειδή κάτι είναι στο booking είναι υπεράνω πάσης υποψίας. Να κοιτάμε πάντα τις κριτικές και τον χρόνο που υπάρχει στο site ένα κατάλυμα.
Κι επίσης για να προσέχουμε πού και πώς δίνουμε τα στοιχεία της κάρτας μας...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Κι επίσης για να προσέχουμε πού και πώς δίνουμε τα στοιχεία της κάρτας μας...
Ακριβώς αυτό.Πέρα από την ευθύνη της πλατφόρμας που ανέβασε το συγκεκριμένο χωρίς έλεγχο,προσωπικά δεν θα έδινα τα στοιχεία της κάρτας μου τηλεφωνικά σε έναν άγνωστο ακόμη και αν έλεγε ότι τηλεφωνούσε από το καλύτερο πεντάστερο.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ειχα κλείσει ξενοδοχείο στο Λονδίνο μέσω booking σε ξενοδοχείο γνωστης αλυσίδας. Ηταν με δωρεάν ακύρωση.Η κράτηση έγινε Μάρτιο και ήταν για Χριστούγεννα. Μετα απο 3-4 μήνες μου ήρθε ε-μειλ το οποιο ήταν με τα λογοτυπα της Booking και μου έλεγε οτι πρέπει μέσα σε 3 μέρες να καταθέσω σε λογαριασμό όλο το ποσο επειδη και καλα ήταν περιόδος Χροστουγέννων και αν ηθελα να ακυρώσω θα μου τα επέστρεφαν. Το αγνόησα. Μετα απο 2-3 μέρες με πήρε ενα τηλ απο Αγγλία και το σήκωσα. Ηταν ενας τύπος και με σπαστά Αγγλικά και μου έλεγε οτι ακριβώς έλεγε το ε-μειλ. Πήρα τηλ την booking να διαμαρτυρηθώ για το γεγονός οτι ζητάνε χρήματα και η booking μου ειπε οτι ποτε δεν μου έστειλε μειλ. Μου ζήτησαν να τους προωθήσω το υποτιθέμενο μειλ τους και αποδείχτηκε οτι ήταν απάτη. Προφανώς κάποιος απόκτησε πρόσβαση στις κρατήσεις και προσπάθησε να το εκμεταλευτεί. Αν είχα στείλε τα χρήματα σίγουρα θα τα έχανα. Γενικά επικοινωνία μέσω τον επίσημων καναλιών επικοινωνίας.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
554
Likes
430
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα παιδια, και Καλες Γιορτες! Φιλος μου χτες μου ειπε πως εκλεισε διαμερισμα στη Θεσσαλονικη μεσω booking κι ο ιδιοκτητης του χρεωσε 1500 ευρω στην καρτα τους. Εχουν κανει καταγγελια και περιμενουν απο την τραπεζα επιβεβαιωση των στοιχείων του για να κανουν μηνυση. Και φυσικα εχουν σκοπο να γραψουν γι'αυτον σε ολα τα socila media. Στην καρτα τους φανηκε χρεωση viva wallet και δεν τους ελεγαν στοιχεια αλλα μετα τους ειπαν οτι ο ιδιος το εχει ξανακανει και τωρα θα τον βγαλουν απο τη booking. Το αναφερω γιατι μου κανει εντυπωση πως εχουν το θρασος καποιοι να κανουν τετοια πραγματα.
Λες να ήταν ο ίδιος απατεώνας? Στείλε μου μήνυμα να μου πεις πώς λεγόταν το διαμερισμα. Γυρω στα Χριστούγεννα είχαν κλείσει και οι δικοί μου διαμέρισμα στη Θεσσαλονίκη. Πώς τους χρέωσε αφού νομίζω δεν μπορεί να δει ολόκληρο τον αριθμό της κάρτας? Κάνανε μήνυση τελικά? Αμφισβήτηση συναλλαγής στην κάρτα για να μην τα χρεωθούν?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom