Προβλημα με booking

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Λες να ήταν ο ίδιος απατεώνας? Στείλε μου μήνυμα να μου πεις πώς λεγόταν το διαμερισμα. Γυρω στα Χριστούγεννα είχαν κλείσει και οι δικοί μου διαμέρισμα στη Θεσσαλονίκη. Πώς τους χρέωσε αφού νομίζω δεν μπορεί να δει ολόκληρο τον αριθμό της κάρτας? Κάνανε μήνυση τελικά? Αμφισβήτηση συναλλαγής στην κάρτα για να μην τα χρεωθούν?
Ναι εκαναν καταγγελια στη booking και αμφισβητηση στην καρτα, η οποια ειναι χρεωθει μεσω viva wallet.
Δεν ξερω ονομα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.999
Και καπου εδω αποχαιρετω την ανεκδιήγητη booking μετα το τελευταιο της κατόρθωμα. Έχω κλεισει εδώ και μήνες κατάλυμμμα σε χαμηλή τιμή, εχω προπληρώσει και μου ερχεται, επαναλαμβάνω μήνες μετά και χωρίς δυνατότητα να βρω φτηνό κατάλυμμα πλεόν, μήνυμα ότι η τιμή δεν είναι σωστή και μου προτείνουν απλά μια μικρή έκπτωση στην τρομερά αυξημένη τιμή που διεκδικούν, ήτοι έξτρα 300 ευρω. Απαντώ ότι δεν δέχομαι τη νεα συμφωνία και να δούμε που θα καταλήξει η νεα bookιαδα που περνώ από πέρσυ, που αποφάσισα να είναι και η τελευταία.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ευχαριστω...πανω που ψαχνομουνα να κλεισω κι ελεγα να παραβλεψω τα οσα εχουν γινει,τωρα το πηρα αποφαση..οτιδηποτε εκτος αυτους...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.999
Περιμενω να δω, αλλα από πέρυσι για ό,τι τραγελαφικό συμβαίνει, η απάντηση που παίρνω είναι "η Booking δεν έχει καμία ευθύνη για ό,τι κάνει ενας ιδιοκτήτης". Καλά κρασιά.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Περιμενω να δω, αλλα από πέρυσι για ό,τι τραγελαφικό συμβαίνει, η απάντηση που παίρνω είναι "η Booking δεν έχει καμία ευθύνη για ό,τι κάνει ενας ιδιοκτήτης". Καλά κρασιά.
Ψευτης να βγω αλλα ακρη δεν θα βγάλεις και στο τέλος θα σου ακυρώσουν την κράτηση αν δεν το έχουν κάνει ήδη. Ουσιαστικά είναι έτσι οι όροι που ανα πάσα στιγμή το ξενοδοχείο μπορεί να επικαλεστεί λάθος τιμή και να σου ακυρώσουν την κράτηση αν δεν δεχθείς την διαφορά. Μιλάω εκ πείρας γιατι την επαθα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Απαντώ ότι δεν δέχομαι τη νεα συμφωνία και να δούμε που θα καταλήξει η νεα bookιαδα που περνώ από πέρσυ, που αποφάσισα να είναι και η τελευταία.
Γι' αυτό τελευταία έχω αποφασίσει να αποφεύγω agency business model μηχανές όπως η booking και να χρησιμοποιώ merchant business model μηχανές όπως η agoda. Προτιμώ να πληρώνω την εταιρεία, να τυπώνω το κουπόνι διαμονής και να βρίσκει αυτή την άκρη για μένα αν συμβεί κάτι απ' το να κλείνω μέσω ενός μεσάζοντα όπως η booking και όταν γίνεται στραβή να με παραπέμπει στον ξενοδόχο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.999
Γι' αυτό τελευταία έχω αποφασίσει να αποφεύγω agency business model μηχανές όπως η booking και να χρησιμοποιώ merchant business model μηχανές όπως η agoda. Προτιμώ να πληρώνω την εταιρεία, να τυπώνω το κουπόνι διαμονής και να βρίσκει αυτή την άκρη για μένα αν συμβεί κάτι απ' το να κλείνω μέσω ενός μεσάζοντα όπως η booking και όταν γίνεται στραβή να με παραπέμπει στον ξενοδόχο.
Ποτε αλλαξε τοσο η booking ουτε που καταλαβα. Εως προπερσι οτι τυχαινε διευθετούνταν και δεν ενιωθες ξεκρέμαστος. Εχω αποσυρει τις περισσοτερες κρατησεις μου απο περυσι, αντε δυο τελευταιες εμειναν να χαιρετησθουμε σταυρωτα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Δεν ηξερα αυτο με την agoda κι οτι ειχα βρει κατι που μου εκανε!η αλλη κρατηση που εχω κανει για ιουνη ειναι με το hotels com κι ενω μου δινει διανυκτερευση δωρεαν ,δε βρισκω κατι να μου κανει..ευχαριστω για τις υποδειξεις..κι οσο θυμαμαι τι περασα με τη μπουκιν...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.999
Ψευτης να βγω αλλα ακρη δεν θα βγάλεις και στο τέλος θα σου ακυρώσουν την κράτηση αν δεν το έχουν κάνει ήδη. Ουσιαστικά είναι έτσι οι όροι που ανα πάσα στιγμή το ξενοδοχείο μπορεί να επικαλεστεί λάθος τιμή και να σου ακυρώσουν την κράτηση αν δεν δεχθείς την διαφορά. Μιλάω εκ πείρας γιατι την επαθα.
Δεν μου εχουν ακυρωσει κατι ακομη, αλλα θα αναφερθω στο ιστορικο πριν το μειλ. Πλησιαζοντας σιγα σιγα στο ταξιδι, εστειλα μηνυμα μεσω της booking για να ρωτησω ποση ειναι η εξτρα χρεωση για κλιματισμο, καθως δεν αναφεροταν στην κρατηση. Δεν απαντησε ποτε ο ιδιοκτητης, παροτι ελαβα μηνυμα απο την booking οτι θα λαβω απαντηση οταν τον βρουν. Μια εβδομαδα μετα και χωρις απαντηση, εστειλα μηνυμα στην ενημερωση πελατων με το ιδιο ερωτημα. Σημερα, αλλη μια εβδομαδα μετα παιρνω απο την booking το μηνυμα οτι ηταν λαθος η τιμη και ο τυπακος ζηταει το τριπλασιο ποσο. Το λες και αλητεια, δεδομενου οτι θεωρω την προπληρωμενη κρατηση βεβαιη.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Και καπου εδω αποχαιρετω την ανεκδιήγητη booking μετα το τελευταιο της κατόρθωμα. Έχω κλεισει εδώ και μήνες κατάλυμμμα σε χαμηλή τιμή, εχω προπληρώσει και μου ερχεται, επαναλαμβάνω μήνες μετά και χωρίς δυνατότητα να βρω φτηνό κατάλυμμα πλεόν, μήνυμα ότι η τιμή δεν είναι σωστή και μου προτείνουν απλά μια μικρή έκπτωση στην τρομερά αυξημένη τιμή που διεκδικούν, ήτοι έξτρα 300 ευρω. Απαντώ ότι δεν δέχομαι τη νεα συμφωνία και να δούμε που θα καταλήξει η νεα bookιαδα που περνώ από πέρσυ, που αποφάσισα να είναι και η τελευταία.
Μου συνέβη το ίδιο ακριβώς πέρσι με κατάλυμα στη Μήλο. Η απάντησή μου στην booking ήταν πως δεν ήμουν διατεθειμένη να πληρώσω παραπάνω χρήματα, πως η τιμή που είχε συμφωνηθεί ήταν 300 ευρώ χαμηλότερη. Επίσης ότι, αν ακυρωνόταν η κράτηση, θα θεωρούσα αναξιόπιστη η booking και συνεπώς δεν θα ξανακάνω κράτηση μέσω αυτής. Έπειτα με πήραν τηλέφωνο από το ξενοδοχείο να μου πουν πως είχαν πρόβλημα με την booking, γιατί η τιμή που είχε δοθεί ήταν λάθος και η εταιρεία δεν άφηνε τους ξενοδόχους να βάλουν την τιμή που επιθυμούσαν. Όποτε με παρακάλεσαν να ακυρώσω την κράτηση, γιατί είχαν ανάγκη τα παραπάνω χρήματα και ως αντάλλαγμα να μου δώσουν ένα λιγότερο καλό δωμάτιο με λιγότερο κόστος. Νευρίασα με αυτή την αντιεπαγγελματική συμπεριφορά, ακύρωσα την κράτηση και προφανώς δεν έμεινα στο συγκεκριμένο κατάλυμα.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Τελικα η booking,μονο αξιοπιστη δεν ειναι κι αυτο φαινεται απο ολες τις μαρτυριες των παθοντων,οπως ημουν κι εγω, που εκλεισα διαμονη σ'ενα ανυπαρκτο -λειτουργικα- καταλυμα, που τελικα με αφησε να ψαχνω νυχτιατικα για νεο, αφου ηταν κλειστο. Κι εννοειται οτι η booking, δεν ανελαβε καμμια ευθυνη
Παντως να ξερετε οτι η αντιεπαγγελματικη αυτη συμπεριφορα, περιλαμβανει δυστυχως ολα τα διαδικτυακα sites, τα οποια εχουν ως παγια τακτικη τους, να "κρυβονται" πισω απο την ανωνυμια των πολλων ανευθυνο - υπευθυνων τους, οποτε τους ζητηθουν ευθυνες.
Παρόλα αυτα επειδη συνεχιζει να διαθετει καλες τιμες κι αν θελετε -οπως εγω- να συνεχισετε να την περιλαμβανετε στις ερευνες σας, τοτε θα πρεπει να εχετε υπόψιν οτι, επιβαλεται και η αμεση επικοινωνια σας και με το καταλυμα, για επαναδιατυπωση των ορων και σε mail του ιδιου του ξενοδοχου, ασχετως, με το τι εχετε κλεισει με την booking.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom