Αλβανία προορισμός :Αλβανία

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
καλησπέρα ταξιδιώτες,

μόλις χθες γύρισα από ένα όμορφο αλλά πολύ γρήγορο ταξίδι από την Πάτρα στην Κομοτηνή ! Συναντησα όλους τους τύπους καιρού και στο γυρισμό στο κομμάτι του Μετσόβου, χιόνι!!!

Την επόμενη εβδομάδα επιτέλους αναχωρούμε για Αλβανία!!!
Θα πάμε 4-5 άτομα για 3 μέρες με αφορμή μια συναντηση δικτύου με την οργάνωση στην οποία είμαστε μέλη (Aegee). Η συνάντηση είναι στα Τίρανα και σκεπτόμαστε να επισκεφτούμε για μερικές ώρες τους Αγ. Σαράντα. Πιστεύετε είναι καλή εποχή ή αποτελεί μόνο τουριστικό θέρετρο?Επίσης, υπάρχει η σκέψη να επιστρέψουμε από κει με καράβι στην Κέρκυρα! Καμια ιδέα, πρόταση ?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Όχι, θα έλεγα να μην πάτε Σαράντα αφʼ ενός γιατί για την διαδρομή το 2004 χρειάστηκα κάπου 6-7 ώρες για να φτάσω (βέβαια έχει δοθεί στην κυκλοφορία ο νέος άξονας Tepeleni- Gjirokaster που σε γλιτώνει από τρελά στροφιλίκια αλλά από Durres έως Tepeleni, λόγω των πόλεων που πρέπει να περάσεις, η κατάσταση είναι τραγική) και οι μέρες σας είναι περιορισμένες, αφʼ ετέρου οι Σαράντα και η γύρω περιοχή είναι μέτρια σε σχέση με τα πράγματα που μπορείς να δεις γύρω από τα Τίρανα. Άσε που είναι άμεσα επισκέψιμοι από την Κέρκυρα. Άρα άσε τα ταξίδια και:
· Ανέβα με το τελεφερίκ στον Djati, το βουνό ανατολικά των Τιράνων.
· Κάνε μια βόλτα στην τεχνιτή λίμνη νότια της πόλης στην περιοχή Tirane ere.
· 20 λεπτά με το αμάξι και φτάνεις στο Durres (Δυρράχιο) μια, χαρακτηριστικά αλβανική και απαίσια πόλη (ας δούμε και τα άσχημα..)
· Κανένα 20 λεπτο από τα Τίρανα βρίσκεται και η Kruje. Πατρίδα του εθνικού ήρωά τους Skanderbeg είναι μάλλον η ομορφότερη πόλη της Αλβανίας (μόνο η παλιά πόλη). Είναι σκαρφαλωμένη πάνω σε μια πλαγιά με όμορφα σπίτια (μόνο η παλιά πόλη επιμένω!). Επισκέψου και τα τείχη της πόλης με το παλιό πύργο- ρολόι.
· Στο δρόμο προς Elbasan θα δεις σκαρφαλωμένο σε έναν λόφο στα αριστερά του δρόμου ένα καστράκι. Είναι η Petrella ένα συμπαθητικό χωριό με το επίμαχο καστράκι να το προσεγγίζεις με τα πόδια. Από εκεί ψηλά μπορείς να δεις όλη την κοιλάδα των Τιράνων και την γύρω περιοχή. Το κάστρο έχει διαμορφωθεί ως εστιατόριο.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
· Κανένα 20 λεπτο από τα Τίρανα βρίσκεται και η Kruje. Πατρίδα του εθνικού ήρωά τους Skanderbeg

Born in Dibër, Albania, Skanderbeg was a descendant of the Kastrioti family.(απο wikipedia)
Για να μην ξεχνιομαστε.....
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Krujë is best known as the hometown of Albania's national hero, Skanderbeg, from where the Ottomans were successfully resisted for nearly 35 years from 1443 until 1478. (από wikipedia)

Καλό?? επίσης:

Diber (...) is the location of the town of Kastriot, traditionally thought to be the birthplace of the Albanian national hero Gjergj Kastrioti Skanderbeg. (από wikipedia)
 
Last edited by a moderator:

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Καλο!!!!!!!
Οσον αφορα το thought to be να μην μιλησουμε για τις πραγματικες ριζες της οικογενειας.Εκει πηγαινε το σχολιο φιλτατε Kalspiro κ οχι στις κατα τα αλλα αριστες πληροφοριες σου(εχω παει κ εγω Αλβανια)
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Άμα πας πάντως Αγ. Σαράντα πήγαινε μέχρι το Βουθρωτό.
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
kalspiro και όλους τους υπολοίπους σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. θα επικεντρωθώ λοιπόν γύρω από τα Τίρανα... απλά πληροφοριακά να ρωτήσω και για το Αργυρόκαστρο?
Επίσης η χώρα έχει να επιδείξει κάτι παραδοσιακό? τι πρέπει να αναζητίσω?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Και το Gjirokaster είναι αρκετά μακριά. αξίζει να γυρίσεις εκείνη την περιοχή (Gjirokaster, Sarante, Tepeleni, Butrinti, Himera, Vunoi κλπ.) ερχόμενη από Ελλάδα και όχι κατεβαίνοντας από Τίρανα. άσε που εκείνη η διαδρομή δεν έχει να επιδείξει και τίποτα ιδιαίτερο. το Αργυρόκαστρο αξίζει όσο αντέχει ακόμα γιατί το παλιό κέντρο το πολιορκούν τεράστιες και απαίσιες οικοδομές. Επίσης όλη η περιοχή κάτω από το Αργυρόκαστρο (η λεγόμενη Δρόπολης) μαζί με τα χωριά της (Λαζαράτι, Δερβιτσάνι, Γιεργκουτσάτι κλπ.) αποτελούν την ραχοκοκαλιά της Βορείου Ηπείρου (μιλάτε ελληνικά λοιπόν).
Θα ήθελα να προσθέσω κάτι για τα Τίρανα τώρα: πέρα από το κέντρο της πόλης (την πλατεία με την όπερα και την κεντρική λεωφόρο που οδηγεί στο Πανεπιστήμιο) να τριγυρίσεις στο λεγόμενο (κακάσχημο) block όπου βρίσκεται η ζωή της πόλης (ταβέρνες, καφετέριες, club κλπ.) τα πιο γνωστά εστιατόρια βρίσκονται επί της οδού Sami Frasheri(ο δρόμος που καταλήγει στην λίμνη)
Παραδοσιακά μπιχλιμπίδια θα βρεις στην Kruje. Να είμαι ειλικρινείς δεν έχω να σου προτείνω συγκεκριμένα πράγματα παρά μόνο να σου παραθέσω φωτογραφία από «τουριστικούς» πάγκους (Kruje):
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Ερώτηση: Για Αλβανία χρειάζεται κανείς διαβατήριο ή αρκεί η αστυνομική ταυτότητα; Ξέρω ότι δε χρειάζεται βίζα, αλλά για το διαβατήριο δεν έχω ακούσει..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
τότε που ανέβαινα, πέρναγα με διαβατήριο. επίσης πλήρωνα ένα fee στο αεροδρόμιο μπαίνοντας και βγαίνοντας. με ταυτότητα δεν γινόταν, το διαβατήριό μου ήταν ολοσφράγιστο..
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
τότε που ανέβαινα, πέρναγα με διαβατήριο. επίσης πλήρωνα ένα fee στο αεροδρόμιο μπαίνοντας και βγαίνοντας. με ταυτότητα δεν γινόταν, το διαβατήριό μου ήταν ολοσφράγιστο..
To fee έχει καταργηθεί για όλες τις χώρες της Ε.Ε. από φέτος (εδώ και λίγους μηνες δηλαδή). Τώρα ως προς το διαβατήριο, κι εγώ πιστεύω ότι θα χρειάζεται, αλλά στις αρχές του έτους η Αλβανία έκανε επίσημο αίτημα ένταξης στην Ε.Ε., οπότε ίσως και να γίνεται μια προσπάθεια κατάργησης εισόδου με διαβατήριο για τους υπηκόους Ε.Ε. Στην Κροατία ας πούμε, μπορούσε κανείς να μπει και μόνο με ταυτότητα, ωστόσο η Κροατία είναι πιο μπροστά στις διαπραγματεύσεις ένταξης, οπότε δεν ξέρω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.742
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom