Ιαπωνία πρόγραμμα για 14 ημέρες στην Ιαπωνία

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Έχω βγάλει ένα ενδεικτικό πρόγραμμα για Ιαπωνία,όπου σκέφτομαι να πάω το Πάσχα, και θα ήθελα τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας.
Τα εισιτήρια είναι Αθήνα-Τόκιο, Τόκιο- Αθήνα και οι πρώτες 6 διανυκτερεύσεις είναι Τόκιο, οι επόμενες 4 Οσάκα, άλλες 2 στο Κιότο και η τελευταία αναγκαστικά πάλι Τόκιο.
1η μέρα: Τόκιο φτάνουμε 10.00 π.μ.
2η ημέρα: μονοήμερη στο Nikko.
3η ημέρα: Τόκιο
4η ημέρα: Disney
5η ημέρα: μονοήμερη φούτζι
6η ημέρα: Τόκιο
7η ημέρα: Οσάκα
8η ημέρα: universal studios
9η ημέρα: μονοήμερη στη Nara
10η ημέρα: μονοήμερη Χιροσίμα
11η ημέρα: Κιότο
12η ημέρα: Κιότο
13η ημέρα: Τόκιο
14η ημέρα: αναχώρηση για Αθήνα.
θα ήθελα προτάσεις για το τι να κάνω στο Τόκιο (ποια μουσεία αξίζει περισσότερο να επισκεφτώ, δεδομένου του περιορισμένου χρόνου που διαθέτουμε), καθώς επίσης και για Οσάκα, Κιότο.
 

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Τελικά κατεληξες στο προγραμμα που θα ακολουθήσεις;μου βαλες τρελή ιδέα για το ίδιο προγραμμα για Χριστούγεννα !!!!!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
έχω κλείσει εισιτήρια με aeroflot(1080€ τα δυο άτομα) .ουσιαστικά θα έχει κλείσει το πρόγραμμα όταν θα κλείσω ξενοδοχεία.μέσα στις επόμενες δυο εβδομάδες έχω σκοπό να έχω τελειώσει και με τα ξενοδοχεία . φυσικά περιμένω προτάσεις και διαβάζω όλα τα θέματα που έχουν ανοιχτεί για Ιαπωνία.εσύ που σκέφτεσαι να πας?ρίξε προτάσεις!!!
 

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
έχω κλείσει εισιτήρια με aeroflot(1080€ τα δυο άτομα) .ουσιαστικά θα έχει κλείσει το πρόγραμμα όταν θα κλείσω ξενοδοχεία.μέσα στις επόμενες δυο εβδομάδες έχω σκοπό να έχω τελειώσει και με τα ξενοδοχεία . φυσικά περιμένω προτάσεις και διαβάζω όλα τα θέματα που έχουν ανοιχτεί για Ιαπωνία.εσύ που σκέφτεσαι να πας?ρίξε προτάσεις!!!
ακομη διαβαζω,διαβαζω,διαβαζω.ειναι τοσα πολλα που δεν μπορω να επιλεξω.εμεις δεν κλεισαμε ακομη εισιτηρια.το σκεφτομαστε.ειμαστε βλεπεις με 2 μικρα παιδια.βρηκα με luthansa απο θεσσαλονικη,μεσο μοναχου 2200.για 2 ενηλικες και 2 παιδια.αρκετα,αλλα ειναι και μεσα στις γιορτες.δεν ξερω πως ειναι καλυτερα να χωρισω τις διανυχτερευσεις!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
πιο πολλές μέρες Κιότο, πιο λίγες Τόκυο, Disney???, μα θα κάνεις ένα τέτοιο ταξίδι για να επισκεφτείς την Disney??? πήγαινε στο Παρίσι που ναι πιο κοντά και πιο εύκολο..., αν τα universal είναι της ίδιας συνομοταξίας με το από πάνω... τι να σου πω... τέλος με Χιροσίμα θα κάνεις και Miyajima
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ως ιδέα θα ανασύρω το πρόγραμμα που είχα φτιάξει για Ιαπωνία και είχα βγάλει τα ματάκια μου (τελικά δεν πήγα λόγω τσουνάμι) και θα στο στείλω αν μου δώασεις με πμ κάποιο mail, αν και όπως βλέπω έχεις άλλες προτεραιότητες (βλ. θεματικά πάρκα)
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλησπέρα,
με χαρά θα διαβάσω το πρόγραμμα σου για να πάρω ιδέες.σίγουρα 2 μέρες στα θεματικά πάρκα είναι πολλές αλλά είμαι fun,άλλοι πάνε εκεί για τις αγωνιστικές πίστες για μένα τα πάρκα είναι must.αλλά συζητάω τα πάντα.να φανταστείς έχω πάει στην eurodisney,γαμήλιο στο Ορλάντο όπου πήγα σε 2 πάρκα της disney και 1 της universal,και το καλοκαίρι πήγα στην μικρότερη disney που υπάρχει και είναι στο Xoνγκ Κονγκ.
 

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
hydronetta said:
Ως ιδέα θα ανασύρω το πρόγραμμα που είχα φτιάξει για Ιαπωνία και είχα βγάλει τα ματάκια μου (τελικά δεν πήγα λόγω τσουνάμι) και θα στο στείλω αν μου δώασεις με πμ κάποιο mail, αν και όπως βλέπω έχεις άλλες προτεραιότητες (βλ. θεματικά πάρκα)
Πες και σε μας το προγραμμα σου να πάρουμε ιδέες!αντε μήπως και το αποφασίσουμε τελικά! με ραδιενέργεια τι γίνεται ρε παιδιά;έχετε κάποια ενημέρωση;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Γιαπωνέζα γνωστή ισχυρίζεται ότι όλα έχουν ομαλοποιηθεί
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φίλος ταξίδεψε στη Φουκουσίμα πρόσφατα (και έμεινε κι ένα βράδυ μέσα στην απαγορευμένη ζώνη). Είναι καλά. Με τόσο σύντομη έκθεση και κάποια απλά μέτρα προστασίας δεν παθαίνεις κάτι... Και το αντίστοιχο ισχύει και για σένα και το δικό σου ταξίδι των 2 εβδομάδων.

Κόψε λίγο Οσάκα, βάλε περισσότερο Κυότο στο πρόγραμμα. Η ίδια η Οσάκα είναι έτσι κι αλλιώς πιο ενδιαφέρουσα το βράδυ (και άρα θα μπορέσετε να τη δείτε μετά από κάποια ημερήσια), ενώ δεν έχει πολύ "σημαντικά" αξιοθέατα για να φας μια ολόκληρη μέρα. Εννοείται θα μένεις όσο πιο κοντά στη Namba/Dotonbori γίνεται...

Υπόψην πως Τόκυο και Οσάκα είναι στην ουσία τους "μια από τα ίδια", δηλαδή ο παράδεισος του Pop Culture στον υπερθετικό. Το Κυότο, αντίθετα (και πέρα από το κέντρο του που είναι νταμάρι) είναι η "παλιά Ιαπωνία", οι Γκέισες, οι ναοί, το Ζεν. Θες μια δόση και από τα 2 "στοιχεία" στο πρόγραμμα, και όπως είναι έχεις δόση έμφαση μόνο στο ένα.

Επίσης σκέψου να περάσεις 1-2 μέρες σε κάποιο "ορεινό" προορισμό μέσα στη χώρα, ή/και να μείνεις σε Ryokan.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
θα ήταν ίσως προτιμότερο να μείνουμε μόνο στο Kyoto και να πάμε μονοήμερες σε Οσάκα,Νάρα,Χιροσίμα και Universal?οι διαδρομές αυτές περιλαμβάνονται στο JRP?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.314
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom