πρόταση για αρνητική"βαθμολογία"-αφαίρεση πόντων

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Επειδή μετά λύπης μου βλέπω ότι όλο και περισσότερο αυξάνουν τα σχόλια που είναι άκρως προσβλητικά και ειρωνικά με αποτέλεσμα να διαγράφονται η να πηγαίνουν στόν κάδο ανακύκλωσης ,αφού όμως ΗΔΗ έχουν προκαλέσει και έχουν θίξει,προτείνω κάτι πού τόχω ακούσει και από παλιότερα μέλη ότι είχε συζητηθεί στο παρελθόν ....
Μια και υπάρχει το σύστημα με τα "αεροπλανάκια"και τους πόντους που παίρνει κάθε μέλος ανάλογα με τη δραστηριότητα του,προτείνω να υπάρχει και σύστημα αφαίρεσης πόντων όταν το μέλος αυτό προσβάλλει,ξεπερνά όρια.
Πιστεύω έτσι ότι ίσως να περιοριστούν μερικά φαινόμενα...

Τώρα θα μου πείτε ποιός ενδιαφέρεται για τα αεροπλανάκια και τη βαθμολογία(και αυτό έχει συζητηθεί το ξέρω,προσωπικά ποσώς μενδιαφέρει)αλλά από την στιγμή που ΥΠΑΡΧΕΙ αυτό το σύστημα της θετικής βαθμολογίας γιατί να μην υπάρχει και της αρνητικής;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
με αποτέλεσμα να διαγράφονται η να πηγαίνουν στόν κάδο ανακύκλωσης ,αφού όμως ΗΔΗ έχουν προκαλέσει και έχουν θίξει
Τι θα αλλάξει με την αρνητική βαθμολόγηση; πάλι θα γίνεται ένα ας πούμε "κακό" ποστ, και αντί πχ να το διαγράψω εγώ, παίρνει αρνητική βαθμολογία. Πάλι αφού έχει γραφτεί θα γίνεται, όχι πριν.

Αυτή η πρόταση θα είχε νόημα μόνο στην περίπτωση που οι αρνητικές βαθμολογίες είχαν ΑΝΤΙΚΤΥΠΟ στο μέλος που τις δέχεται. Πχ μετά από έναν αριθμό αρνητικών βαθμολογιών το μέλος να γίνεται ban από το σάιτ.

Τέτοιο πράγμα όμως προς το παρόν τουλάχιστον δε μπορεί να εφαρμοστεί εδώ, καθώς υπάρχει ο κίνδυνος να δημιουργηθούν ομάδες από άτομα που ασχολούνται με τις βαθμολογίες και το πώς θα αντιμετωπίσουν μαζικά κάποιους που κατά τη γνώμη τους ενοχλούν, αντί να ασχολούνται με τα ουσιαστικά πράγματα του Site.

Επίσης, κανείς και πουθενά δεν ακολουθεί κανέναν κανονισμό του φόρουμ, όλοι γράφουν ότι νάναι όπου νάναι. Πχ αν κάποιος τους την πει, αντί να ειδοποιήσουν την διαχειριστική ομάδα του σάιτ όπως οφείλουν, απαντούν δημόσια, επομένως δεν έχω κανένα λόγο να πιστεύω ότι τα ίδια άτομα ξαφνικά θα αποφασίσουν να συνταχθούν με τους όρους λειτουργίας του σάιτ είτε αυτοί λέγονται αρνητική βαθμολογία είτε κάτι άλλο.

Η καλύτερη λύση για μια τέτοια κοινότητα είναι η αυτο-διαχείριση, δηλαδή κάθε μέλος να προσέχει τι γράφει και πού το γράφει, και να ακολουθεί τους κανονισμούς, κάτι που κάνουν ελάχιστα μέλη...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ΒΕΝΤΕΤΑ!!! ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ!! είμαστε τσια απ' την Κρήτη μπρε!! Ας μου αφαιρέσει κανείς σας βαθμουλάτσια και θα δείτε τι θα γενεί! (Rosa μπορώ να δανειστώ τα καναρινάκια σου?? Ξέρεις, εκείνα που χρησιμοποίησες για τις φιλίες σου...)
 
Last edited by a moderator:

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Μπα.. εγω δεν απειλουμαι.. εχω χασει ολους τους καυγαδες γμτ!:bash:
Μηπως να υπηρχε μια φωτεινη ενδειξη- αλαρμ στην αρχικη σελιδα οταν ξεσπαει ο κακος χαμος σ'ενα ποστ?? :haha:
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
καλα τα λες δευκαλιωνα αλλα για πες τι θα γινει και με αυτους που εξαιτιας τους κλειδωνονται θεματα η που παθουν κρισεις και βριζουν ασυστολα?... και ειναι συγκεκριμενοι...
αν δεν υπαρξει καποια ποινη ..μηπως τελικα εδω θα γινει ζουγκλα και απλα θα αποχωρουν αξιολογα ατομα που εχουν προσφερει?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
καλα τα λες δευκαλιωνα αλλα για πες τι θα γινει και με αυτους που εξαιτιας τους κλειδωνονται θεματα η που παθουν κρισεις και βριζουν ασυστολα?... και ειναι συγκεκριμενοι...
αν δεν υπαρξει καποια ποινη ..μηπως τελικα εδω θα γινει ζουγκλα και απλα θα αποχωρουν αξιολογα ατομα που εχουν προσφερει?
Εγώ πάντως, μα τον άγιο Παντελεήμωνα Αττικής, δεν έχω δει κάποιον "αξιόλογο" να έχει αποχωρήσει....αντιθέτως, κάτι κοπελίτσες που ήρθαν από το teliosgamos.gr (ήμαρτον), ρώτησαν μια και την έκαναν, δε μας λείπουν και καθόλου...

Στη ζωή και τα φόρουμ οι κενωνίες απομονώνουν τους "κακούς", δε χρειάζονται τίποτε μέτρα...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Εγώ πάντως, μα τον άγιο Παντελεήμωνα Αττικής, δεν έχω δει κάποιον "αξιόλογο" να έχει αποχωρήσει....αντιθέτως, κάτι κοπελίτσες που ήρθαν από το teliosgamos.gr (ήμαρτον), ρώτησαν μια και την έκαναν, δε μας λείπουν και καθόλου...

Στη ζωή και τα φόρουμ οι κενωνίες απομονώνουν τους "κακούς", δε χρειάζονται τίποτε μέτρα...
Μμμ. Ένσταση φίλε GTS! Έχω υπόψη μου μέλος απ’ το οποίο πιστεύω ότι θα παίρναμε πολλά πράγματα αλλά αποχώρησε λόγω κάποιου καβγά..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι, και τι ακριβώς προτείνετε όμως δεν έχω καταλάβει. Να βγάζουμε σε "δημοψήφισμα" το τί είναι "καλό" και τι "κακό"; και αν αυτό που εσείς λέτε ότι είναι "κακό" εγώ δεν το θεωρώ κακό τί θα γίνεται; και το ανάποδο;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Βρε παιδιά, σε όλα τα φόρουμ γίνεται της πόπης, είτε αφορούν pc, adsl, mobile, παντού υπάρχουν τσακωμοί, αντεγκλήσεις κτλ. Σε αυτό εδώ το φόρουμ δίνεται, από την εμπειρία μου, ήδη υπέρμετρη προσοχή, με θυσία του προσωπικού χρόνου των admins, σε άστοχες ίσως συμπεριφορές, αντεγκλήσεις κτλ.

Τώρα για το μέλος αυτό kalspiros, αν έφυγε από ένα καυγά, καλά έκανε, γούστο του και δικαίωμά του. Κλαίει κανενός η γάτα?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Def,αυτό που ήθελα να πω είναι σαφώς πάλι να διαγράφονται τα μηνύματα όπως ούτως η άλλως γίνεται είτε πέφτουν στην αντίληψη σου είτε σε ενημερώνουν με αναφορά γι αυτά ...,αλλά ταυτόχρονα να υπάρχει ποινή-αφαίρεση πόντων,ώστε αν αυτό επαναλαμβάνεται να υπάρξει προειδοποίηση για ban,όπως μόνος σου ανέφερες,
τώρα το αν αυτό λειτουργήσει ως κίνδυνος για να δημιουργηθούν ομάδες που βάλλονται κατά συγκεκριμένων ατόμων,τι να σου πώ,δεν το πιστεύω,άλλωστε γιατί να μην δοκιμασθεί και αν δεν αποδώσει οκ,
πολύ σωστά μιλάς για αυτοδιαχείριση ,τόχουμε πει πολλές φορές αλλά βλέπεις ότι δεν αποδίδει.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Μήπως να εξετασθεί ή περίπτωση του προσωρινού ban?Για μερικές μέρες ή εβδομάδες?

Προσωπικά δεν πιστεύω στην αστυνόμευση αλλά στον αυτο-ελεγχο και την αυτοσυγκράτηση αλλά σε μερικες περιπτώσεις τα πράγματα ξεφεύγουν.

Και υπάρχει και ενα θέμα που εθιξε ο Yorgos νομίζω.Μήπως εξ αιτίας των ειρωνιών καί "επιθέσεων" πολλά καινούρια μέλη,που δέν ξέρουν τούς τρόπους και το ιδιαίτερο στυλ των παλιών,απογοητεύονται καί δέν γράφουν.Βέβαια και αυτό το προβλημα ξεπερνιέται με λιγο διάβασμα παλαιών θεμάτων όπου καταλαβαίνεις πόσο αξιόλογος μπορεί νά είναι αυτός που ειρωνεύεται κτλ και πλέον αγνοείς τίς ειρωνείες καί παίρνεις μόνο τά θετικά που προσφέρει,αλλά πόσοι τό κάνουν?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom