Μαυρίκιος πως να πάω στο Μαυρίκιο??

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Επιτέλους φέτος αποφάσισα να πραγματοποιήσω ένα παιδικό μου όνειρο:να πάω σε ένα μέρος εξωτικό (κοκοφοίνικες, αιώρες, τυρκουάζ νερά και όλα τα συναφή) αλλά κατέληξα να είμαι "υπερμπερδεμένη". Ο Μαυρίκιος είναι ο πιο πιθανός προορισμός αλλά επειδή είμαι καινούρια στα ταξίδια θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας! Πώς να πάω? Με κάποιο πακέτο ή μεμονωμένα? Τι συμφέρει περισσότερο? Ο Ιούλιος είναι καλός μήνας για να πάω εκεί? Μήπως να προτιμήσω κάποιο άλλο μέρος?
(δυστυχώς ή ευτυχώς θα ήθελα προτάσεις για κάτι οικονομικό)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Maredia οπωs ειπα και σε αλλο ποστ σου , καποια παιδια εχουν επιστρεψει προσφατα απο το νησι και θα μπορεσουν να σε βοηθησουν περισσοτερο απο μενα που δεν εχω παει.
Παντωs εγω σε οσα μερη εχω παει , το κοστοs μου ηρθε αρκετα λιγοτερο απ'οτι αν πηγαινα με πακετο απο γραφειο. Βεβαια οι λογοι μου που πηγαινω ανεξαρτητα δεν περιοριζονται στουs οικονομικουs..
Επειδη κι εμενα μου αρεσουν τα τυρκουαζ νερα , οι αιωρεs και κυριωs οι κοκοφοινικεs , θα ηθελα αυτοι που εχουν παει να μαs πουν τι λεει το νησι απο κοκοφοινικεs.Γιατι σε ολεs τιs φωτο που εχω δει στη γκαλερι , ψαχνω κοκοφοινικα με μεγεθυντικο φακο..:roll:
Βεβαια τα τοπια και οι θαλασσεs ειναι φοβερα , αλλα αν δεν εχει φοινικα δεν εχει αλατι για μενα..λοιπον παιδια του Μαυρικιου τι λετε?
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Είσαι ο άνθρωπός μου! Οπότε λες να πάω μεμονωμένα ε? Αν και βρήκα ένα πολύ φθηνό και πολύ ωραίο ξενοδοχείο (www.villa-kissen.com) δεν έχω καταφέρει να βρω φθηνά εισιτήρια. Το φθηνότερο που έχω βρει είναι γύρω στα 1000 ευρώ, οπότε μέχρι στιγμής μάλλον συμφέρει κάποιο πακέτο. Αναμένω και εγώ τις συμβουλές σας!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ πήγα το Μάρτιο στο Μαυρίκιο. Δεν είναι το μέρος για να πας να δεις φοίνικες αν έχεις τέτοια βίτσια για οφθαλμόλουτρο φοινικών. Είναι ένα μαγευτικό μέρος που έχει απ'όλα. Φανταστική θάλασσα (όχι όμως και τροπικές παραλίες), εκπληκτικούς ανθρώπους, ιστορία, κουλτούρα, μαγευτικά τοπία, πολλές δραστηριότητες, κλπ. Φοίνικες δεν έχει.

Το νησί προσφέρεται για να πας και να το εξερευνήσεις μόνος σου. Όλοι μιλάνε αγγλικά και γαλλικά, και αν δεν είσαι αρκετά τολμηρός για να νοικιάσεις αυτοκίνητο (οδηγούν στα αριστερά φυσικά) και να γυρίσεις το νησί, παίρνεις οδηγό για όλη τη μέρα, που οικονομικά δε διαφέρει σημαντικά, και σε πάει όπου θες.
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Εντάξει βρε παιδιά δεν είναι προταιρεότητα μου ο κοκοφοίνικας! Περισσότερο θα θελα να ακούσω συμβουλές για το πως να πάω κλπ. :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μα σου είπα τη γνώμη μου για το πώς να πας. Να πας solo, να νοικιάζεις αυτοκινητάκι ή οδηγό για να έχεις πλήρη ελευθερία να γυρίσεις όλο το νησί.
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
οκ νομίζω ότι αυτό θα κάνω. Με πεισατε! Καμιά καλή ιδέα για τα εισιτήρια? ποιές εταιρείες πηγαίνουν εκεί?από ποια χώρα είναι καλύτερα να ταξιδέψω?το ξέρω ότι οι ερωτήσεις μου φαίνονται λίγο "κάπως" αλλά είμαι 23 ετών και οι εμπειρίες μου στα ταξίδια εξωτερικού είναι ελάχιστες...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ πήγα με Air Mauritius η οποία όμως έχει το μειονέκτημα ότι πετάει μέσω Λονδίνου ή Παρισιού, άρα το ταξίδι μεγαλώνει πολύ.

Επίσης πετάει η Emirates μέσω Dubai, ασφαλώς πιο βατή διαδρομή.

ΥΓ. Το θέμα μεταφέρεται στην Αφρική.
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
ΟΚ αρχίζω να ψάχνω εισιτήρια με emirates..ευχαριστώ!
Ο ιούλιος είναι νορμάλ μήνας ή θα μας τυλίξουν οι κυκλωνες? :)
 

sofiaNY

Member
Μηνύματα
35
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
Λοιπον maredia εγω εκλεισα για ιουλιο μηνα μαυρικιο γαμηλιο ταξιδι.επειδη το εψαξα αρκετα δεν συμφερει μεμονωμενα.καλυτερα απο γραφειο πτηση+ξενοδοχειο.το φθηνοτερο πακετο που βρηκα ειναι 1.327 ευρω που περιλαμβανει αεροπορικα με emirates μεσω ντουμπαι,5 διανυκτερευσεις σε ξενοδοχειο 4*superior με πληρη διατροφη,μεταφορες απο και προς αεροδρομιο και φορους αεροδρομιων.ο ιουλιος ειναι ο χειμωνας τους,με μεση θερμοκρασια στο νησι τους 24 βαθμους.πληροφοριες για τον καιρο θα βρεις στο lonely planet.Ολα τα γραφεια λενε οτι αν θελεις να πας αυτους τους μηνες μαυρικιο να διαλεξεις ξενοδοχεια στην βορειοδυτικη πλευρα του νησιου λογω αερηδων ανατολικα.εχε το νου σου γιατι οι τιμες διαφερουν απο γραφειο σε γραφειο.το ακριβως ιδιο ταξιδι το βρηκα 1.100 ευρω πιο ακριβο.μεμονωμενα μου εβγαινε 500 ευρω παραπανω με ενα γευμα λιγοτερο(ασημαντο αλλα κουβεντα να γινεται)οτι χρειστεις θα χαρω να σε βοηθησω.
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Maredia μόλις έβγαλα εισητήρια για Μαυρίκιο το Νοέμβριο με την Emirates 980 ευρώ το άτομο μέσω Ντουμπάι, με 6 1/2 ώρες πτήση, ενώ με την Air Mauritius κοστίζει 1050 ευρώ και πας μέσω Λονδίνου ή Ιταλίας με 12 ώρες πτήση.Καλύτερα να πας μόνη σου είναι απόλυτα ασφαλές μέρος και πολύ εύκολο να το γυρίσεις με αυτοκίνητο ή μηχανάκι, εξ΄άλλου το γραφείο σου προσφέρει μόνο την διανυκτέρευση όχι και τις ξεναγήσεις. Το καλοκαίρι τους ξεκινάει το Νοέμβριο και διαρκεί μέχρι τον Απρίλιο. Ο χειμώνας είναι από τον Μάιο εως τον Σεπτέμβριο και η θερμοκρασία είναι από 17 ως 24 βαθμούς C. Η go2beach έχει σίγουρα διαστροφή με τους φοίνικες γι΄αυτό και στον δρόμο που μένει ύπάρχει ένας τεράστιος φοίνικας!
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Fellow traveller δυστυχώς μετά το καλοκαίρι δε θα μπορέσω να πάω και τα εισιτήρια για ιούλιο και αύγουστο είναι ασφαλώς πιο ακριβά και συγκεκριμένα με emirates κοστίζουν 1600 ευρώ.......για τον ιούλιο..οπότε είναι λίιιιιιγο ασύμφορο.Παρολα αυτά επειδή το έψα ξα και εγώ πιστεύω ότι η επιλογή σου να πας το νοέμβριο είναι σούπερ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.220
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom