Ταξίδι στη Σικελία

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
με ποιά εταιρεία? είναι κάτι πού με ενδιαφέρει και εμένα αλλά από Θεσσαλονίκη,για μια βδομάδα.
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
με ποιά εταιρεία? είναι κάτι πού με ενδιαφέρει και εμένα αλλά από Θεσσαλονίκη,για μια βδομάδα.
Με iberia και οι δυο πτήσεις, στα 160ε σύνολο. Γιατί δεν ψάχνεις στο skyscanner μήπως σε βολεύει τίποτα?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα ιταλόφιλοι! Εγώ θα πάω στη Σικελία το Πάσχα. Το πρόγραμμα είναι το ακόλουθο:

(πρόκειται για ολόκληρες μέρες σε κάθε πόλη, με διανυκτέρευση)
22-25 Απρ. Παλέρμο
26-27 Απρ. Αγκριτζέντο
28 Ραγκούσα
29 Απρ. Μόντικα
30 Απρ. Νότο
1-2 Μαίου Συρακούσες
3 Μαιου Ταορμίνα
4-5 Μαίου Κατάνια
6 επιστροφή

α)Πώς είναι ο καιρός εκείνη τη περίοδο?
β)Επείδή το ταξίδι θα γίνει με τρένο, παρατήρησα ότι η μεταφορά από Αγκριτζέντο προς Ραγκούσα είναι πολύωρη λόγω πολλών ενδιάμεσων στάσεων. Γνωρίζετε αν υπάρχει συντομότερος τρόπος?
γ)Πέρα από τις μικροκλοπές που μπορούν να συμβούν οπουδήποτε, από θέμα ασφάλειας πώς είναι?

Οποιοδήποτε άλλο σχόλιο ή επισήμανση, για πράγματα που πρέπει να προσέξω ή να μην παραλείψω με τίποτα, είναι ευπρόσδεκτα.
Α.οπως Αθηνα.
Β. Συνδυασμος λεωφορειων, ΙΧ.
Γ.οπως Αθηνα.
Vueling εννοεις...υπαρχει μια διαφορα στο σερβις, τσεκ ιν κλπ κλπ..

Και μια προσωπικη γνωμη επι του προγραμματος:
1.Agrigento, Ragusa, Modica, Noto δεν αξιζουν διανυκτερευση κατ εμε. Μονο επισκεψη.
2. Siracusa, Taormina ναι μεν αλλα καλυπτονται ανετοτατα με ημερησια απο Κατανια.
3. Το Παλερμο αξιζει πολυ παραπανω. Οπως και η Cefalu (ν. 2 προορισμος μετα την Ταορμινα).
4. Για αυτο αλλα και για παρόμοια προγραμματα που περιλαμβανουν γυρο του νησιου στο μεγεθος της Πελοποννησου τονιζω παλι την αξεπεραστη ευκολια του ΙΧ.
 
Last edited by a moderator:

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Και μια προσωπικη γνωμη επι του προγραμματος:
1.Agrigento, Ragusa, Modica, Noto δεν αξιζουν διανυκτερευση κατ εμε. Μονο επισκεψη.
2. Siracusa, Taormina ναι μεν αλλα καλυπτονται ανετοτατα με ημερησια απο Κατανια.
3. Το Παλερμο αξιζει πολυ παραπανω. Οπως και η Cefalu (ν. 2 προορισμος μετα την Ταορμινα).
4. Για αυτο αλλα και για παρόμοια προγραμματα που περιλαμβανουν γυρο του νησιου στο μεγεθος της Πελοποννησου τονιζω παλι την αξεπεραστη ευκολια του ΙΧ.
Δυστυχώς είναι αδύνατο να χρησιμοποιήσω αυτοκίνητο. Ξέρεις καμια ιστοσελίδα για να βρω δρομολόγια λεωφορείων? Είναι τυπικές στην ώρα οι συγκοινωνίες?

Έχω ακούσει και για το Μονρεαλε. Αξίζει όντως?

Όσο για τις πτήσεις, γράφει iberia (υπό τη διαχείρηση της vueling). Οπότε στη πράξη τί γίνεται? Σε αεροσκάφος της πρώτης, έχεις παροχές της δεύτερης?o_O

Ισχύει ότι είναι αρκετά φτηνά στη Σικελία? (φαγητό, εισητήρια μουσείων κλπ.)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Όσο για τις πτήσεις, γράφει iberia (υπό τη διαχείρηση της vueling). Οπότε στη πράξη τί γίνεται? Σε αεροσκάφος της πρώτης, έχεις παροχές της δεύτερης?
Σε αεροσκάφος της vueling έχεις παροχές της vueling. Αν αγοράσεις από iberia, μάλλον θα έχεις δωρεάν βαλίτσα σε (λίγο; ) υψηλότερη τιμή.
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Σε αεροσκάφος της vueling έχεις παροχές της vueling. Αν αγοράσεις από iberia, μάλλον θα έχεις δωρεάν βαλίτσα σε (λίγο;) υψηλότερη τιμή.
Έχει δύο πτήσεις την ίδια ώρα, μία με iberia και μια με vueling. Λογικά θα ενωνωνται. Με iberia που έκλεισα ήταν φτηνότερο.
Παρόλα αυτά, έχεις επισκεφτεί τη Σικελία? Έχεις να μου επισημάνεις κάτι σχετικά με την πρώτη μου ανάρτηση?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δυστυχώς είναι αδύνατο να χρησιμοποιήσω αυτοκίνητο.
1. Ξέρεις καμια ιστοσελίδα για να βρω δρομολόγια λεωφορείων?
2.Είναι τυπικές στην ώρα οι συγκοινωνίες?
3.Έχω ακούσει και για το Μονρεαλε. Αξίζει όντως?
4.Όσο για τις πτήσεις, γράφει iberia (υπό τη διαχείρηση της vueling). Οπότε στη πράξη τί γίνεται? Σε αεροσκάφος της πρώτης, έχεις παροχές της δεύτερης?o_O
5.Ισχύει ότι είναι αρκετά φτηνά στη Σικελία? (φαγητό, εισητήρια μουσείων κλπ.)
1.οχι. Θα το εψαχνα στο google,οπως θα κανεις και εσυ υποθετω. Αν δεν τα καταφερεις τα ξαναλεμε. Δεν υπαρχει μονο μια εταιρεια που να πηγαινει παντου.
2. Ναι.
3. Αξίζει η Ακροπολη, το Κολοσσαιο, το Λουβρο? Σορυ αλλα ειναι ακυρη η ερωτηση. Φυσικα και αξιζει. Αν τα ενδιαφεροντα σου στο ταξιδι ομως ειναι γηπεδο και ψωνια πχ τοτε πηγαινε στο Barbera, ναος, και στο Dittaino.
4. Δεν πετα η Iberia εκει. Πετα η Vueling που ανήκει στο γκρουπ που ανηκει η Iberia.
5. Οχι βεβαια. Η Σικελια ειναι μερος της Ιταλιας και οι τιμές αναλογες. Δεν ειναι Ρωμη, Βενετια σε τιμες αλλά μην περιμενεις τσαμπα τπτ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom