Σκιάθος σκιαθος

carolina

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Γεια σας προκειται να απω στην Σκιαθο 18-23 και θα θελα να μου πει εμπειριες,και αν ειναι σωστος ο προορισμος που διαλεξα,και κατι αλλο σε ποια παραλια να μεινω οπυ θα ναι και πιο κοντινα απο το κεντρο.Βασιακ θα προτιμουσα κατι πολυ κοντινα με το κεντρο


Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Γεια σου και πάλι Carolica, καλύτερα να τα πούμε εδώ για τη Σκιάθο παρά στο άλλο θέμα.
Λοιπόν, πολύ καλά έκανες και επέλεξες Σκιάθο και σου είπα ήδη τους λόγους.

Εγώ όσες φορές έχω πάει, έμενα στη χώρα. Είναι όμορφα και εκεί βρίσκεται όλη η νυχτερινή ζωή. Τη μέρα για να πας για μπάνιο μπορείς να παρεις το λεωφορείο, έχει πολλά. Αν θες οπωσδήποτε τα μείνεις κοντά σε παραλία, όλη η νότια πλευρά είναι γεμάτη με δωμάτια και ξενοδοχεία και περνάει το λεωφορείο για να σε πάει σε άλλες παραλίες ή στη χώρα. Επειδή όμως το η μετακίνηση είναι προβληματική αν είναι αργά το βράδυ, σου προτείνω να μείνεις στη χώρα. Διαφορετικά, η παραλία Μεγάλη Άμμος (που μπορεί να μην είναι η πιο ωραία παραλία του νησιού) βρίσκεται σχετικά κοντά και μπορείς να πας και να έρθεις στη χώρα με τα πόδια (αν και όχι πολύ ευχάριστο).

Οι βασικές παραλίες (πιο εύκολα προσβάσιμες και πιο γνωστές) είναι οι: Βρωμόλιμνος, Κουκουναριές, Banana. Όλες αυτές είναι στη νότια πλευρά και είναι στη διαδρομή που κάνει το λεωφορείο. Ανάμεσα τους υπάρχουν και άλλες αλλά αυτές είναι οι πιο όμορφες πιστεύω. Ο Βρωμόλιμνος είναι η πιο νεανική και στο beach bar τα απογεύματα γίνεται χαμός. Οι Κουκουναρίες έχουν ψηφιστεί από τις καλύτερες παραλίες στην Ευρώπη και είναι όντως καταπληκτικά, με τρομερά νερά και από πίσω πευκοδάσος και η Banana μια από τα ίδια (υπάρχει και η μικρή Banana για γυμνισμό).
Στα βόρεια του νησιού υπάρχουν και άλλες καταπληκτικές παραλίες αλλά πρέπει να έχεις μεταφορικό μέσο.

Μέσα στα σοκάκια της χώρας και πάνω στην Παπαδιαμάντη (κεντρικός πεζόδρομος) υπάρχουν πολλά μπαράκια που είναι σχετικά ήρεμα. Για νωρίς το βράδυ, χαμός γίνεται στα σκαλάκια στο παλιό λιμάνι, στις λεγόμενες μαξιλάρες. Τα μεγάλα clubs βρίσκονται το ένα δίπλα στο άλλο στην Παραλιακή, λίγο πιο έξω από το κέντρο, προς το αεροδρόμιο. Ακολούθα όλο τον κόσμο μετά τις 11-12μμ και θα τα βρεις. Και εκεί γίνεται χαμός. Να ξέρεις πως παίζουν πολλοί μεθυσμένοι Άγγλοι.
 

carolina

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Σκιαθος

Mου ακουγετε καπως ωραιο δεν λεω ομως τελικα δεν ειναι αυτο που ψαχνω ...εγω το προτιμησα επειδη ειναι μικρο νησι και λεω θα ναι πιο πολυ ησυχια ομως τελικα γινεται χαμος..μαλλον θα πρεπι να νοικιασουμε αυτοκινητο οπως εχω καταλαβει γαι μετακινηση.Παντως σε ευχαριστω για τις πληροφοριες ομως ισως και το αλλαξω και παω καπου αλλου θα δω θα το σκεφτω λιγο.εχω ακομα και αλλες επιλογες επειδη θα παρω και το μωρο μαζι μου(2 χρονων)καπως η Σκιαθος μου φανηκε καπως.εχω ως επιλογη την Ζακυνθο ,τα Χανια,Την Κω,την Σαντορινη,και βασικα αλλαξαν και οι ημερομηνιες και θα πρεπει να παω 5-12 αρα θα δω ακομα...αν πηγες σε ενα απο τα υπολοιπα θα χαρω να μου δωσεις πληροφοριες παντως αυτες που μου ειπες ειναι οδηγος για το ταξιδι ..Σε ευχαριστω παρα πολυ:clap:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
μιας και το θεμα αναφερεται στην σκιαθο, παει δεν παει εκει τελικα η carolina, θα γραψω λιγα πραγματα!!!
λοιπον, απο παραλιες, συμφωνω απολυτα με τον προλαλησαντα!!
η μπανανα θυμαμαι χωριζεται στα 2 απο κατι βραχια και ειναι απο την μια η μεγαλη μπανανα και απο την αλλη η μικρη!!η μικρη ειναι πιο ησυχη, αλλα μαζευει γυμνιστες!!:shock::haha::haha:
για τον βρωμολιμνο, το μονο που εχω να πω, ειναι οτι μολις επεφτε λιγο ο ηλιος κατα τις 7 το απογευμα, μαζευε ότι πετουμενο (σκνιπες, σφιγγες κτλ.) κυκλοφορουσε στην περιοχη..και πιστεψτε με, κυκλοφορουσαν πολλα!!!
θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι σωσαμε ιταλο τουριστα, που αμεριμνος ετοιμαζοταν να βαλει στο στομα του ενα σαντουιτς, μη εχοντας προσεξει την τεραστιων διαστασεων σφιγγα που ειχε θρονιαστει πανω στο φαγητο του...
να προσθεσω και 2 ακομη παραλιες!!το λιμανακι του ξερξη που ειναι εκπληκτικη παραλια, σχετικα ηρεμη, αλλα οργανωμενη!!
επιπλεον, επιβαλλεται επισκεψη στα λαλαρια, εγω δεν πηγα και ακομη μετανιωνω!!
απολυτο must πρωινη βολτα στο καστρο (γινεται και με καραβακι) και σπιτι παπαδιαμαντη!
για ποτακι στα μαγαζια με τις μαξιλαρες, στα σκαλακια στην ακρη του λιμανιου!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Mου ακουγετε καπως ωραιο δεν λεω ομως τελικα δεν ειναι αυτο που ψαχνω ...εγω το προτιμησα επειδη ειναι μικρο νησι και λεω θα ναι πιο πολυ ησυχια ομως τελικα γινεται χαμος..μαλλον θα πρεπι να νοικιασουμε αυτοκινητο οπως εχω καταλαβει γαι μετακινηση.Παντως σε ευχαριστω για τις πληροφοριες ομως ισως και το αλλαξω και παω καπου αλλου θα δω θα το σκεφτω λιγο.εχω ακομα και αλλες επιλογες επειδη θα παρω και το μωρο μαζι μου(2 χρονων)καπως η Σκιαθος μου φανηκε καπως.εχω ως επιλογη την Ζακυνθο ,τα Χανια,Την Κω,την Σαντορινη,και βασικα αλλαξαν και οι ημερομηνιες και θα πρεπει να παω 5-12 αρα θα δω ακομα...αν πηγες σε ενα απο τα υπολοιπα θα χαρω να μου δωσεις πληροφοριες παντως αυτες που μου ειπες ειναι οδηγος για το ταξιδι ..Σε ευχαριστω παρα πολυ:clap:
εγω επειδη θα εχεις και το παιδι μαζι σου, θα σου προτεινα να σκεφτεις και σκοπελο-αλλονησο σαν επιλογη..
απο τα παραπανω που γραφεις, θα ελεγα να αφησεις την κω και την σαντορινη και να διαλεξεις μεταξυ κρητης και ζακυνθου!!το τουτου δεν το γλιτωνεις σε καμια περιπτωση!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Mου ακουγετε καπως ωραιο δεν λεω ομως τελικα δεν ειναι αυτο που ψαχνω ...εγω το προτιμησα επειδη ειναι μικρο νησι και λεω θα ναι πιο πολυ ησυχια ομως τελικα γινεται χαμος..μαλλον θα πρεπι να νοικιασουμε αυτοκινητο οπως εχω καταλαβει γαι μετακινηση.Παντως σε ευχαριστω για τις πληροφοριες ομως ισως και το αλλαξω και παω καπου αλλου θα δω θα το σκεφτω λιγο.εχω ακομα και αλλες επιλογες επειδη θα παρω και το μωρο μαζι μου(2 χρονων)καπως η Σκιαθος μου φανηκε καπως.εχω ως επιλογη την Ζακυνθο ,τα Χανια,Την Κω,την Σαντορινη,και βασικα αλλαξαν και οι ημερομηνιες και θα πρεπει να παω 5-12 αρα θα δω ακομα...αν πηγες σε ενα απο τα υπολοιπα θα χαρω να μου δωσεις πληροφοριες παντως αυτες που μου ειπες ειναι οδηγος για το ταξιδι ..Σε ευχαριστω παρα πολυ:clap:

Μη νομίζεις ότι τα υπόλοιπα μέρη που αναφέρεις είναι πιο ήσυχα ή πιο μικρά από τη Σκιάθο. Αν θέλεις να αποφύγεις το αυτοκίνητο δε σου κάνει κανένα από αυτά.
Εκτός αν πας σε κάποιο ξενοδοχείο κοντά στην παραλία και δεν το κουνήσεις ρούπι από εκεί. Οπότε με αυτό το σκεπτικό όλες οι επιλογές καλές είναι.
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
Η Σκιάθος είναι εκπληκτικά όμορφο νησί, αν αυτό που ψάχνεις, ωστόσο, είναι ησυχία και χαλάρωση, είναι εντελώς ακατάλληλη. Τέτοια εποχή είναι πήχτρα στον κόσμο, κυρίως άγγλοι τουρίστες, και γίνεται κυριολεκτικά χαμός. Θα πρότεινα το νησί για άνοιξη ή φθινόπωρο, που όντως είναι πιο ήσυχο.
Όσον αφορά τις παραλίες, όσοι έχουν απαντήσει ήδη έχουν απόλυτο δίκιο. Μια επιπλέον παραλία, πάντως, που είναι πολύ όμορφη -και νομίζω δεν την έχει αναφέρει κανένας μέχρι τώρα- είναι ο Ξάνεμος, πίσω ακριβώς από το αεροδρόμιο.
 

carolina

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Σκιαθος

Σε ευχαριστω πολυ παντως ακουγονται θετικα μεχρι στιγμης για την σκιαθο δεν λεω αλλα θα δειξει αν βρω γιατι ο περισσοτερος κοσμος εκει παει ...αν δεν παω εκει ισως παω Κως,Σαντορινη,Χανια,ζακυνθο θα δειξει..ομως πολυ θα ηθελα να παω Σκιαθο ειναι πανεμορφη μου θυμιζει την Κυπρο και ειναικαι πολυ μικρη και με ενθουσιαζει περισοτερο
 

carolina

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Σκιαθος

Παιδια σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις πληροφοριες που μου δωσατε...θα σας ενημερωσω τελικα ,μεχρι στιγμης ψαχνω για την Σκιαθο αν βρω θεσεις εκει θα παω γιατι ητανε και η πρωτη μου επιλογη αν οχι θα σας παω συντομα.....σας ευχαριστω ολους
 

carolina

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
ΖΑΚΥΝΘΟ Η ΧΑΝΙΑ??

Tελικα γεμισαν οι πτησεις για σκαιθο αρα εχουεμ επιλογη μονο στην Ζακυνθο και στα Χανια...αντε ξαναβοηθεια...
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
Μπορείς να πας Σκιάθο και με το καραβάκι (ή το δελφίνι) από Άγιο Κωνσταντίνο ή Βόλο :)
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Tελικα γεμισαν οι πτησεις για σκαιθο αρα εχουεμ επιλογη μονο στην Ζακυνθο και στα Χανια...αντε ξαναβοηθεια...
Χανιά που έχω πάει είναι τέλεια, αλλά οπωσδήποτε αυτοκίνητο να δεις και πέντε πράγματα. Για Ζάκυνθο θα σου πώ τέλη Αύγούστου που θα γυρίσω από κει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom