Ισλανδία στη χώρα που ηφαίστεια καταρράκτες και παγετώνες στήνουν χορό

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι

Ενταξει ηταν απο χρόνια απωθημένο .. ηταν το πιο κυνηγημένο ονειρο της τελευταίας πενταετιας ... οι ακυρώσεις λογω του πασίγνωστου πια ιου αρκετες, μεχρι το Οκτωβριο του 21 που επιτελους ειχα το εισητηριο στα χερια.. Ισλανδια!!!!!!!!
Παμε για το σελλας αλλα και για long exposure φωτογραφια που ηταν και το πρωτο στη λιστα των επιθυμιών μου και στοχων μου...
εχουν γραφτει πολλα για τη χωρα αυτη και μεσα απο τις ιστοριες των φιλων ταξιδεψα, ονειρευτηκα ,σχεδιασα .
Ωφειλω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους τους φιλους του φόρουμ jose Antonio, babaduna Sassenach panlek, γιαννης σπαρτο, anna panos, που ειχαν την υπομονή να απαντήσουν στις πολλαπλές ερωτήσεις και αποριες μου..
Και επειδη ακριβως εχουν γραφτεί τοσα πολλα, τοσες πληροφορίες θα ηταν βαρετό να σας γεμίσω να σας βομβαρδίσω και εγω με τις ιδιες πληροφοριες ,οποτε η δικη μου περιγραφή θα ειναι καπως σαν μια φωτοιστορια η στο περιπου.............
Το πρόγραμμα ήταν σχεδιασμένο για.. Ρεκιαβικ,,Ηella golden circle, thingvellir park, geyser, gulfoss kerid, thorufoss , oxararfoss hofn, selialandsfoss,skogafoss, solhemajokull, dyrholay, black beach, hofskijia εκκλησία, παραλία διαμαντιων, jokulsarlon, vestrahorn, myvatn lake,grjotagia, hverir, blu lake, godafoss, dettifos husavik, Akoyreri, kirkjuflisfoss, kirkjufell, ytri beach, budakirkjia εκκλησια, snaefelness, reykjavik,.. τι ονόματα και αυτά μπερδεύει η γλωσσα σου ,,Ειχαμε 8 μερες για να δουμε όλα αυτά αλλα λογω καιρικών συνθηκών κάποια από αυτά έμειναν για ένα επόμενο ταξιδι……….

Και παλι αναστολή αδειών και παλι καποιοι συναδελφοι εμειναν στην απέξω και βρισκομαι εγω και ο Νωντας ξεκρεμαστοι,,,ετσι προσχωρούμε στο νεανικο γκρουπ ενος ταξιδιωτικου Θεσσαλονικιού γραφείου, που πολυ αγαπησαμε και μας αγάπησαν εμας τα δυο γεροντάκια,.....(γκουχ γκουχ..ευτυχως ο Νωντας δεν διαβαζει..)
Και οι ουρανοί ανοιξαν στις 14 Οκτωβριου που το ταξιδι αρχιζε...........τι νερο......

Η τελευταια καλοκαιρινη εικονα απο τα Χανια
1642076464509.png


εδωσε τη θεση της σε μια καταιγιδα στην Αθηνα κανοντας τη παραμονη μας στο αεροδρομιο δυσκολη και η προσαρμογη στο κρυο και το νερο ειχε αρχισει..
1642076505820.png


Μοναχο πρώτος σταθμός ..εδω η αγένεια παίρνει βραβείο και μαλιστα πρωτο και τα νευρα μας τσατάλια , ισως φταίει και ο παγκοσμιος αποκλεισμος??..αντε πολλα τα χρεοστουμενα για αυτο το εθνος..πολλα μαζευτηκαν, ευτυχως σε ηπια ξεσπασματα...
Νυκτερινή πτηση για Ρεκιαβικ και τα ματια μας καρφωμένα στο βαθος του οριζοντα μπας και δουμε ενα πρασινο-μωβ συννεφο να χορευει..Καποιοι τυχεροι και άυπνοι μπόρεσαν να δουν ενα μακρινό αχνό γαλακτερό σύννεφο που στο φακο πηρε ενα πράσινο χρωμα...μαλλον θα σταθούμε τυχεροί...
1642076542519.png


Πάγωσαν χερια έπεσαν τα σαγόνια με το προσγειωθήκαμε...
Στη παγωμενη πολη που κοιμαται
1642076572669.png



18 φουριοζοι ταξιδιωτες ( ζωη ναχουμε) μπουκαρουμε στο ζεστο center hotel KLOPP ευτυχως καθε δωματιο ειχε και το δικο του μπανιο..
1642076599733.png



Η υποθεση ιδιωτικου και κοινου μπανιου ηταν κατι που με προβληματιζε οταν εψαχνα πληροφοριες.., το οτι επελεξα το γκρουπ ειχε σχεση με αυτο αλλα και οτι δεν θα καθομουνα ( εν μεσω κορονοιου και με τις συνεχομενες αλλαγες υγειονομικων πρωτοκολλων)με τις ωρες πανω στο υπολογιστη να επιβλεπω ακυρωσεις πτησεων, να μεταφερω ημερομηνιες να ασχολουμαι με ξενοδοχεια κτλ...ηταν ολα δρομολογημένα..ηταν σε αλλονου μυαλου αγκαθι και ευθυνη.....
..και ξεκιναμε με το γνωστο χρυσο τριγωνο ...περνωντας μεσα απο τοπια μαγικα..να γιατι ολοι οι φωτογραφοι του κοσμου εδω στηνονται με ωρες ατελειωτες και σιγουρα για μερες για αυτα τα απιστευτα κλικ...που ομως ολα αυτα τα πανεμορφα τοπια των περιοδικων και διαδυκτιου εχουν και αρκετη ως παρα πολυ επεξεργασια φωτοσιοπ..............

Τhorufoss..η Porufoss
1642076632936.png






o καταρρακτης αποτελει μέρος του ποταμου Laxa i kjos μηκους 25 χιλ .Απο 18 μέτρα υψος μια κουρτινα νερου πέφτει με ορμη .. ειναι ο λιγοτερο γνωστος καταρρακτης και λιγοτερο επισκεψιμος αν και εδω εχουν γυριστει σκηνες απο το games throne ως σπιτι των Παιδιων του Δασους,,Στα νερα του ζουν σολομοι ..Κατηφοριζω ενα μονοπατι που με βγάζει πολυ κοντα στο καταρρακτη και ειναι η πρωτη φορα που στηνω τριπόδι και ελπιζω να μην καθυστερησω πολυ στις ληψεις και να με περιμενουν τα υπολοιπα παιδια..
1642076654543.png

1642076668773.png




Παντα σε αυτη την εκδρομη προπορευομαι για να εχω χρονο και χανω τις πιο καλες συντροφικες κουβεντες και δρομενα ,,,κριμμα,,αλλα η φωτογραφικη μου ανησυχια με κυριευει..



oxararfoss...
1642076773637.png
βρίσκεται στο Εθνικό Πάρκο Þingvellir στη Νοτιοδυτική Ισλανδία. Ρέει από τον ποταμό Öxará, και πέφτει απο 13 μετρα υψος από τα βράχια του φαραγγιού Almannagjá, σχηματιζοντας μια μικρη λιμνη.. ενα καλοσχεδιασμενο μονοπατι σε οδηγει απο το παρκιν ως εκει.. η χαρα του φωτογραφου αλλα εχει παρα πολυ κοσμο....

1642076807636.png








Το Þingvellir βρίσκεται ανάμεσα στις τεκτονικές πλάκες .Χαραδρες σχηματιζονται απο τα παγωμενα νερα των παγετωνων που καταληγουν στην ομωνυμη λιμνη,,.Η γνωστοτερη η Σιλφρα.. εδω οποιος αντεχει σε βαθμους μειον μπορει να δοκιμασει μια βουτια...
1642076827543.png


1642076839900.png


1642076862600.png





...επομενη και επιβεβλημμενη σταση οι παγνωσμιως γνωστοι Geyser
1642076881852.png
ιαματικες πηγες στη γεωθερμικη περιοχη της κοιλαδαςHaukadalur, ενα απο τα top αξιοθεατα του χρυσου κυκλου..θερμές πηγές και θερμοπίδακες, συμπεριλαμβανομένων των ισχυρών Strokkur, Smiður και Litli-Strokkur.




Το Strokkur είναι, αναμφισβήτητα, η πιο διάσημη ιαματική πηγή της χώρας, που εκτοξεύει τεράστιους πίδακες βραστό νερό από 20 μέτρα (65 πόδια) έως 40 μέτρα (130 πόδια) ύψος. Εδω υπομονη και τριποδο και θα αποθανατισεις τις εκπληκτικες εκρηξεις μαζι βεβαιως και εκατονταδες τουριστες...ποσες φορες δεν ευχηθηκα να κατακαουν οι μπροστινοι μου
1642076914355.png



που ειχαν στηθει για σελφι ατελειωτη ωρα και να εχω ελευθερο πεδιο.....Στο εστιατορειο που ειναι στο παρκινγκ μπορεις να γευτεις τι αλλο πιο ζεστο απο μια σουπα...???



Ο Gulfoss

1642076939886.png


Ανήκει στο λεγόμενο “χρυσό κύκλο” και σχηματίζεται από το ποταμό Hvita. Ενα μονοπάτι οδηγει κοντά και πανω απο το καταρράκτη.
1642076964580.png



. Απο δύο επίπεδα με ύψος πτώσης να είναι στα 11 και 21 μέτρα αντίστοιχα ενας μεγάλος ογκος νερου πέφτει με δυναμη. ο τοπος γυρω γινεται κάτασπρος και υγρος απο τις σταγονες που φτανουν μακρια..






Είναι αδύνατο να μην εντυπωσιαστεί αυτός που θα τον αντικρίσει για πρώτη φορά από το μέγεθος του και την τεράστια δύναμη του. Είναι ομως πάντα γεμάτος πλήθη, χειμώνα- καλοκαίρι πραγμα που καθιστά πολυ δυσκολο του να φωτογραφηθεί καλλιτεχνικά το χειμωνα δε ο αερας ,το κρυο ειναι παράγοντες σκληροι.. έστησα τρίποδο αλλα ο αερας το σηκωνε μαζι και εμενα .., που να εστιάσεις με τα γιαλια θολα απο τις σταγονες..ηταν αδυνατον να κρατήσω στεγνούς φακο και μηχανη..κριμα αυτο το φωτογραφικο σαφαρι δεν στέφθηκε με επιτυχια και θολο το βλεπω και το υπολοιπο φωτογραφικο ταξιδι...Maθαμε πως αυτος ο καταρράκτης ηταν επίκεντρο επενδυτικών σχεδιων και ειχε νοικαστει στους Τhoamas Tomassen και Helder Halldorson αλλα λογω έλλειψης πόρων , τα σχεδια ναυάγησαν και ο καραρρακτης περιήλθε στα χερια του δημοσίου που κατάφερε να τον αναδειξει σε τοπ προορισμο .. Γιναμε μουσκεμα και απο τη βροχη αλλα και απο τις σταγονες του καταρράκτη που μας ακολουθούσαν ως το παρκινγ.












Ο κρατήρας Kerid
1642077004165.png




δημιουργηθηκε πριν 6500 χρόνια Είναι ένας στρογγυλός κρατήρας 270 μετρα μηκος 170πλατος και 55 μέτρα βαθος..Ειναι ιδιωτικός χώρος και για να τον επισκεφτείς πληρώνεις το ποσόν των δυο ευρω. Από το μονοπάτι που υπαρχει μπορείς να κάνεις τον κύκλο του κρατήρα και σκαλοπάτια σε οδηγουν στο βάθος αν θες να δεις τα γαλοζοπράσινα νερα από πολύ κοντα..
Η πρωτη ημέρα κλεινει με τη δύση του ηλίου.. εμεις ψάχνομαι για προμήθειες σε ανοικτο σουπερ μαρκετ που αποδείχτηκε πράγμα δύσκολο και βαθυ σκοτάδι πια φτάνομαι στα καταλύματα μας στο Hella .
1642077033419.png


1642077045111.png



. Το μαγείρεμα ανέλαβε η σεφ της ομάδας Κατερίνα που είναι οντως σεφ σε μεγάλο ξενοδοχείο…

1642077057238.png


 

Attachments

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Τι φωτογραφιαρες!
κοιτα το προσπαθησα παρα πολυ αλλα το αποτελεσμα δεν με ικανοποιησε.. ειχα ετοιμαστει να διαχειριστω το κρυο οσο αφορα το σωμα , την κινηση αλλα δεν ειχα ιδεα το πως να διαχειριστω τα της φωτογραφιας οσο προετοιμασμενη και αν ημουν.. πολυ δυσκολα τα πραγματα.. θα ξαναπαω η ανοιξη η παλι αρχες οκτωβριου αλλα με προσεκτικο σχεδιασμο για το καθε τι...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Μόλις μου έφτιαξες τη διάθεση! Ισλανδία :heart:
Αναμένω συνέχεια :)
εγω να σε ευχαριστησω και απο εδω για την υπομονη σου στις ερωτησεις και αποριες μου...εχω ακομη πολλα αποθημενα που δεν ειδα ..πχ φαραγγια, αλλοι καταρρακτες , τη λιμνη Myatan που ηταν κλειστη..κτλ
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
εγω να σε ευχαριστησω και απο εδω για την υπομονη σου στις ερωτησεις και αποριες μου...εχω ακομη πολλα αποθημενα που δεν ειδα ..πχ φαραγγια, αλλοι καταρρακτες , τη λιμνη Myatan που ηταν κλειστη..κτλ
Άσε τα απωθημένα και βάλτο στόχο όπως έκανες μέχρι τώρα και θα ξαναπάς και θα το χαρείς ακόμα περισσότερο!!! Είναι μη και γίνει η αρχή ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.960
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Οι φωτογραφίες με τους καταρράκτες είναι όντως τρομερές, συγχαρητήρια.
Περιμένουμε και τη συνέχεια! :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εντυπωσιακές φώτο!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ωραιο ταξίδι. Εχω κανει το ίδιο και περιμενω με ενδιαφερον τη συνεχεια ....
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Πωινο,ολοι μαζι παρεα σιγύρισμα της κουζινας, γιατι αλλιώς χρεώνουν τρελά και δρομο.. νεοι καταρράκτες περιμένουν..
Ο μήκους 60 μέτρων Seljalandsfoss
1642156525866.png




1642156541040.png



συναγωνίζεται μόνο με τη λίμνη με τα παγόβουνα ή ίσως και το Geysir για τον τίτλο του πιο τουριστικού μέρους στην Ισλανδία. Έχει εμφανιστεί σε μουσικά βιντεοκλίπ , σε σειρές , σε ταινίες κλπ. Κατά κανόνα κατακλύζεται από Ασιάτες τουρίστες και απο Ελληνες.. Ειναι μέρος του ποταμού Seljalandsá, έχει τις ρίζες του κάτω από τον παγετώνα Eyjafjallajökull. Το ηφαίστειο κάτω από αυτό το κάλυμμα πάγου ήταν αυτό που εξερράγη το 2010 και προκάλεσε όλεθρο στα αεροδρόμια σε όλη την Ευρώπη.
Το βασικό του πλεονέκτημα είναι ότι έχει μονοπάτι για να περπατήσεις πίσω του κάτι που τον κάνει μοναδικό. ,σαν στο σινεμα οσοι θυμουνται το εργο ''τελαυταιος των Μοικανων "" Ναι μοναδικο και επικυνδυνο.
1642156569244.png


Γλυστρα τόσο πολυ το μονοπάτι και γινεσαι μουσκεμα απο το νερο..Εδω ο Δημητρης εχασε και το drone οπου μια ριπη ανεμου το εστειλε στα βράχια. αλλα το πλανο το πηραμε!!!!!!..και για καλη μας τυχη μαζεψαμε τα κομματια του τα κολλησαμε με ταινια (πολυ ελληνικη πατεντα ) η καμερα ηταν οκ και αυτο συνεχισε να πετα και να φωτογραφίζει...
Ο καταρράκτη Gljúfrabúi, (40 μετρα υψος )λιγο ποιο βορεια και πολυ κοντα , βρίσκεται εν μέρει κρυμμένος πίσω από μια όψη βράχου. Λόγω της εξαιρετικής δημοτικότητας του Seljalandsfoss, ο Gljúfrabúi θεωρείται ευρέως ως το κρυμμένο στολίδι της σκηνής και πολύ συχνά παραβλέπεται. Για να πλησιασεις περνας ενα μικρο ποταμακι οποτε θελεις αδιαβροχα παπουτσια , βαλε και οσα αντιανεμικα και αδιαβροχα εχεις και βαλε και τη μηχανη σε σακκουλα αν και σε εμενα δεν δουλεψε το συστημα...γενικα δεν στεκεσαι απο τα νερα και τη βοη ..
φωτογραφιες στα γρηγορα .....
1642156596706.png















1642156610590.png

















1642156634023.png





1642156647090.png






Ο Skógafoss είναι ένας από τους μεγαλύτερους και ομορφότερους καταρράκτες της Ισλανδίας με εκπληκτικό πλάτος 25 μέτρων (82 πόδια) και πτώση 60 μέτρων (197 πόδια).κόσμος πολυς τον επισκεπτεται και φυσικα και εμεις..

1642156675563.png




1642156689417.png


Αυτος ο πανίσχυρος καταρράκτης βρίσκεται στον ποταμό Skógá και μπορει καποιος να τον δει και απο ψηλα αν εχει το κουραγιο και την αντοχη να ανεβει τα περιπου 500 σκαλοπάτια που οδηγουν στην κορυφη σε μια πλατφορμα παρατήρησης.. ..και απο εκει μπορεις να ακολουθήσεις μονοπατια που σε βγαζουν στο παγετωνα...αυτες οι δραστηριότητες για αυτους που αντεχουν, η οπως λεει η μανα μου ..που τους ακουει....
εχω δει φωτογραφίες με νυφες να ποζαρουν στα παγωμενα νερα με πενηντα ποντους χιονι γυρω..λες νανε φωτοσιοπ?? παντως και μπροστά μου μια Ασιάτισσα με αμάνικό κοκκινο φορεμα της φωτιας ποζαρει .. ινφλουενζερ( ετσι λεγονται?) πρεπει να ειναι......Έστησα τη μηχανη από πολύ μακρια αλλα και παλι δεν μπορεσα να γλυτωσω από τις σταγόνες ..το υγρο σύννεφο με κυνηγούσε παντου..και μιλαμε και για κρυο …δαγκωτοοοοο ..
1642156722174.png


















Ενταξει με τους καταρράκτες σειρα των παγετώνων τωρα,,, αυτό το μπλε των πάγων που κομμάτια τους ταξιδεύουν στα σχηματισμένα ποτάμια και λίμνες…
Ο Sólheimajökull είναι ένας παγετώνας στη νοτια ακτη της χώρας.. με τα 8 χιλιομετρα μηκος και πεντε σε πλατος είναι αρκετα τουριστικός εντυπωσιακός σε όλα πλην του μπλε χρώματος…περπάτησα το μονοπατι από το παρκινγκ ως το παγετώνα πολεμώντας το κρυο και τον αερα που εκανα ένα βημα μπροστά και δεκα πισω..πολλες φορες πήγαινα με την οπισθεν!!!

1642156743260.png




1642156756122.png






1642156766047.png


(Το μπλε το προσθεσα στο lightroom( ποσο ψευτικο ε??)……………………….)

Στη λιμνοθάλασσα που σχηματίζεται από το λιώσιμο του παγετωνα επιπλεουν αρκετα μικρα και μεγαλα κομμάτια παγου χρωματος ανθρακι -.. αρχικά μπορείς να τα θεωρήσεις και κορμους δενδρων..το πρωτο αχ βγαινει αβίαστα από το στομα μου…


, προχωρω..ειναι και μακρια ..φτανω στο παγετωνα…άλλη μια απογοήτευση..ενας ογκος βρώμικου ασπρου χρωματος απλώνεται …
1642156836038.png






Πολλοι τουρίστες νεαροι βεβαίως ,εξοπλισμένοι με αξίνες, μπότες με καρφιά κράνη ,φακους και σχοινιά ετοιμάζονται να δαμάσουν να χαράξουν την επιφάνεια του…
1642157251885.jpeg



1642156863128.png



μια νεοσχηματισμενη σπηλιά που είναι και επικίνδυνη να καταρρεύσει( εγινε μετα από 3 εβδομάδες ευτυχως δεν υπηρχε κανενας μεσα) ήταν το φωτογραφικό επίκεντρο ολων.. εγω δεν μπορούσα ουτε να κρατήσω στα χερια τη μηχανή,…έφευγα δεξια και αριστερά σαν μια ακυβέρνητη βάρκα από τον αερα..με αρκετη απογοήτευση γύρισα πισω στο παρκινγκ …βρήκα ένα κομμάτι παγου κατά γης και άρχισα να παιζω με τις ρυθμίσεις της μηχανής..
1642156890250.png





Φεύγουμε για τη Μαυρη παραλία , εδώ τουλάχιστον ξερω και δεν περιμενω να βρω το μπλε…
Ρίχνει χιονι , τα βαν προχωρούν σιγα και με προσοχή.. ο δυνατός αέρας εμποδίζει να ανοιξουμε τις πορτες.. τοσος αερας.. η ομιχλη δεν αφηνει περιθώρια όρασης ..
Η παγκοσμίου φήμης Μαυρη παραλία Reynisfiara λοιπον κοντά στο ψαροχωρι vik στη νοτια ακτη της χωρας. To μαυρο βοτσαλο, οι τεραστιες στήλες βασάλτη τα βουητά κύματα του Ατλαντικού που την κάνουν και πολύ επικίνδυνη , την κατατάσσουν στις 10 καλύτερες μη τροπικές παραλίες του πλανήτη..



1642156910287.png








1642156928829.png






Και λιγο παράδοση… .
..Σύμφωνα με την τοπική ισλανδική λαογραφία, αυτές οι μεγάλες στήλες από βασάλτη ήταν κάποτε τρολ που προσπαθούσαν να τραβήξουν τα πλοία από τον ωκεανό στην ακτή. Ωστόσο, αυτά τα τρολ ήταν αμυδρά και έσβησαν πολύ αργά τη νύχτα. ξημέρωσε στον ορίζοντα, μετατρέποντας τα τρολ σε συμπαγή πέτρα.
Ένας άλλος θρύλος λέει για έναν σύζυγο του οποίου η γυναίκα απήχθη και σκοτώθηκε από δύο τρολ. Ο άνδρας ακολούθησε τα τρολ μέχρι τη Ρεϊνισφιάρα όπου τα πάγωσε, διασφαλίζοντας ότι δεν θα σκότωναν ποτέ ξανά.

1642156963788.png


1642156975804.png


Βρήκαμε καταφύγιο μεσα στη σπηλια .. δυστυχώς οι βραχοι Dyrtolaey και η αψιδα δεν ηταν ορατοί και φωτογραφισιμοι τα κύματα αρχισαν να πλησιάζουν επικίνδυνα τη σπηλια και γυρίσαμε στο εστιατόριο για μια ζεστή σούπα πριν πάρουμε το δρομο του γυρισμου…
1642157001892.png


κάπου κοντά ανακαλύψαμε ότι χάσαμε ένα πορτοφόλι…επιστρέψαμε και βρήκαμε το πορτοφόλι στη καφετέρια που το ειχαν παραδώσει οι τίμιοι καλοί άνθρωποι που το ειχαν βρει..


1642157029531.png






Εχει αρχίσει να νυχτώνει από νωρις ,, στα δεξια μας εχουμε το μεγαλύτερο παγετωνα της χωρας τον Jokulsarlon που καταλήγει στη πανέμορφη διάσημη ομώνυμη λιμνοθάλασσα και την επισης διάσημη παραλια των διαμαντιών οπου τα αποκομμένα παγόβουνα του παγετώνα ξεβράζονται στη ακτη δημιουργώντας μια έντονη αντιθεση με την ηφαιστειακη αμμο..
.Δυστυχώς βαθυ σκοτάδι γυρω μας.. Κατεβήκαμε στη παραλία με τη βοήθεια του φακου των κινητών μας.. Πολλα διαμάντια δεν υπήρχαν εκεινη την ωρα και το να τα φωτογραφήσεις ηταν πολύ δυσκολο.

1642157059044.png


1642157071316.png

.Στη ακτη υπάρχουν τεράστια ταμπλό με φωτογραφίες από την εκρηξη του ηφαίστειου..θανε ωραια εικονα να βλέπεις τη λάβα και το παγο,,τουλάχιστον την φαντάζομαι γιατι δεν βλεπω μεσα στο σκοταδι.


Κατω από τη γεφυρα προσπαθούμε με το φως των αυτοκίνητων να αιχμαλωτίσουμε τα επιπλέοντα παγόβουνα..σουρεαλ θα πει καποιος..
1642157091737.png






Η πεινα μας ειχε κυριέψει και αφου δεν χόρτασε το ματι μας εικονες από τη παραλια των διαμαντιών ειπαμε να χορτάσει το στομάχι μας.. μπαίνουμε στο ερημικο Hofn ψυχη ζωσα στο δρόμο και καταλήγουμε στο Rakkhus εστιατόριο..
1642157108750.png




1642157124210.png




φάγαμε του σκασμου ήπιαμε και πληρώσαμε επίσης του σκασμου..
1642157139743.png



Τωρα η χωρα είναι γνωστή για την ακρίβεια της. Εντάξει είναι ακριβή αλλα προσωπικά εχω πληρώσει αν όχι τα ιδια ακομη και περισσότερα σε άλλες χώρες της Ευρώπης..
Βράδυ στο ζεστο κατάλυμα μας
1642157164611.png

1642157175476.png
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom