Γενικά συναλλαγμα ή πληρωμες με καρτα στο εξωτερικο?

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
φαντταζομαι θα εχει ηδη απαντηθει το θεμα ηδη αλλα δε βρηκα κατι


τι ειναι προτιμοτερο οταν εισαι στο εξωτερικο?
να ψαχνεις μονος σου με μετρητα στο χερι να βρεις το πιο συμμφερον ανταλακτηριο ή να πληρωνεις με καρτα οπου δεχονται?
και ειναι με καρτα,συμφερει να πληρωσεις με ευρω ή το τοπικο νομισμα? (ποτε δεν καταλαβα αυτο το διλλημα αλλα το ρωτανε :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.271
Ξεκινάς διαβάζοντας τους όρους και τις χρεώσεις συναλλαγών εξωτερικού από την τράπεζα σου για την κάρτα που έχεις..Εμπειρικά και χωρίς να είναι απόλυτο πληρώνεις με κάρτα όπου δέχονται και σε τοπικό νόμισμα.Καλύτερα η μετατροπή να γίνεται στην Ελλάδα από την τράπεζα σου.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.271
τι εννοεις με αυτο?
Ρώτησες τι επιλογή να βάλεις στην συναλλαγή.Τοπικό ή Ευρώ.Καλύτερα τοπικό και την μετατροπή σε Ευρώ να την κάνει η τράπεζα σου όταν εκδώσει εδώ τον λογαριασμό.Αλλά και πάλι σημειώνω ότι εξαρτάται από την τράπεζα και την κάρτα.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Η επιλογή για πληρωμή στο δικό σου νόμισμα, δίνεται σε ελάχιστες περιπτώσεις και κατά βάση σε μεγάλα καταστήματα. Εγώ μία φορά στο Century 21 θυμάμαι.

Καθαρά οικονομικά αν δεν έχετε ιδιαίτερα προνόμια από την πιστωτική σας, τότε εξασφαλίζεται καλύτερους όρους με μετρητά διότι :
α. υπάρχει χρέωση μετατροπής γύρω στο 2-3% και
β. η συναλλαγματική ισοτιμία του εκάστωτε παρόχου (Visa, Mastercard κτλ) δεν είναι καλύτερη από της Τραπέζης της Ελλάδος.

Αν όμως πχ η πιστωτική σας δίνει επιστροφή 3%, τότε βγαίνεται οριακά κερδισμένος.
Πάντως, στην απόφαση σημαντικότερο ρόλο παίζει το θέμα της ασφαλείας. Εγώ για λόγους διαφοροποίησης χρησιμοποιώ και τα δύο. Κρίνω ένα ποσό γύρω στα 3-4 κατοστάρικα μια χαρά να το κουβαλώ. Ξενοδοχεία, εισιτήρια κτλ με πιστωτική, τα υπόλοιπα μετρητά.
 

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
Θεωρω οτι το καλυτερο ειναι να εχεις μετρητα και να κανεις συναλλαγμα οπου βρεις καλυτερη ισοτιμια
στο τελευταιο ταξιδι δυο φορες χρησιμοποιησα ΑΤΜ,τη μια στη Πολωνια μου εδωσε ισοτιμια 3,7 αντι 4,2
και μια στην Ουγαρια μου εδωσε 277 αντι για 310
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θεωρω οτι το καλυτερο ειναι να εχεις μετρητα και να κανεις συναλλαγμα οπου βρεις καλυτερη ισοτιμια
στο τελευταιο ταξιδι δυο φορες χρησιμοποιησα ΑΤΜ,τη μια στη Πολωνια μου εδωσε ισοτιμια 3,7 αντι 4,2
και μια στην Ουγαρια μου εδωσε 277 αντι για 310
Τι τράπεζα έχεις και για τι ποσά μιλάμε; Αυτές οι ισοτιμίες είναι μακράν εκτός πραγματικότητας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
εθνικη
τι εννοεις εκτος πραγματικοτητας?
Έχω σηκώσει μετρητά σε ΑΤΜ όλου του κόσμου (φυσικά και πολλές φορές σε Ουγγαρία και Πολωνία) με κάρτα της εθνικής χωρίς ποτέ να χρεωθώ ισοτιμία διαφορετική από την κανονική. Η ισοτιμία είναι πάντα η καλύτερη που έχω βρει (συν την προμήθειά τους) - καλύτερη ακόμα και από την ισοτιμία των πιστωτικών καρτών (συν φυσικά την προμήθεια της Εθνικής, €3.00 για μικρά ποσά).
Μήπως στο ATM επέλεγες να σε χρεώσει το ΑΤΜ σε ευρώ κι όχι στο τοπικό νόμισμα;
 

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
Έχω σηκώσει μετρητά σε ΑΤΜ όλου του κόσμου (φυσικά και πολλές φορές σε Ουγγαρία και Πολωνία) με κάρτα της εθνικής χωρίς ποτέ να χρεωθώ ισοτιμία διαφορετική από την κανονική. Η ισοτιμία είναι πάντα η καλύτερη που έχω βρει (συν την προμήθειά τους) - καλύτερη ακόμα και από την ισοτιμία των πιστωτικών καρτών (συν φυσικά την προμήθεια της Εθνικής, €3.00 για μικρά ποσά).
Μήπως στο ATM επέλεγες να σε χρεώσει το ΑΤΜ σε ευρώ κι όχι στο τοπικό νόμισμα;

στην Πολωνια πληρωσα το εισιτήριο του τρενου και στην ουγγαρια εκανα αναληψη απο ατμ
δε θυμαμαι τι ακριβως επελεξα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
στην Πολωνια πληρωσα το εισιτήριο του τρενου και στην ουγγαρια εκανα αναληψη απο ατμ
δε θυμαμαι τι ακριβως επελεξα
Πάντως μη δίνεις συμβουλές και προτάσεις βάση μιας εμπειρίας όπου έχασες με δική σου υπαιτιότητα. (Δε μπορεί να έχει συμβεί τίποτε άλλο. Σε ρώτησε το μηχάνημα Ευρώ ή άλλο και επέλεξες Ευρώ). Η ανταλλαγή μετρητών με μετρητά σε ανταλλακτήρια έχει χειρότερα rates από τις ηλεκτρονικές μετατροπές (όταν δεν κάνεις τέτοιες βλακείες).
 

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
Πάντως μη δίνεις συμβουλές και προτάσεις βάση μιας εμπειρίας όπου έχασες με δική σου υπαιτιότητα. (Δε μπορεί να έχει συμβεί τίποτε άλλο. Σε ρώτησε το μηχάνημα Ευρώ ή άλλο και επέλεξες Ευρώ). Η ανταλλαγή μετρητών με μετρητά σε ανταλλακτήρια έχει χειρότερα rates από τις ηλεκτρονικές μετατροπές (όταν δεν κάνεις τέτοιες βλακείες).

βλακεια εκανα που σου απαντησα
αντε γεια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom