σχετικά με το facebook

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μόλις πρόσεξα ότι από σε κάθε μας μήνυμα έχει προστεθεί η λέξη"facebook".
Δεν είχαμε ενημερωθεί σχετικά.
Σε τι εξυπηρετεί αυτή η λειτουργία;γιατί να υπάρχει "σύνδεση"μεταξύ του travelstories kai facebook;
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip στη Τοσκάνη..
Φαντάζομαι πως είναι για να το δημοσιεύει κάποιος στη προσωπική του σελίδα στο fb.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Η λειτουργία αυτή δεν είναι καινούρια, υπήρχε εδώ και τουλάχιστον 10 μήνες. Απλά με τη νέα εμφάνιση είχε ανατιναχτεί και την ξανάφτιαξα από την αρχή, απλά πριν ήταν σε άλλα σημεία το κουμπάκι αυτό.

Αυτό το κουμπί λοιπόν εξυπηρετεί όταν θέλει κάποιος να μοιραστεί στο facebook κάποιο ενδιαφέρον άρθρο ή ιστορία που βρήκε στο travelstories. Αντίστοιχα και το κουμπί δίπλα είναι για να στείλει με email σε κάποιον το ενδιαφέρον άρθρο/ιστορία που βρήκε.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Επειδή δεν ασχολούμαι (ούτε και θέλω δηλαδή)..με το facebook,μπορείς να μας εξηγήσεις αυτό σημαίνει ότι πχ εγώ μπορώ αν θέλω να στείλω την ιστορία της joela για ρωμη που διάβαζα πριν λίγο(χωρίς όμως η ίδια να το ξέρει)στο facebook,και κάποιος να στείλει δική μου ιστορία ή άρθρο κλπ;;
Είναι λίγο περίεργο,από τη στιγμή που εγώ είμαι μέλος αυτού του φόρουμ,γράφω για "λογαριασμό "του και δε θάθελα δικά μου κείμενα να εμφανίζονται στο facebook,αυτούσια.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
για να πω την αλήθεια, ούτε εμένα μου άρεσε αυτό; μπορεί ο καθένας δλδ να δημοσιεύσει στο ιντερνετ το λινκ από δικό μου ποστ;
όχι ότι αν δεν θέλει κάποιος δεν μπορεί να τα βρει, αλλά όχι και να βάζει ο καθένας αναφορές αλλωνών...
γίνομαι κακιά ε;
άντε καλά, αλλά εκλιπαρώ δημοσίως, να μην γίνει κανένα δικό μου ποστ δημόσιο στο facebook...
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip στη Τοσκάνη..
Κατ'εμέ δεν το βρίσκω σαν πρόβλημα μιας και δεν αναφέρονται τα πραγματικά μας ονόματα,όπως επίσης αν το καλοσκεφτούμε το να δημοσιεύσει κάποιος την ιστορία μας είναι το ίδιο πράγμα...Θα τη διαβάσουν κάποιοι εκτός φόρουμ,το οποίο γίνεται και τώρα από τα μη μέλη του σαιτ οι οποίοι απλώς το επισκέπτονται και μας διαβάζουν....
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
shadow,σεβαστή η άποψη σου,για μένα έχει μεγάλη σημασία και διαφορά ....άλλο το να διαβάζει κάποιος κάτι που εμπεριέχεται σε αποκλειστικά ταξιδιωτικό φόρουμ και άλλο το να είναι αυτή η ταξιδ.πληροφορία , το κείμενο,το οτιδήποτε εν πάσει περιπτώσει ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΟ σε facebook,συμφωνώ με Τιτα ,απλά ρωτάω (γιατί ίσως να μην είναι έτσι,να μην το κατάλαβα καλά)να μάθω
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
ναι, αλλά αυξάνεται έτσι το πλήθος των ανθρώπων που σε διαβάζουν, κατά πολύ. Στο φόρουμ ίσως κάνει καλό βέβαια.
Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι άλλο να μπαίνει κάποιος και να ψάχνει κάτι και άλλο να του το προσφέρουμε αβέρτα στον κάθε άσχετο του fb...
τέσπα, προσωπική άποψη. Μου φαίνεται ότι πρέπει σύντομα να αρχίσω να σβήνω τις ιστορίες μου.... backup and delete :-(
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
ναι, αλλά αυξάνεται έτσι το πλήθος των ανθρώπων που σε διαβάζουν, κατά πολύ. Στο φόρουμ ίσως κάνει καλό βέβαια.
Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι άλλο να μπαίνει κάποιος και να ψάχνει κάτι και άλλο να του το προσφέρουμε αβέρτα στον κάθε άσχετο του fb...
τέσπα, προσωπική άποψη. Μου φαίνεται ότι πρέπει σύντομα να αρχίσω να σβήνω τις ιστορίες μου.... backup and delete :-(
Συμφωνώ με τα κορίτσια.Αλλωστε αν θέλαμε να δημοσιευτεί στο fb θα τα γράφαμε εκεί.εγω δεν θέλω να τα δημοσιεύει άλλος,το κάνω και μόνη μου αν θέλω.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
επειδή ίσως ακούγομαι ακραία, το καταλαβαίνω, μήπως μπορεί να γίνει κάτι άλλο;
να υπάρχει η δυνατότητα δημοσιοποίησης (με το κουμπακι, γιατι αλλιώς έτσι κι αλλιως ο καθενας μπορει να το κανει με link),ΜΟΝΟ από αυτόν που γράφει το ποστ και όχι από άλλους;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Βρε παιδιά, δεν δημοσιεύεται κανένα κείμενό σας στο facebook... To μόνο που μπαίνει είναι ο τίτλος της ιστορίας και το link, ώστε κάποιος αν του φανεί ενδιαφέρον ο τίτλος "Πάμε Ταϋλάνδη" να κάνει κλικ και να έρθει στο travelstories να διαβάσει.

Δεν έχει καμία σχέση αυτό το πράγμα με αυτό που περιγράφετε, δεν καταλαβαίνω τον πανικό σας. Δηλαδή όπως είναι τώρα το σάιτ που μπαίνουν κάθε μήνα 150,000 άνθρωποι τι διαφορά έχει; δεν καταλαβαίνω. Δημόσια είναι γραμμένα όλα τα άρθρα, ο καθένας μπορεί να τα διαβάσει. Τι σημασία έχει από πού έχει προέλθει; αν αυτό λέγεται facebook ή αν λέγεται google? Από τη google (δηλαδή άσχετοι με το σάιτ) έρχεται ένα ποσοστό 75%!!!

Επομένως δεν υπάρχει κανένας λόγος να πανικοβάλεστε :)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
σεβαστό, αλλά δεν νομιζω οτι ειναι το ίδιο. στο goolge κάποιος θα βρεθεί εδώ διότι κατά πάσα πιθανότητα έψαχνε κάτι συγκεκριμένο. Δεν είναι το ίδιο με το fb.
άν νομιζουμε οτι κπ φιλος μας στο fb θα εβρισκε χρησιμο ενα ποστ εδώ, θα του στελναμε το link. Αλλά όχι να το δημοσιοποιούμε και σε άλλους. Έγραψα προηγουμένως το "ασχετους", εννοωντας οτι γινεται δημοσιως γνωστο ενα κειμενο, ακομα και σε ανθρωπους που υπό άλλες συνθηκες δεν θα έμπαιναν στο φόρουμ, γιατί δεν τους ενδιαφέρει ή έχουν άλλη άποψη για τα ταξίδια. Γίνονται έτσι τα κείμενά μας βορά για σχόλια του καθενός φίλου του φίλου κλπ.

πχ γραφουμε εμείς τις ιστορίες μας, τις μοιραζομαστε με ανθρωπους που εχουν κοινά ενδιαφέροντα και όλα οκ(αντε και με ενα μικρο ποσοστο ανθρωπων που τυχαια επεσαν εδώ). Στο fb όμως, αν το στειλουμε δημοσιως σε κάποιον, μπορούν να οδηγηθούν από περιέργεια στο κείμενό μας και άνθρωποι άλλης νοοτροπίας.
Προσωπική μου άποψη όμως ξαναείπα...
πιστεύω ότι έτσι όπως είναι το φόρουμ, έχει κάποιο επίπεδο.
Όχι οτι το fb ειναι κακό αν ξέρει κπ να το διαχειρίζεται σωστά. Αλλά γιατί να μπορεί κπ τόσο ελευθερα να κανει πιο-δημοσιο ενα δικό μου ποστ; γιατί να μην μπορεί να εχει την επιλογή μόνο ο γράφων και όχι ο αναγνώστης;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom