Φινλανδία ταξίδι στη Φινλανδία

dimpap

Member
Μηνύματα
9
Likes
18
Γεια σας!
Έχω φτάσει 30 χρονών, πληροφορικός στο επάγγελμα και σκοπεύω να μεταναστεύσω μόνιμα στη Φινλανδία. Δεν πρόκειται να παραμείνω στην Ελλάδα, ούτε λεπτό παραπάνω...
Από όσο γνωρίζω, η Φινλανδία είναι μία καλά οργανωμένη χώρα, με σχετικά χαμηλή εγκληματικότητα, καλύτερο σύστημα υγείας και παιδείας, μεγαλύτερους μισθους και γενικά καμία απολύτως σχεση με την Ελλάδα!! (Άλλωστε το είχα απωθημένο κάποια στιγμή να πάω να ζήσω μόνιμα εκεί πέρα...

Αν εξαιρέσουμε τα υψηλά ποσοστά αυτοκτονίων και αλκοολισμού καθαρά λόγω των κλιματολογικών συνθηκών, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο επιλήψιμο...

Δεν με πειράζουν ούτε οι πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, ούτε το να μάθω καλά τη γλώσσα. Το έχω βάλει στόχο να προσαρμοστώ όσο το δυνατόν γρήγορα και δεν είμαι άτομο που τα παρατάει
Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι το εξής:

Ίσως σας φανεί λιγάκι περίεργο και αστείο, αλλά πρόκειται για θέμα υγείας.

Από ότι διάβαζα, η Φινλανδία έχει ένα ιδιαίτερο θέμα με τα κουνούπια. Υπάρχουν τουλάχιστον 10 είδη κουνουπιών που υπάρχουν και εμφανίζονται το καλοκαίρι, στα μέσα Ιουνίου. Κι όταν λέμε Κουνούπια, το λέμε με Κ κεφαλαίο!! Δεν είναι σαν τα συνηθισμένα.
Βέβαια, άκουσα ότι εμφανίζονται πιο πολλά είδη κυρίως στη Νότια Φινλανδία και στη Λαπωνία και όχι τόσο στο Ελσίνκι.

Σε πιο μικρή ηλικία, με τσίμπησε, κόντεψα να πάθω αλλεργικό άσθμα και πήγα να τα "κακαρώσω".
Από τότε έχω πάθει κουνοποφοβία(Ας γελάτε εσείς!).

Επειδή λοιπόν έχω σοβαρή αλλεργία στα κουνούπια, θα ήθελα να μου πείτε.

Υπάρχει περίπτωση να επιζήσω από το κρύο και να πεθάνω από ένα μικρό κουνουπάκι?? (Σας ξαναγράφω ότι το κρύο δε με ενοχλει...)
Γιατί αν είναι έτσι, προτιμώ να αυτοκτονήσω παρά να πεθάνω έτσι.:roll:

Να έρθω τελικά να μείνω στο Ελσίνκι ή τελικά θα είμαι αναγκασμένος να παραμείνω στην Ελλάδα?:( (Μη που πείτε να επιλέξω άλλη χώρα!)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.025
Likes
1.581
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Φίλε μου μας ρωτάς για ένα θέμα αρκετά προσωπικό που στο μεγαλύτερο μέρος του εκφεύγει από την θεματολογία του site. Εδώ θα βρεις αρκετές πληροφορίες για τη χώρα και την πρωτεύουσα από άτομα που την έχουν επισκεφθεί ή και έχουν ζήσει εκεί για ένα διάστημα ως φοιτητές με τα προγράμματα Erasmus. Εγώ έχω διασχίσει οδικά όλη τη χώρα και έμεινα λίγες μέρες στο Ελσίνκι, μου έμειναν πολύ καλές εντυπώσεις, άλλα ήταν μία συγκεκριμένη εποχή και οπωσδήποτε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη για τη ζωή εκεί. Αν είναι να πάρεις τέτοια απόφαση πρέπει κατά τη γνώμη μου να κάνεις δύο-τρία διερευνητικά ταξίδια σε διαφορετικές εποχές. Για το ζήτημα των κουνουπιών οι φόβοι σου μου φαίνονται υπερβολικοί. Έχω ακούσει για θάνατο αλλεργικού από τσίμπημα σφήκας αλλά από κουνούπι … ; Εξ’ άλλου μπορεί η ευαισθησία σου να έχει μεταβληθεί από αυτήν που είχες μικρότερος. Εν πάση περιπτώσει αυτό είναι θέμα ειδικών γιατρών (Αλλεργιολόγων). Καλώς ήρθες στο travelstories.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Φιλε μου κανεις αυτο που θα κανω εγω του χρονου,μετα το στρατο,γιατι οντως τα πραγματα εδω δεν παλευονται.Η Φινλανδια ειναι το καταλληλο μερος για ενα πληροφορικο (σαν εμενα και εσενα).Εχοντας περασει εκει ενα αρκετα σημαντικο διαστημα ως φοιτητης μπορω να σου πω οτι κουνουπι δεν ειδα ποτε και πουθενα!Οσον αφορα τα υπολοιπα , ο καιρος θα πρεπει να σε προβληματισει.Ειδικα αν πας μονος σου (αν εισαι παντρεμενος και σε ακολουθησει η γυναικα σου καπως καλυτερα τα πρασγματα).Το λεω αυτο επειδη ειδικα εκει Oκτωβρη με Γεναρη ο καιρος απλα δεν παλευεται,μερα κανα δυωρακι (που ουτε το καταλαβαινεις λογω δουλειας) και μετα σκοταδι σκοταδι σκοταδι.Ψυχοπλακωτικο.Το καλοκαιρι βεβαια ειναι παραδεισος αλλα το χειμωνα αστα να πανε.Αν μπορεις να συνηθισεις στην ιδεα οτι θα ζεις με μεσο ορο -7 και θα βλεπεις ηλιο καθε διμηνο τοτε να πας με τα χιλια.Μπορει να λες τωρα σιγα μωρε τι λεει αυτος αλλα τοτε θα με θυμηθεις.Συμβουλη μου ιδια με του McElk.Πηγαινε κατα το Νοεμβρη εκει κατσε καμια βδομαδα δυο και μετα αποφασισε.
 

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Για τους μηχανολογουσ καλα ειναι???Σκεφτομαι να παω σκανδιναβια για μεταπτυχιακο σε ανανεωσιμες πηγες ενεργειας γιατι πιοστευω αυτοι ειναι πολυ μπροστα σε αυτο το θεμα...Αλλα μετα θα μπορεσω να βρω δουλεια εκει???
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Για τους μηχανολογουσ καλα ειναι???Σκεφτομαι να παω σκανδιναβια για μεταπτυχιακο σε ανανεωσιμες πηγες ενεργειας γιατι πιοστευω αυτοι ειναι πολυ μπροστα σε αυτο το θεμα...Αλλα μετα θα μπορεσω να βρω δουλεια εκει???
Ευκολα!
Ξερω κοπελα που κανει ενα τετοιο μεταπτυχιακο στη Δανια,στο Ααλμποργκ και απο οτι μαθαινω τα πραγματα ειναι πολυ μπροστα στο συγκεκριμενο τομεα.
 

dimpap

Member
Μηνύματα
9
Likes
18
Φιλε μου κανεις αυτο που θα κανω εγω του χρονου,μετα το στρατο,γιατι οντως τα πραγματα εδω δεν παλευονται.Η Φινλανδια ειναι το καταλληλο μερος για ενα πληροφορικο (σαν εμενα και εσενα).Εχοντας περασει εκει ενα αρκετα σημαντικο διαστημα ως φοιτητης μπορω να σου πω οτι κουνουπι δεν ειδα ποτε και πουθενα!Οσον αφορα τα υπολοιπα , ο καιρος θα πρεπει να σε προβληματισει.Ειδικα αν πας μονος σου (αν εισαι παντρεμενος και σε ακολουθησει η γυναικα σου καπως καλυτερα τα πρασγματα).Το λεω αυτο επειδη ειδικα εκει Oκτωβρη με Γεναρη ο καιρος απλα δεν παλευεται,μερα κανα δυωρακι (που ουτε το καταλαβαινεις λογω δουλειας) και μετα σκοταδι σκοταδι σκοταδι.Ψυχοπλακωτικο.Το καλοκαιρι βεβαια ειναι παραδεισος αλλα το χειμωνα αστα να πανε.Αν μπορεις να συνηθισεις στην ιδεα οτι θα ζεις με μεσο ορο -7 και θα βλεπεις ηλιο καθε διμηνο τοτε να πας με τα χιλια.Μπορει να λες τωρα σιγα μωρε τι λεει αυτος αλλα τοτε θα με θυμηθεις.Συμβουλη μου ιδια με του McElk.Πηγαινε κατα το Νοεμβρη εκει κατσε καμια βδομαδα δυο και μετα αποφασισε.
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ και η σύζυγος μου θέλουμε να πάμε εκεί. Και ίσως να είμαι κι εγώ λιγάκι υπερβολικός με το θέμα των κουνουπιών! Απλώς μου έχει μείνει ψυχολογικό τραύμα από την παιδική μου ηλικία και δεν τολμούσα να το παλέψω... Ελπίζω όμως να μη πάθω ελονοσία!!!

(Το κόβω όμως εδώ αυτό γιατί όντως ξεφύγαμε από τη θεματολογία του site!!:) Και συγνώμη:roll:)

Τελικά θα κάνω αυτό που λέτε. Θα πάμε εκεί γύρω κοντά στο Νοέμβρη να δούμε τις "επικρατούσες" συνθήκες και μετά θα δούμε πώς θα τα βολέψουμε.
Όσον αφορά το ψυχοπλακωτικό κλίμα το Χειμώνα και τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, δεν τα θεωρώ καθόλου αστεία και ούτε τα περνάω στο ντούκου. Έχετε δίκιο σε ό,τι είπατε.
Πρέπει όμως να σας πω ότι από το να μείνουμε και να μαραζώσουμε μαζί στην Ελλάδα, καλύτερα να γίνουμε "παγοκολώνες" και νυχτόβιοι! Θα σκεφτόμαστε το τι περάσαμε εδώ και θα γεμίζουμε με αισιοδοξία!!

(Αν τύχει όμως και δεν της αρέσει, τότε θα φύγουμε επιτόπου για άλλη χώρα. Δεν το συζητώ!!)

Μακάρι να κάνουμε το καλύτερο και για τους δυο μας...
 

pabas

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Γεια σας!
Έχω φτάσει 30 χρονών, πληροφορικός στο επάγγελμα και σκοπεύω να μεταναστεύσω μόνιμα στη Φινλανδία. Δεν πρόκειται να παραμείνω στην Ελλάδα, ούτε λεπτό παραπάνω...

(Μη που πείτε να επιλέξω άλλη χώρα!)
..
Να με συγχωρείς για το θράσσος μου, αλλα θα τολμήσω να σου προτίνω άλλες χώρες.
Ισως εχουμε αρκετά κοινα, πράγμα που μας κάνει να σκεφτόμαστε με παρόμοιο τρόπο.
ειμαι κι εγώ πληροφορικός, κι εγώ παντρεμένος, κι εγώ δεν αντέχω άλλο εδώ (παρότι δεν εχω -ακόμα- καποιο προβλημα ανεργίας, ή χαμηλού μισθού).
έχουμε και διαφορές: εχω 2 παιδιά, και +9 χρονάκια στην πλάτη, πράγμα που κάνει τη φυγή, αρκετά δυσκολότερη για μένα.

Η σκέψη μετανάστευσης ειναι στο μυαλό μου αρκετούς μήνες τώρα, διαβαζοντας επιφανειακά πληροφορίες, για διαφορες ευρωπαϊκές χώρες, αλλα ενεργή έρευνα κανω εδώ μονο τους τελευταίους 3 μήνες.
περιόρισα την αναζήτηση σε Ε.Ε ή/και χώρες που εχουν υπογράψει τη Σέγκεν (πχ. Ελβετία).
Απέκλεισα ολες τις νότιες, παρόλο που θεωρώ το κλιμα τους ιδανικό, οι οικονομίες τους και τα επίπεδα ανεργίας ειναι κοντά ή και χειρότερα στα ελληνικά (πχ. Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία, Πορτογαλία), και απέκλεισα και άλλες με τις οποίες δεν είχα κατι κοινό, ούτε εβλεπα καποιο κίνητρο να προσπαθήσω να αποκτήσω κοινά (πχ. Αυστρία, Γερμανία).

-----------------------------------------------


...και ξεκίνησα το εικονικό ταξίδι απο τη Φινλανδία :)
αυτά που με τράβηξαν πρώτα ειναι η μεγαλη φήμη που εχει για το εκπαιδευτικό της σύστημα (ισως το καλύτερο παγκοσμίως),
οι κοινωνικές παροχές,
η τεχνολογία (η ντόπια, όχι απλα το κλοπι-πεηστ),
η παράδοση σε σχέση με τη δημοκρατία, το σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και του διαφορετικού,
και το πώς εχουν καταφέρει να εχουν ενα αρκετά καλό μείγμα και ελεύθερης αποδοτικής οικονομίας αλλα και ισχυρού συνδικαλισμού.

Επίσης αρκετά γρήγορα εμαθα :
1. πόσο σκληρό ειναι το κλιμα, και η σχέση φωτός-σκοταδιού,
2. πόσο δύσκολη η γλώσσα τους (αν δεν ξερεις Ουγγαρέζικα. δηλ. δεν εχει καμια σχέση με καμια λατινογεννή, γερμανοσαξωνική γλώσσα).
Θα μου πεις, σαν πληροφορικός ισως να μην ειναι αδύνατο να πιασεις μια δουλειά με μοναδικό εφόδιο τα Αγγλικά. Δεν διαφωνώ, αλλα νομιζω οτι φευγεις έξω για να ζήσεις. Οχι για να σπουδάσεις, ή κανεις μια αρπαχτή 4-5 χρόνια και να γυρίσεις.
Κανονική ζωή χωρις τη ντόπια γλώσσα δεν το βλέπω . Υπολόγισε οτι θες να πας εξω και με συμπατριώτισσα σύζυγο, δηλ. μεταξύ σας προφανώς θα μιλατε ελληνικά, αρα λιγότερη εξασκηση και τριβή με την ντόπια γλώσσα.


---------------------------------------------
Μετά κοίταξα Σουηδία. Παρόμοια κοινωνία (δημοκρατία, πολιτισμός, εκπαίδευση), ισως πιο αυξημένη η ξενοφοβοβία, και η εγκληματικότητα.
Εκει τα αγγλικα εχουν περισσότερη πέραση στην αγορά εργασίας, αλλα και παλι 100% ενσωμάτωση χωρις σουηδικά.. δυσκολο.
Το κλίμα τους, ελαφρά γλυκίτερο, αλλα σε εναν Ελληνα θα φανεί το ίδιο παγάκι. Τι -30, τι -25 C...

---------------------------------------------

Τεσπα, για να καταλήξω καπου, απέκλεισα αυτες τις τόσο βόρειες, γιατι το κλίμα ισως να το ανεχόμουν ως μπακουροφοιτητής, αλλα όχι ως 40αρης, ουτε θα το δεχόταν η υπόλοιπη οικογένεια.

Περιόρισα την αναζήτηση σε Βέλγιο, Ελβετία (υπαρχει καποια γνώση γαλλικών, ενώ παιζει αρκετα και το αγγλικο σε αυτες),
και Ολλανδία.

Εχω καταλήξει στην Ολλανδία.
Αγορά εργασίας σε αρκετά καλή κατάσταση (κριση υπάρχει φυσικά παντού, αλλα μιλαμε πάντα σε σύγκριση. Η ανεργία τους δεν εχει καμια σχέση με Γαλλικη, Ελληνικά, Ισπανική, κλπ.)
Τα αγγλικά μετράνε πολύ, αλλα και η γλώσσα τους (για αγγλοφωνους) δεν ειναι ότι πιο δύσκολο να τη μάθεις.
Επιπεδο εκπαιδευσης, πολυ καλό.
Κοινωνικές παροχές επίσης (όχι σκανδιναυικές, αλλα σιγουρα καλυτερες απο Ελλαδα, UK).
Τοπία, φυση, κλπ.. απίστευτα, αν σου αρέσει το πράσινο και το νερό (χάλια αν σου αρέσουν μονο τα βουνά, και τα χιόνια).
Φιλική στην επιχειρηματικότητα (αν θες να κανεις δικη σου δουλεια).
Πιο ανθρώπινο κλίμα για μεσογειακούς απ ότι το σκανδιναυικό.


Στα μείον της:
- ακριβή η στέγη / ενοίκια.
- για 100% ενσωμάτωση μαλλον πρεπει να μαθεις τη γλώσσα (ενα μειον σε σχεση ισως με UK, Ιρλανδία).
- Πολύ βροχή (αλλα οχι το "αδίστακτο" κρύο)
- Πολυ υψηλός ανταγωνισμός στην αγορά εργασίας. Εχει ηδη αρκετούς μετανάστες (νομιμους απο τις πρώην αποικίες της, νομιμους απο ανατολικες χωρες νεες στην ΕΕ, και παράνομους απο Αφρική/Ασια).
δηλ. ισως δεν ειναι τρομερά δύσκολο να πιάσεις "μια" δουλεια, αλλα ισως θελει αγώνα να δουλεψεις εκει που εσύ θέλεις.



ελπίζω να βοήθησα...
Καλή τύχη.
 

dimpap

Member
Μηνύματα
9
Likes
18
Επίσης αρκετά γρήγορα εμαθα :
1. πόσο σκληρό ειναι το κλιμα, και η σχέση φωτός-σκοταδιού,
2. πόσο δύσκολη η γλώσσα τους (αν δεν ξερεις Ουγγαρέζικα. δηλ. δεν εχει καμια σχέση με καμια λατινογεννή, γερμανοσαξωνική γλώσσα).
Θα μου πεις, σαν πληροφορικός ισως να μην ειναι αδύνατο να πιασεις μια δουλειά με μοναδικό εφόδιο τα Αγγλικά. Δεν διαφωνώ, αλλα νομιζω οτι φευγεις έξω για να ζήσεις. Οχι για να σπουδάσεις, ή κανεις μια αρπαχτή 4-5 χρόνια και να γυρίσεις.
Κανονική ζωή χωρις τη ντόπια γλώσσα δεν το βλέπω . Υπολόγισε οτι θες να πας εξω και με συμπατριώτισσα σύζυγο, δηλ. μεταξύ σας προφανώς θα μιλατε ελληνικά, αρα λιγότερη εξασκηση και τριβή με την ντόπια γλώσσα.
Φίλε μου, σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και για όλες αυτές τις χρήσιμες πληροφορίες σου!

Πρέπει όμως να σου πω πως όταν αποφάσισα να επιλέξω Φινλανδία, είχα πλήρη συναίσθηση για το τι θα αντιμετωπίσω σε αυτή τη χώρα.

Θα μου πείτε, αν δεν έχεις πάει, πώς θα έχεις νιώσει τις δυσκολίες στο πετσί σου? Σ'αυτο, δεν είμαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος.

Γνωρίζω ότι οι Φινλανδοί έχουν την πιο δύσκολη γλώσσα σε όλη την Ευρώπη κι ότι δεν έχει καμία, μα καμία σχέση με τις λατινογενείς, πράγμα που την κάνει ανοικεία και περίπλοκη. Δεν είπα ποτέ πως θα τα βρω όλα τέλεια και ωραία και ότι μόνο με τα Αγγλικά θα είμαι καλυμένος. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν μπορώ να μάθω τη γλώσσα ή ότι δεν σε βοηθάει το κράτος για την εκμάθηση της.
Ξέρω επίσης τις δυσκολίες και την ιδιαιτερότητα του κλίματος της χώρας.

Θα πρέπει όμως να καταλάβετε ότι δεν το έχω ξεπετάξει το θέμα και πως το έχω ψάξει εις βάθος. Μη θεωρείτε ότι το βλέπω σαν παιχνιδάκι κι ότι πηγαίνω σαν "τουρίστας" ή σαν "φοιτητής" μόνο και μόνο για να κάνω τον έξυπνο.
Δεν είναι κάτι που το αποφάσισα πρόχειρα και απερίσκεπτα πριν 5-6 μέρες αλλά εδώ και 10 χρόνια. Απλώς έλεγα ότι όσο περνάει ο καιρός θα καλυτερεύσουν τα πράγματα στην Ελλάδα, πράγμα το οποίο τελικά δεν έγινε (και μάλιστα με το χειρότερο τρόπο!:)).

Και κάτι ακόμα.
Όλα αυτά τα 10 χρόνια, και εγώ και η σύζυγος μου (από το 2007 είναι σύζυγος μου!!:)), αναζητούσαμε συνεχώς πληροφορίες για όλες τις χώρες της Ευρώπης, πάνω σε διάφορα σημαντικά ζητήματα (μισθούς, γλώσσα, τρόπος ζωής, παιδεία, υγεία κλπ.)
Δε μου κόλλησε στα καλά καθούμενα μία μόνο χώρα. (Αφήστε που πριν αρχίζω να ψάχνω, ήδη γνώριζα για το πώς έχουν τα πραγματα στις άλλες χώρες.)
Για αυτό είπα να μην μου πείτε να επιλέξω άλλη χώρα:)!

Λυπάμαι πάντως αν σας έδωσα αυτή την εντύπωση:(. Το μόνο που περιμένω τώρα είναι να έρθει ο Οκτώβρης για να φύγουμε επιτέλους για Ελσίνκι. Και αν μία στις εκατό τύχει καμία στραβή, τι να κάνουμε... Πάμε γι' άλλα...

Είναι ένα όνειρο ζωής για μένα... :roll:
 

pabas

Member
Μηνύματα
6
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
10 χρόνια το ψάχνεις; απο τα 20 σου;
ε, τότε, το μονο που έχω να σου πώ, ειναι σταματα την ανάλυση, ανέβα στο αεροπλάνο και φύγε... χτές!
ειτε για τη Φινλανδία, είτε για οπουδήποτε.
αν συνεχίσεις την αναζήτηση, θα περάσει αλλη μια 5ετια πριν το καταλάβεις.

περιμενω με αγωνία, την 1η ανάρτηση απο Φινλανδία, μολις βολευτείτε.
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Αντε παιδιά, να φεύγετε λιγοι - λίγοι, να μείνουνε εδώ Αλβανοί, Πακιστανοί, Ινδοί κ.λ.π., να πουλήσουμε και το <οικόπεδο> στους γείτονες που ήδη μάθανε ότι ... και πλακώσανε, στέλνοντας τα 2 πλοία τους να μετράνε το προς πώληση οικόπεδο.
Κάποιοι σίγουρα ήδη θα χαίρονται που το σχέδιο τους πετυχαίνει.....:(
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Γνωρίζω ότι οι Φινλανδοί έχουν την πιο δύσκολη γλώσσα σε όλη την Ευρώπη κι ότι δεν έχει καμία, μα καμία σχέση με τις λατινογενείς, πράγμα που την κάνει ανοικεία και περίπλοκη. Δεν είπα ποτέ πως θα τα βρω όλα τέλεια και ωραία και ότι μόνο με τα Αγγλικά θα είμαι καλυμένος. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν μπορώ να μάθω τη γλώσσα ή ότι δεν σε βοηθάει το κράτος για την εκμάθηση της.
Λοιπον οσον αφορα τηγλωσσα εχω να σου πω την εξης ιστοριουλα τωρα που το θυμηθηκα!Περπατουσα με ενα φιλο μου σε ενα κεντρικο πολυκαταστημα εκει στο Ελσινκι και μιλουσαμε στα ελληνικα!Μας ακουει λοιπον ενας κυριος απο διπλα και αρχιζει να μας μιλαει στα ελληνικα.Αφου πιασαμε λιγο την κουβεντα μαθαμε τα εξης:Hταν απο την Αλβανια και ειχε ερθει στην Ελλαδα για 1 χρονο περιπου.Σε 6 μηνες ειχε μαθει κανονικα ελληνικα.Στην Ελλαδα γνωρισε μια Φινλανδη που τελικα παντρευτηκανε και μετακομισανε στη Φινλανδια!Μας ειπε οτι ειναι 4 χρονια εκει και δεν εχει καταφερει να μαθει ουτε το 50% της γλωσσας ετσι ωστε να μπορει τουλαχιστον να κανει καποιες απλες συζητησεις!(ενω εμαθε ελληνικα σε 6 μηνες!!)
Οσο για το κρατος που λες οτι βοηθαει να μαθεις τη γλωσσα τους εχεις δικιο,αλλα απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι οποτε πας να μιλησεις φινλανδικα καπου σε καποιο μαγαζι με το που καταλαβουν οτι δεν μιλας καλα το γυριζουν κατευθειαν στα Αγγλικα,και καλα για να σε εξυπηρετησουν πραγμα που το κανει δυσκολο να εξασκησαι..
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Λένε ότι ο άνθρωπος είναι το μεγαλύτερο θηρίο και έτσι είναι... Να πας λοιπόν με το καλό και θα δεις που θα τα καταφέρεις μια χαρά!!! Άλλοι φεύγουν κυνηγημένοι, άρρωστοι, απένταροι, αγράμματοι κι απροετοίμαστοι και επιβιώνουν. Εσύ δεν πρέπει να φοβάσαι ...τίποτα. Κουνούπια με τέτοιο κρύο δεν νομίζω να αντιμετωπίζει η χώρα. Η γλώσσα από ανθρώπους του επιπέδου σας και με τη δική σας θέληση αλλά και ΑΝΑΓΚΗ, μαθαίνεται το πολύ σε 1 χρόνο!!! Το σκοτάδι, το κρύο κλπ. εγώ τα βλέπω από τη πλευρά της θαλπωρής, της γαλήνης, της συντροφικότητας, της σύσφιξης της σχέσης σας, της αγάπης, των απολαύσεων της ζωής, του καλού φαγητού και οίνου ....Οι άνθρωποι έχω ακούσει εκεί είναι καλοί!!! Αλλά κι αλλού όπου γύρισα στο κόσμο..."κατσίκια"-ανθρώπους σαν εμάς τους Ελλαδίτες (Χρ. Γιανναράς) δεν βρήκα (δεν ισοπεδώνω όλους αλλά τα "κατσίκια" εδώ σε % είναι μεγάλο και εν πάσει περιπτώσει αρκεί για να καταστρέφει τα πάντα!!!). Τώρα για τη λιακάδα μας, τη θάλασσα μας κλπ εγώ σλόγκαν του ΕΟΤ τα θεωρώ. Εντάξει καταλαβαίνω είναι το εθνικό προϊόν μας (τρομάρα μας), αλλά έζησα και 6 χρόνια στην ομίχλη της πεδιάδας του Πάδου (εκεί λένε: την κόβεις με το μαχαίρι και την αλείφεις στο ψωμί) και δεν έπαθα τίποτα. Κι αν σου λείπουν πάρε και 10 μέρες διακοπές και έλα να τα χαρείς. (χθες είχε ρεπορτάζ η ΕΤ3 για το τι τραβάνε οι "παραθεριστές", μόνιμοι και αδειούχοι, της Χαλκιδικής από την ηχορύπανση των "νυκτερινών" ...Περιμένουν τις 8 το πρωί για να κοιμηθούν. Υπάρχει κίνδυνος ..."εμφύλιας σύρραξης"... ). Νομίζω τα καλά που θα βρεις εκεί θα σε αποζημιώσουν με το παραπάνω για τα ελάχιστα δύσκολα (όχι κακά). Όλα στο μυαλό μας είναι. Ας είστε εσείς καλά και ισορροπημένοι και βουρρρ. Όπου γης και πατρίς. Στο καλό και όχι πανικός...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom