Κίνα ταξίδι στο πεκίνο

gv_liou

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ
Καλησπέρα σας,
Μετά απο διάφορα ταξιδάκια στην Ευρώπη αποφάσισα να κάνω ένα ακόμα μακρινό ταξίδι μετά απο 4 χρόνια :D. Αυτή τη φορά επέλεξα Κίνα και συγκεκριμένα το Πεκίνο. Σκέφτομαι να κάνω 8 διανυκτερέυσεις και θα πάω μεμονωμένα αφού με ταξιδιωτικό πρακτορείο είναι ακριβούτσικα. Εισιτήρια βρήκα με τη Turkish airlines όπου με 80.000 μίλια που έχω θα πληρώσω μόνο τους φόρους και θα μου βγεί γύρω στα 350 ευρώ. Το ξενοδοχείο έχει 550-600 ευρώ το δίκλινο ( θα μου βγεί στα μισά αν βρώ παρέα ) και είναι στο κέντρο.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν οι 8 ημέρες είναι αρκετές για να πάρω μια καλή γεύση απο Κίνα. Θα ήθελα να πάω και Θιβέτ φυσικά αλλα εκτός του ότι είναι ακριβά θέλει και μέρες. Θα μετακινούμαι κατα κύριο λόγο με μετρό και σκεφτόμουν να κάνω και κανένα tour στο Σινικό τείχος η οπουδήποτε αλλού εκεί κοντά. Το ταξίδι λέω να το κάνω Μάρτη - Απρίλη

Κάθε πρόταση δεκτή :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
?350 για φόρους και τόσα μίλια δεν είναι πολλά όταν κυκλοφορούν εισιτήρια με ?500-?550;

Sent from my iPod using Travel stories
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
τελικά μόνο πεκίνο θα πας γιατί μπερδεύτηκα :haha: στο σεινικό τοίχος μην το σκέφτεσαι απλά να πας...είναι ΜΥST!
 

martdesp

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ
παιδια αναζητω και εγω πληροφοριες για πεκινο ...περιμένω τα φώτα σας..απο αεροπορικα μεχρι ξεναγηση, περίπου μήνα απρίλιο μάιο ή αρχές ιούνιου
 

gv_liou

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ
τελικά μόνο πεκίνο θα πας γιατί μπερδεύτηκα :haha: στο σεινικό τοίχος μην το σκέφτεσαι απλά να πας...είναι ΜΥST!
Μονο Πεκίνο θα παω. Για Θιβέτ θέλει πολές μέρες δυστυχώς και απο ότι διάβασα δεν είναι και έυκολο να πάρεις άδεια για εκεί. Πρέπει να είναι τουλάχιστον 5 άτομα ίδιας εθνικότητας και να εγγυηθεί ένα τοπικό πρακτορείο πως έχεις καπου να μείνεις και πως θα γυρίσεις πίσω.. Απλά ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο σε κοντινή απόσταση απο το Πεκίνο για ένα 2ήμερο. Για παράδειγμα όταν είχα πάει Νέα Υόρκη είχα βρεί τοπικό πρακτορείο που μας έκανε 2ημερο σε Philadelphia - Baltimore - Washington με 100 δολάρια.

@North66, 662 ευρώ έχει το εισητηριο με Τουρκικές αερογραμμές. Μόνο οι φόροι είναι 350 ευρώ και 80.000 μίλια η ταρίφα της star alliance για Ασία.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μα η Turkish δεν είναι η φθηνότερη στο συγκεκριμένο δρομολόγιο. Αν το ψάξεις λίγο περισσότερο θα βρεις εισιτήρια με ?150 ακόμα και θα σου μείνουν και τα μίλια για μια πιο συμφέρουσα εξαργύρωση.

Sent from my iPod using Travel stories
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!
θα ήθελα την βοήθειά σας, καθώς έκλεισα εισητήρια για Πεκίνο για τον Μάρτιο (16-24/03) και δεν ξέρω από που να αρχίσω.
Διάβασα όλα τα σχετικά θέματα στο φόρουμ, αλλά έχω ακόμα πολλές απορίες.
Σκεφτόμουν να κλείσω σαν ξενοδοχείο το Novotel Beijing Peace που είναι σχετικά κεντρικό. μήπως έχει πάει κανείς σε αυτό το ξενοδοχείο ή έχει να μου προτείνει κάποιο άλλο?
ξέρετε αν θα είναι εύκολο να κανονίσω μικρές εκδρομές από εκεί?
και φυσικά το πιο σημαντικό..πόσα λεφτά θα χρειαστώ εκεί? έχω ήδη δώσει €520 για κάθε αεροπορικό και το ξενοδοχείο κάνει κάπου € 550.
;)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Προσωπικά αυτό που έκανα όταν πήγα είχα τον οδηγό ανα χείρας (που είχε και το όνομα σε ιδεογράμματα) ή τον προορισμό μου (πάλι σε σε ιδεογράμματα) που μου έγραφαν από το ξενοδοχείο και έπαιρνα ταξί. Δυστυχώς αγγλικά δεν ομιλούνται και η συνεννόηση είναι σκέτο χάος
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
annabaloo said:
καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!
θα ήθελα την βοήθειά σας, καθώς έκλεισα εισητήρια για Πεκίνο για τον Μάρτιο (16-24/03) και δεν ξέρω από που να αρχίσω.
Διάβασα όλα τα σχετικά θέματα στο φόρουμ, αλλά έχω ακόμα πολλές απορίες.
Σκεφτόμουν να κλείσω σαν ξενοδοχείο το Novotel Beijing Peace που είναι σχετικά κεντρικό. μήπως έχει πάει κανείς σε αυτό το ξενοδοχείο ή έχει να μου προτείνει κάποιο άλλο?
ξέρετε αν θα είναι εύκολο να κανονίσω μικρές εκδρομές από εκεί?
και φυσικά το πιο σημαντικό..πόσα λεφτά θα χρειαστώ εκεί? έχω ήδη δώσει €520 για κάθε αεροπορικό και το ξενοδοχείο κάνει κάπου € 550.
;)
το Novotel ειναι κεντρικοτατο αλλα χρηζει ανακαινισης. δεν ξερω αν εκανε τελευταια,αν οχι προτιμησε το σαφως ανωτερο Park plaza.
θα χρειαστεις συνεννοηση με ταριφα για εκδρομες,οχι το πιο ευκολο πραγμα..αν σε ενδιαφερει να ψαξω το μειλ του οδηγου που χρησιμοποιησα για σινικο,ταφους κλπ. σε παει οπου θες με λογικη τιμη.
 

mar_nen

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Κεντρικότατο το novotel όντως, αλλά εγώ πέρυσι προτίμησα το Courtyard 7 επίσης κεντρικότατο (αλλά θέλει ένα δεκάλεπτο περπάτημα για στάση μετρό), με παραδοσιακά χαρακτηριστικά.
Αν εξαιρέσεις το Σινικό Τείχος για το οποίο θα συνιστούσα οπωσδήποτε οδηγό τα υπόλοιπα αξιοθέατα του Πεκίνου μπορείς να τα επισκεφτείς άνετα με το μετρό (ή σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις λεωφορείο) το οποίο είναι πανεύκολο και με κατατοπιστικούς χάρτες.
Αν χρησιμοποιήσεις ταξί (εγώ χρησιμοποίησα μόνο τέσσερις φορές όλες και όλες σε δέκα ημέρες) να έχεις οπωσδήποτε σε ιδεόγραμμα το όνομα του ξενοδοχείου ή του προορισμού σου. Όντως η συνεννόηση είναι πολύ δύσκολη αλλά αυτό έχει και το χαβαλέ του.
Σε ό,τι αφορά τα χρήματα όλα είναι σχετικά. Τι θα αγοράσεις, πού και τι θα τρως, πού θα βγεις για διασκέδαση. Οι είσοδοι σε μουσεία, εκθέσεις, αξιοθέατα είναι πολύ χαμηλές.
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα τα κοιτάξω και αυτά τα ξενοδοχεία. samion αν μπορείς να βρεις το τηλέφωνο θα ήταν τέλεια.
επίσης, πως πας από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο?μόνο με ταξί?γιατι είδα ότι έχει shuttle bus, αλλά μου φάνηκε δύσκολο να το χρησιμοποιήσω.
για τηλέφωνο και ιντερνετ τι κάνατε? πήρατε κάρτα από εκεί?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.484
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom