το ατιμο το jet lag

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
απως καταλαβαινετε απ' την ωρα εχω να κοιμηθω βραδυ...μερικες μερες!!!μισο πακετο τσιγαρα και travelstories(ευτυχως τουλαχιστο)
ψυχολογικο η "ασθενεια"? η συνδιασμος?οταν ομως φτανω στον προορισμο δεν καταλαβαινω τιποτα,οταν επιστρεφω ειναι τα ζορια αρα υποθετω παιζει σημαντικο ρολο και η ψυχολογια.

το παθαινετε?πως το αντιμετωπιζετε?σας εχει τυχει να χασετε τις πρωτες μερες του ταξιδιου σας γιατι δεν αισθανεστε καλα?
περιμενω τις συμβουλες σας για κοιμομαστε τη νυχτα και οχι τη μερα,και τις εμπειριες σας
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Βασικά εγώ με το που φτάνω στον προορισμό δεν κάνω το λάθος να πέσω για ύπνο. Αν πεις ότι "Νιώθω λίγη κούραση, ας κοιμηθώ για μισή ωρίτσα", πάει, το' χασες το παιχνίδι! Το θέμα είναι να πας για ύπνο το βράδυ, άσχετα αν είσαι 24ωρο άυπνος. Η επιστροφή είναι άλλη υπόθεση, καθότι όντως μπαίνει το ψυχολογικό στη μέση.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Κι εγώ τα ίδια με τη Μένια, δε κοιμάμαι αν δε βραδιάσει, μπορώ άνετα να αντέξω άυπνος και 48 ώρες (!!) ώστε να κοιμηθώ κανονικά και να μη χάσω ούτε μέρα από το ταξίδι....στην επιστροφή πάλι, συνήθως υπάρχει μία υπερένταση από τη κούραση, αλλά την επομένη ρίχνεις ένα ύπνο νωρίς και καθάρισες...με λίγα λόγια δεν έχω καταλάβει τι εστί jet lag....
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
απως καταλαβαινετε απ' την ωρα εχω να κοιμηθω βραδυ...μερικες μερες!!!μισο πακετο τσιγαρα και travelstories(ευτυχως τουλαχιστο)
ψυχολογικο η "ασθενεια"? η συνδιασμος?οταν ομως φτανω στον προορισμο δεν καταλαβαινω τιποτα,οταν επιστρεφω ειναι τα ζορια αρα υποθετω παιζει σημαντικο ρολο και η ψυχολογια.

το παθαινετε?πως το αντιμετωπιζετε?σας εχει τυχει να χασετε τις πρωτες μερες του ταξιδιου σας γιατι δεν αισθανεστε καλα?
περιμενω τις συμβουλες σας για κοιμομαστε τη νυχτα και οχι τη μερα,και τις εμπειριες σας
Δεν είναι ψυχολογικό,μπορεί να επηρεάζεται από την ψυχολογία του καθενός αλλά προκύπτει σαν αποτέλεσμα απορρύθμισης του ημερήσιου βιολογικού ρυθμού του ανθρώπου,εξηγείται δηλαδή ιατρικά...Ο ανθρώπινος οργανισμός έχει συγκεκριμένο"ρολόι"και με βάση τις συνθήκες στις οποίες ζει και λειτουργεί (με συγκεκριμένη μέρα και νύχτα)προσαρμόζει και όοοολες τις λειτουργίες του ...αναπνοής,κυκλοφορίας,πέψης κλπ.Αυτό το''ρολόι"λειτουργεί υπό την καθοδήγηση κάποιων ορμονών που η παραγωγή τους εξαρτάται από το φως και το σκοτάδι(νύχτα-μέρα).
Οταν λοιπόν βρεθεί σε διαφορετικό περιβάλλον μέ άλλες ώρες μέρας και άλλες νύχτας όλο αυτό το σύστημα απορρυθμίζεται με αποτέλεσμα το πρώτο σύμπτωμα να είναι η διαταραχή στον ύπνο,κούραση κλπ,δεδομένου ότι το εσωτερικό μας ρολόι είναι πολύ ισχυρό και ''κρατάει''τον δικό του ρυθμό για 3,4 μέρες παρά την αλλαγή περιβάλλοντος..
Σίγουρα παίζει ρόλο και ο ψυχισμός του καθενός,ένα άτομο που ούτως ή αλλως υποφέρει από αυπνίες θα έχει μεγαλύτερη δυσκολία,ένας άλλος που..κοιμάται εκεί που κάθεται:haha:θα προσαρμοσθεί πιο εύκολα....
Προσωπικά έχω κι εγώ πολύ μεγάλη δυσκολία στον ύπνο και αυτό που εφαρμόζω συνήθως είναι αυτό που είπε και ο GTS,δηλ.όσο κουρασμένη και να είμαι δεν κοιμάμαι μέρα ,περιμένω να βραδυάσει και άς κοιμηθώ έστω και πολύ λίγες ώρες,την επόμενη θα τα καταφέρω περισσότερες κλπ ,έτσι ώστε να συνηθίσει ο οργανισμός μου στο να κοιμάται νύχτα και να δραστηριοποιείται τη μέρα ....
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κι εγώ τα ίδια με τη Μένια, δε κοιμάμαι αν δε βραδιάσει, μπορώ άνετα να αντέξω άυπνος και 48 ώρες (!!) ώστε να κοιμηθώ κανονικά και να μη χάσω ούτε μέρα από το ταξίδι....στην επιστροφή πάλι, συνήθως υπάρχει μία υπερένταση από τη κούραση, αλλά την επομένη ρίχνεις ένα ύπνο νωρίς και καθάρισες...με λίγα λόγια δεν έχω καταλάβει τι εστί jet lag....

Συμφωνώ κι εγώ με τον GTS. Ποτέ δε με έχει επηρεάσει το jet lag. Ούτε όταν βρέθηκα στις ΗΠΑ, ούτε όταν βρέθηκα από την άλλη μεριά στη Σιγκαπούρη και την Ταϋλάνδη.
Όντως το μυστικό είναι να ακολουθήσεις τους ρυθμούς του μέρους που πηγαίνεις. Κοιμάσαι μόνο όταν βραδιάσει, όσες ώρες κι αν είσαι άυπνος, όσο κουρασμένος και να νοιώθεις.
Κατά την επιστροφή στην πατρίδα, ακολουθείς το ίδιο κόλπο και τις πρώτες δυο τρεις μέρες φροντίζεις να κοιμηθείς λίγο πιο νωρίς το βράδυ, αλλά να ξυπνήσεις κανονικά το πρωί.
Επίσης, εγώ κοιμάμαι λίγο ή περισσότερο και κατά τη διάρκεια του ταξιδιού στο αεροπλάνο.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Jet Lag??? Ποιος είναι ο κύριος? Με συγχωρείτε αλλά πρέπει να τον γνωρίζουν μόνο όσοι ταξιδεύουν δυτικά (δεν το έχω κάνει). Εμείς, οικογενειακώς, σε όλα τα ταξίδια μας στην Ασία δεν ...τον απαντήσαμε ποτέ!!! Μήπως επειδή πηγαίνουμε ανατολικά? και γυρίζουμε δυτικά σε 3-4 μέρες το πολύ? Μήπως διότι στο αεροπλανάκι "κτυπάμε" μερικές ώρες ύπνο? Ή μήπως η τρέλα της δουλειάς δεν μας..."επιτρέπει" να μας βρει ο...κος Jet Lag??? Που είναι οι ειδικοί επί αυτών των θεμάτων???
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Jet Lag??? Ποιος είναι ο κύριος? Με συγχωρείτε αλλά πρέπει να τον γνωρίζουν μόνο όσοι ταξιδεύουν δυτικά (δεν το έχω κάνει). Εμείς, οικογενειακώς, σε όλα τα ταξίδια μας στην Ασία δεν ...τον απαντήσαμε ποτέ!!! Μήπως επειδή πηγαίνουμε ανατολικά? και γυρίζουμε δυτικά σε 3-4 μέρες το πολύ? Μήπως διότι στο αεροπλανάκι "κτυπάμε" μερικές ώρες ύπνο? Ή μήπως η τρέλα της δουλειάς δεν μας..."επιτρέπει" να μας βρει ο...κος Jet Lag??? Που είναι οι ειδικοί επί αυτών των θεμάτων???

Δεν έχει να κάνει με το αν κινείσαι ανατολικά ή δυτικά, αλλά με τη διαφορετική ζώνη ώρας. Όσο πιο μακριά από τη δική μας, τόσο πιο δύσκολη η προσαρμογή.
Αυτό είναι που δημιουργεί πρόβλημα στους περισσότερους. Την τελευταία φορά που πήγα στη Σιγκαπούρη για δουλειά μαζί με συναδέλφους, όσοι από εμάς ακολουθήσαμε τους ρυθμούς του τόπου δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Οι υπόλοιποι, για πέντε μέρες αλλού πάταγαν και αλλού βρισκόντουσαν.
Το ίδιο και στο Λας Βέγκας. Οι περισσότεροι λόγω αϋπνίας ήταν σχεδόν όλο το βραδυ στο καζίνο, την άλλη μέρα σέρνονταν και πάλι από την αρχή.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εγώ πάλι προσπάθησα να τηρήσω αυτό που λέγεται και να μην κοιμηθώ την πρώτη ημέρα με αποτέλεσμα να σερνόμαι ολη την ημέρα χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτε και τίποτε αξιόλογο, δεδομένου κιόλας οτι δεν μπορώ να κοιμηθώ και στα αεροπλάνα, με συνέπεια ίσως και λόγω της αλλαγής κλίματος-πολύ μεγάλη υγρασία και ζέστη- να με πιάσει μια ημικρανία η οποία με ξύπνησε στη μέση της νύχτας και ξημέρωσα από τον πόνο. Δεν έφυγε με κανένα παυσίπονο και με ταλαιπωρησε ο πονοκέφαλος αυτός και όλην την επόμενη ημέρα, οπότε εφυγε χαμένη και η δεύτερη ημέρα. Τέτοια ημικρανία δεν έχω ξαναζήσει. Κατέληξα στο εξής συμπέρασμα: Θα κάνω αυτό που αποζητά ο οργανισμός μου, γιτί αλλιώς με τιμωρεί άσχημα: Θα ρίχνω εναν ύπνο να ξεκουραστώ και αμα το βράδυ δε μπορώ να κοιμηθώ θα παίρνω κανενα Stilnox ηρεμιστικό. Δεν παίρνω ποτέ εδώ ηρεμιστικά οπότε και να πάρω ένα δεν χάθηκε ο κόσμος. Στην επιστροφή ποτέ δεν είχα πρόβλημα: κούραση είναι και περνά.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο: Ισχύει αυτό που λένε οτι μεγαλύτερες επιπτώσεις jet lang αντιμετωπίζει κανείς αναλογα με το αν μετακινειται από τα ανατολικά προς τα δυτικά παρά ανάποδα; (ή το αντίστροφο-δε θυμάμαι ποιο ειναι το σωστό).
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εγώ πάλι προσπάθησα να τηρήσω αυτό που λέγεται και να μην κοιμηθώ την πρώτη ημέρα με αποτέλεσμα να σερνόμαι ολη την ημέρα χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτε και τίποτε αξιόλογο, δεδομένου κιόλας οτι δεν μπορώ να κοιμηθώ και στα αεροπλάνα, με συνέπεια ίσως και λόγω της αλλαγής κλίματος-πολύ μεγάλη υγρασία και ζέστη- να με πιάσει μια ημικρανία η οποία με ξύπνησε στη μέση της νύχτας και ξημέρωσα από τον πόνο. Δεν έφυγε με κανένα παυσίπονο και με ταλαιπωρησε ο πονοκέφαλος αυτός και όλην την επόμενη ημέρα, οπότε εφυγε χαμένη και η δεύτερη ημέρα. Τέτοια ημικρανία δεν έχω ξαναζήσει. Κατέληξα στο εξής συμπέρασμα: Θα κάνω αυτό που αποζητά ο οργανισμός μου, γιτί αλλιώς με τιμωρεί άσχημα: Θα ρίχνω εναν ύπνο να ξεκουραστώ και αμα το βράδυ δε μπορώ να κοιμηθώ θα παίρνω κανενα Stilnox ηρεμιστικό. Δεν παίρνω ποτέ εδώ ηρεμιστικά οπότε και να πάρω ένα δεν χάθηκε ο κόσμος. Στην επιστροφή ποτέ δεν είχα πρόβλημα: κούραση είναι και περνά.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο: Ισχύει αυτό που λένε οτι μεγαλύτερες επιπτώσεις jet lang αντιμετωπίζει κανείς αναλογα με το αν μετακινειται από τα ανατολικά προς τα δυτικά παρά ανάποδα; (ή το αντίστροφο-δε θυμάμαι ποιο ειναι το σωστό).
Το ταξίδι από δυτικά προς ανατολικά θεωρείται πιο κουραστικό και με τη μεγαλύτερη επίπτωση του jet lang χωρίς ωστόσο συγκεκριμένη ερμηνεία...
Απο κεί και πέρα δεν υπάρχει γενικευμένη οδηγία για το πως το αντιμετωπίζει ο καθένας,αν είναι τόσο βασανιστικό όπως σε σένα ασφαλώς και προτείνεται σαν βοήθεια η χορήγηση ενός ηρεμιστικού,κι εγώ παίρνω όταν δω τα ζόρια,άλλωστε η περιστασιακή λήψη τους δεν δημιουργεί καμία εξάρτηση.

Πάντως ζηλεύω άτομα όπως GKAPO που δεν καταλαβαίνουν τίποτε...:haha:,είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας και βασικό το ότι μπορούν και ξεκουράζονται στο αεροπλάνο!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
A, και γώ παιδιά έχω το άγχος που θα πάω Κούβα, αλλά φτάνουμε απόγευμα κατα τις 5, πιστεύω να αντέξω μέχρι τις 11-12 το πρώτο βράδυ και να πέσω τότε για ύπνο, στην επιστροφή βλέπουμε! Δεν το σκέφτομαι καν...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
τι κουβεντα πιασαμε ,παιδια ;
παιζετε με το πονο μου ;
Γυρισα απο Κουβα Τριτη και 4 νυχτες γυριζω στο σπιτι σαν το βρυκολακα !!!
ο υπνος με πιανει ωραια και γλυκά γυρω στις 7 το πρωι!!
ειναι τυχαιο που εκεινη την ωρα στη Κουβα ειναι 12 το βραδυ ;

απο δικη μου εμπειρια παντα ειναι πιο εντονα τα συμπτωματα οταν επιστρεφεις απο Δυση σε Ανατολη ...οπως μου συμβαινει αυτες τις ημερες .
εχω διαβασει οτι οσες ωρες διαφορά εχει απο το μερος που βρισκοσουν τοσες ημερες θελει ο οργανισμος για να επανεθλει πληρως. Το εχω τσεκαρει μετα απο μακρινα ταξιδια και για εμενα ισχυει...
Τωρα που γυρισα απο 7 ωρες διαφορα , θα κανω υπομονη αλλες 3 ημερες:lol:
Επισης παιζει ρολο στην επιστροφη ποσες ημερες ησουνα στο άλλο μερος , οσο πιο πολλες τοσο περισοτερο κρατανε τα συμπτωματα ...:(

κατα τα άλλα κανω αυτο που κανει η Ερση.
Δεν το ζοριζω καθολου. Τρωω και κοιμαμαι τις ωρες που το ζηταει ο οργανισμος μου χωρις να κοιταω το ρολοι ... Απλα πραγματα.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom