Ιταλία φαγητο στη Ρωμη

Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλή χρονιά σε όλους! Ίσως λίγο χαζή ερώτηση. Μάρτιο πάω Ρώμη, βλέπω ότι η μακαρονάδα δεν σερβίρεται σαν κυρίως πιάτο, ισχύει; Ποια είναι η σειρα;

Samion

Member
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

mourohavlos

Member
Καλή χρονιά σε όλους! Ίσως λίγο χαζή ερώτηση. Μάρτιο πάω Ρώμη, βλέπω ότι η μακαρονάδα δεν σερβίρεται σαν κυρίως πιάτο, ισχύει; Ποια είναι η σειρα;
Κανονικά σερβίρεται σαν ενδιάμεσο μεταξύ ορεκτικού και κυρίως, αλλά οι περισσότεροι τουρίστες (ιδίως οι πιο low-budget) το παίρνουν για κυρίως

Doros Theodorou

New Member
Επόμενο Ταξίδι
Αθηνα - Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γευσηγνωσια στην Ινδια
Καλημέρα σε όλους. Τη Παρασκευή και για τέσσερις μέρες θα είμαστε (τρία ζευγάρια) Ρώμη. Έχω κάνει την βασική έρευνά μου για τα αξιοθέατα και για φαγητο του δρόμου. Λόγω, όμως, του Covid19, είμαστε κάπως επιφυλακτικοί να πάμε σε εστιατόριο που σερβίρει σε εσωτερικό χώρο μόνο. Έλα, όμως, που ένας από εμάς έχει γενέθλια, εκείνες τις μέρες, και πρέπει να τα γιορτάσουμε. Ξέρει κάποιος ένα (ή περισσότερα) καλό εστιατόριο που σερβίρει σε εξωτερικό χώρο για να κάνω κράτηση;

D

Delmem37668

Guest
Καλημέρα σε όλους. Τη Παρασκευή και για τέσσερις μέρες θα είμαστε (τρία ζευγάρια) Ρώμη. Έχω κάνει την βασική έρευνά μου για τα αξιοθέατα και για φαγητο του δρόμου. Λόγω, όμως, του Covid19, είμαστε κάπως επιφυλακτικοί να πάμε σε εστιατόριο που σερβίρει σε εσωτερικό χώρο μόνο. Έλα, όμως, που ένας από εμάς έχει γενέθλια, εκείνες τις μέρες, και πρέπει να τα γιορτάσουμε. Ξέρει κάποιος ένα (ή περισσότερα) καλό εστιατόριο που σερβίρει σε εξωτερικό χώρο για να κάνω κράτηση;
σαν πρώτη λύση δες αν το ξενοδοχείο σου προσφέρει εστίαση και κατόπιν συνεννόησης οργανώνετε κάτι όμορφο.
υπάρχουν άπειρα μικρά και μεγάλα εστιατόρια πολλά με δικό τους εξωτερικό χώρο. θα το δεις όμως όταν πας εκεί και ίσως το ξενοδοχείο σε βοηθήσει. αν είσαι rbnb σίγουρα θα σας συστήσουν τρατοριες και εστιατόρια κοντά σας.
το ιταλικό φαγητό είναι από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο του κόσμου. ίσως οι μερίδες για μας είναι λίγο μικρές. θα μείνετε όμως πολύ ευχαριστημένοι.

zade

Member
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Επειδή είμαι απ το κινητό και είμαι στην Ρώμη αυτή τη στιγμή ( σε χοτελ της κακιάς ώρας που το έχει κινέζος και συνεννοούμαστε στα κινέζικα γιατί αλλιώς δεν βγάζουμε ακρη) και διαβάζω κάτι σκόρπια σχόλια για καλό φαγητό , για δώστε μου μερικές ιδέες ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ.

Όχι πιτσοειδη και μακαρόνια. Κανονικά φαγητά ( σαν τα δικά μας τα μαγειρευτά ας πουμε) και κανένα μαγαζί της προκοπής.

Μένω κοντά στο termini ( γιατί ειμαι αλλοδαπός και θέλω να κάνω market research στα σελφοκονταρα) αλλά κινούμαι σε αρκετα μεγαλη ακτίνα .

vanda

Member
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι (ελπίζω)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Επειδή είμαι απ το κινητό και είμαι στην Ρώμη αυτή τη στιγμή ( σε χοτελ της κακιάς ώρας που το έχει κινέζος και συνεννοούμαστε στα κινέζικα γιατί αλλιώς δεν βγάζουμε ακρη) και διαβάζω κάτι σκόρπια σχόλια για καλό φαγητό , για δώστε μου μερικές ιδέες ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ.

Όχι πιτσοειδη και μακαρόνια. Κανονικά φαγητά ( σαν τα δικά μας τα μαγειρευτά ας πουμε) και κανένα μαγαζί της προκοπής.

Μένω κοντά στο termini ( γιατί ειμαι αλλοδαπός και θέλω να κάνω market research στα σελφοκονταρα) αλλά κινούμαι σε αρκετα μεγαλη ακτίνα .
Πολύ ωραίο μαγαζί για κρασί και φαγητό είναι το https://www.aitrescalini.org/ Δεν είναι μακρυά από εκεί που μένεις. Δεν έχει μαγειρευτά φαγητά αλλά έχει πολύ νόστιμα μεζεδάκια και κρεατικά (και φυσικά και ζυμαρικά). Οι επιλογές σε κρασί σε ποτήρι πάρα πολύ αξιόλογες. Οι τιμές πολύ λογικές. Η ατμόσφαιρα είναι φοβερή, πολύ χαρούμενη κατάσταση. Ο κόσμος είναι κράμα ντόπιων και τουριστών.

blade_

Member
Δυστυχώς το grazia e graziella έχει κλείσει.. Από τα αγαπημένα μαγαζιά της Ρώμης και όχι μόνο..
Αν θυμάμαι καλά επίσης, το carlo menta η το διπλανό γωνιακό του, είχε τρομερές τιμές και συμπαθητικές γεύσεις.. Σε εποχές προ κορονοιου ήταν μαστ μια επίσκεψη, πλέον δεν ξέρω πως γιατί καθόσουν αγκαλιά με τον τύπο στο διπλανό τραπέζι...

gkalla

Member
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Νέα Ζηλανδία
Για τσέκαρε και αυτά τα 2 στην περιοχή κοντά στο Termini:

Osteria La Sol Fa, Via Germano Sommeiller 19.
Εστιατόριο με παραδοσιακά πιάτα της Ρώμης με συμπαθή χώρο μέσα αλλά και τραπεζάκια έξω. Ώρες λειτουργίας Δευτέρα έως Σάββατο 12:30 – 14:30 & 19:30 – 22:30 και Κυριακή 12:30 – 14:30, Οικονομικό προς Μεσαίο.

Il Tempio di Minerva, Viale Manzoni 64-66-68.
Εστιατόριο με ωραίο χώρο μέσα και έξω. Σχετικά τουριστικό αλλά με συμπαθές φαγητό. Ώρες λειτουργίας 12:00 – 24:00 καθημερινά. Μεσαίο.

Iris_90

Member
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Φέτος που επισκέφτηκα τη Ρώμη , διαπίστωσα πως τα περισσότερα εστιατόρια κλείνουν κατά τις τρεις το μεσημέρι και ανοίγουν άλλα στις έξι και άλλα στις εξήμισι ... Λοιπόν , το μοναδικό εστιατόριο (που δεν είναι τόσο τουριστικό αλλά σε νορμάλ κατάσταση) που είναι ανοιχτό όλη τη μέρα , όλες τις μέρες της εβδομάδας και όλες τις ώρες non stop μέχρι τις 23:30 το βράδυ που κλείνει είναι το Da Trani Restaurant ...

Πολύ καλό φαγητό , ιταλικές σπεσιαλιτέ , γεύσεις για κάθε γούστο και πολλές επιλογές στον κατάλογό του ... Όμορφο περιβάλλον , ευγενέστατο προσωπικό , χαμογελαστό και πρόθυμο να βοηθήσει , πληροφορίες εδώ Ristorante da Trani Roma ...

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.871
Μέλη
36.428
Νεότερο μέλος
linaadamaki

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα