Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

stratosvi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Συγχαρητήρια για όλη την προσπάθεια και τη βοήθεια!!
Λοιπόν.. με τη σειρά μου θα πάω και εγώ στη Ρώμη με την κοπέλα μου (αρχές Γενάρη) και έχουμε κλείσει (με δικαίωμα ακύρωσης προς το παρόν) στην περιοχή Prati στην οδό Via Tacito , σε αυτό το κατάλυμα, Room 91, St Angelo Castle. Το κατάλυμα έχει πολύ καλές κριτικές και περιλαμβάνει και πρωινό, αλλά σαν τοποθεσία θεωρείτε ότι είναι εντάξει? Βολεύει για Πάνθεον, Σκαλιά και λοιπά αξιοθέατα? Επίσης ξέρετε αν αξίζουν τα Θεοφάνεια στη Ρώμη? Η γιορτή Befana αξιζει?
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.819
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Καλησπέρα σε όλους! Συγχαρητήρια για όλη την προσπάθεια και τη βοήθεια!!
Λοιπόν.. με τη σειρά μου θα πάω και εγώ στη Ρώμη με την κοπέλα μου (αρχές Γενάρη) και έχουμε κλείσει (με δικαίωμα ακύρωσης προς το παρόν) στην περιοχή Prati στην οδό Via Tacito , σε αυτό το κατάλυμα, Room 91, St Angelo Castle. Το κατάλυμα έχει πολύ καλές κριτικές και περιλαμβάνει και πρωινό, αλλά σαν τοποθεσία θεωρείτε ότι είναι εντάξει? Βολεύει για Πάνθεον, Σκαλιά και λοιπά αξιοθέατα? Επίσης ξέρετε αν αξίζουν τα Θεοφάνεια στη Ρώμη? Η γιορτή Befana αξιζει?
Μια χαρά είναι η τοποθεσία, έτσι και αλλιώς όπου και να μείνεις θα περπατήσεις. Η περιοχή είναι καλή, έχει κοντά μετρό, η piazza del popolo δεν είναι ούτε 1χλμ. και τα ισπανικά σκαλιά ένα μισάωρο περπάτημα.

Για τα Θεοφάνεια και τη γιορτή Befana δε γνωρίζω να σου απαντήσω.
 
Last edited:

emmanouella

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους! Συγχαρητήρια για όλη την προσπάθεια και τη βοήθεια!!
Λοιπόν.. με τη σειρά μου θα πάω και εγώ στη Ρώμη με την κοπέλα μου (αρχές Γενάρη) και έχουμε κλείσει (με δικαίωμα ακύρωσης προς το παρόν) στην περιοχή Prati στην οδό Via Tacito , σε αυτό το κατάλυμα, Room 91, St Angelo Castle. Το κατάλυμα έχει πολύ καλές κριτικές και περιλαμβάνει και πρωινό, αλλά σαν τοποθεσία θεωρείτε ότι είναι εντάξει? Βολεύει για Πάνθεον, Σκαλιά και λοιπά αξιοθέατα? Επίσης ξέρετε αν αξίζουν τα Θεοφάνεια στη Ρώμη? Η γιορτή Befana αξιζει?

Και γω έμεινα 4 μερες λίγο πιο πάνω από εκεί που έκλεισες και άλλες 2 στη ναβονα. Έχει λίγο περπάτημα από τα ισπανικά σκαλιά και το πανθεο. Αν θέλεις να είσαι κοντά σε όλα και δεν θέλεις να περπατήσεις πολυ κλείσε στην άλλη μεριά του ποταμού. Στην μεριά που έκλεισες βολεύει αρκετά το Βατικανό, έχει αρκετά κατάστημα, ειναι καλή μεριά δεν λέω αλλά εγώ αν ξανά πήγαινα θα εμένα πάλι ναβονα.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
35
Likes
41
Αφου εχεις κλεισει δεν εχει νοημα για σενα. Αλλα εγω πριν 10 ημερες εμεινα σε ενα τρομερο airbnb στο Τραστεβερε. Ακριβως διπλα στο σταθμο του τραμ και του τρενου.χρηστικη πληροφορία αν θες. Το εισιτηριο στα μεσα διαρκει για ολα τα μεσα 100 λεπτα απο τη στιγμη που θα το ακυρωσεις.επισης ταξι μην παρεις απο πιατσα.κατεβασε την εφαρμογη freenow και ακολουθησε τη. Επίσης τα περισσοτερα μαγαζια ειναι κυριακη ανοικτα οσον αφορα τα ψωνια.αν πας ciampino παρε το λεωφορειο της γραμμης που θα ερθει και κατεβα σε καποιο σταθμο τρενου η λεωφορειου.
 
Last edited:

pettakos

Member
Μηνύματα
43
Likes
16
Καλησπερα, ισως δεν ειναι η καταλληλη ενοτητα, εχετε να προτεινετε καποιο εστιατοριο στην περιοχη Πρατι μιας και θα βρισκομαι Ρωμη απο αυριο και τουλαχιστον την πρωτη μερα να μην απομακρυνθουμε και πολυ.
 

skokman

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα
Θα πάμε Ρώμη με την γυναίκα μου και την κόρη από 8/1/2020 μέχρι 12/1/2020
Ενδιαφέρεται κανένας για ξεναγό?
Μια κοπέλα που έχω βρει θέλει 160 ευρώ την ημέρα ποσό μεγάλο για ένα ζευγάρι
 

tolismark

Member
Μηνύματα
79
Likes
35
Καλησπερα, τελος Φεβρουαρίου ταξιδεύω για Ρωμη με την γυναικα μου και τον γιο μου. Εχω υποψη δυο καταλύματα, το ενα στην περιοχη του Βατικανο (διπλα στο πάρκο των Αγγέλων) και το αλλο ειναι στο termini. Η Επειδη ειναι η πρωτη φορα που πηγαίνω στην Ρωμη και δεν εχω αποψη για την πόλη, θα παρακαλουσα να με βοηθούσατε στην επιλογη της καλυτερης τοποθεσίας για να μεινω.
Ευχαριστω
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
στην περιοχη του Βατικανο (διπλα στο πάρκο των Αγγέλων)
Παρκο με τετοιο ονομα δεν υπαρχει, βαλε αν θελεις την ακριβη τοποθεσια χωρις μεταφραση η απλα το λινκ του καταλυματος. Το ιδιο κ για το Τερμινι. Οταν λεμε Τερμινι εννοουμε μια μεγαλη περιοχη που δεν ειναι παντου το ιδιο. Αλλο δυτικα, αλλο νοτια. Βαλε λινκ να ακουσεις γνωμες.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεια σε όλους! Θα επισκεφθώ τον Φεβρουάριο με το φίλο μου τη Ρώμη,και έχω -ας πούμε- καταλήξει σε αυτά τα ξενοδοχεία :
Giorni a Roma
και
Hotel Mosaic Central Rome
(δευτερευόντως και αυτά ωστόσο : Morpheus Rooms,Luxury Rooms H 2000 Roma )
τα οποία είναι σε καλές τιμές,με δωρεάν ακύρωση,καλές κριτικές και άλλες παροχές που προτιμάμε (24ωρη ρεσεψιόν,ευέλικτο check-in κλπ)
Το πρώτο και λίγο πιο οικονομικό (213 και 240 ευρώ αντίστοιχα το δεύτερο) θεωρείται περιοχή κεντρικού σταθμού,για τον οποίο διάβασα ανάμικτα σχόλια εδώ μέσα,όμως κοντά στο κέντρο νομίζω. Το δεύτερο είναι Μόντι,εγώ βλέπω μια απόσταση ενός τετραγώνου και δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά μπορεί να έχει. Οι βαθμολογίες τοποθεσίας και για τα 2 ειναι 9+.
Έχει κάποιος άποψη; Μήπως κάποιο άλλο ξενοδοχείο να προτείνει για εμάς;
Καλησπέρα,

Στο Mosaic Central έχω μείνει. Να ξέρεις το μπάνιο ιδιωτικό μεν εξωτερικό δε, και τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση δεν διευκρινιζόταν ότι ήταν εξωτερικό. Το πρωινό επίσης σερβίρεται σε ένα μπαρ δίπλα και είναι καφές, χυμός και κρουασάν (cornetto).
Κατά τα λοιπά, καθαρό ήταν, σε βολική τοποθεσία ήταν και κανένα πρόβλημα δεν αντιμετωπίσαμε. Αν είστε χρόνια ζευγάρι και τα έχετε ξεπεράσει αυτά, οκ. Αν είστε στα μέλια και ψάχνετε κάτι πιο ρομαντικό και γούτσου γούτσου δεν θα το πρότεινα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom