Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Μπήκα να δω για διαθέσιμα εισιτήρια για το μουσείο του Βατικανού για Σάββατο μέσα Οκτώβρη και είχε μόνο για 7:30 το πρωί. Τι άλλο θα μπορούσα να δω μέσα σε 2-3 ώρες;
Οι κήποι του Βατικανού είναι με εισητήριο; Για να μπω στην Εκκλησία Σάββατο φαντάζομαι θα είναι τεράστια η αναμονή ε;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπήκα να δω για διαθέσιμα εισιτήρια για το μουσείο του Βατικανού για Σάββατο μέσα Οκτώβρη και είχε μόνο για 7:30 το πρωί. Τι άλλο θα μπορούσα να δω μέσα σε 2-3 ώρες;
Οι κήποι του Βατικανού είναι με εισητήριο; Για να μπω στην Εκκλησία Σάββατο φαντάζομαι θα είναι τεράστια η αναμονή ε;
ρωτας κατι που μονο ο Καλχας ξερει...τυχη.
πηγαινε villa Borghese k galleria. κατακομβες, Οστια.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Ευχαριστώ. Αν πάμε από εκεί με το καλό θα πάμε μάλλον μια βόλτα στην αυλή έξω από την εκκλησία και θα δούμε πως κινείται η κατάσταση. Το μπαλκόνι από την Βίλα Μπροργκέζε είναι μέσα στα στάνταρ κάθε φορά, ίσως να κάνουμε και μια μικρή βόλτα τώρα :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστώ. Αν πάμε από εκεί με το καλό θα πάμε μάλλον μια βόλτα στην αυλή έξω από την εκκλησία και θα δούμε πως κινείται η κατάσταση. Το μπαλκόνι από την Βίλα Μπροργκέζε είναι μέσα στα στάνταρ κάθε φορά, ίσως να κάνουμε και μια μικρή βόλτα τώρα :)
Galleria εχεις παει? αν οχι βαλτη στο προγραμμα.
 
Last edited:

cdigas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Kαλησπέρα. Είμαστε 2 άτομα και ενδιαφερόμαστε για ξενάγηση στο Βατικανό με ελληνόφωνη ξεναγό η οποία χρεώνει 150 την ξενάγηση. Για 15, 16 ή 18 Οκτωβρίου υπάρχει κανείς που να θέλει ώστε να πάμε σαν group; Ή που έχει ήδη κλείσει και να ενδιαφέρεται να μπούμε μαζί;
Εκείνο το διάστημα θα είμαι Ρώμη με την οικογένειά μου. Θα μας ενδιέφερε η ξενάγηση. Έχετε μιλήσει ήδη με την ξεναγό? Έχετε κλείσει εισιτήρια για το Βατικανό?
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Galleria εχεις παει? αν οχι βαλτη στο προγραμμα.
Αυτή τη στιγμή έχει μια εκπλητική έκθεση του Damien Hirst , "πάπα" (κακό λογοπαίγνιο) της Σύγχρονης τέχνης που έχει γίνει ανάρπαστη. Εγώ θα πάω την επόμενη εβδομάδα και θα γράψω εντυπώσεις.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Αυτή τη στιγμή έχει μια εκπλητική έκθεση του Damien Hirst , "πάπα" (κακό λογοπαίγνιο) της Σύγχρονης τέχνης που έχει γίνει ανάρπαστη. Εγώ θα πάω την επόμενη εβδομάδα και θα γράψω εντυπώσεις.
Είμαι βέβαιη ότι θα το απολαύσεις. Πήγα τον Αύγουστο και εντυπωσιάστηκα, τόσο από τα μόνιμα εκθέματα, αλλά και από τα έργα του Damien Hirst.
Καλά να περάσετε!
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Μπήκα να δω για διαθέσιμα εισιτήρια για το μουσείο του Βατικανού για Σάββατο μέσα Οκτώβρη και είχε μόνο για 7:30 το πρωί. Τι άλλο θα μπορούσα να δω μέσα σε 2-3 ώρες;
Οι κήποι του Βατικανού είναι με εισητήριο; Για να μπω στην Εκκλησία Σάββατο φαντάζομαι θα είναι τεράστια η αναμονή ε;
Σοβαρα ; Αρχες Σεπτεμβριου μπηκα επι τοπου στο Μουσειο του Βατικανου. Δεν ειχα καν κανει προ-κρατηση.
Ειναι peak τουριστικη σεζον ο Οκτωβριος στην Ιταλια ; Απροσμενο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ειναι peak τουριστικη σεζον ο Οκτωβριος στην Ιταλια ;
δεν ειναι ολη η χωρα το ιδιο. για Ρωμη, Μιλανο ναι. ο Οκτωβριος ειναι ο μηνας με το περισσοτερο κοσμο, οχι απαραιτητα με τις υψηλοτερες τιμες. Ποσο μαλλον με την πανδημια που ο τουρισμος απεξω ξεκινησε αργοτερα κ παρατεινεται προς νοεμβριο. καλοκαιρι δεν υπαρχει εσωτερικος τουρισμος εξαλλου..
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Επειδή είμαι απ το κινητό και είμαι στην Ρώμη αυτή τη στιγμή ( σε χοτελ της κακιάς ώρας που το έχει κινέζος και συνεννοούμαστε στα κινέζικα γιατί αλλιώς δεν βγάζουμε ακρη) και διαβάζω κάτι σκόρπια σχόλια για καλό φαγητό , για δώστε μου μερικές ιδέες ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ.

Όχι πιτσοειδη και μακαρόνια. Κανονικά φαγητά ( σαν τα δικά μας τα μαγειρευτά ας πουμε) και κανένα μαγαζί της προκοπής.

Μένω κοντά στο termini ( γιατί ειμαι αλλοδαπός και θέλω να κάνω market research στα σελφοκονταρα) αλλά κινούμαι σε αρκετα μεγαλη ακτίνα .
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Επειδή είμαι απ το κινητό και είμαι στην Ρώμη αυτή τη στιγμή ( σε χοτελ της κακιάς ώρας που το έχει κινέζος και συνεννοούμαστε στα κινέζικα γιατί αλλιώς δεν βγάζουμε ακρη) και διαβάζω κάτι σκόρπια σχόλια για καλό φαγητό , για δώστε μου μερικές ιδέες ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ.

Όχι πιτσοειδη και μακαρόνια. Κανονικά φαγητά ( σαν τα δικά μας τα μαγειρευτά ας πουμε) και κανένα μαγαζί της προκοπής.

Μένω κοντά στο termini ( γιατί ειμαι αλλοδαπός και θέλω να κάνω market research στα σελφοκονταρα) αλλά κινούμαι σε αρκετα μεγαλη ακτίνα .
Πολύ ωραίο μαγαζί για κρασί και φαγητό είναι το https://www.aitrescalini.org/ Δεν είναι μακρυά από εκεί που μένεις. Δεν έχει μαγειρευτά φαγητά αλλά έχει πολύ νόστιμα μεζεδάκια και κρεατικά (και φυσικά και ζυμαρικά). Οι επιλογές σε κρασί σε ποτήρι πάρα πολύ αξιόλογες. Οι τιμές πολύ λογικές. Η ατμόσφαιρα είναι φοβερή, πολύ χαρούμενη κατάσταση. Ο κόσμος είναι κράμα ντόπιων και τουριστών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom