Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vaso22

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλημέρα, τέλος Αυγούστου θα πάμε Ρώμη 4 άτομα (οικογένεια) και σκεφτόμαστε να πάρουμε ταξι για να το ξενοδοχείο. Διάβασα ότι το κόστος είναι 50 ευρω. Χρειάζεται να κάνω κράτηση?
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
500
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Τριήμερου κάρτα κάπου στα 29€ για ολα τα ΜΜΜ η οποία δε ξέρω αν συμφέρει στη περίπτωση.
Εγώ μόλις έβγαλα μέσω της εφαρμογής εισητηριο μιας διαδρομής 1€ για REG τραίνο εντός Ρώμης. Μοναδική παραφωνία το σύστημα ωδεψσ αφήνει ηλεκτρονικα να εκδώσεις αν υπολείπονται 5' από την αναχώρηση.
Τι λύση την έδωσε ο ελεγκτής το οποίο "έκοψα" πριν μπω στο τραίνο λέγοντας μου σε σπαστά ελληνικά kalispera...take the ticket to the next Train but get into this....
Μεσογειακή αντιμετώπιση και ταμπεραμέντο...από όλες τις απόψεις
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Τριήμερου κάρτα κάπου στα 29€ για ολα τα ΜΜΜ η οποία δε ξέρω αν συμφέρει στη περίπτωση.
Εγώ μόλις έβγαλα μέσω της εφαρμογής εισητηριο μιας διαδρομής 1€ για REG τραίνο εντός Ρώμης. Μοναδική παραφωνία το σύστημα ωδεψσ αφήνει ηλεκτρονικα να εκδώσεις αν υπολείπονται 5' από την αναχώρηση.
Τι λύση την έδωσε ο ελεγκτής το οποίο "έκοψα" πριν μπω στο τραίνο λέγοντας μου σε σπαστά ελληνικά kalispera...take the ticket to the next Train but get into this....
Μεσογειακή αντιμετώπιση και ταμπεραμέντο...από όλες τις απόψεις
Αν καταλαβαίνω καλά θέλεις να μάθεις αν μέσα σ' αυτήν ROMA24H ή σ' αυτήν ROMA72H περιλαμβάνονται τρένα. Στα λινκ που σου έδωσα γράφει για ποια τρένα ισχύουν και για ποια όχι.
 

vaso22

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλημέρα. Οχι, Άννα Ξανθακη λέγετε.
Καλημέρα, ενδιαφέρομαι με την οικογένεια μου για ξενάγηση στο Βατικανό. Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ,μπορείτε να μου στείλετε τηλέφωνο ή άλλο μέσο επικοινωνίας της?
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
500
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Mr. 100 Tiramisù Via dei Sediari Roma RM, Αν ψάχνεις για το καλύτερο tiramisu της πόλης τότε πρέπει να πας..δίπλα στο Πάνθεον!!!
Δοκιμάστε με Nutella μπανάνα και μπισκότο


La Gattabuia Via del Porto, Trastevere
Μας πήγε ζευγάρι φίλων Ιταλών που μένουν 100 χλμ από Ρώμη και ήρθαν να μα βγάλουν βόλτα....πιο πριν μας ανέβασαν για ηλιοβασίλεμα στο Gianicolo λόφο (ένας από τους 7 λόφους της πόλης) σημείο που είναι ιδιαίτερα αγαπητό στους Ρωμαίους ...
Δοκιμάσαμε ένα ιταλικό κρασί από την Λιγουρία Β. Ιταλία και ορεκτικο ένα τετραπλό σταρτερ επιλογή του σερβιτόρου και primi πιάτο tonarelli cacio e pepe con craciofi που μου φάνηκε πικάντικο αλλά ωραίο στους 30 βαθμούς κελσίου
Το κατάστημα είναι παλιά φυλακή μπουντρούμι του Τραστέβερε
Προτεινόμενα και τα δύο!!!!
 

Attachments

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
500
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Επίσης για οποιονδήποτε θέλει να ταξιδέψει ciampino airport Roma... συμφέρει με τα 1000 από την εφαρμογή trenitalia τραίνο+ bus που αναχωρεί έξω από το σταθμό τραίνου του ciampino ανά μισή ώρα. Η διαδρομή είναι 5 χλμ και συνολικά μου στοίχισε για δύο άτομα 5,4€ εννοώ τραίνα 2 και ένα λεωφορείο. εγώ μετακινήθηκα με τραίνο απο Βατικανό... δλδη πλήρωσα 1€ + 1€ + 0,7€ bus στοιχίζει η διαδρομή δεν κουράζεσαι καθόλου! ( Ούτε βγαίνεις από το τερμινι χλμ περπάτημα μέσα στη ζέστη και δεν έχεις καμία αναμονή!
Αν μάλιστα χάσεις την ανταπόκριση του λεωφορείου η τραίνου σου όπως εγώ....έψαχνα την πλατφόρμα 15......12 λεπτά ενώ η αναχώρηση έφυγε σε 10' φεύγεις με τον επόμενο δρομολόγιο δίχως να χρειαστεί οτιδήποτε!
Είναι η πιο οικονομική λύση με διάφορα και η πιο ξεκούραστη από το να ταξιδεύεις μέσα σε άσφαλτο με 40 βαθμούς μέσα στη Ρώμη
 

Mariamst

New Member
Μηνύματα
1
Likes
12
Λατρεύω τα ταξίδια θα μπορούσα να ζω περιφερόμενη ανά τον κόσμο με ένα σακκιδιο στην πλάτη συλλέγοντας εμπειριες εικόνες χρώματα κουλτούρες από διαφορετικούς τόπους και λαούς. Για τρία σχεδόν χρόνια η covid μου στέρησε την χαρά της επαφής με το εξωτερικό Μέχρι που πριν ένα μήνα αποφάσισα να επισκεφτώ την Ρώμη ύστερα από είκοσι ολόκληρα χρόνια όταν είχα πρώτοπαει φοιτήτρια ουσα Περίμενα με λαχτάρα το ταξίδι αυτό να ξαναθυμηθώ μεγάλη πια τις συγκινήσεις που μου είχε προκαλέσει τότε η ιταλικη πρωτεύουσα παρένθεση οι φωτό παρουσιάζουν την ομορφη πλευρά της πόλης πάντα εστιάζω στα θετικά Η αλήθεια είναι με 40 βαθμούς καύσωνα το να περιδιαβεις στα αξιοθέατα της πόλης δεν ήταν και η καλύτερη ιδέα. …Το έκανα όμως και αυτό που είδα στο ιστορικό κέντρο με σόκαρε η βρωμια στους δρόμους απερίγραπτη πεταμένα μπουκάλια φύλλα δέντρων χαρτιά στοιβάζονταν δίπλα στα πεζοδρόμια που κυκλοφορούσαν εκατοντάδες τουρίστες η ακρίβεια μεγάλη ενδεικτικά αναφέρω 2 ευρώ το μικρό μπουκάλι εμφιαλωμένου νερού ταίριαζε με την αγένεια των ανθρώπων τουλάχιστον όσων συναναστραφηκα Το σπουδαιότερο για μένα η περιρρέουσα ατμόσφαιρα της Ρώμης αντί να αναδύει αρχοντιά και πολιτισμό θύμιζε Μοναστηράκι στα χειρότερα του. Ίσως είναι φρόνιμο για μένα να μην επισκεφτώ άλλη φορά χώρα που έχω ήδη επισκεφτεί Ευχαριστώ για την φιλοξενία
 

Attachments

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Το νερο ειναι δωρεαν στις κρηνες της Ιταλιας. Νομιζω οτι ορθως υπερχρεωνουν οσους αγοραζουν πλαστικα μπουκαλια επιβαρυνοντας τοσο το περιβαλλον χωρις λογο ενω υπαρχουν θερμος για κρυο νερο δωρεαν.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
500
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Λατρεύω τα ταξίδια θα μπορούσα να ζω περιφερόμενη ανά τον κόσμο με ένα σακκιδιο στην πλάτη συλλέγοντας εμπειριες εικόνες χρώματα κουλτούρες από διαφορετικούς τόπους και λαούς. Για τρία σχεδόν χρόνια η covid μου στέρησε την χαρά της επαφής με το εξωτερικό Μέχρι που πριν ένα μήνα αποφάσισα να επισκεφτώ την Ρώμη ύστερα από είκοσι ολόκληρα χρόνια όταν είχα πρώτοπαει φοιτήτρια ουσα Περίμενα με λαχτάρα το ταξίδι αυτό να ξαναθυμηθώ μεγάλη πια τις συγκινήσεις που μου είχε προκαλέσει τότε η ιταλικη πρωτεύουσα παρένθεση οι φωτό παρουσιάζουν την ομορφη πλευρά της πόλης πάντα εστιάζω στα θετικά Η αλήθεια είναι με 40 βαθμούς καύσωνα το να περιδιαβεις στα αξιοθέατα της πόλης δεν ήταν και η καλύτερη ιδέα. …Το έκανα όμως και αυτό που είδα στο ιστορικό κέντρο με σόκαρε η βρωμια στους δρόμους απερίγραπτη πεταμένα μπουκάλια φύλλα δέντρων χαρτιά στοιβάζονταν δίπλα στα πεζοδρόμια που κυκλοφορούσαν εκατοντάδες τουρίστες η ακρίβεια μεγάλη ενδεικτικά αναφέρω 2 ευρώ το μικρό μπουκάλι εμφιαλωμένου νερού ταίριαζε με την αγένεια των ανθρώπων τουλάχιστον όσων συναναστραφηκα Το σπουδαιότερο για μένα η περιρρέουσα ατμόσφαιρα της Ρώμης αντί να αναδύει αρχοντιά και πολιτισμό θύμιζε Μοναστηράκι στα χειρότερα του. Ίσως είναι φρόνιμο για μένα να μην επισκεφτώ άλλη φορά χώρα που έχω ήδη επισκεφτεί Ευχαριστώ για την φιλοξενία

Θα συμφωνήσω μαζί σου....μετά από 5 χρόνια ξαναεπισκεφτηκα την Ρώμη μέσα στο θέρος και εισέπραξα υπερβολική ζέστη τέτοια που δεν σου επιτρέπει την μετακίνηση η επίσκεψη σε υπαίθριους χώρους μετά τις 10.00 και εκτός από πάρα πολύ κόσμο.... κάδους απορριμμάτων μέχρι πάνω γεμάτους .....πολύ άσχημες μυρωδιές να αναδεικνύονται και άστεγους στιβαγμενους σε διάφορα σημεία της πόλης.... Η εικόνα της Ρώμης με απογοήτευσε ......σε συνολική εικόνα μάλλον απογοήτευση απ' όλο το θέαμα.... παρόλο που συναντούσα κάθε λίγο κρήνες με παγωμένο νερό που γέμιζα σε κάθε περίπτωση και ευκαιρία!!!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.787
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Η Ρώμη δεν είναι επισκέψιμη το κατακαλόκαιρο λόγω της ανυπόφορης ζέστης , ή Άνοιξη ή Φθινόπωρο είναι οι καλύτερες εποχές (εγώ πέρυσι είχα πάει τέλη Σεπτεμβρίου) για να την επισκεφτεί κάποιος ...

Όσον αφορά το θέμα του νερού , οι δημόσιες κρήνες της Ρώμης έχουν καθαρό νερό και κάποιος μπορεί δωρεάν να γεμίσει το παγούρι του με αυτό , αλλιώς μπορεί να αγοράσει νερό από τα σούπερ μάρκετ (δεν θυμάμαι πόσο κόστιζε) ... Το νερό στα τουριστικά μέρη π.χ σε ιστορικά μνημεία και πλατείες κοντά είναι ακριβό ...

Τώρα τη βρωμιά και τα σκουπίδια , εγώ πέρυσι που κυκλοφόρησα δεν είδα σκουπίδια έξω από τους κάδους πεταμένα εδώ και εκεί παρά μόνο βρώμικες ασφάλτους ...

Όπως και να χει σε ευχαριστούμε για τις όμορφες φωτογραφίες που μοιράστηκες μαζί μας ...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Υπάρχει αναντιστοιχία μεταξύ των πανέμορφων φωτογραφιών της Ρώμης που ανέβασες και της περιγραφής σου. Ανέβασε αν μπορείς τις άσχημες φωτογραφίες για να κρίνουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom