φοιτητες!!!

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
ναι ναι, υπαρχουμε και εμεις και νομιζω οτι ειμαστε αρκετοι στο φορουμ!!σε αυτο το θεμα λοιπον, μπορουμε να συζηταμε ελευθερα ο,τιδηποτε μας αφορα!!για τα ταξιδια μας(φοιτητικες καρτες, χοστελ και interail), για τις σχολες μας και τα μαθηματα που χρωσταμε, για τα προνομια που μας παρεχει η φοιτητικη μας ιδιοτητα(πασο) κτλ..
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Πρωην φοιτητές, η "αιωνιους" εγγεγραμένους φοιτητές δέχεστε;:haha:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
το να εισαι φοιτητης ειναι ιδεολογια!!οποτε λεω να δεχτουμε και εσενα!!!:clap:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
αιωνιος φοιτητής Φιλοσοφικής Σχολής ΑΠΘ
παρώωωων!:haha:
νυν σκληρά εργαζόμενος για τον αρτον τον επιούσιον...!:cool:

ενα χρησιμο λινκ για φοιτητές εν Θεσσαλονίκη:
fititis.gr - ΑρχικΞ? ΣΡλίδα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πρώτη μέρα στο πανεπιστήμιο στην Ισπανία. Μπαίνει μέσα ο καθηγηταράς (ψιλοδιάσημος) κι αρχίζει να μας τα λέει όλα στα γαλιέγικα γιατί άμα λάχει εδώ είναι Γαλικία και σπανιόλικα δε μιλάμε. Εγώ καθόμουν σα χάνος και απορούσα που όλοι οι άλλοι εμφανώς ξένοι (μαύροι, κίτρινοι, πράσινοι, εμπριμέ) τα ψιλοπιάνανε και κρατούσαν και σημειώσεις. Μόλις τελείωσε ο τύπος με τις πρακτικές πληροφορίες που δεν κατάλαβα, σηκώνω το χεράκι μου για να ρωτήσω σε άπταιστα κουβανέζικα:
"Σύντροφε, επειδή δεν τα πολυέπιασα αυτά που είπες, δε μας τα επαναλαμβάνεις και στα καστιγιάνικα μια στα γρήγορα;". Τον είπα "σύντροφο", του μίλησα στον ενικό, άκουσε κι αυτή την προφορά Καραϊβικής που δεν την αντέχει κανείς, φρίκαρε ο καθηγηταράς. Δείχνει νευρικά την πόρτα και λέει σε ειρωνικό τόνο: "Αυτά τα "σύντροφε" και τους ενικούς να τα πείτε στη Μόσχα κύριε" και με πέταξε έξω. Συγκλονιστική εισαγωγή στην ισπανική τριτοβαθμια εκπαίδευση....

Βγαίνω έξω απορημένος και περιμένω να τελειώσει ο καθηγηταράς. Βλέπω μια αγγελία όπου ζητείται συγκάτοικος "καθαρός και όχι γουρούνι". Ωραία, λέω, καθαρό αγόρι είμαι, στα συμπαθή τετράποδα δεν ανήκω, πάω στο τηλέφωνο, παίρνω τον αριθμό και με το που ακούν την προφορά μου μετά το "Καλησπέρα" ακούω το ευχάριστο "sudacas no!" και μου το κλείνουν θυμωμένοι. Μόλις βγήκαν οι συμφοιτητές μου από τη διάλεξη του καθηγηταρά, μου εξήγησαν ότι "sudaca" είναι ο μειωτικός όρος για τους λατινοαμερικάνους. Έξοχα...

Άλλος με πιο τραγική εισαγωγή στην τριτοβάθμια;;;
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
πρωτη μερα στην σχολη..νομικη σχολη αθηνων..ονειρο ζωης??οχι..απλα ενας στοχος που επετευχθη..πρωτο μαθημα, ιστορια του δικαιου..αγχος, αγωνια κτλ.παω μιση ωρα πριν..μπαινω στο κτιριο και παθαινω το πρωτο σοκ..βρωμα, σκουπιδια παντου, οι τοιχοι γεματοι κομματικες αφισες, τα κομματοσκυλα να παραμονευουν σαν τους λυκους που μυριστηκαν φρεσκο κρεας κτλ.δεν ξερω τι ειχα στο μυαλο μου(λετε να ειχα επηρεαστει ασυναισθητα απο το legally blonde??).δεν το χα σκεφτει..αλλα τετοιο χαλι σιγουρα δεν το περιμενα..ανεβαινω τις σκαλες και φτανω στο αμφιθεατρο..ηταν σαν βομβαρδισμενο και γεματο κοσμο..μιλαμε για πολυ κοσμο..σαν συναυλιακος χωρος με παρασταση sold out ηταν..διακρινω μια θεση καπου ψηλα και στο πλαι!κατω απο τα παραθυρα..τρεχω, την προλαβαινω και καθομαι!σκεφτομαι "οκ,πρεπει να μαι και ευχαριστημενη που βρηκα θεση"..αλλοι καθοντουσταν στα σκαλια, αλλοι χυμα στο πατωμα, αλλοι στα καλοριφερ, αλλοι απλα ορθιοι..μπαινει η καθηγητρια, αρχιζει το μαθημα, πολυ βαρεμαρα μεχρι που ξαφνικα......αρχιζει να φυσαει..και ο αερας παιρνει τα ανοιχτα παραθυρα και τα κλεινει με δυναμη..το τζαμι που ειναι ακριβως απο πανω μου, σπαει, κομματιαζεται και τα κομματακια πεφτουν ολα πανω σε μενα και στους γυρω μου..ολα τα ματια στρεφονται πανω μας, η καθηγητρια σοκαρεται..ευτυχως δεν χτυπησε κανεις μας..μας σηκωνουν γρηγορα γρηγορα και αναγκαστικα μενω ορθια ολη την υπολοιπη ωρα..λοιπον,το εν λογω τζαμι εμεινε ετσι σπασμενο ολη την υπολοιπη χρονια..κανεις δεν μπηκε στον κοπο να ασχοληθει με αυτο..αυτη ηταν η πρωτη μου εντυπωση απο το ελληνικο πανεπιστημιο και πραγματικα ηταν ενδεικτικη του τι θα ακολουθοπουσε...πλεον, η σχολη μου στεγαζεται σε νεο κτιριο, το οποιο σε καμια 4ετια παω στοιχημα οτι θα χει καταντησει σε χειροτερη μοιρα απο το παλιο..
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Η αφεντιά μου ήταν κάποια χρόνια στο ΠΑΠΙ{Πανεπιστήμιο Πειραιώς}και παρότι πτυχιούχος δεν έμαθε απολύτως τίποτα.

Η δικιά μας η σχολή βρίσκεται σε ενα όμορφο κτίριο,τα βιβλία τα πέρναμε σύντομα,καλή η βιβλιοθήκη,αξιόλογοι οι καθηγητές αλλά στην ουσία κανείς δεν μαθαίνει τίποτα.Ούτε στη διοίκηση όπως εγώ,ούτε στα οικονομικά ή στατιστική.Δεν υποστηρίζω οτι το εκπαιδευτικό μας σύστημα είναι απο τα χειρότερα της Ευρώπης αλλά απλά ....δε σου προσφέρει κανένα εφόδιο για την επαγγελματική σου καριέρα.ΤΙΠΟΤΑ.
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Παιδιά κάρτα ISIC είχε κανείς? ξέρει να μου λεπτομέρειες αν με συμφέρει να την αγοράσω?
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Παιδιά κάρτα ISIC είχε κανείς? ξέρει να μου λεπτομέρειες αν με συμφέρει να την αγοράσω?
εγω την εχω!παλια ειχε 15 ευρω, αλλα φετος πληρωσα μονο 9 για να την βγαλω!ισχυει για 1 χρονο!την βγαζεις απο το πρακτορειο robissa στην οδο βουλης στο κεντρο της αθηνας!χρειαζεται να εχεις μαζι σου πασο,ταυτοτητα και μια μικρη φωτο!σε 5 λεπτα η isic σου ειναι ετοιμη!σου δινουν και ενα βιβλιαρακι που εχει ολες τις προσφορες της καρτας στην ελλαδα!για τις προσφορες και τις εκπτωσεις στις διαφορες χωρες, πρεπει να μπεις στο σαιτ της καρτας και να ψαξεις!εμενα μου εχει φανει γενικα εως τωρα πολυ χρησιμη!την δεχονται σε ολα τα μουσεια!!και σχεδον σε ολα τα αξιοθεατα πληρωνεις μειωμενη εισοδο!στις συγκοινωνιες ομως, δεν σου παρεχει καμια εκπτωση(αυτο ειναι και το μεγαλυτερο μειονεκτημα της καρτας!!)!!!
 

antigoni87

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη! 20-27/3/2009
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εγώ σπουδάζω Φιλολογία 4ο έτος και έχω να σας διηγηθώ την τρελή γκαντεμιά μου! Τον Οκτώβρη ανακοινώθηκαν από τη γραμματεία οι ημερομηνίες έμαρξης και λήξης της εξεταστικής του Γενάρη, της τωρινής δηλαδή, και ήταν 19/1 ως 13/2. Ωραία; Ωραία! Κλείνω λοιπόν ολόχαρη τα εισιτήριά μου για Βερολίνο, στις 15 του Φλεβάρη (ώστε να έχω 2 μέρες μετά τη λήξη της εξεταστικής για να ετοιμάσω τη βαλίτσα μου!). Μετά αρχίζουν οι καταλήψεις και οι πορείες, στις οποίες μάλιστα πήγαινα ανελλιπώς, και κάπου στα τέλη Δεκέμβρη άρχισαν να πλανώνται φήμες περί παράτασης του εξαμήνου ή και μεταφοράς της εξεταστικής τον Σεπτέμβρη (άλλο που δεν ήθελα). Ε, φαντάζεστε τί έγινε τελικά... Αποφάσισαν η εξεταστική να γίνει κανονικά, με ένα μήνα καθυστέρηση βέβαια, και φυσικά το εαρινό εξάμηνο θα αργήσει να τελειώσει (άρα το Καλοκαίρι θα δίνουμε μαθήματα μέχρι τον Αύγουστο). Αλλά το θέμα είναι ότι οι νέες ημερομηνίες της εξεταστικής είναι 16/2 ως 13/3... Κι εγώ φεύγω στις 15 του μήνα για 8 μέρες!:shock: :haha: Δηλαδή θα χάσω 3 μαθήματα απ'τα 7 που σκόπευα να δώσω, επειδή θα είμαι διακοπές. Αλλά δεν το έκανα και επίτηδες! Το θέμα είναι επίσης ότι χαλάστηκα κάπως, γιατί σκόπευα να τα περάσω όλα (ενώ τώρα άντε να περάσω 3), και πάω πολύ πίσω, ε, και όσο νά' ναι είναι περίεργο να τριγυρίζω στην Unter den Linden την ώρα που θα έδινα Γλωσσολογία. Μπορείτε να με καθησυχάσετε; Να μου πείτε ότι δεν τρέχει τίποτα; Ότι βρε αδερφέ, τα ταξίδια θα μας μείνουν! Ότι τα μαθήματα θα τα δώσω κάποια στιγμή, και στην τελική ένα τέτοιο ταξίδι θα μου προσφέρει πολλά περισσότερα από ένα κωλομάθημα. Εεε;

ΥΓ.Παιδιά να ρωτήσω κ εγώ για την isic κάτι, ώστε να τη βγάλω πριν φύγω; Αν πχ τη δείξω στα μουσεία του Βερολίνου ή της Μαδρίτης, θα έχω σίγουρα τόσο μεγάλη έκπτωση (50%); Γιατί στο Βερολίνο σκοπεύω να αγοράσω την τριήμερη κάρτα ελεύθερης πρόσβασης σε άπειρα μουσεία και θα με συνέφερε αν υπάρχει και εκεί η έκπτωση με την isic. Δηλαδή όντως αναγνωρίζεται πανευρωπαϊκώς και γενικώς, ή μπορεί να τη δέχονται (ή να μην την δέχονται) κατά περίπτωση; :)
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Μπορείτε να με καθησυχάσετε; Να μου πείτε ότι δεν τρέχει τίποτα; Ότι βρε αδερφέ, τα ταξίδια θα μας μείνουν! Ότι τα μαθήματα θα τα δώσω κάποια στιγμή, και στην τελική ένα τέτοιο ταξίδι θα μου προσφέρει πολλά περισσότερα από ένα κωλομάθημα. Εεε;
Αφου βρε κοριτσι τα λες μονη σου στον εαυτο σου, τι μας θελεις εμας???:haha: Εννοειται οτι τα ταξιδια δεν συγκρινονται με τιποτα (και σιγουρα οχι με τα μαθηματα!). Τον επομενο διαγωνισμο του ασεπ τον προλαβαινεις ειτε τελειωσεις Ιουνη, ειτε Σεπτεμβρη ειτε και την αλλη χρονια, οποτε τι στεναχωριεσαι? Πηγαινε να περασεις καλα και οταν επιστρεψεις ουτε που θα σκεφτεσαι τα μαθηματα που πηγαν λιγο πισω. Και αν εχεις χρονο και γνωριζεις γερμανικα, σου προτεινω μια υπογεια ξεναγηση στην πολη, θα ενθουσιαστεις!

Και μια που αναφεραμε τα γερμανικα, ας πω και εγω τον πονο μου απο τη Γερμανικη Φιλολογια.
Πρωτο ετος, πρωτη μερα. Εμεις σουπερ ψαρωμενοι. Ο,τι και αν ρωτουσαμε η απαντηση ηταν "πρωτοετεις ειστε"? Λες και το εγραφε στο κουτελο μας!
Βρισκουμε την αιθουσα για το μαθημα. Αναρωτιεμαι τι δουλεια εχει μερα μεσημερι η καθαριστρια εκει. Και τοτε μας συστηνεται...η γερμανιδα καθηγητρια μας! Φορουσε μωβ παντελονι με πρασινο μακο της χειριστης ποιοτητας (του στυλ "εκλεισα τα ματια μου και φορεσα ο,τι βρηκα"). Σηκωνει το χερι να γραψει στον πινακα και ενας θαμνος πεταγεται απο τη μασχαλη της. Εχουμε μεινει παγωτο! Φανταζομασταν τις καθηγητριες καπως αλλιως (σιγουρα οχι ετσι!). Τωρα θα μου πειτε οτι τα ρουχα δεν κανουν τον ανθρωπο και θα εχετε και δικιο. Σκεφτειτε ομως ενα επαρχιωτακι 18 χρονων και τα μυαλα που κουβαλουσε...
Και τοτε αρχιζει το θαψιμο. Οχι, δεν θαβαμε εμεις αυτην, αυτη εθαβε ο,τιδηποτε ελληνικο! "Τα δημοσια ρολογια σας δεν πηγαινουν σωστα (δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν), τα λεωφορεια σας καθυστερουν (τα παραπονα στον ΟΑΣΘ), η πολη ειναι βρωμικη (και εμεις τι ειμαστε? δημαρχοι?)" κτλ κτλ κτλ. Ηταν Gastprofessor (κατα το Gastarbeiter) και φανταζομαι θα προτιμουσε μια πιο σικατη χωρα, κατι σε Ιταλια, Γαλλια, εστω Αγγλια. Αντι για αυτο κατεληξε στην Ψαροκωσταινα. Απο μια αποψη ηταν να την λυπασαι...

Δευτερη σχολη. Κατατακτηριες. Τμημα Εκπαιδευσης στο ΠαΜα (το αντιθετο του ΜαΠα!).
Μαθημα: Θεμελιωδη μαθηματικα. Τι λετε να φανταζεται μια τριτοδεσμιτισσα ακουγοντας αυτον τον ορο? Προπαιδεια, μεθοδος των τριων, αντε και καμια εξισωση... Μπαινει μεσα η καθηγητρια και ξεκιναει με πεδιο ορισμου ή ορισμο πεδιου (θα σας γελασω). Παγωτο για δευτερη φορα! Γραφει στον πινακα γραμματα αντι για αριθμους! Και υστερα σου λεει ο αλλος Μαθηματικα... Ακουω τους πισω που συζητανε για ενα καλο φροντιστηριο. Σηκωνω το χερι και λεω οτι δεν καταλαβαινω τιποτα (ειχα και την ανεση της μεγαλυτερης). Και εισπραττω το αμιμητο " Νομιζω εισαι η μονη, ολοι οι αλλοι καταλαβαινουν!!!!!".
Το μαθημα δεν το παρακολουθησα ξανα, τη σχολη την παρατησα. Ειμαι βεβαια ακομη στα κιταπια τους, οποτε νομιζω μπορειτε να με βαλετε στην παρεα των φοιτητων, εστω των αιωνιων...
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
εγω την εχω!παλια ειχε 15 ευρω, αλλα φετος πληρωσα μονο 9 για να την βγαλω!ισχυει για 1 χρονο!την βγαζεις απο το πρακτορειο robissa στην οδο βουλης στο κεντρο της αθηνας!χρειαζεται να εχεις μαζι σου πασο,ταυτοτητα και μια μικρη φωτο!σε 5 λεπτα η isic σου ειναι ετοιμη!σου δινουν και ενα βιβλιαρακι που εχει ολες τις προσφορες της καρτας στην ελλαδα!για τις προσφορες και τις εκπτωσεις στις διαφορες χωρες, πρεπει να μπεις στο σαιτ της καρτας και να ψαξεις!εμενα μου εχει φανει γενικα εως τωρα πολυ χρησιμη!την δεχονται σε ολα τα μουσεια!!και σχεδον σε ολα τα αξιοθεατα πληρωνεις μειωμενη εισοδο!στις συγκοινωνιες ομως, δεν σου παρεχει καμια εκπτωση(αυτο ειναι και το μεγαλυτερο μειονεκτημα της καρτας!!)!!!
thanks latina για τις πληροφοριες! αφου ειναι μονο 9ευρω τη βγαζω κ ας υπαρχει...
απο θεσνικη ξερεις που πρεπει να παω να τη βγαλω?
α! απο ποτε ξεκινα να μετρα? απο Γεναρη η απο τη μερα που θα τη βγαλω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom